Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1135
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 766

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-22, 22:01   Temat: Breslow 1,5mm
Edyta 1975,
Z tego co wyczytałam w polskich zaleceniach to
Cytat:
Dostępne dane nie wskazują na negatywny wpływ na rokowanie wykonywania biopsji węzła wartowniczego po upływie 6 tygodni od wycięcia ogniska pierwotnego (III, B).

http://onkologia.zaleceni...ry_20190517.pdf str.6
Prawda jest taka, że w praktyce zawsze oczekiwanie na wynik histpat trochę trwa a potem jeszcze jest czekanie na wizytę u onkologa itd.
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 205
Wyświetleń: 32320

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-22, 21:32   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Janku1,
Zmartwiły mnie Twoje informacje...
Opisana wznowa ma cechy rozpadu, czyli guz nowotworowy ma część martwiczą - to by się pokrywało z zaobserwowaną przez Ciebie białą wydzieliną.

Trudno mi pisać o kolejnych możliwościach leczenia bo nie wiem na ile to dawne pierwsze naświetlanie ma tutaj znaczenie. Tylko radioterapeuta będzie mógł ocenić czy dodatkowa dawka promieniowania jest dopuszczalna i czy w ogóle ma sens. Może nie klasyczna radioterapia, może Cyberknife?
Kiedy masz wizytę u onkologa?
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 91582

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-22, 18:15   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
No tak, mogłam pomyśleć... Układ immunologiczny stymulowany Nivolumabem spowodował „inwazję” limfocytów na guz i stąd coś na kształt lokalnego obrzęku.

Mam nadzieję, że będzie to przejściowe zjawisko i że słuch powoli zacznie się normować.
Pozdrawiam niezmiennie, missy.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 91582

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-17, 15:23   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Czy pogorszenie słuchu utrzymuje się na tym samym poziomie?
Wspominałeś o tym lekarzowi czy jednak zachowałeś ten problem dla siebie? Oczywiście nie ma co za dużo teraz dywagować, czekamy na najbliższy rezonans.
Niwolumab nie ma w skutkach ubocznych toksycznego oddziaływania na słuch więc trzymam kciuki za Twoje nerki, żebyś mógł jechać na kolejne wlewy.
Powodzenia!
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 205
Wyświetleń: 32320

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-17, 15:09   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Faktycznie, są rozbieżności. Niestety ja Ci ich nie umiem wyjaśnić - to pytania do radiologa, który opisywał badanie.
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 766

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-17, 15:04   Temat: Breslow 1,5mm
W Twoim wyniku nie ma określenia typu czerniaka i my się tego nie domyślimy - wie to tylko patolog, który napisał raport. Podawanie typu nie jest obowiązkową składową takiego raportu, niemniej najczęściej jednak spotyka się te określenia wpisane w wynik.

Co do wartownika to tak - chirurg będzie go „szukał” w spływie pachwinowym. Tzn. szukaniem zajmie się specjalny znacznik ( radioizotop), który po wstrzyknięciu popłynie drogą spływu chłonki i wskaże wartownika. I wtedy można wycinać.

Pytałaś też o czas spędzony w szpitalu - w zasadzie powinna to być doba. Tzn. zawsze istotne jest jak czuje się sam pacjent czyli jak zniósł narkozę i jak wygląda miejsce cięcia. Jeśli wszystko jest ok to następnego dnia powinni Cię, po zmianie opatrunku itd., wypuścić do domu.
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 766

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-14, 20:04   Temat: Breslow 1,5mm
Czyli masz „swojego” onkologa? Oczywiście teraz etap leczenia należy do chirurga, ale zaraz po operacji usunięcia węzła wartowniczego plus docięcie blizny trafisz z powrotem do onkologa.
Po usunięciu wartownika przez pewien czas przepływ limfy może być trochę zaburzony w okolicy pachwinowej. To normalne, często chłonka się lokalnie gromadzi pod skórą, czasem chirurg ją ściąga, później wszystko zaczyna się wchłaniać i powoli normować. Piszę, żebyś wiedziała troszkę „do przodu” chociaż teoretycznie chirurg powinien Ci wszystko wyjaśnić.

Wiem, że łatwo pisać o kolejnych procedurach a przejść przez nie to coś zupełnie innego. Nic dziwnego, że piszesz
Cytat:
Jeszcze to do mnie nie dociera.

Przecież nikt normalnie nie czeka na takie rewelacje... Nie wiem jak wcześniej poradziłaś sobie z diagnozą i leczeniem raka jelita grubego, ale skoro teraz, czekajac na wynik, szukałaś aktywnie informacji na naszym forum to zakładam, że jesteś raczej osobą czynnie działajacą w kwestii wlasnego zdrowia. I tego się trzeba trzymać - własnej siły i chęci działania 👍
  Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
missy

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 3745

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-09-13, 19:48   Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
Pisałaś wcześniej, ż wycinek nowotworu miał być badany pod kątem sprawdzenia mutacji EGFR.
Odpisałam wówczas tak ogólnie o co chodzi z leczeniem celowanym ( dobranym konkretnie pod dany typ raka) i chemioterapią standardową ( stosowaną w wielu różnych odmianach gruczolakoraka płuca).
Niemniej teraz to nieistotne jakie leczenie otrzymuje Teść. Najważniejsze jest zapewnienie mu maksimum komfortu bo widać, że choroba bardzo przyspieszyła.
Czy Wy macie pełna opiekę hospicjum domowego? Lekarz był na wizycie domowej czy tylko jesteś w kontakcie telefonicznym? Ktoś pomaga sie zająć chorym, umyć, nakarmić?
Pytam bo to co opisujesz jest obrazem umierającego człowieka. Koniecznie trzeba zadbać z lekarzem o uśmierzenie bólu - większa dawka leku w plastrze albo inny, silniejszy lek w tabletkach bo plastry często nie są super skuteczne u bardzo wychudzonych osób. Oprócz tego może też coś uspokajającego, umożliwiającego zaśnięcie bo przecież człowiek nie powinien tak się męczyć odczuwając potworny lęk.
Absolutnie u Teścia musi się pojawić lekarz specjalista z hospicjum.
  Temat: Rak pęcherza moczowego u taty (66l)
missy

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6862

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-09-13, 18:53   Temat: Rak pęcherza moczowego u taty (66l)
Podstawą badań kontrolnych jest cystoskopia. U Taty nie stwierdzono inwazyjnej postaci raka a rezonans ze stycznia pokazał absolutnie lokalny charakter zmiany.
W tej sytuacji nie wykonuje się badań obrazowych typu TK bo po pierwsze rak nie był na etapie potencjalnego przerzutowania a po drugie nie poszukuje się tzw. bezobjawowych przerzutów odległych. Dotyczy to także części raków wywodzących się z innych narządów, nie tylko raka pęcherza moczowego.

Oczywiście zawsze można prywatnie wykonać usg jamy brzusznej, do kontrolowania stanu układu moczowego jest to bardzo dobre badanie.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 205
Wyświetleń: 32320

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-13, 14:57   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Janek1,
Radiolog nie napisał wprost o progresji bo zmiany powiększyły się nieznacznie a określenie progresja wymaga spełnienia konkretnych warunków dotyczących wielkości zmian przerzutowych ( min. zwiększenie sumy wymiarów o przynajmniej 20%).
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 91582

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-05, 18:41   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Ok, czyli niwolumab nie zaszkodził tarczycy ( pytałam bo przy znacznej niedoczynności problemy ze słuchem też mogą się pojawić). Ale u Ciebie, wg opisu, wygląda to bardziej „mechanicznie”, tak jakby stan zapalny/wysięk spowodował obrzęk i zamknięcie trąbki.

Niemniej lekarzem nie jestem więc nie będę udawać, że zaglądałam Ci do ucha.
Wiesz może kiedy Twój onkolog planuje kolejny rezonans?
  Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
missy

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 14092

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-09-04, 20:25   Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
Witaj,
To dobrze, że radioterapia byla skuteczna. Obecne leczenie ma niestety swoje skutki uboczne - jak każde w zasadzie leczenie przeciwnowotworowe. Nieustajaco trzeba dbać o dobry odpoczynek, odpowiednio dużo picia i smaczne, wzmacniające jedzenie.

Czy rozważałaś/rozważałyście zwrócenie się także po ewentualną pomoc do specjalistów medycyny paliatywnej z hospicjum domowego? Warto być z nimi w kontakcie w razie wystąpienia bardziej nasilonych skutków leczenia oraz pogorszenia się stanu ogólnego w wyniku progresji choroby. Wystarczy mieć tylko skierowanie od lek.rodzinnego.

Pozdrawiam najserdeczniej, m.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 91582

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-04, 17:45   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
meteor,
Zapytam dla pewności - to jest laryngolog z Centrum Onkologii? Wie wszystko na temat aktualnego stanu Twojej choroby ( wielkość guza) i aktualnego leczenia?
Czy laryngolog potwierdził Twoje podejrzenie, że problem jest wynikiem stosowania Nivolumabu?

I jeszcze jedno - jak wyglądał u Ciebie poziom TSH ( chodzi o tarczycę) przed rozpoczęciem leczenia niwolumabem i jak potem w badaniach kontrolnych?
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 205
Wyświetleń: 32320

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-08-27, 14:35   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Co do płynów to zdecydowanie najwięcej osób polecało zawsze płyn do płukania jamy ustnej Biotene.

Są też inne specyfiki, bez typowego przeznaczenia dla pacjentów po radioterapii, które nawilżają, odkażają, odświeżają:
spray Glosal, płyn Solus Nano, spray Tonimer Gola.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 224
Wyświetleń: 91582

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-08-19, 18:36   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Rozumiem, że podłączyłeś się do instalacji wodociągowej? 😬

A tak na serio to gratuluję wyników.
Nie pamiętam czy wcześniej Cię pytałam o sól i mięso w diecie - ważny jest umiar bo jedno i drugie obciąża gorzej pracujące nerki. Oczywiście nie chodzi mi o przejście na wegetarianizm bo nie masz się pozbawiać sił i tkanki mięśniowej tylko o nieprzesadzanie.

Trzymaj się!
 
Strona 1 z 76
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group