1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuca prawego - proszę o pomoc
Autor Wiadomość
k_r_y_s 


Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 107
Pomógł: 5 razy

 #91  Wysłany: 2018-02-21, 21:11  


Twój tata jest kopią choroby mojej mamy, hospicjum domowe załatwiłem w jeden dzień, była już lekarka i pielęgniarka, super kobiety, mam bierze sporo leków i plastry przeciwbólowe, poczuła się od razu lepiej, czekamy na radioterapię i przyjęcie do oddziału. W żadnym wypadku nie mówcie tacie co mu jest, oficjalna wersja to obrzęk mózgu po chemioterapii a radioterapia ma pomóc, trzymaj się czekam razem z Tobą na to najgorsze.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #92  Wysłany: 2018-02-21, 21:51  


Cytat:
W żadnym wypadku nie mówcie tacie co mu jest

k_r_y_s, to jest Twoje subiektywne zdanie co do postępowania w tego typu trudnej sytuacji - nie podawaj jednak, proszę, swojego zdania jako jedynej obowiązującej recepty.
Każdy chory i każda rodzina chorego ma prawo postąpić po swojemu, w tym informować o wszystkich faktach związanych z rozwojem choroby.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #93  Wysłany: 2018-02-21, 21:59  


Jeszcze ja wtrącę swoje trzy grosze. k_r_y_s, każdy wie na ile nasz chory jest w stanie przyjąć informacji żeby nie załamać się całkowicie i kolejna sprawa, każdy raczej chce znać prawdę, Ty zapewne też byś chciał ją znać gdyby coś dotyczyło bezpośrednio Ciebie i kolejna sprawa czasami jest wiele spraw do uregulowania, do zamknięcia i warto żeby to wcześniej pozałatwiać.

pozdrawiam
 
Ulax 


Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 137
Pomogła: 3 razy

 #94  Wysłany: 2018-02-22, 07:49  


Krys dziękuję za podpowiedź tego mi brakowało, co powiwdzieć. Wczoraj siedziałam naprzeciw niego, patrzyłam w oczy i zachowywałam się jak debil wymyślając co chciał lekarz i snując plany na kolejne dni.
Tak, wczorajszy szok idzie na bok, trzeba wstać poprawić koronę i naprzód.
Lekarce jeszcze wczoraj powiedziałam że chcemy skierowanie do HD.
Martwiłam się też o mamę. Serce słabe, żeby dała radę do rana. Boże, moi rodzice kilka dni temu obchodzili 65 urodziny, to są młodzi ludzie.
Dziękuję Wam. Dzięki Wam nie latam po omacku, dużo wiem, wiem o co pytać lekarzy, czego sie domagać. Dziękuję
 
k_r_y_s 


Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 107
Pomógł: 5 razy

 #95  Wysłany: 2018-02-22, 09:02  


Zastanówcie się czy na miejscu chorego chcielibyście się dowiedzieć że macie raka mózgu i zostało Wam kilka miesięcy i to przy dobrych wiatrach ? Taka osoba załamie się momentalnie, wie że umrze i to ma jej pomóc? Po co ta wiedza choremu, za jakiś czas straci świadomość, przestanie nas poznawać, zapadnie w śpiączkę. Niech wykorzystuje te dni maxymalnie jak się da z rodziną z nadzieją że wyzdrowieje a nie umrze. Sprawy przyziemne już dawno powinny być załatwione, teraz chory i tak już nie funkcjonuje normalnie a obarczanie go urzędami jest tylko udręką i sygnałem że coś jest nie tak. To tylko moje zdanie a mama ma nadzieję że wyzdrowieje a nie umrze i to jej daje siłę.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2018-02-22, 14:04 ]
Myślę, że nie ma sensu dalej rozważać tematu mówić/nie mówić, każdy musi sam podjąć decyzję co zrobić i każdy ma prawo do własnego zdania. Odpowiem Ci tylko na Twoje pytanie, TAK chciałabym osobiście wiedzieć na co jestem chora i ile czasu mi zostało.

pozdrawiam serdecznie.


 
Ulax 


Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 137
Pomogła: 3 razy

 #96  Wysłany: 2018-02-22, 10:58  


Mój tato też, przez te cholerne wyniki z TK. On cały czas planuje i martwi się jak dotrze do radiologa za tydzień a ja patrząc mu w oczy opowiadam co zrobimy - a w głowie ta natrętna myśl czy to dni, tygodnie...
i czuję się wrednie, podle, źle...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #97  Wysłany: 2018-02-22, 11:10  


Ulax,
Postąpicie tak jak uważacie, to tylko i wyłącznie Wasza rodzinna decyzja.
Rozważ natomiast na chłodno czy poprzez nieinformowanie Taty nie odbierasz mu szans na załatwienie czegoś o czymś może nie wiesz, na powiedzenie czegoś ważnego, na zadzwonienie do kogoś, zobaczenie czegoś. Znasz swojego Tatę najlepiej i na pewno umiesz ocenić która opcja będzie bardziej dla niego odpowiednia. O Twoich emocjach aktualnie nie rozmawiamy, wiadomo generalnie, że tak czy inaczej będzie Ci nieziemsko ciężko. Pytanie co jest ważniejsze ( bo nie użyłabym określenia lepsze) dla Taty. Zapewne może dowiedzieć się prawdy albo z wyników albo od lekarza radioterapeuty podczas przygotowania do naświetlań.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #98  Wysłany: 2018-02-22, 14:09  


Ulax,
Każdemu powinniśmy mówić tyle na ile wiemy, że jest w stanie przyjąć do wiadomości, informacje się dawkuje, nie wybiegamy przed szereg jeśli czujemy, ze pacjent nie chce nic wiedzieć ale jeśli zadaje nam konkretne pytania to znaczy, że chce od nas szczerości i my jako bliscy w taktowny, odpowiedni sposób powinniśmy przekazać informację, która dotyczy choroby, jednocześnie zapewniamy chorego, ze będziemy z Nim cały czas, pomożemy przejść ten trudny etap leczenia i przejść przez całą chorobę, tak żeby chory czuł się bezpiecznie.

pozdrawiam
 
Ulax 


Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 137
Pomogła: 3 razy

 #99  Wysłany: 2018-02-22, 15:04  


Kto może przepisać/podać sterydy? Stan dzisiaj jest gorszy niż wczoraj, z lekarką prowadzącą nie można się dogadać :-(
Tato wychodzi jutro, wypis koło 13-14 nie załatwię tego HD a boję się że w pn już będzie za późno. Wybieram się dzisiaj do sąsiadki która jest lekarzem na paliatywnym (u nas tam załatwia się HD). Nie wiem, może coś wskóram.

[ Dodano: 2018-02-22, 15:20 ]
To jest w formie zastrzyku czy tabletek?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #100  Wysłany: 2018-02-23, 05:51  


Ulax napisał/a:
Kto może przepisać/podać sterydy?

Tato wychodzi ze szpitala? to przecież powinni tacie wypisać sterydy bez problemu.
Jak nie to każdy lekarz może to zrobić na podstawie wyników badań.
Ulax napisał/a:
To jest w formie zastrzyku czy tabletek?

tabletek

pozdrawiam
 
Ulax 


Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 137
Pomogła: 3 razy

 #101  Wysłany: 2018-02-23, 09:43  


Tak, dzisiaj wychodzi. Niestety sprawa wygląda tak, że na wewn wogóle ich nie interesuje co wyszło z TK To taki bonus, róbcie sobie z tym co chcecie :-(
Dzisiaj pójde załatwiać HD. Zrządzeniem losu, pani doktor która się tym zajmuje jest moją sąsiadką. Liczę, że się dogadamy i wspólnie ulżymy Tatkowi.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #102  Wysłany: 2018-02-23, 18:23  


Ulax napisał/a:
e na wewn wogóle ich nie interesuje co wyszło z TK To taki bonus, róbcie sobie z tym co chcecie

Absolutnie niedopuszczalne, po to się idzie na wewnętrzny, żeby wyszukać co pacjentowi dolega, jeżeli coś zostaje stwierdzone w głowie to obowiązkiem jest uzgodnić z neurologiem jakie leki i co robić i na wypisie takie informacje powinny się znaleźć z adnotacją neurologa. Coś trafiliście niezbyt ciekawie.

I jak się zakończył wypis taty?
Mam nadzieję, że hospicjum załatwicie szybko i nie będzie już tego typu problemów, hospicjum zajmie się całościowo tatą.

pozdrawiam
 
Ulax 


Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 137
Pomogła: 3 razy

 #103  Wysłany: 2018-02-23, 21:08  


Jestem skonana, ale twarda - co cie nie zabije to cie wzmocni. Zero leków typowych, żaden lek przeciwbólowy :-( Daliśmy mu paracetamol 500 bo nic innego nie ma. A jutro stanę na rzęsach by coś zdobyć, strasznie boli Go głowa.
Kons neurologiczna, nie proponuje nic, kons neurochirurgiczna: ze względu na mnogi charakter przerzutów nie kwalifikuje się do operacji, wskazana konsultacja onkologiczna pod kątem ew radioterapii.
Żadne leki :-( leki typowo na cukier, insulina, na serce i na astmę, to co miał wcześniej.

Tato miał zapisane przeciwzakrzepowo pradaxa ale ze względu na chemię zamieniono na zastrzyki. Czy teraz możemy z powrotem wrócić do pradaxa? Jest na wypisie.
Ogólnie mama będzie mierzyć 3x dziennie cukier, 4x dziennie insulina to żeby jej ulżyć to zrezygnowalibyśmy z zastrzyków p/zakrzepowych a to wziełabym na siebie - do leków - tablet
 
k_r_y_s 


Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 107
Pomógł: 5 razy

 #104  Wysłany: 2018-02-24, 08:50  


Ulax zostawiłem Ci wiadomość na priv
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #105  Wysłany: 2018-02-24, 08:57  


Ulax,

No przyznam szczerze, że żenada, nie tak pacjent powinien być wypuszczony ze szpitala. Co do leków to nie będę radziła bo nawet mi nie można, musicie to koniecznie ustalić z lekarzem. Tato musi mieć leki przeciwobrzękowe, sterydy bo przecież ma przerzuty w OUN, tato musi być zabezpieczony przeciwbólowo i to koniecznie, na pewno nie sam Paracetamol, pozostałe leki na choroby dodatkowe też muszą być odpowiednio dobrane przez lekarza i kontrolowane bo jeśli tato będzie brał sterydy to cukier też może wariować i trzeba będzie kontrolować i może zmieniać dawkowanie insuliny więc to też na przyszłość miej na uwadze.

Jeśli nie uda Ci się na szybko załatwić HD to wtedy jeszcze jest Poradnia Leczenia Bólu, też potrafią dobrać leki odpowiednio a jak nie to lekarz rodzinny też powinien zaradzić do czasu objęcia opieką hospicyjną.

pozdrawiam serdecznie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group