DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3608
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: guzki
missy

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 562

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2019-05-30, 19:11   Temat: guzki
md,
Witaj na forum.
Jaki dokładnie rodzaj guza został usunięty? Załącz, proszę, cały wynik hist-pat pooperacyjny. Jakie badania obrazowe wykonano przed operacją?
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 72877

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 13:49   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
No nie wiem, chyba jesteś po prostu bardzo wrażliwym albo upartym organizmem ( jeśli mogę się tak do Ciebie zwracać ;) ) i przestawianie Twojego układu immunologicznego przebiega nadzwyczaj burzliwie. A skutki uboczne nie zawsze pojawiają się od razu.

Myślę, że rezonans teraz nie jest konieczny. Skonsultuj się najpierw w sprawie ewentualnej neuropatii z neurologiem. A jeśli on zdecyduje o konieczności zrobienia rezonansu to dostaniesz skierowanie. Tak jak Ci napisałam - u zdecydowanej większości osób dorosłych wyjdą w badaniach obrazowych kręgosłupa ( nie tylko odcinka szyjnego, ale i pozostałych) przeróżne odstępstwa od tzw.normy, ale one dają objawy narastające stopniowo.

Ból neuropatyczny można leczyć - ale najpierw musisz wiedzieć czy to ten problem Cię męczy. A jeśli to będzie jakaś lokalna neuropatia związana z uciskiem na nerw ( np.w łokciu lub w nadgarstku) to też można b.skutecznie leczyć. Ale najpierw trzeba ustalić co Ci dolega.
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 72877

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 13:17   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
Zostaw tego kręgarza, bolesne manipulacje bez konkretnej diagnozy to nie brzmi zbyt dobrze. Możesz mieć zdecydowanie problem, o którym pisze Adalek, może to też być wynik leczenia ( dzięki TP53!):
Cytat:
Zaburzenia układu nerwowego: Często neuropatia obwodowa

https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2015/20150619132099/anx_132099_pl.pdf

Chyba naprawdę warto skonsultować to z neurologiem, może przepisać Ci leki ogólnie działające. Czasem dla spokoju robi się badanie przewodnictwa nerwowego w obu rękach, szybkie i niebolesne badanie sprawdzające dwa główne nerwy w kończynach górnych. Po rtg odcinka szyjnego nie spodziewałabym się nic odkrywczego, to jest mało dokładne badanie - większość ludzi dorosłych ma w kręgosłupie szyjnym różne "przesunięcia", "obniżenia" i inne takie tam zmiany zwyrodnieniowe. Więcej widać w rezonansie, ale skoro drętwienie pojawiło się w trakcie leczenia onkologicznego to raczej nie jest związane z nagłym wystapieniem zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych w kręgosłupie szyjnym bo to nie dzieje się nagle.

Ściskam mocno.
  Temat: rak żołądka
missy

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 5770

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-05-30, 12:59   Temat: rak żołądka
W tej sytuacji zdecydowanie warto udać się po pomoc do lekarza - albo do psychiatry albo do lekarza rodzinnego, on też może w pewnym stopniu pomóc farmakologicznie.
Inną sprawą jest to, że Mama ma pełne prawo do rozmawiania o tematach, które zajmują teraz Jej myśli. Same leki antydepresyjne mogą nie być w pełni wystarczające. Nie wiem czy Ty i rodzina jesteście w stanie takie trudne tematy podjąć, jeśli jest to aktualnie dla Was niewyobrażalne to pomyśl może o wsparciu psychologicznym.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 901

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 12:05   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Faktycznie, moja odpowiedż nie była prawidłowa. Oparłam się na aktualnych Zaleceniach, w których nie znalazłam uszczegółowienia sprawy biopsji wartownika przy czerniaku w obrębie głowy. Niemniej w innych żródłach doczytałam ( np. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29735384), że nie jest to procedura rutynowa ze względu na specyficzny układ naczyń chłonnych w tej lokalizacji i duże ryzyko uzyskania wyników fałszywie negatywnych.
Bardzo przepraszam za brak ścisłości.
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 72877

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 11:47   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
Kiedy drętwieją Ci ręce? W jakiejś konkretnej sytuacji, ułożeniu? W dzień w czy w nocy? Całe ręce czy dłonie/palce?
  Temat: Czerniak z przerzutami płuca, wątroba, kości, tarczyca
missy

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 10990

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 11:45   Temat: Czerniak z przerzutami płuca, wątroba, kości, tarczyca
AgaM,
To pewnie drobiazg, ale przy problemach z układem pokarmowym odpuść sobie na razie ten sok z jabłek, wzdęcia mogą być wynikiem sporej fermentacji - sok jabłkowy jest akurat pod tym względem bardzo "skuteczny". Generalnie wszystkie soki owocowe mają dużo cukrów i warto je ograniczyć w przypadku wzdęć.
  Temat: rak żołądka
missy

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 5770

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-05-30, 11:37   Temat: rak żołądka
Cytat:
zmniejszenia wodobrzusza - czy to oznacza, że organizm reaguje na chemię?

Jest to możliwe, niemniej TK pokaże stan faktyczny. Ale obecnie ważniejsze jest pytanie czy Mama czuje jakąkolwiek ulgę związaną ze zmniejszeniem się wodobrzusza? Łatwiejsze oddychanie? Inne "pozytywne" objawy?
Co do antydepresantów to zdecydowanie powinno się je stosować, ale wyłącznie pod kontrolą lekarza - czy Mama ma przepisane właśnie przez specjalistę konkretne leki?
  Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
missy

Odpowiedzi: 185
Wyświetleń: 57442

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-05-27, 11:57   Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
Tomuś,
Czy lekarz prowadzący widział wynik TK? Ile cykli zaplanowano ogólnie - 6? Na pewno istotne przed kolejnym wlewem będą, jak zawsze, wyniki krwi - jeżeli poprzednie cykle zbyt mocno wymęczyły organizm to nikt na siłę tej chemii nie poda. Rozumiem Cię jednak, że nie życzysz Mamie kolejnych ciężkich chwil po agresywnej chemioterapii. Standardy leczenia są jednak opracowywane po to, żeby maksymalizować efekty. Podrzucę Ci taki link:
https://www.cancertherapy...tment-regimens/
  Temat: Rak tarczycy brodawkowaty => rak śluzowo-naskórkowy szyi
missy

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 7822

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-05-27, 11:34   Temat: Rak tarczycy brodawkowaty => rak śluzowo-naskórkowy szyi
Shymko,
Nie ma niestety takiej zasady, że wszystkie zmiany nowotworowe reagują identycznie na zastosowane leczenie i może się tak zdarzyć, że część z nich ulega regresji a część nie.
Co jest dokładnie napisane w wynikach PET? Możesz wkleić cały wynik?
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 3430

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-05-27, 11:28   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Skoro operacja zakończyła leczenie onkologiczne to faktycznie teraz Tacie potrzebny jest nadzór chirurga szczękowego. On będzie wiedział jak postępować z przetoką i on będzie obserwował ogólne gojenie się rany. Badania obrazowe twarzoczaszki nie są obecnie potrzebne bo choroba nie była zaawansowana i podstawową sprawą będą kontrole właśnie w poradni szczękowej połączone z dokładnymi oględzinami miejsc pooperacyjnych. Schemat takich wizyt powinien podać Wam chirurg, nie ma jakiegoś jednego sztywno ustalonego planu dla wszystkich chorych.
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 901

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-27, 09:58   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Witaj na forum.
Biopsja wartownika jest koniecznym etapem leczenia w przypadku czerniaka o takich parametrach jak te stwierdzone u Twojej żony, wynik usg w takim przypadku ( czyste węzły) jest właśnie wskazaniem do wykonania biopsji. Umiejscowienie czerniaka na twarzy oznacza, że wykonuje się ten zabieg w obrębie węzłów szyjnych.
Cytat:
Do biopsji węzła chłonnego wartowniczego kwalifikują się chorzy po biopsji wycinającej z rozpoznaniem czerniaka skóry potwierdzonym badaniem histopatologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;—z grubością nacieku Breslowa ≥ 0,8 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czerniaka niezależnie od grubości nacieku [czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria pT1b–T4b wg klasyfikacji TNM UICC/AJCC 2017; bez klinicznych cech przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych i narządach odległych.

http://onkologia.zaleceni...ry_20190517.pdf str.6
Wynik usg węzłów w tej sytuacji ( wykonany po zabiegu chirurgicznym) nie jest miarodajny. Również PET w krótkim czasie po ingerencji chirurgicznej nie będzie wiarygodny bo mogą się "świecić" zmiany pozabiegowe.
Kiedy widzicie się z prof.Rutkowskim? Ile to będzie dni od docięcia blizny?
Nie jestem w stanie Ci napisać czy prof.postanowi coś w sprawie leczenia chirurgicznego bo nie mam niestety wiedzy co do niestandardowego postępowania w takiej sytuacji - niemniej na pewno dostaniecie plan obserwacji poprzez odpowiednio dobrane badania obrazowe.
Pozdrawiam serdecznie i czekamy na kolejne wiadomości.
  Temat: NISKOZRÓŻNICOWANY RAK ŻOŁĄDKA
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 1543

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-05-26, 21:00   Temat: NISKOZRÓŻNICOWANY RAK ŻOŁĄDKA
Cytat:
The letter c is sometimes used before the letters TNM. For example, cT2. This stands for clinical stage. It means that the stage is based on what the doctor knows about the cancer before surgery. Doctors may look at your tests results and use the clinical information from examining you.

https://www.cancerresearc...tages-of-cancer
  Temat: Rak przełyku u teściowej
missy

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 7414

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-05-07, 21:15   Temat: Rak przełyku u teściowej
Cytat:
radio terapia byla o największej mocy w sierpniu 2018 r.

Nie wiem skąd takie twierdzenie. To były naświetlania paliatywne, pisałaś o 5 dniach naświetlań, to jedna z opcji leczenia paliatywnego.
Cytat:
sproboje chemie i radioterapie naraz ale jeszcze nie wiedzą jaką dokladniej.

Nie jestem w stanie przyjąć, że jakiś lekarz w ten sposób przedstawia plan działania, leczenia. Bardzo mi przykro, ale w oparciu o Twoje informacje nie da się rzetelnie zinterpretować sytuacji. Jeśli będziesz tylko miała konkretne dane ( wypisy) ze szpitala to wówczas na pewno spróbujemy wyjaśnić trochę więcej.
  Temat: rak żołądka
missy

Odpowiedzi: 54
Wyświetleń: 5770

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-05-07, 21:01   Temat: rak żołądka
Jeżeli masz jakiekolwiek wyniki ze szpitala ( morfologia, biochemia) to wklej bądź przepisz, spróbuję coś więcej Ci napisać.
 
Strona 1 z 241
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group