Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4020
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak migdałka
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 43

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: Dzisiaj 15:25   Temat: Rak migdałka
Jak długo ma potrwać ta radioterapia?
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 205
Wyświetleń: 32320

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: Dzisiaj 15:00   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Janek1,
Nie wiem w jakiej części Polski się leczysz więc trudno wskazać konkretny ośrodek.

CyberKnife jest inna metodą naświetlań - to w zasadzie radiochirurgia, tutaj naświetlanie jest jedno albo tylko kilka w przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii. Czasem jest możliwe w przypadku niepowodzenia po wcześniejszym leczeniu, ale ja absolutnie nie wiem czy to byłoby coś odpowiedniego dla Ciebie zważywszy na Twoje wcześniejsze spotkania z radioterapią ( ziarnica). CyberKnife maja Gliwice, Poznań i Warszawa ( Wieliszew).

Co do rozpadu guza - to sytuacja gdy rośnie on na tyle szybko, że substancje odżywcze nie docierają na czas do jego wnętrza. Czyli na zewnątrz guz się rozwija dynamicznie a środek pozostaje jakby „niedożywiony” i zaczyna obumierać/ ulegać rozpadowi.
Niestety nie jest to pozytywne zjawisko bo świadczy o intensywnym uaktywnieniu się choroby.

Leczeniem możliwym do przeprowadzenia w celu powstrzymania choroby ( ale nie wyleczenia) jest kolejna chemioterapia.

Nie mam pojęcia co lekarze będą mogli wymyśleć tym razem bo z Twoich ostatnich badań wynika, że progresja dotyczy niestety obu ( niezależnych) nowotworów. Co prawda rak w płucach zachowuje się kompletnie inaczej niż zdecydowana większość pierwotnych raków płuca bo progresja jest nieduża i całkiem powolna.
Być może lekarze postanowią powtórzyć cisplatynę alba zamienią ja na karboplatynę.
  Temat: Nowotwór nerki
missy

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 8140

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: Dzisiaj 14:38   Temat: Nowotwór nerki
dusia157,
Rozumiem Twoje rozgoryczenie, ale rozumiem też decyzję onkologa - nadczynność jest ewidentna a prawie wszystkie leki celowane mają w warunkach kwalifikacji do leczenia:
Cytat:
czynnosć tarczycy prawidłowa lub wyrównana farmakologicznie


http://onkologia-online.p...2.18/b/b.10.pdf str.2

Konsekwencje nieleczonej nadczynności lub tej stymulowanej innym leczeniem są bardzo poważne - najcięższe dotyczą układu sercowo-naczyniowego.
Co do interferonu alfa to wiem, że jego stosowanie także może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy.

Czy tata odczuwa jakieś dolegliwości w okolicy lędźwiowej ( naciek w mięśniu)?
  Temat: Rak migdałka
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 43

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: Dzisiaj 14:02   Temat: Rak migdałka
Witaj na forum Barbaralisz,

W przypadku płaskonabłonkowego ( planoepitheliale) raka migdałka leczeniem z wyboru jest właśnie radioterapia połączona z chemioterapią.
Tzn. operacja jest możliwa na wczesnym etapie zaawansowania gdy guz jest nieduży i można go usunąć całkowicie czyli uzyskać czyste marginesy chirurgiczne. U wujka nowotwór nacieka dosyć rozegle okoliczne tkanki i do tego są już przerzuty w węzłach chłonnych szyjnych. Operacja musiałaby być niezwykle okaleczająca a i tak samodzielnie nie byłaby wystarczającym leczeniem.
Jeżeli nowotwór rozprzestrzenia się poza ognisko pierwotne ( czyli migdałek) konieczne jest zastosowanie leczenia działającego zarówno lokalnie ( radioterapia) jak i ogólnie ( chemia). Stąd połączenie naświetlań i chemioterapii.

Czy lekarze nie wspominali nic o chemioterapii?Czy wujek choruje na coś jeszcze? Ma jakieś inne schorzenia, które są przeciwwskazaniem do zastosowania chemioterapii? W jakim wieku jest wujek?

Nie wiem gdzie jest diagnozowany wujek i gdzie zamierza się leczyć. Bardzo doświadczonym ośrodkiem jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. A w Legnicy jest filia wrocławskiego DCO - dział radioterapii właśnie. Może warto się tam skonsultować.

Jeśli bedziesz miała kolejne pytania to pisz.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
missy

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 3745

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-09-24, 19:19   Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
enigma,
Czyli amitryptylina została odstawiona? Ten lek antydepresyjny wymaga czasu ( przynajmniej ok. 2 tygodni) aby zacząć w pełni działać - niekoniecznie musi być to dobry wybór gdy trzeba szybko wyciszyć chorego.
Mam nadzieję, że obecnie skuteczne leki przeciwbólowe spełniają swoje zadanie.

Trzymajcie się, missy.
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 766

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-22, 22:01   Temat: Breslow 1,5mm
Edyta 1975,
Z tego co wyczytałam w polskich zaleceniach to
Cytat:
Dostępne dane nie wskazują na negatywny wpływ na rokowanie wykonywania biopsji węzła wartowniczego po upływie 6 tygodni od wycięcia ogniska pierwotnego (III, B).

http://onkologia.zaleceni...ry_20190517.pdf str.6
Prawda jest taka, że w praktyce zawsze oczekiwanie na wynik histpat trochę trwa a potem jeszcze jest czekanie na wizytę u onkologa itd.
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 205
Wyświetleń: 32320

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-22, 21:32   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Janku1,
Zmartwiły mnie Twoje informacje...
Opisana wznowa ma cechy rozpadu, czyli guz nowotworowy ma część martwiczą - to by się pokrywało z zaobserwowaną przez Ciebie białą wydzieliną.

Trudno mi pisać o kolejnych możliwościach leczenia bo nie wiem na ile to dawne pierwsze naświetlanie ma tutaj znaczenie. Tylko radioterapeuta będzie mógł ocenić czy dodatkowa dawka promieniowania jest dopuszczalna i czy w ogóle ma sens. Może nie klasyczna radioterapia, może Cyberknife?
Kiedy masz wizytę u onkologa?
  Temat: przerzut na płuca
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 2503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-09-22, 20:06   Temat: przerzut na płuca
majaja,
A jak ma wyglądać kontynuacja leczenia Lonsurfem? Lekarze planują przerwę na czas ewentualnych operacji? Wiecie jak to ma być przeprowadzone? Nie ma żadnych przeciwwskazań, wszystkie wyniki laboratoryjne są ok? Morfologia nie pogorszyła się na skutek podawania Lonsurfu?
Czy w czasie rekonwalescencji po pierwszej operacji Lonsurf będzie podawany? Czy leczenie ma być raczej zawieszone, zakończone? Trzeba zawsze pamiętać, że bez leczenia systemowego ( chemia, terapia celowana) choroba może ulec progresji bo nie będzie czynnika powstrzymującego rozwój tych małych lub jeszcze niewidocznych ognisk przerzutowych.

Usuwanie pojedynczych ognisk przerzutowych ma sens u wybranych chorych - najwyraźniej lekarze w Prabutach widzą szansę na przeprowadzenie tej niestandardowej operacji. To przede wszystkim torakochirurdzy z gdańskiego UCK, wiem, że w gdańskiej klinice podejmują się usuwania pojedynczych przerzutów z obu płuc - natomiast kwestia operowania mnogich zmian jest dla mnie jednak trochę zastanawiająca.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 91582

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-22, 18:15   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
No tak, mogłam pomyśleć... Układ immunologiczny stymulowany Nivolumabem spowodował „inwazję” limfocytów na guz i stąd coś na kształt lokalnego obrzęku.

Mam nadzieję, że będzie to przejściowe zjawisko i że słuch powoli zacznie się normować.
Pozdrawiam niezmiennie, missy.
  Temat: Czerniak Clark II, Breslow 1 mm i co dalej?
missy

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 13027

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-17, 15:27   Temat: Czerniak Clark II, Breslow 1 mm i co dalej?
Masaż ręczny, ćwiczenia są ok. - czyli fizjoterapia bez użycia sprzętu emitującego ultradżwięki, wiązki światła, prądy itd.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 91582

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-17, 15:23   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Czy pogorszenie słuchu utrzymuje się na tym samym poziomie?
Wspominałeś o tym lekarzowi czy jednak zachowałeś ten problem dla siebie? Oczywiście nie ma co za dużo teraz dywagować, czekamy na najbliższy rezonans.
Niwolumab nie ma w skutkach ubocznych toksycznego oddziaływania na słuch więc trzymam kciuki za Twoje nerki, żebyś mógł jechać na kolejne wlewy.
Powodzenia!
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 205
Wyświetleń: 32320

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-17, 15:09   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Faktycznie, są rozbieżności. Niestety ja Ci ich nie umiem wyjaśnić - to pytania do radiologa, który opisywał badanie.
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 766

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-17, 15:04   Temat: Breslow 1,5mm
W Twoim wyniku nie ma określenia typu czerniaka i my się tego nie domyślimy - wie to tylko patolog, który napisał raport. Podawanie typu nie jest obowiązkową składową takiego raportu, niemniej najczęściej jednak spotyka się te określenia wpisane w wynik.

Co do wartownika to tak - chirurg będzie go „szukał” w spływie pachwinowym. Tzn. szukaniem zajmie się specjalny znacznik ( radioizotop), który po wstrzyknięciu popłynie drogą spływu chłonki i wskaże wartownika. I wtedy można wycinać.

Pytałaś też o czas spędzony w szpitalu - w zasadzie powinna to być doba. Tzn. zawsze istotne jest jak czuje się sam pacjent czyli jak zniósł narkozę i jak wygląda miejsce cięcia. Jeśli wszystko jest ok to następnego dnia powinni Cię, po zmianie opatrunku itd., wypuścić do domu.
  Temat: przerzut na płuca
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 2503

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-09-17, 14:46   Temat: przerzut na płuca
Zgadzam się z Marcinem J w kwestii PET - czy lekarz nie planuje tego badania? Rozumiem, że teraz odbieracie wynik TK płuc? Czy czegoś jeszcze - jama brzuszna, miednica?
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 766

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-14, 20:04   Temat: Breslow 1,5mm
Czyli masz „swojego” onkologa? Oczywiście teraz etap leczenia należy do chirurga, ale zaraz po operacji usunięcia węzła wartowniczego plus docięcie blizny trafisz z powrotem do onkologa.
Po usunięciu wartownika przez pewien czas przepływ limfy może być trochę zaburzony w okolicy pachwinowej. To normalne, często chłonka się lokalnie gromadzi pod skórą, czasem chirurg ją ściąga, później wszystko zaczyna się wchłaniać i powoli normować. Piszę, żebyś wiedziała troszkę „do przodu” chociaż teoretycznie chirurg powinien Ci wszystko wyjaśnić.

Wiem, że łatwo pisać o kolejnych procedurach a przejść przez nie to coś zupełnie innego. Nic dziwnego, że piszesz
Cytat:
Jeszcze to do mnie nie dociera.

Przecież nikt normalnie nie czeka na takie rewelacje... Nie wiem jak wcześniej poradziłaś sobie z diagnozą i leczeniem raka jelita grubego, ale skoro teraz, czekajac na wynik, szukałaś aktywnie informacji na naszym forum to zakładam, że jesteś raczej osobą czynnie działajacą w kwestii wlasnego zdrowia. I tego się trzeba trzymać - własnej siły i chęci działania 👍
 
Strona 1 z 268
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group