1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1230
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Podejrzenie raka pęcherza
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 283

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2021-11-13, 23:32   Temat: Podejrzenie raka pęcherza
Wyniki


[ Dodano: 2021-11-13, 23:35 ]
  Temat: Podejrzenie raka pęcherza
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 283

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2021-11-13, 21:44   Temat: Podejrzenie raka pęcherza
Witaj na forum Sybo91,
Świetnie, że już po zabiegu. To bardzo dobra wiadomość. Gdybanie a propos wyniku nie jest zbyt sensownym działaniem, niestety trzeba po prostu poczekać.
Dotychczasowe wyniki możesz przesłać na mój mail forumowy ( znajdziesz w moim profilu), ja je wkleję do wątku.

Samo stwierdzenie zmian w obrębie śluzówki pęcherza nie oznacza od razu procesu o charakterze złośliwym - mogą tam występować różne zmiany dysplastyczne, przerosty nabłonka, nowotwory brodawczakowate ( łagodne lub o niskim potencjale złośliwości).

Czekam razem z Wami na wynik.
Pozdrawiam serdecznie, missy.
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 1744

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2021-11-13, 18:21   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
Jeżeli cystoskopia była czysta to super. W takim razie czekaj spokojnie, o ile to dla Ciebie w jakimkolwiek stopniu możliwe, na kontrolną TK.

A jak w ogóle się czujesz po operacji? Mam nadzieję, że ból pooperacyjny nie trwał zbyt długo i ruszasz się, żeby zminimalizować powstawanie zrostów pooperacyjnych.
Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie.
  Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 772

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-11-13, 15:57   Temat: Niedrobnokomórkowy nowotwór (NOS), nieoperacyjny.
Wyniki

[ Dodano: 2021-11-13, 17:56 ]
Magxx,
Nie widzę wyniku bronchofiberoskopii, możesz to dosłać?

Ogólnie sytuacja wygląda tak - guz jest faktycznie zaawansowany, nieoperacyjny. Zapis T4N2M1a nie zgadza się jednak z opisem tomografii bo M1a oznacza przerzuty ( albo w drugim płucu albo pod postacią kom.nowotworowych w płynie opłucnowym lub osierdziowym). Guzek podejrzany o meta ( przerzut) jest obecny w tym samym, lewym płucu więc to nie on „podnosi” zaawansowanie. Chyba, że są jeszcze jakieś wyniki badań potwierdzające powyższe podejrzenie?

Opis TK wskazuje na stopień zaawansowanie IIIB ( czyli T4N2M0) co jest faktycznie stadium nieoperacyjnym. Można leczyć samą RTH lub jednoczesną CRTH - wszystko zależy od oceny stanu ogólnego pacjenta dokonanej przez lekarza. Trudno mi powiedzieć czy sam wiek wg onkologa jest przeszkodą w zastosowaniu CRTH czy może jednak rozległość procesu nowotworowego.
Wiesz może ( czy lekarz w ogóle wspominał)jak długie mają być naświetlania, ile tygodni miałyby trwać?

Podejrzewam, że lekarz przede wszystkim chce zadziałać miejscowo na sam guz i dodatkowo, nie wprowadzając chemioterapii, zostawia możliwość do rozpoczęcia leczenia tzw.celowanego.
Tutaj jest całościowe zestawienie wszystkich refundowanych obecnie programow lekowych:
https://www.gov.pl/attach...6a-6bb3318c519a

Postępowanie przedstawione przez lekarza wygląda bardzo sensownie bo daje szansę na miejscowe opanowanie choroby i następnie ewentualne wprowadzenie jednego z wyżej wymienionych programów lekowych ( zamiast standardowej chemioterapii).

Leczenie celowane ( w pierwszej linii) wykluczające wcześniejsze lecz.systemowe oznacza, w skrócie, brak wcześniejszej chemioterapii. Konieczne jest jednak wykonanie określonych badań genetycznych guza o ile pobrany podczas biopsji materiał jest wystarczający do przeprowadzenia takich badań.

Tyle jestem obecnie w stanie wywnioskować z Twoich informacji oraz tych wyników, które przesłałaś.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Rak trzustki
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 898

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2021-11-02, 18:28   Temat: Rak trzustki
Witaj na Sloneczna_222,

Bardzo mi przykro z powodu choroby Twojego taty.
Opieka hospicjum to odpowiednie postępowanie w tak zaawansowanym stanie - czy w Waszej okolicy dziala tylko jedno hospuicjum domowe? Pamiętaj, że nie obowiązuje żadna rejonizacja i macie prawo wybrać to hospicjum, które Wam najbardziej odpowiada - także w kwestii czasu oczekiwania.

Czy oprócz osłabienia tata ma inne dolegliwości? Bóle? Jeźeli absolutnie nie macie szans na szybszą wizytę hospicjum to zawsze można poprosić o domową wizytę lekarza rodzinnego i z nim ustalić odpowiednie postępowanie do czasu objęcia taty opieką HD.
Lekarz rodzinny może zadecydować o podawaniu odpowiednich kroplówek po zbadaniu chorego i ocenieniu jego stanu - jeśli bowiem to gwałtowne osłabienie i brak apetytu pogłębia się to może oznaczać, że choroba galopująco przyspiesza i organizm stopniowo wyłącza swoje funkcje. W takiej sytuacji nie można karmić na siłę, nic to nie zmieni. Ważne jest zapewnienie spokoju, podawanie płynów lub zwilżanie ust jeśli picie też ustanie.

Z calą pewnością jednak trzeba oprzeć się na wnioskach lekarza - czyli albo próbujcie przypieszyć pierwszą wizytę HD albo poproście lek.rodzinnego.

Pozdrawiam najserdeczniej, missy.
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 1744

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2021-11-02, 16:46   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
andrzejf13,
Przepraszam za dłuższą nieobecność.

Mam nadzieję, że w międzyczasie byłeś już u onkologa albo zarejestrowałeś się na taką wizytę w najbliższym czasie.
Z TK wynika, że wszystkie podejrzane zmiany dotyczyły miedniczki nerkowej lewej oraz moczowodu lewego - podczas operacji zostały one w całości usunięte.

Jedyna moja wątpliwość dotyczy opisanej przez radiologa drobnej zmiany na tylnej ścianie pęcherza moczowego - dlatego pytałam kiedy miałeś cystoskopię i co ona pokazała w obrębie pęcherza.
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 1744

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2021-10-09, 15:03   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
andrzejf13,
Widzę, że się starasz :)
Pierwsza strona TK jest miniaturowa i nieczytelna - jak już jesteś w opcji dodawania zdjęcia to zaznacz opcję „Pełny rozmiar zdjęcia”, powinno być wtedy ok.

Albo prześlij na missyforumonkologiczne@gmail.com

Nikt teraz nie mówi o leczeniu tylko o dobrze zaplanowanych, regularnych kontrolach - zwłaszcza lokalnych sprawdzających drogi moczowe.

Aha, kiedy była robiona ostatnia cystoskopia przed operacją?
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 1744

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2021-10-07, 16:31   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
andrzejf13,
Skąd masz to zaawansowanie? Z którego badania?
Czy możesz w całości przytoczyć opis TK przedoperacyjnej? To było TK całej jamy brzusznej? Aha, a rtg klatki piersiowej miałeś?

Tak jak napisał mVeltan, cT2NxMx to tylko ogólna ocena zaawansowania dokonana na podstawie jakiegoś badania obrazowego.

Zresztą samo stwierdzenie
andrzejf13 napisał/a:
Guz miedniczki nerki lewej


oznacza, że to absolutnie wstępne określenie sytuacji bo jeszcze nie wiadomo było co to za guz.

Wg wyniku pooperacyjnego, który podałeś w pierwszym poście, to zaawansowanie wygląda inaczej:
skoro rak nacieka powierzchownie tkankę podnabłonkową to mamy T1.
Węzły chłonne nie zostały w TK opisane jako podejrzane czyli jest N0 ( a dokładniej cN0).
I jeżeli w TK nie ma żadnych innych podejrzanych zmian to oznacza M0 czyli brak przerzutów.

Aktualnie sprawa u Ciebie wyglada tak - wycięto wszystko, rak był tzw.wczesny, nie dotarł jeszcze do głębszych warstw miedniczki i moczowodu ( do błony mięśniowej). Czyli wg wyniku histopatologicznego nie masz raka w drogach moczowych. Absolutnie natomiast konieczna jest ścisła kontrola.

Rozumiem, naprawdę rozumiem Twoje zniecierpliwienie i niepokój. Mogę tylko powtórzyć - masz za sobą radykalną operację, nowotwór usunięto. Kontrole onkologiczne są konieczne tak samo jak w przypadku innych zoperowanych wczesnych raków - chodzi o szybkie wykrycie ewentualnej wznowy miejscowej. Bo dla uściślenia - ten rodzaj raka może powracać lokalnie, np.w pęcherzu moczowym. Nie rozsiewa się znienacka po organizmie więc bardzo proszę, nie myśl o tym raku tak jak o DRP żony, który w momencie rozpoznania był już zapewne rozsiany.

Podsumowując - tak, teraz nie masz raka miedniczki i moczowodu. I wiele wskazuje na to, że nie bedziesz go mieć. Ale nie napiszę Ci, że na pewno, na 100% nigdy już żadnego nowotworu złośliwego mieć nie będziesz bo tego nie wiem. Nikt nie wie. Żaden lekarz Ci tego nie powie.
I dlatego trzeba się teraz starannie kontrolować - tomografia i cystoskopia ( to badanie bardzo ważne w kontekście ewentualnej wznowy w pęcherzu). Cystoskopia co 3 miesiące.

Zgłoś sie do onkologa, niech on ustali plan badań kontrolnych.I koniecznie doprecyzuj kwestię prostaty i zwężenia cewki moczowej - czy chodzi właśnie o sterczowy odcinek cewki? Wklej cały opis TK, proszę.

Pozdrawiam Cię bardzo, bardzo serdecznie.
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
missy

Odpowiedzi: 499
Wyświetleń: 149269

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2021-09-28, 20:14   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
basik78,
No niestety taka przeczulica w obrębie blizny potrafi wracać nawet po latach. Jeżeli blizna jest pod kontrolą i nic się tam widocznego nie dzieje to znaczy, że pewnie ujawniają się kolejne zrosty. Być może w połączeniu z działaniem Zelborafu, który ogólnie powoduje wiele problemów skórnych ( te wszystkie wysypki, fotouczulenie, nadwrażliwość, swędzenie), te blizny też są bardziej uwrażliwione? Nie wiem, tak tylko przypuszczam.
Ściskam mocno, m.
  Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
missy

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 1744

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2021-09-28, 17:33   Temat: Brodawkowaty rak urotelialny (high-grade) miedniczki nerk
andrzejf13,
Dodawanie załączników niestety nie działa - można próbować z opcją dodawania wyników jako zdjęć do posta, ale nie jest to takie oczywiste.

Jeśli możesz to prześlij wyniki, bez danych osobowych, na mój mail forumowy
missyforumonkologiczne@gmail.com

Ja wkleję je do Twojego wątku.

Najprawdopodobniej u Ciebie dalsze postępowanie faktycznie będzie oznaczało regularne kontrole, ale dla tzw.świętego spokoju ( i żeby wyjaśnić czy to podejrzenie mikroinwazji w naczyniu krwionośnym ma znaczenie) powinieneś pojawić się u onkologa. Nie potrzebujesz żadnego skierowania ani od urologa ani od innego lekarza. Zapisujesz się sam, mam nadzieję, że masz w pobliżu jakieś centrum onkologii. Warto mieć taką opiekę onkologiczną bo jesteś wtedy „wciągnięty” w konkretny tryb badań kontrolnych.
Taka kontrola onkologiczna nie stoi w sprzeczności z kontrolą stricte urologiczną.

Pozdrawiam Cię serdecznie i czekam na wyniki.
  Temat: Rak jajnika i trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1777

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-09-20, 18:19   Temat: Rak jajnika i trzonu macicy
Jeżeli nie jesteście przekonane do CO w Łodzi to w kwestii konsultacji w bardziej oddalnych ośrodkach polecałabym opcję telekonsultacji. Można przesłać całą dotychczasową dokumentację i przedyskutować opcje leczenia. I dopiero potem decydować o ewentualnej zmianie ośrodka.

Tak patrząc na mapę to myślę sobie, że możecie spróbować w Otwocku, w ECZ:

https://ecz-otwock.pl/606/konsultacja-telemedyczna
  Temat: Rak jajnika i trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1777

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-09-19, 18:43   Temat: Rak jajnika i trzonu macicy
Z pewnością lekarz onkolog powinien być poinformowany o fakcie wystąpienia wcześniej w rodzinie raka jajnika. Tzn. dobrze przeprowadzony przez lekarza wywiad rodzinny takie fakty zazwyczaj ustala.

Co do wskazań a propos przeprowadzania badań genetycznych to Zalecenia podają, że:

Cytat:
W Polsce badania przesiewowe obejmują na ogół pięć najczęstszych w populacji polskiej mutacji BRCA1: p.Cys61Gly (c.181T>G, 300T/G), p.Gln1756Profs*74 (c.5266dup, 5382insC), p.Glu1346Lysfs (c.4035delA, 4153delA), p.Glu23Valfs (c.68_69delAG), p.Ser1253Argfs (c.3756_3759delGTCT).
Powyższe badania w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych Ministerstwa Zdrowia (http://www.mz.gov.pl/ /wwwmz) można przeprowadzić u:
— wszystkich chorych na raka jajnika/jajowodu/ /otrzewnej;
— wszystkich chorych,u których raka piersi rozpoznano poniżej 50. rż.;
— chorych, u których raka piersi rozpoznano powyżej 50. rż., o ile był to: podtyp trójujemny, rak rdzeniasty, rak wieloogniskowy lub obustronny, lub jeżeli posiadają krewne I i/lub II stopnia chore na raka piersi i/lub raka jajnika;
— krewnych z rodzin, w których mutacją markerową jest jedna z wyżej wymienionych;
— krewnych I i II stopnia chorych na raka piersi i/lub jajnika w przypadku, gdy mutacja markerowa nie została ustalona i nie ma możliwości rozpoczęcia diagnostyki od chorej na raka.

http://onkologia.zaleceni...si_20190214.pdf str.213

Wracając do badań obrazowych to siostra miała TK przed operacją. Teraz, w trakcie chemii, badań się nie wykonuje.
Uważam, że dodatkowa konsultacja w doświadczonym ośrodku klinicznym jest istotna -
każdy pacjent ma prawo do takiej konsultacji.
W sytuacji gdy nie wykonano limfadenektomii, torebka guza została częściowo rozerwana, zdiagnozowano rzadszą odmianę raka jajnika ( jasnokomórkowy) oraz wystąpiły komplikacje przy podawaniu standardowej chemioterapii dwuskładnikowej - sądzę, że zdecydowanie powinnyście upewnić się w innym ośrodku czy leczenie ma przebiegać w ten czy jednak w inny sposób sposób.

Czy macie w swoim pobliżu jakieś Centrum Onkologii?
  Temat: Onkolog od raka płuc - zaawansowany rak płaskonabłonkowy
missy

Odpowiedzi: 75
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-09-16, 11:32   Temat: Onkolog od raka płuc - zaawansowany rak płaskonabłonkowy
Witaj Sławomir,

Przeczytałam opis TK podesłany na mail forumowy - nie widzę w nim przerzutu do płuca prawego. Opisane jest powiększenie się niektórych zmian, ale nie ma jednoznacznego wniosku radiologa, że obraz spełnia kryteria progresji.

Nie jest to oczywiście opis optymistyczny. Ale jak rozumiem, lekarz idący na urlop nie wydał żadnej decyzji o zastopowaniu leczenia tylko powiedzial o kolejnej wizycie w listopadzie?

A na razie mama ma nadal dostawać pembrolizumab, tak? Czyli ewentualną zmianę leczenia lekarz chce odsunąć w czasie, opóźnić do kolejnej TK. A może wtedy obraz TK będzie inny? Musisz pamiętać, ze leczenie zaawansowanego raka płuc może zastopować lub cofnąć chorobę, ale nie musi. Leczenie paliatywne powinno być wyważone, zdecydowanie chodzi o utrzymanie choroby w ryzach ale już nie o jej wyeliminowanie za wszelką cenę jak podczas pierwszego, radykalnego leczenia ( operacja plus chemioterapia).
Szczerze mówiąc nie widzę powodu do zmiany lekarza w tej sytuacji.

Do rozmowy z psychoonkologiem nikogo nie można zmuszać, sam spróbuj porozmawiać z mamą o wynikach TK i dalszym leczeniu - jeśli nie wiesz jak, nie wiesz co dokładnie pokazuje TK to pytaj, będę wyjaśniać najlepiej jak potrafię. Być może wyposażony w taką wiedzę teoretyczną będziesz dla mamy rozmówcą, któremu uwierzy i zaufa.

Pozdrawiam najserdeczniej, m.
  Temat: Rak jajnika i trzonu macicy
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1777

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-09-16, 10:34   Temat: Rak jajnika i trzonu macicy
Witaj na forum ania n,

Bardzo dziękuję za dokładne podanie wszystkich wyników.

Zgadzam się z Twoją opinią o konieczności skonsultowania się w innym ośrodku. Leczenie chirurgiczne raka jajnika oznacza:

Cytat:
W niskich stopniach zaawansowania (I–IIA) leczenie chirurgiczne obejmuje:
— obustronne usunięcie przydatków;
— całkowite wycięcie macicy;
— wycięcie sieci większej;
— pobranie płynu i popłuczyn do badania cytologicznego;
— pobranie rozmazów oraz losowe pobranie wycinków z otrzewnej;
wykonanie limfadenektomii miedniczej i aortalnej.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.300

oraz

Cytat:
Odstąpienie od pooperacyjnej CTH jest możliwe u chorych w stopniu IA lub IB G1 (grupa dobrego rokowania) wyłącznie po prawidłowo przeprowadzonej ocenie stopnia zaawansowania (wykonana limfadenektomia miednicza i okołoaortalna). U pozostałych chorych w stopniu I należy zastosować CTH z zastosowaniem pochodnej platyny i paklitakselu (3–6 cykli) lub pochodną platyny w monoterapii (6 cykli).

Cytat:
Wystąpienie reakcji nadwrażliwości na paklitaksel jest wskazaniem do stosowania schematów 2-lekowych z docetakselem

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.302

Faktycznie radioterapia w raku jajnika nie ma zastosowania a jeśli chodzi o raka endometrium to w tym stopniu zaawansowania lokalnego ( guz T1a) to ani limfadenektomia ani radioterapia nie są konieczne:

Cytat:
Można odstąpić od wykonania wycięcia węzłów chłonnych miednicy i węzłów okołoaortalnych w przypadku stopnia I nowotworu endometrioidalnego G1–G2, z naciekaniem mniejszym niż 50% grubości mięśniówki i wielkością zmiany poniżej 2 cm (u chorych z tej grupy nie występują przerzuty w węzłach chłonnych). W pozostałych przypadkach należy rozważyć przeprowadzenie limfadenektomii.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.289

Natomiast rak jajnika z pewnością wymaga leczenia uzupełniającego w związku z niewykonaniem limfadenektomii. Nie jestem lekarzem więc nie napiszę Ci, która opcja będzie lepsza w tej sytuacji - czy podanie 6 cykli samej karboplatyny czy zamiana paklitakselu na docetaksel.

Co oznacza brak wykonywanych badań? Chodzi Ci o badania obrazowe czy laboratoryjne? Obrazowe są robione po zakończeniu chemioterapii i potem w ramach regularnych kontroli. Natomiast laboratoryjne są obowiązkowe przed każdym cyklem chemii. Czy oznaczono wyjściowy poziom CA125, przed operacją?
  Temat: Onkolog od raka płuc - zaawansowany rak płaskonabłonkowy
missy

Odpowiedzi: 75
Wyświetleń: 10117

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-09-15, 16:48   Temat: Onkolog od raka płuc - zaawansowany rak płaskonabłonkowy
Sławomir,
Czy obecna lekarka nie odpowiada mamie? Coś sie wydarzyło? Jakieś nieporozumienia w zakresie leczenia? Z jakiego powodu mama chce zmienić lekarza?
A może to Ty chcesz zmienić?

Rozumiem, że mama dostaje sam pembrolizumab (Keytruda) co 3 tygodnie? Czy może pembrolizumab w połączeniu z chemioterapią? Czy aktualne wyniki laboratoryjne są w normie? Często osłabienie i zawroty mogą byc spowodowane np.anemią, rozchwianymi hormonami tarczycowymi, niewyrównanym poziomem cukru, itd.

To co piszesz o stanie psychicznym mamy nie jest żadnym zaskoczeniem. Nawrót choroby nowotworowej jest zdecydowanie większym stresem, wydarzeniem bardziej obezwładniającym niż pierwsze starcie z chorobą. Wtedy na początku jest oczywiście szok i strach, ale po chwili nadchodzi działanie ( operacja, chemia itd.), chory koncentruje się na walce.
Nawrót jest niezwykle obciążającym momentem, podcinającym skrzydła i w zasadzie odbierającym nadzieję.
Czy wiesz, czy rozmawiałeś z mamą o tym co ją teraz najbardziej męczy? Co jest największą trudnością dnia codziennego, co najbardziej przeszkadza?
Reszka.78 ma rację - mama może mieć stany depresyjne, mało kto jest w stanie racjonalnie i spokojnie przyjąć fakt bycia chorym na zaawansowaną chorobę nowotworową. W końcu mama codziennie czuje swoją chorobę, czuje osłabienie, czuje ból. W takiej sytuacji trudno o energię i chęć do podtrzymywania zainteresowań.
Najlepszym rozwiązaniem i pomocą byłaby rozmowa z fachowcem ( psycholog/psychoonkolog), ale może mama nie jest jeszcze na to gotowa. Natomiast zawsze warto próbować rozmowy „rodzinnej”, takiej niefachowej - ważne, żeby mama wiedziała, że jej choroba nie jest dla Was ciężarem, że chcecie i potraficie o niej mówić, że chcecie pomóc tam gdzie to możliwe.
Swoją drogą jak wygląda leczenie przeciwbólowe? Jakie leki mama bierze w związku z bólem w klatce piersiowej/w boku? Są trochę skuteczne czy prawie w ogóle?
 
Strona 1 z 82
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group