DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1052
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 72877

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 13:49   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
No nie wiem, chyba jesteś po prostu bardzo wrażliwym albo upartym organizmem ( jeśli mogę się tak do Ciebie zwracać ;) ) i przestawianie Twojego układu immunologicznego przebiega nadzwyczaj burzliwie. A skutki uboczne nie zawsze pojawiają się od razu.

Myślę, że rezonans teraz nie jest konieczny. Skonsultuj się najpierw w sprawie ewentualnej neuropatii z neurologiem. A jeśli on zdecyduje o konieczności zrobienia rezonansu to dostaniesz skierowanie. Tak jak Ci napisałam - u zdecydowanej większości osób dorosłych wyjdą w badaniach obrazowych kręgosłupa ( nie tylko odcinka szyjnego, ale i pozostałych) przeróżne odstępstwa od tzw.normy, ale one dają objawy narastające stopniowo.

Ból neuropatyczny można leczyć - ale najpierw musisz wiedzieć czy to ten problem Cię męczy. A jeśli to będzie jakaś lokalna neuropatia związana z uciskiem na nerw ( np.w łokciu lub w nadgarstku) to też można b.skutecznie leczyć. Ale najpierw trzeba ustalić co Ci dolega.
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 72877

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 13:17   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
Zostaw tego kręgarza, bolesne manipulacje bez konkretnej diagnozy to nie brzmi zbyt dobrze. Możesz mieć zdecydowanie problem, o którym pisze Adalek, może to też być wynik leczenia ( dzięki TP53!):
Cytat:
Zaburzenia układu nerwowego: Często neuropatia obwodowa

https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2015/20150619132099/anx_132099_pl.pdf

Chyba naprawdę warto skonsultować to z neurologiem, może przepisać Ci leki ogólnie działające. Czasem dla spokoju robi się badanie przewodnictwa nerwowego w obu rękach, szybkie i niebolesne badanie sprawdzające dwa główne nerwy w kończynach górnych. Po rtg odcinka szyjnego nie spodziewałabym się nic odkrywczego, to jest mało dokładne badanie - większość ludzi dorosłych ma w kręgosłupie szyjnym różne "przesunięcia", "obniżenia" i inne takie tam zmiany zwyrodnieniowe. Więcej widać w rezonansie, ale skoro drętwienie pojawiło się w trakcie leczenia onkologicznego to raczej nie jest związane z nagłym wystapieniem zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych w kręgosłupie szyjnym bo to nie dzieje się nagle.

Ściskam mocno.
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 901

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 12:05   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Faktycznie, moja odpowiedż nie była prawidłowa. Oparłam się na aktualnych Zaleceniach, w których nie znalazłam uszczegółowienia sprawy biopsji wartownika przy czerniaku w obrębie głowy. Niemniej w innych żródłach doczytałam ( np. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29735384), że nie jest to procedura rutynowa ze względu na specyficzny układ naczyń chłonnych w tej lokalizacji i duże ryzyko uzyskania wyników fałszywie negatywnych.
Bardzo przepraszam za brak ścisłości.
  Temat: Czerniak z przerzutami płuca, wątroba, kości, tarczyca
missy

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 10990

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 11:45   Temat: Czerniak z przerzutami płuca, wątroba, kości, tarczyca
AgaM,
To pewnie drobiazg, ale przy problemach z układem pokarmowym odpuść sobie na razie ten sok z jabłek, wzdęcia mogą być wynikiem sporej fermentacji - sok jabłkowy jest akurat pod tym względem bardzo "skuteczny". Generalnie wszystkie soki owocowe mają dużo cukrów i warto je ograniczyć w przypadku wzdęć.
  Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
missy

Odpowiedzi: 185
Wyświetleń: 57442

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-05-27, 11:57   Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
Tomuś,
Czy lekarz prowadzący widział wynik TK? Ile cykli zaplanowano ogólnie - 6? Na pewno istotne przed kolejnym wlewem będą, jak zawsze, wyniki krwi - jeżeli poprzednie cykle zbyt mocno wymęczyły organizm to nikt na siłę tej chemii nie poda. Rozumiem Cię jednak, że nie życzysz Mamie kolejnych ciężkich chwil po agresywnej chemioterapii. Standardy leczenia są jednak opracowywane po to, żeby maksymalizować efekty. Podrzucę Ci taki link:
https://www.cancertherapy...tment-regimens/
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 901

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-27, 09:58   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Witaj na forum.
Biopsja wartownika jest koniecznym etapem leczenia w przypadku czerniaka o takich parametrach jak te stwierdzone u Twojej żony, wynik usg w takim przypadku ( czyste węzły) jest właśnie wskazaniem do wykonania biopsji. Umiejscowienie czerniaka na twarzy oznacza, że wykonuje się ten zabieg w obrębie węzłów szyjnych.
Cytat:
Do biopsji węzła chłonnego wartowniczego kwalifikują się chorzy po biopsji wycinającej z rozpoznaniem czerniaka skóry potwierdzonym badaniem histopatologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;—z grubością nacieku Breslowa ≥ 0,8 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czerniaka niezależnie od grubości nacieku [czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria pT1b–T4b wg klasyfikacji TNM UICC/AJCC 2017; bez klinicznych cech przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych i narządach odległych.

http://onkologia.zaleceni...ry_20190517.pdf str.6
Wynik usg węzłów w tej sytuacji ( wykonany po zabiegu chirurgicznym) nie jest miarodajny. Również PET w krótkim czasie po ingerencji chirurgicznej nie będzie wiarygodny bo mogą się "świecić" zmiany pozabiegowe.
Kiedy widzicie się z prof.Rutkowskim? Ile to będzie dni od docięcia blizny?
Nie jestem w stanie Ci napisać czy prof.postanowi coś w sprawie leczenia chirurgicznego bo nie mam niestety wiedzy co do niestandardowego postępowania w takiej sytuacji - niemniej na pewno dostaniecie plan obserwacji poprzez odpowiednio dobrane badania obrazowe.
Pozdrawiam serdecznie i czekamy na kolejne wiadomości.
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
missy

Odpowiedzi: 362
Wyświetleń: 85723

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-07, 20:21   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
Mi coś świta, że to chodzi o kąt padania promieni słonecznych, który jest przecież zmienny na przestrzeni roku. Ale szczegółowo Ci tego nie wyjaśnię :oops:
  Temat: BIRADS 4C, biopsja gruboiglowa przy karmieniu piersią
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 886

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-05-02, 20:04   Temat: BIRADS 4C, biopsja gruboiglowa przy karmieniu piersią
Aleksandra_A,
Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu laktacji bez karmienia synka tą „niepewną” piersią to odciągaj z niej mleko laktatorem a karm tylko drugą.
Kształt zmiany może jedynie sugerować jej niejednoznaczny charakter, ale nie jest 100% wyznacznikiem ewidentnej nieprawidłowości.
Pozdrawiam, trzymaj się :)
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 106
Wyświetleń: 12655

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-04-15, 15:28   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Teraz rozumiem, chodziło Ci o fragment z wyniku pooperacyjnego a nie wcześniejszy opis TK albo PET. Ten naciek opisany przez patomorfologa to sprawa na poziomie mikroskopowym, niewidoczna gołym okiem i dlatego nie ujęta w opisie TK.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 3430

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-04-15, 11:43   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Pamiętaj, że nie każdy chory jest w stanie od razu "wskoczyć" w rolę zorganizowanego i optymistycznego rekonwalescenta. Niektórzy w ogóle w tę rolę nie wejdą.
Póki co Tata na pewno zmaga się z czymś w rodzaju szoku bo przecież zawsze choroba nowotworowa oznacza zmianę dotychczasowego stanu rzeczy. Czy ktoś pytał Tatę co mu najbardziej teraz doskwiera, czego się obawia? Sam może nie umieć pewnych spraw nazwać, trzeba pomóc poprzez rozmowę. Zmiana nawyków ( nawet tych złych) to kolejny stres, lepsza od gwałtownych działań może być cierpliwa rozmowa przypominająca o waszym wsparciu i chęci towarzyszenia Tacie w trudnym procesie leczenia.
Skoro jest teraz bardzo rozdrażniony i przykry dla otoczenia to ( o ile nie był taki od zawsze) znaczy, że kompletnie nie umie sobie sam poukładać tego co się stało.
To jest znana prawda, że przez raka choruje cała rodzina i trzeba to przyjąć i poszukać dla wszystkich dobrych rozwiązań. Jeśli nie uda się przegadać wszystkiego rodzinnie to pomocny może być specjalista - z tym, że nie wszędzie łatwo znaleźć psychoonkologa.

Trzymaj się i daj znać czy potrzebujesz wątku "kciukowego" do takiego emocjonalnego wypisania się.
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 106
Wyświetleń: 12655

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-04-15, 11:24   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
1. Naciek nowotworowy na opłucną byłby widoczny w TK - ale z tego co pamiętam nie miałeś w żadnym badaniu opisanego takiego nacieku. Były drobne guzki podopłucnowe.
2. Wczesniejsze zagęszczenie w płucu lewym w rzucie języczka teraz opisano jako obszar niedodmy w miąższu płucnym w tej samej lokalizacji.
Co do drobnych ( i nieaktywnych metabolicznie) guzków w lewym płucu to najprawdopodobniej radiolog, uznając je za absolutnie niepodejrzane, pominął ich szczegółowy opis i podsumował stan ogólny jako stabilny czyli bez zmian.

Czy wiesz już jaki schemat chemioterapii masz dostać?
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 72877

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-04-04, 15:47   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
To strasznie trudna sytuacja gdy trzeba wybierać w ten sposób.

Myślę tylko, że ten czas wolny od wlewów trzeba poświęcić na systematyczne wzmacnianie i odbudowywanie organizmu, takie dobre wytchnienie, doleczenie jelit, ustabilizowanie ciśnienia i pracy tarczycy. Sama wiesz zresztą co robić.
Bardzo mocno Cię ściskam.
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 250
Wyświetleń: 72877

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-04-03, 13:19   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
Remisja brzmi dobrze 😀

Co do tej herbatki to nie mam pojęcia jak się to łączy ( albo nie łączy) z Twoimi lekami. Ale tak sobie myślę, że Twoje wymęczone jelita niekoniecznie muszą pokochać taką nowość. Nie wiem jakie działanie ma ta kora, ale skoro to kora to pewnie ma trochę jakichś związków fenolowych ( np.garbniki, taniny) a one działają dosyć intensywnie na śluzówkę przewodu pokarmowego. Tzn. czasem takie działanie odkażająco-ściągające jest bardzo ok, ale nie jestem pewna czy akurat u Ciebie.
Popytaj jakiegoś sensownego lekarza, który będzie wiedział co dokładnie zawiera kora i jak się to ma do WZJ. I do leków.

ŚCciskam mocno.
  Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
missy

Odpowiedzi: 185
Wyświetleń: 57442

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-04-02, 18:15   Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
Uuu, to jednak Mama dostaje niezłe combo... Obydwa cytostatyki są bardzo emetogenne. Mam nadzieję, że u Mamy zastosowano odpowiedni zestaw leków przeciw mdłościom. Na wszelki wypadek podrzucam link do najświeższej wersji zaleceń:
http://onkologia.zaleceni...ty_20190214.pdf

Oczywiście totalnego osłabienia po takiej chemioterapii nie da się uniknąć, pamiętajcie o odpowiedniej ilości płynów, żeby organizm mógł pozbywać się resztek tych toksyn.

Bardzo serdecznie pozdrawiam i życzę Mamie mnóstwo sił i wytrzymałości.
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
missy

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 3430

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-04-02, 10:17   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
crayzy,
Ten suchy nalot albo raczej zbielała powierzchnia języka to faktycznie wysuszenie śluzówki - trzeba teraz przywrócić naturalnie wilgotne środowisko w jamie ustnej bo bez śliny grzybica może się zagnieździć.
Najlepiej przeszukać ten dział, osoby z kserostomią po naświetlaniach piszą o różnych płukankach i żelach nawilżających. Tata nie miał co prawda radioterapii, ale skoro jest problem z przesuszeniem i dodatkowo przez brak odżywiania drogą naturalną ślinianki nie są odpowiednio stymulowane to trzeba sobie pomóc.
Na rynku jest sporo preparatów niwelujących suchość, tzw.sztuczna ślina albo spray’e, płyny, pastylki nawilżające. Popytaj w aptece, poszukaj w googlu. A póki co można popłukać siemieniem lnianym, dbać o higienę zębów, uważać z cukrem i na pewno nie palić papierosów.
 
Strona 1 z 71
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group