DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1058
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 108
Wyświetleń: 14047

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-07-06, 19:03   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Tak, stwierdzenie o braku obecności struktur patologicznych w jamie ustnej i w gardle oznacza, że chemia jest skuteczna.
Zacienie zatoki szczękowej, która poprzednio miała pogrubioną błonę śluzową, oznacza, że najprawdopodobniej jest tam płyn/stan zapalny.
  Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
missy

Odpowiedzi: 196
Wyświetleń: 60658

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-07-06, 18:57   Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
Tomuś,
Podziwiam szczerze Twoją troskę i zaangażowanie w walkę o zdrowie Mamy, ale...
Nie obraź się - mam po prostu nadzieję, że w tym całym super zdrowym i dosuplementowanym trybie życia przewidujesz dla Mamy też tzw. życie po swojemu, życie "po prostu". Absolutnie niczego z Twoich działań nie neguję, ale wiem, że często chorzy starają się w pewnym sensie "stanąć na wysokości zadania" spełniając oczekiwania rodziny co do sposobu dbania o zdrowie. Po ciężkich chwilach związanych z leczeniem często największym marzeniem chorego jest spokój i wolność, nie robienie niczego co o chorobie przypomina.

Mam nadzieję, że właściwie odbierzesz moje słowa - jedynie jako pewną podpowiedź a nie krytykę.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 255
Wyświetleń: 75595

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-07-04, 17:19   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
Nie wydaje mi się aby onkolog był szczególnie zainteresowany taką przypadłością - nawet jeżeli jest ona skutkiem ubocznym terapii onkologicznej. Nie wiem zresztą czy ogniskowa neuropatia podpada pod ujętą w skutkach ubocznych nivolumabu neuropatię obwodową. Jako posiadaczka dwóch ( zoperowanych ze skutkiem pozytywnym) cieśni wiem od swojego chirurga ręki, że przyczyny ZCN nie są łatwe do określenia.
Jeżeli w wyniku badania przewodnictwa nerwowego masz napisane, że stwierdzono ogniskową neuropatię w obrębie kanału nadgarstka to jest to b.konkretny opis.
Można oczywiście zrobić usg obu nadgarstków, żeby potwierdzić istnienie przewężenia nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, ale to zawsze jakiś niemały koszt no i nie każdy radiolog umie precyzyjnie dignozować ten wycinek narządu ruchu :)
Do listopada trochę czasu jeszcze - może warto poszukać chwilowej pomocy fizjoterapeutycznej? Dobry, wyszkolony fizjoterapeuta będzie na pewno umiał Ci choć trochę ulżyć poprzez neuromobilizację nerwu pośrodkowego oraz rozluźnianie samego nadgarstka. Wiem też, że czasem dobre efekty daje zażywanie Alanervu ( ja sama nie stosowałam).
Ściskam mocno, M.
  Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
missy

Odpowiedzi: 196
Wyświetleń: 60658

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-06-28, 18:43   Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
Tomuś,
Cytat:
można wtedy powtórzyć schemat adriamycin+cisplatyna czy już się wtedy go nie stosuje bo np. nowotwór mógł się uodpornić?


W przypadku adriamycyny jest coś takiego jak maksymalna dawka życiowa - jej przekroczenie niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko poważnych powikłań kardiologicznych. Czyli lekarz musi dokładnie przeliczyć i sprawdzić ile leku pacjentka otrzymała wcześniej.
Do cisplatyny można wracać o ile nie narobiła zbyt dużych spustoszeń w szpiku i nie pozostawiła poważnych uszkodzeń np. w obrębie nerwów obwodowych.
Jednym słowem - wszystko musi ocenić lekarz pod kątem ewentualnych zysków i możliwych ( niestety) strat.
  Temat: Mięsakorak trzonu macicy i wznowa raka piersi
missy

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 16999

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-06-27, 17:16   Temat: Mięsakorak trzonu macicy i wznowa raka piersi
celina,
Napisałaś, że Mama jest w fazie terminalnej - to co opisujesz to odchodzenie, po kolei przestają pracować narządy wewnętrzne.
Jeśli Mama nie je to nie ma też za bardzo co wydalać więc podawanie laktulozy za wszelką cenę nie jest teraz raczej najważniejsze. Poza tym laktuloza nie ma wpływu na rozrost guzów uciskających jelita.
Mama może wkrótce nie być w stanie podnieść się z łóżka do łazienki - czy HD przygotowało Cię na do zakładania pampersów?
Jak wygląda sprawa z piciem płynów, tzn. ile mniej więcej Mama wypija w ciagu doby? I czy ilość wydalanego moczu jest w miarę normalna czy jest go o wiele mniej albo ma inny niż zwykle kolor lub zapach?
Zdecydowanie nie zostawiałabym Mamy samej w tej chwili, może np. upaść podczas wstawania. Jeśli musisz wyjść to może jest ktoś inny kto chwilę podyżuruje przy Mamie? Nie wiem czy stan obecny potrwa dłużej czy pogorszenie nastąpi nagle - na to pytanie być może precyzyjniej odpowie Ci lekarz z HD, który się Mamą opiekuje. Niemniej sytuacja jest bardzo poważna i, jak sama zapewne przeczuwasz, Mama wkrótce odejdzie. Spróbuj w miarę możliwości zorganizować opiekę tak aby nie była sama.
Myślę o Was serdecznie, trzymaj się jakoś.
  Temat: Czerniak ??
missy

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 1897

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-06-26, 19:44   Temat: Czerniak ??
Martyś,
Masz rację, w wytycznych jest to ujęte przy kwalifikacji do biopsji węzła wartownika:
Cytat:
z rozpoznaniem czerniaka
skóry potwierdzonym badaniem histopatologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;

http://onkologia.zaleceni...ry_20190214.pdf str.271
W tych samych wytycznych jest także jasno opisana sama technika wycięcia zmiany skórnej:
Cytat:
Biopsja wycinająca jest prostym zabiegiem chirurgicznym i często jest możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Wycięcie podejrzanej zmiany skórnej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu nasiękowym z marginesem bocznym 1–2 mm niezmienionej chorobowo skóry.
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 255
Wyświetleń: 75595

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 13:49   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
No nie wiem, chyba jesteś po prostu bardzo wrażliwym albo upartym organizmem ( jeśli mogę się tak do Ciebie zwracać ;) ) i przestawianie Twojego układu immunologicznego przebiega nadzwyczaj burzliwie. A skutki uboczne nie zawsze pojawiają się od razu.

Myślę, że rezonans teraz nie jest konieczny. Skonsultuj się najpierw w sprawie ewentualnej neuropatii z neurologiem. A jeśli on zdecyduje o konieczności zrobienia rezonansu to dostaniesz skierowanie. Tak jak Ci napisałam - u zdecydowanej większości osób dorosłych wyjdą w badaniach obrazowych kręgosłupa ( nie tylko odcinka szyjnego, ale i pozostałych) przeróżne odstępstwa od tzw.normy, ale one dają objawy narastające stopniowo.

Ból neuropatyczny można leczyć - ale najpierw musisz wiedzieć czy to ten problem Cię męczy. A jeśli to będzie jakaś lokalna neuropatia związana z uciskiem na nerw ( np.w łokciu lub w nadgarstku) to też można b.skutecznie leczyć. Ale najpierw trzeba ustalić co Ci dolega.
  Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
missy

Odpowiedzi: 255
Wyświetleń: 75595

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 13:17   Temat: Czerniak przerzut do skóry pleców nieznanego pochodzenia.
szczecha,
Zostaw tego kręgarza, bolesne manipulacje bez konkretnej diagnozy to nie brzmi zbyt dobrze. Możesz mieć zdecydowanie problem, o którym pisze Adalek, może to też być wynik leczenia ( dzięki TP53!):
Cytat:
Zaburzenia układu nerwowego: Często neuropatia obwodowa

https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2015/20150619132099/anx_132099_pl.pdf

Chyba naprawdę warto skonsultować to z neurologiem, może przepisać Ci leki ogólnie działające. Czasem dla spokoju robi się badanie przewodnictwa nerwowego w obu rękach, szybkie i niebolesne badanie sprawdzające dwa główne nerwy w kończynach górnych. Po rtg odcinka szyjnego nie spodziewałabym się nic odkrywczego, to jest mało dokładne badanie - większość ludzi dorosłych ma w kręgosłupie szyjnym różne "przesunięcia", "obniżenia" i inne takie tam zmiany zwyrodnieniowe. Więcej widać w rezonansie, ale skoro drętwienie pojawiło się w trakcie leczenia onkologicznego to raczej nie jest związane z nagłym wystapieniem zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych w kręgosłupie szyjnym bo to nie dzieje się nagle.

Ściskam mocno.
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 1585

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 12:05   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Faktycznie, moja odpowiedż nie była prawidłowa. Oparłam się na aktualnych Zaleceniach, w których nie znalazłam uszczegółowienia sprawy biopsji wartownika przy czerniaku w obrębie głowy. Niemniej w innych żródłach doczytałam ( np. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29735384), że nie jest to procedura rutynowa ze względu na specyficzny układ naczyń chłonnych w tej lokalizacji i duże ryzyko uzyskania wyników fałszywie negatywnych.
Bardzo przepraszam za brak ścisłości.
  Temat: Czerniak z przerzutami płuca, wątroba, kości, tarczyca
missy

Odpowiedzi: 67
Wyświetleń: 14167

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-30, 11:45   Temat: Czerniak z przerzutami płuca, wątroba, kości, tarczyca
AgaM,
To pewnie drobiazg, ale przy problemach z układem pokarmowym odpuść sobie na razie ten sok z jabłek, wzdęcia mogą być wynikiem sporej fermentacji - sok jabłkowy jest akurat pod tym względem bardzo "skuteczny". Generalnie wszystkie soki owocowe mają dużo cukrów i warto je ograniczyć w przypadku wzdęć.
  Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
missy

Odpowiedzi: 196
Wyświetleń: 60658

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-05-27, 11:57   Temat: Przerzut do węzła chłonnego nadobojczykowego
Tomuś,
Czy lekarz prowadzący widział wynik TK? Ile cykli zaplanowano ogólnie - 6? Na pewno istotne przed kolejnym wlewem będą, jak zawsze, wyniki krwi - jeżeli poprzednie cykle zbyt mocno wymęczyły organizm to nikt na siłę tej chemii nie poda. Rozumiem Cię jednak, że nie życzysz Mamie kolejnych ciężkich chwil po agresywnej chemioterapii. Standardy leczenia są jednak opracowywane po to, żeby maksymalizować efekty. Podrzucę Ci taki link:
https://www.cancertherapy...tment-regimens/
  Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 1585

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-27, 09:58   Temat: Brak biopsji węzła wartowniczego
Darek73,
Witaj na forum.
Biopsja wartownika jest koniecznym etapem leczenia w przypadku czerniaka o takich parametrach jak te stwierdzone u Twojej żony, wynik usg w takim przypadku ( czyste węzły) jest właśnie wskazaniem do wykonania biopsji. Umiejscowienie czerniaka na twarzy oznacza, że wykonuje się ten zabieg w obrębie węzłów szyjnych.
Cytat:
Do biopsji węzła chłonnego wartowniczego kwalifikują się chorzy po biopsji wycinającej z rozpoznaniem czerniaka skóry potwierdzonym badaniem histopatologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;—z grubością nacieku Breslowa ≥ 0,8 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czerniaka niezależnie od grubości nacieku [czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria pT1b–T4b wg klasyfikacji TNM UICC/AJCC 2017; bez klinicznych cech przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych i narządach odległych.

http://onkologia.zaleceni...ry_20190517.pdf str.6
Wynik usg węzłów w tej sytuacji ( wykonany po zabiegu chirurgicznym) nie jest miarodajny. Również PET w krótkim czasie po ingerencji chirurgicznej nie będzie wiarygodny bo mogą się "świecić" zmiany pozabiegowe.
Kiedy widzicie się z prof.Rutkowskim? Ile to będzie dni od docięcia blizny?
Nie jestem w stanie Ci napisać czy prof.postanowi coś w sprawie leczenia chirurgicznego bo nie mam niestety wiedzy co do niestandardowego postępowania w takiej sytuacji - niemniej na pewno dostaniecie plan obserwacji poprzez odpowiednio dobrane badania obrazowe.
Pozdrawiam serdecznie i czekamy na kolejne wiadomości.
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
missy

Odpowiedzi: 374
Wyświetleń: 90190

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-05-07, 20:21   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
Mi coś świta, że to chodzi o kąt padania promieni słonecznych, który jest przecież zmienny na przestrzeni roku. Ale szczegółowo Ci tego nie wyjaśnię :oops:
  Temat: BIRADS 4C, biopsja gruboiglowa przy karmieniu piersią
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 1006

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-05-02, 20:04   Temat: BIRADS 4C, biopsja gruboiglowa przy karmieniu piersią
Aleksandra_A,
Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu laktacji bez karmienia synka tą „niepewną” piersią to odciągaj z niej mleko laktatorem a karm tylko drugą.
Kształt zmiany może jedynie sugerować jej niejednoznaczny charakter, ale nie jest 100% wyznacznikiem ewidentnej nieprawidłowości.
Pozdrawiam, trzymaj się :)
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 108
Wyświetleń: 14047

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-04-15, 15:28   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Teraz rozumiem, chodziło Ci o fragment z wyniku pooperacyjnego a nie wcześniejszy opis TK albo PET. Ten naciek opisany przez patomorfologa to sprawa na poziomie mikroskopowym, niewidoczna gołym okiem i dlatego nie ujęta w opisie TK.
 
Strona 1 z 71
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group