1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1294
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Brodawczak płaskonabłonkowy
missy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1762

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2023-04-03, 18:57   Temat: Brodawczak płaskonabłonkowy
anna1990x,

Obawiam się, że nie umiem odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania, nie jestem lekarzem.

Wiem tylko, że obecność białka p16 oznacza ( w skrócie), że komórki miały kontakt z wirusem brodawczaka. Czyli jest to efekt przetrwałego zakażenia.
Wynik cytologii nie ma tu znaczenia w tym sensie, że zakażenie HPV w obrębie szyjki macicy może być kompletnie bezobjawowe i zwykła cytologia nic nie wykrywa.

Generalnie ekspresja białka p16 jest „normalna” w zmianach brodawczakowatych i nie oznacza, że brodawczak zmienia się w raka. Do tego dochodzi na drodze innych jeszcze zaburzeń/mutacji genetycznych - i tego już nie jestem w stanie Ci wytłumaczyć. Owszem, wirus HPV ma swój udział w powstawaniu niektórych raków głowy i szyi. Ale przede wszystkim ma udział w powstawaniu brodawczaków.
A brodawczak sam w sobie nie jest czymś w rodzaju wstępnej formy raka.

Niemniej jest to zmiana paskudna pod tym względem, że lubi nawracać bo niestety nawet pod mikroskopem chirurgicznym nie widać w trakcie zabiegu, które komórki są zainfekowane wirusem a które nie.
Wszyscy wiemy jak trudno wyleczyć popularne kurzajki czyli brodawki wirusowe. Właśnie dlatego, że wirus chowa się w pojedynczych komórkach i nawet po wymrożeniu, po wypaleniu lub po wycięciu taka kurzajka/brodawka powraca.

Podobnie jest z brodawczakami w ukł.oddechowym. Czasem niestety nawracają. Ale o leczeniu tej przypadłości nie wiem nic konkretnego poza tym, że z założenia się je usuwa.

Odpowiedzi na inne pytania powinnaś uzyskać u lekarzy: ginekologa, laryngologa.
Obecnie wszystko jest ok, nie masz podejrzenia onkologicznego.

Pozdrawiam Cię serdecznie, missy.
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 12898

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2023-04-03, 17:44   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
Rok temu w wyniku z Turbt miałeś taką informację:

Cytat:
2) Fragmenty utkania prostaty z cechami rozrostu gruczołowego.


Sądzę, że obecny zapis odnosi się do „skutków” tamtego zabiegu. Czyli lekarz pobrał kawałeczek prostaty, chyba miałeś w którejś tomografii info o fragmencie prostaty wpuklającym się do pęcherza. I ten fragment zapewne został „dziabnięty” podczas Turbt.


Natomiast nie wiem co działo się w 2017, miałeś tylko cystoskopię czy lekarz też coś pobierał do badań? Jeśli zostawiono cewnik to pewnie z powodu przedłużającego się krwawienia. Natomiast pozabiegowe nietrzymanie moczu jest zazwyczaj wywołane nadreaktywnością mięśnia wypieracza - to jeden z możliwych skutków ubocznych po Turbt. Po zwykłej cystoskopii raczej nie.
Wiesz, myślę, że nie ma co gdybać. Bo i tak nic nie „wygdybamy”.
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 12898

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2023-04-03, 10:50   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
andrzejf13,

Rak piersi to zupełnie inna choroba niż rak pęcherza, moczowodu lub miedniczki nerkowej. Zwłaszcza rak piersi u calkiem młodej kobiety często jest odmianą szczególnie agresywną z dużym ryzykiem nawrotu. Nie wiem, nie znam szczegółów choroby i leczenia Twojej bratowej, ale z tego co napisałeś mogę jedynie podejrzewać, że zaawansowanie choroby na początku nie było małe ( duży guz? zajęte węzły chłonne?) i stąd tak szybki nawrót w postaci rozsiewu. Albo miał wyjątkowo złe parametry czyli był bardzo agresywny.
Bardzo mi przykro.


Twój rak został wykryty na wczesnym etapie, nie naciekał głęboko miedniczki i moczowodu tylko wykryto go w warstwach powierzchownych i usunięto radykalnie. Oczywiście, że będziesz o nim myślał co kilka miesięcy w związku z koniecznością robienia wówczas badań kontrolnych. Życzę Ci jedynie, abyś coraz rzadziej o nim myślał pomiędzy badaniami.
Żyj po swojemu andrzejuf13, nic na siłę :) Pozdrawiam!
  Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
missy

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20389

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2023-04-03, 10:20   Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry


[ Dodano: 2023-04-03, 10:21 ]
DX,

Skóra wygląda naprawdę świetnie!
  Temat: Brodawczak płaskonabłonkowy
missy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1762

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2023-03-29, 19:33   Temat: Brodawczak płaskonabłonkowy
Witaj na forum anna1990x,

Brodawczak płaskonabłonkowy czyli squamous papilloma to zmiana łagodna.
Jeżeli taka zmiana nie zostanie usunięta w całości to oczywiście może odrastać. Natomiast nadal będzie zmianą łagodną.

Jaką metodą był usuwany ten brodawczak?
  Temat: Guzek na płucu lewym.
missy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1357

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2023-03-24, 21:22   Temat: Guzek na płucu lewym.
Witaj gregor1983,

Załączniki niestety obecnie nie działają więc opis TK nie jest widoczny. Prześlij wynik na mój mail forumowy a ja załączę do Twojego wątku.


Z jakiego powodu wykonano u Ciebie tomografię? Kto Cię skierował na to badanie?

Tak maleńki guzek w płucu nie jest czymś szczególnie rzadkim i najczęściej są to różne zmiany pozapalne.
Co nie zmienia faktu, że z pewnością guzek taki zawsze budzi wiele obaw, zwłaszcza gdy przywołuje bardzo konkretne, osobiste wspomnienia.

Nie spodziewam się po opisie TK szczególnie jednoznacznych stwierdzeń co do charakteru guzka. Zazwyczaj najsensowniejszą taktyką jest obserwacja czyli kolejne TK np. za 3 lub 6 miesięcy ( decyduje lekarz w oparciu o obecne badanie i ogólny wywiad). Jeżeli nic się nie zmieni to można sprawę zamknąć.


Czekam więc na opis a tymczasem pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

[ Dodano: 2023-03-25, 11:48 ]


[ Dodano: 2023-03-25, 12:09 ]
gregor1983,

Nie wkleiłam scanu płuc bo na forum nie ma radiologa więc nikt nie zinterpretuje tego badania.

Natomiast opis jest super dokładny, masz tam jednoznaczną klasyfikację guzka do kategorii 2 w skali LungRads. Kategoria 2 oznacza zmianę łagodną w oparciu o cechy radiologiczne ( czyli wygląd guzka w tomografii) lub zachowanie ( czyli niezmienność zmiany w kolejnych badaniach).
Kolejne badanie ( kontrolne) jest wskazane za rok. Czyli spokojnie, nie ma w tym wyniku nic niepokojącego. A badania kontrolne nie oznaczają, że jest jakiś problem. Robimy je po to, aby ewentualnego problemu nie było. Po to np. kontroluje się poprzez usg zmiany łagodne w piersiach, w tarczycy, w nerkach albo zmiany barwnikowe na skórze poprzez dermatoskopię. Itp., itd. Więc odetchnij i wpisz sobie w kalendarz, że kolejna TK za rok.

Wklejam Ci tabelkę ze skalą Lung Rads:

Pozdrawiam!
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 12898

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2023-03-23, 16:31   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
andrzejf13 napisał/a:
Mam pytanie , jeżeli rak " zagościł " w organizmie to zostaje ?


To jest, Andrzeju, bardzo ogólne pytanie.

Jeżeli rak jest wykryty w tzw.wczesnym stadium albo ewentualnie lokalnie zaawansowanym to wówczas leczenie radykalne ma za zadanie tego raka zlikwidować. Całkowicie. Czyli wyleczyć.

Oczywiście są różne czynniki ryzyka, które sprawiają, że czasem ten rak powraca w formie nawrotu lokalnego. I dlatego każdy pacjent leczony radykalnie wchodzi potem na ścieżkę wizyt i badań kontrolnych.
Z każdym rokiem ryzyko nawrotu maleje.

Generalnie medycyna obecnie potrafi baaardzo dużo. Ale takich dosłownie pojedynczych komórek nowotworowych krążących gdzieś tam w organizmie żadne badanie nie odnajdzie, nie zobaczy. I nie musi. Nasze organizmy radzą sobie codziennie z wieloma różnymi paskudztwami, bakteriami, grzybami, wirusami. Z chorymi komórkami też. Więc dbaj o siebie, śpij dobrze, odżywiaj się mądrze, odpoczywaj kiedy trzeba i nie odpoczywaj kiedy nie musisz :)


Nie wiem czy takiej odpowiedzi oczekiwałeś. Ale tylko tak potrafię Ci odpowiedzieć.
Pozdrawiam bardzo serdecznie, missy.
  Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
missy

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20389

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2023-02-26, 08:32   Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
DX,

Byłaś bardzo dzielna, gratuluję Ci zakończenia leczenia i mocno trzymam kciuki za spokojne, regularne kontrole.
Cieszę się ogromnie, że nos się zagoił bo faktycznie Twoje zdjęcia były „mocne”.
Pozdrawiam Cię najserdeczniej, m.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji TK (duży nieoperacyjny guz)
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 3550

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2023-02-17, 21:28   Temat: proszę o pomoc w interpretacji TK (duży nieoperacyjny guz)
Wklejam opis programu lekowego dla raka drobnokomórkowego:

Cytat:
Leczenie chorych na drobnokomórkowego raka płuca do leczenia pierwszej linii z zastosowaniem atezolizumabu (w skojarzeniu z karboplatyną oraz etopozydem w fazie indukcji)
1) rozpoznanie histologiczne lub cytologiczne drobnokomórkowego raka płuca;
2) zaawansowanie kliniczne: stadium choroby rozległej (ang. extensive stage) wg klasyfikacji VASLG lub IV stopień zaawansowania wg klasyfikacji TNM;
3) obecność zmian umożliwiających przeprowadzenie obiektywnej oceny odpowiedzi w badaniach obrazowych z zastosowaniem kryteriów oceny aktualnie obowiązującego systemu RECIST (ang. response evaluation criteria in solid tumours) lub obecność policzalnych zmian niemierzalnych;
4) nieobecność przerzutów w ośrodkowym układzie nerwowym;
5) wiek powyżej 18 roku życia;
6) stopień sprawności 0-1 wg klasyfikacji Zubroda-WHO lub ECOG;
7) nieobecność istotnych klinicznie i niekontrolowanych stosowanym leczeniem farmakologicznym chorób współwystępujących;
8) nieobecność aktywnych chorób autoimmunologicznych z wyjątkiem cukrzyc, niedoczynności tarczycy, łuszczycy, wyprysku, liszaja płaskiego i bielactwa;
9) nieobecność przeciwwskazań do zastosowania chemioterapii w tym odpowiednia czynność układu krwiotwórczego umożliwiająca leczenie zgodnie z aktualną ChPL;
10) czynność nerek i wątroby umożliwiająca leczenie zgodnie z aktualną ChPL;
11) nieobecność przeciwwskazań do stosowania atezolizumabu określonych w ChPL;
12) wykluczenie współwystępowania innych nowotworów złośliwych niekontrolowanych leczeniem;
Kryteria kwalifikowania muszą być spełnione łącznie.


Teraz lekarze muszą zrobić wszystkie badania wymagane w procesie kwalifikacji do takiego leczenia.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji TK (duży nieoperacyjny guz)
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 3550

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2023-02-08, 22:24   Temat: proszę o pomoc w interpretacji TK (duży nieoperacyjny guz)
Guz w płucach wygląda na zmianę pierwotną, nie na przerzuty z innego narzadu. Oczywiście tylko histpat wszystko wyjaśni. Niestety czeka się zazwyczaj ok.3 tygodni, czasem też dłużej, rzadko kiedy krócej. To trudne, wiem.
  Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
missy

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20389

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2023-02-01, 18:39   Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
DX,

Jak wszystko się zagoi i zblednie to musisz oczywiście zostać obejrzana przez lekarza. A lekarz musi ocenić skórę na nosie przy użyciu dermatoskopu. Tak „na oko” nie da się ocenić czy wszystko jest ok. Chociaż oczywiście gładka powierzchnia będzie zdecydowanie dobrym znakiem.
To prawda, że chirurgia daje największe szanse na jednorazowe podejście do leczenia i brak nawrotu miejscowego - zwłaszcza technika nazywana mikrochirurgią Mohsa.
Ale czasem, np. w przypadku raka powierzchownego, można stosować inne metody - czyli krem z fluorouracylem, z imikwimodem, radioterapię, krioterapię.
Wiem, czekanie nie jest łatwe, ale nie ma innego wyjścia. Życzę Ci, żeby czas rekonwalescencji mijał szybko i żebyś wkrótce mogła usłyszeć dobre wieści od lekarza.

Pozdrawiam, missy.
  Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
missy

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20389

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2023-01-31, 14:55   Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
DX,

Szczerze współczuję i podziwiam jednocześnie Twoją wytrzymałość.

Napisz, proszę, czy po odpadnięciu strupków pokazała się nowa, czerwona skóra? Taka bardzo podrażniona, ake bez ranek krwawiących albo widocznych owrzodzeń - czyli ubytków o innym kolorze niż ta czerwona skóra? Nie ma nigdzie wysięku ropnego?

Jeżeli skóra jest po prostu żywo czerwona, jak po oparzeniu ( bo to w zasadzie takie chemiczne oparzenie było) to możesz stosować Cicalfate krem regenerujący ochronny.

Natomiast jeżeli cokolwiek się dzieje z tą skórą ( krwawienie, owrzodzenie) to zdecydowanie zapytaj lekarza, może będzie wskazany jakiś antybiotyk w maści.

Trzymaj się dzielnie!
  Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
missy

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 20389

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2023-01-24, 09:55   Temat: owrzodziały rak podstawnokomórkowy skóry
DX,

Twój krem zawiera silną substancję fluorouracyl, chemioterapeutyk, lek stosowany w standardowej chemioterapii w różnych nowotworach złośliwych ( w postaci wlewów dożylnych).
Jego zadaniem jest zniszczenie raka w skórze Twojego nosa, ale oczywiście uszkodzeniu ulega też zdrowa część skóry. W ulotce jest informacja:

Cytat:
Prawidłowa odpowiedź na leczenie obejmuje: wczesną i ciężką fazę stanu zapalnego (zazwyczaj charakteryzuje się ona rumieniem, który może być intensywny i z występującymi przebarwieniami skóry), fazę martwiczą (charakteryzuje się erozją skóry) i wreszcie etap gojenia (gdy dochodzi do epitelizacji). Kliniczne objawy odpowiedzi zazwyczaj występują w drugim tygodniu leczenia.

https://www.mylan.com.pl/...07.pdf?la=pl-pl

Intensywne zaczerwienienie, nadżerki, pieczenie, ból, strupki - to wszystko normalne i pożądane skutki działania kremu. W skrócie - tak ma być.
Znalazłam takie zdjęcia, może to Cię trochę uspokoi i pocieszy.

1.


2.
  Temat: Chemioterapia paliatywna - rak jajnika w IV stadium
missy

Odpowiedzi: 168
Wyświetleń: 65935

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2023-01-17, 13:43   Temat: Chemioterapia paliatywna - rak jajnika w IV stadium
Litania,

Co do stanu zapalnego w jamie ustnej to nie mam jakiegoś konkretnego sprawdzonego sposobu bo też i te stany zap. są różne pewnie.
Niemniej ostatnio w jednym z wątków w dziale „płucnym” polecałam dwie rzeczy, o których dowiedziałam się od bardzo sensownej farmaceutki ( z historia onko):

Cytat:
Dostałam od specjalistki takie wskazówki co do płukanki robionej w aptece wg recepty:

RP.
Nystatyna 1000000j.m.
Hydrocortyzon 0, 025
Neomycyna 1,0
Anesthezyna 0,5
Gliceryna 30,0
M.f. susp.

To oczywiście sposób doraźny na złagodzenie dolegliwości, jest tu steryd, antybiotyk, „znieczulacz”, „powlekacz” i składnik antygrzybiczy.

Jest też taki preparat gotowy jak Alfa Med Professional.
  Temat: Rak pęcherza moczowego
missy

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 9883

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2023-01-11, 12:08   Temat: Rak pęcherza moczowego
Agnieszka43,

Cieszę się razem z Wami, to wspaniała wiadomość!

Pozdrawiam naj, najserdeczniej :)
 
Strona 1 z 87
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group