Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1104
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
missy

Odpowiedzi: 455
Wyświetleń: 117643

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-06-26, 13:45   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
Basiu, ta wysypka pojawiła się nagle? I rozumiem, że na plecach to też wysypka powoduje swędzenie?

I Cotellic i Zelboraf mają wysypkę w działaniach niepożądanych - to jeden z częstszych problemów.
Na pewno trzeba zgłosić to lekarzowi, musi o tym wiedzieć. I może doradzi Wam coś - nie wiem czy w takim przypadku nie stosuje się np. czegoś przeciwalergicznego.
  Temat: Forum w czasach wirusa
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 1822

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2020-06-26, 13:29   Temat: Forum w czasach wirusa
Cytat:
zmarł-47 lat:/


To bardzo smutna informacja...


Pozwolę sobie tylko sprostować jedną rzecz - sepsą się nie zarażamy, to nie jest choroba zakaźna.
Sepsa to bardzo ciężkie powikłanie zakażenia np.wirusem. Inaczej - niewydolność wielu narządów spowodowana nieprawidłową, nadmierną reakcją organizmu na zakażenie ( bakteryjne, wirusowe, grzybicze) - w tym wypadku na koronawirus.
  Temat: Rak migdałka naciekający
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 610

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-06-14, 19:10   Temat: Rak migdałka naciekający
To raczej nie planowe przygotowanie do rth radykalnej tylko zastosowanie klasycznej dawki paliatywnej ( ok.20 Gy) z wysokimi frakcjami dziennymi i następnie obserwacja - teoretycznie może sie tak zdarzyć, że skutek będzie bardziej niż przyzwoity i wtedy ewentualnie lekarze mogą myśleć o kwalifikacji do kolejnego etapu leczenia.
Znalazłam taki materiał o zastosowaniu short course palliative radiotherapy:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15172142/

i cytat z niego:
Cytat:
Patients and methods: Between 1995 and 2001, 505 patients of stage IV squamous cell carcinoma received uniform dose of 20 Gy in 5 fractions over 1 week along with symptom relief drugs. Incurable status and decision for palliation was made conjointly. Distressing symptoms were assessed before PRT. Patients showing more than 50% objective regression (PR) at tumor and nodal sites received further RT (FRT) up to 70 Gy.
  Temat: Problemy z wejściem na forum
missy

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 9544

PostDział: Życie Forum   Wysłany: 2020-06-13, 17:22   Temat: Problemy z wejściem na forum
W kwestii błędów technicznych na forum - za zgodą DSS skontaktowałam się z administratorem http://phpbb-assistant.com i na razie wiem tylko, że problemem u nas jest przestarzały skrypt.
Aktualnie czekam na odpowiedź czy postawienie forum od nowa będzie możliwe a jeśli tak to kiedy.

Jak tylko czegoś się dowiem to dam tutaj znać.
  Temat: Rak migdałka naciekający
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 610

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-06-10, 16:39   Temat: Rak migdałka naciekający
Pietruchy,
Bez kompletu wyników trudno napisać coś konkretnego.
Czy były robione badania ( usg, tomografia) jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej?

Ogólnie sytuacja wygląda niepokojąco - zalecone naświetlania z pewnością nie są leczeniem radykalnym. W przypadku dużych guzów, zaawansowanych lokalnie ( a tak to wygląda z Twojego opisu) u pacjentów w gorszym stanie ogólnym często nie jest możliwe zastosowanie agresywnego leczenia czyli jednoczasowej chemioradioterapii.

Problemy z jedzeniem mogą się wiązać zarówno z rozwojem nowotworu w obrębie tkanek gardła i okolicznych węzłow chłonnych jak i problemami z funkcjonowaniem narządów takich jak wątroba i trzustka. Te nieprawidłowości widać w wynikach GGTP i amylazy - jednak bez dodatkowych badań nie jestem w stanie Ci napisać czy jest to skutek np. przerzutów czy jakiejś innej dysfunkcji narządów ukł.pokarmowego.
Z całą pewnością teściowa oprócz radioterapii wymaga pilnej pomocy i szybkiego wdrożenia opieki paliatywnej ( np.hospicjum domowe), bez tego opanowanie dolegliwości nie będzie możliwe.

Jeśli uda się Wam uzyskać jakiekolwiek wyniki badań ( są one własnością pacjenta, nie lekarza) oraz karty wypisowe z pobytu na naświetlaniach ( pacjent zawsze dostaje taki wypis) to zamieść je tutaj, postaramy się więcej wyjaśnić.

Pozdrawiam ciepło, m.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
missy

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 2479

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-06-09, 18:22   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
Każdy z tych cytostatyków ma inny profil toksyczności. Cisplatyna jest nefrotoksyczna, ototoksyczna, neurotoksyczna i powoduje więcej przykrych dla pacjenta skutków ubocznych a karboplatyna z kolei oddziałuje bardziej toksycznie na szpik. Generalnie karboplatynę stosuje się wtedy gdy są przeciwwskazania związane z gorszym funkcjonowaniem nerek.
Również w przypadku leczenia paliatywnego wskazane jest zastosowanie leku nie pogarszającego znacznie jakości życia.
Co do porównania skuteczności to w różnych randomizowanych badaniach klinicznych ( ale głównie dotyczących NDRP) wykazywano niewielką przewagę cisplatyny ( w połączeniu z drugim lekiem) w odniesieniu do tzw.przeżycia całkowitego. Ale w przypadku zaawansowanego DRP nie znam takich konkretnych wyników badań, materiały źródłowe mówią raczej o porównywalnej skuteczności i nieporównywalnej toksyczności.

mario007, czy Mama dostaje karboplatynę samodzielnie czy w połączeniu z drugim lekiem?
  Temat: Prośba o wyjaśnienie.
missy

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 1213

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-06-09, 11:59   Temat: Prośba o wyjaśnienie.
Witaj na forum Martus007,

Opis tomografii jest faktycznie bardzo niepokojący - pokazuje rozległą zmianę patologiczną we wnęce płuca prawego, która w znacznym stopniu ogranicza funkcje tego narządu poprzez nacieki zwężające oskrzele główne i oskrzela płatowe.

Bez badania histopatologicznego lub cytologicznego nie da się obecnie stwierdzić czym dokładnie jest ta zmiana. Obraza odpowiada nowotworowi złośliwemu, ale jego rodzaj musi zostać dopiero określony. Kiedy ma być wykonana bronchoskopia?

Czy oprócz tk klatki piersiowej robiono też inne badania, np.usg jamy brzusznej?
Czy Mama choruje na coś jeszcze, ma jakieś inne dolegliwości, przyjmuje konkretne leki?

Bez informacji z czym ma się do czynienia, jaki to nowotwór i jakie leczenie można ewentualnie zastosować nie da się jednoznacznie określić czasu przeżycia.

Mam nadzieję, że bronchoskopia już wkrótce i że będzie miarodajna. Sytuacja jest bardzo poważna, niemniej poczekajmy na wyniki i decyzje co do leczenia. Nawet bardzo zaawansowane postacie nowotworu można w określonych przypadkach przystopować dobrze zaplanowanym leczeniem paliatywnym.
Ale nie ma co gdybać, czekamy na dalsze informacje.

Pozdrawiam serdecznie, m.
  Temat: rak jajnika pT3b
missy

Odpowiedzi: 96
Wyświetleń: 20275

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-05-24, 14:38   Temat: rak jajnika pT3b
Wynająć można, w sensie - usługa komercyjna. Na NFZ jest cos takiego jak opieka pielęgniarska długoterminowa, ale to raczej nie obejmuje nocy i dodatkowo nie mogą z niej korzystać osoby pod opieką HD - to z resztą logiczne.
  Temat: Drobnokomórkowy u mamy (radioterapia).
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 1336

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-14, 10:47   Temat: Drobnokomórkowy u mamy (radioterapia).
Gerd,
Sądzę, że lekarz nie chce wykorzystywać radioterapii w momencie uzyskania pewnej kontroli nad chorobą - jeśli nowotwór nie wywołuje aktualnie konkretnych dolegliwości w obrębie klatki piersiowej to z pewnoscią warto zachować opcję z radioterapią paliatywną na później.
Teraz korzyść dla pacjenta w postaci wymiernego zmniejszenia dolegliwości nie miałaby zapewne miejsca. Chodzi o właściwe, trafione w punkt wykorzystanie możliwości terapeutycznych.
Domyślam się, że dla Ciebie takie postępowanie nie musi być łatwe do zaakceptowania, ale uwierz mi, leczenie paliatywne to sztuka przygaszania pożaru a nie jego radykalne zdławienie.

Pozdrawiam ciepło, m.
  Temat: Rak jajnika zaawansowany
missy

Odpowiedzi: 83
Wyświetleń: 27697

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-05-06, 19:27   Temat: Rak jajnika zaawansowany
kobra,
:tull:
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 183
Wyświetleń: 28699

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-04-30, 15:04   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Radiolog czyli lekarz opisujący badanie określa czy zmiany są stabilne, czy nastąpiła progresja ( wg wytycznych wskazanych przez gabę) albo regresja.
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
missy

Odpowiedzi: 455
Wyświetleń: 117643

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-04-16, 19:52   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
basik78,
Tylko się domyślam, że to mógł być taki mały napad padaczkowy, czasem to są „tylko” częściowe utraty świadomości, bez drżenia czy innych objawów ruchowych.
  Temat: Dwa nowotwory- brak dalszych zaleceń
missy

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 1195

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-04-15, 20:03   Temat: Dwa nowotwory- brak dalszych zaleceń
MargoK,
Rozumiem, że przeszczep dotyczy miejsca po usunięciu basosquamosum carcinoma? Bo z opisu wynika, że była to dość głęboko naciekająca zmiana.

Dla sprostowania napiszę, że nie jest to ten najczęściej spotykany rak podstawnokomórkowy ( basal cell ca) tylko taka „mieszanina” basal i squamous. Jest to rak opisywany jako rzadko występujący, bardziej agresywny i obarczony wyższym ryzykiem nawrotu niż podstawnokomórkowy oraz możliwością przerzutowania ( głównie do węzłów chłonnych).
Z takim rozpoznaniem należy się udać przynajmniej do doświadczonego w kwestiach onkologicznych dermatologa. Albo lepiej do onkologa - skierowanie nie jest potrzebne. Jeżeli onkolog uzna, że ten szczególny rodzaj raka nie wymaga wizyt kontrolnych u niego to przynajmniej dopytacie o samokontrolę itd.
Kontrola u chirurga dotyczy jedynie oględzin przeszczepu i całego procesu gojenia - chirurg nie zajmuje się ustalaniem dalszego postępowania w przypadku stwierdzenia raka. W przypadku „zwykłego” raka podstawnokomórkowego opieka onkologa teoretycznie nie jest konieczna, ten rak jest złośliwy miejscowo. Natomiast podstawnokolczysty wg dostępnych źródeł wymagałby jednak regularnej kontroli - oględziny miejsca wycięcia oraz badanie okolicznych węzłów. Generalnie jednak nie ma ustalonych wytycznych dla tego konkretnego rodzaju raka bo jest on po prostu rzadki.

Ogólnie o rozpoznawaniu i leczeniu raków skóry możesz poczytać tutaj:
http://onkologia.zaleceni...ry_20190214.pdf

I ewentualnie tutaj:
https://www.hindawi.com/journals/jsc/2018/6061395/
https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC3482802/
  Temat: Stan po operacji oponiaka atypowego
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 853

PostDział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego   Wysłany: 2020-04-14, 21:50   Temat: Stan po operacji oponiaka atypowego
maciekzawiercie napisał/a:
nie umiem wklejać wyniku-błąd serwera)


To nie Twoja wina tylko błąd powodowany przez bardzo stary skrypt...

Co do dalszego postępowania po operacji to coś musi się wyjaśnić na wizycie kontrolnej.
  Temat: Czerniak in situ
missy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 1171

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-04-08, 23:14   Temat: Czerniak in situ
Joanno,
Witaj na forum.

Czerniak in situ to zmiana nieinwazyjne czyli nie będąca jeszcze w fazie potencjalnego przerzutowania. Patomorfolog potrafi odróżnić zmianę pierwotną od wtórnej, zwłaszcza b.doświadczony patomorfolog.
Twój wynik oznacza, że kolejny krok to niewielkie docięcie pierwszej blizny ( 0,5cm) a następnie zachowywanie tzw. czujności czyli obserwacja skóry.
Oczywiście, druga konsultacja to pełne prawo pacjenta.
Pozdrawiam serdecznie, odezwij się po wizycie u onkologa.
 
Strona 1 z 74
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group