1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o pomoc w walce z rakiem płuc
Autor Wiadomość
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #196  Wysłany: 2013-02-16, 10:49  


hej kochani, u nas zmiana może nie o 360 stopni ale o jakieś 180 stopni na pewno:) tata odkąd dostał topotekan, znowu powrócił do gry, lepiej się czuje:) gorączki puki co brak, kaszle dużo mniej i przede wszystkim ma mniejsze duszności. Czy to może oznaczać, że ten topotekan coś działa?

Od wczoraj jest na całodziennym chodzi, spaceruje po domu, dmucha w balonik:) w sumie to jak wcześniej jeden balonik nadmuchał na 5 wydechów, rak teraz 3 wydechy spokojnie wystarczą:) Dmuchanie w balonika polecił nam onkolog, bo podobno takie ćwiczenia mają mobilizować zdrowe płuco do pracy:) i o dziwo tacie trochę lepiej się oddycha, także polecam.

byłoby zbyt pięknie i musi się coś oczywiście dziać niedobrego. Tatę strasznie boli brzuch, w okolicach żołądka. Przypuszczam, że to od tej chemii. Ale czy da się temu jakoś zaradzić? zjadł dziś nospe ale nie pomaga niestety. co można u podać żeby mniej bolało?

pozdrawiam Was cieplutko
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #197  Wysłany: 2013-02-16, 14:00  


Spróbuj SYLIMAROL , w aptece bez recepty.
Pozdrawiam
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #198  Wysłany: 2013-02-16, 16:54  


Sylimarol to raczej na wątrobę.
A tata dostał w końcu coś osłonowego na żołądek?
_________________
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #199  Wysłany: 2013-02-16, 17:08  


Kiedy było robione USG jamy brzusznej?
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #200  Wysłany: 2013-02-16, 17:34  


USG jamy brzusznej tata miał robione niedługo po diagnozie. Nie miał powtarzanego badania. A jest taka konieczność?

Lekarka nie przepisała tacie nic osłonowego, ale dajemy mu Bioprazon ( chyba tak to się nazywa). Dzisiaj podamy jeszcze Alugastrin - mam nadzieję, że pomoże.

Nie wiem czy ten ból brzucha nie jest spowodowany tym, że tatę meczą zaparcia wczoraj i dzisiaj. Wypił syrop, zjadł morele i czekamy na efekt.
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #201  Wysłany: 2013-02-16, 18:26  


Na początku, to już dosyć długo, raczej powinno być wykonane usg.
Wszystko znam, co piszesz, ale o morelach nie słyszałam, ja podawałam suszone śliwki namoczone w przegotowanej wodzie (woda też do wypicia), czopki glicerynowe raczej nie działały, lepsze były tabletki z rzewienia.
Pilnujcie wypróżnień, żeby nie powstały kamienie kałowe.
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
niki 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 15 Lip 2011
Posty: 890
Pomogła: 236 razy

 #202  Wysłany: 2013-02-16, 18:55  


Cytat:
Wypił syrop, zjadł morele i czekamy na efekt.


młoda, sliwki suszone działają o wiele skuteczniej
morele podnosza poziom potasu ale raczej nie mają zbytnio wpływu na wypróznienia

nie musza być namoczone , ale niektorzy własnie robią tak jak pisze Terlewa
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
 
Terlewa 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 645
Skąd: Warszawa
Pomogła: 87 razy

 #203  Wysłany: 2013-02-17, 17:58  


Problem rozwiązany ? dużo buraków pod różną postacią również pomaga.
_________________
Teresa
Mąż odszedł 19.09.2011 DRP
 
magdal 



Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 500
Skąd: łódzkie
Pomogła: 105 razy

 #204  Wysłany: 2013-02-17, 18:51  


nie wiem czy morele pomagają na wypróżnienia czy nie ale są zdrowe i b wskazane przy chemii- tak mówiła nam dietetyk onkolog. Jest tylko jedna zasada, trzeba kupować te morele bez siarki czyli nie ładniutkie pomarańczowe tylko brązowe. Niestety są drogie, ja kupuję w zdrowej żywności po 8 zł.
Moja mama na wypróżnienia dostała -oprócz czopków glicerynowych- syrop lactulozę.
Pozdrawiam - Magdal
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #205  Wysłany: 2013-02-18, 07:25  


hej,

zaparcia raczej opanowane, ale kontrolujemy sytuacje cały czas.
Jeżeli chodzi o USG Jamy brzusznej to mam pytanie:

- czy w sytuacji kiedy okazałoby się że pojawiły się przerzuty w jamie brzusznej można coś zrobić aby choremu pomóc, jakieś inne leki przeciwbólowe itd? Pytam ponieważ nie chce taty narażać na dodatkowe zmęczenie oraz nerwy. Dlatego proszę o szczerą odpowiedź.

Lekarka zapisała tacie teraz Tramal + ketonal. Tata, ze względu na ból brzucha nie chce zbyt często zażywać leków przeciwbólowych. Nie wiem co możne jeszcze zadziałać na ten żołądek;/

Miłego dnia wszystkim życzę
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #206  Wysłany: 2013-02-18, 08:03  


młoda,
Jeśli pytasz o leczenie przeciwbólowe, to na każdym etapie choroby można pomóc niemal każdemu człowiekowi. Pamiętaj tylko, że leki przeciwbólowe (w Taty przypadku Trampar, ale to dotyczy każdego leku przeciwbólowego stosowanego w chorobie nowotworowej) trzeba podawać systematycznie, o stałych porach, żeby nie dopuścić do "rozhuśtania się" bólu. Ketonal przy bólach w nadbrzuszu odradzam. Można zwiększyć Bioprazol: 1 tabl. 20 mg rano - pół godziny przed śniadaniem - i wieczorem.
A morele świetnie działają przeczyszczająco - u niektórych znacznie lepiej niż suszone śliwki ;)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #207  Wysłany: 2013-02-19, 08:40  


Hej, poniżej przedstawiam ostatnią morfologie taty. Kilka wskaźników przekracza normę.


Wyniki badań laboratoryjnych 5 DIFF + PŁYTKI KRWI

WBC 6,55 - 10^3/? - [3,8 - 10]
NEUT# 3,77 - 10^3/? - [2,0 - 7,8]
LYM# 1,54 - 10^3/? - [0,6 - 4,1]
MONO# 1,11 - 10^3/? - [0,2 - 1,0] H
EOS# 0,09 - 10^3/? - [0,0 - 0,7]
BASO# 0,02 - 10^3/? - [0,0 - 0,2]

NEUT % 57,6
LYM % 23,5
MONO% 16,9
EOS % 1,4
BASO % 0,3
IG % 0,3 [< 0,5]

RBC 3,21 - 10^6/? - [4,2 - 6] L
HGB 10,4 - g/dL - [ 14 - 18] L
HCT 31,1 - % - [ 40 - 54] L
MCV 96,9 - fL - [80 - 99]
MCH 32,4 - pg - [27 - 35]
MCHC 33,4 - g/dL - [32 - 37]
RDW 15,3 - % - [11,5 - 16] H
PLT 460 - 10^3/? - [140 - 440] H
PDW 10,8 - fL - [9 - 14]
MPV 10,00 - fL - [7,2 - 12,5]
PCT 0,46 - % - [0,16 - 0,34] H

A16 Wskaźnik filtracji kłębuszkowej szacowany ( MDRD)
g GFR >90 [>60]

B09 Elektrolity w surowicy Na/K
Na w surowicy - 139 - mmol/L - [136-145]
K w surowicy - 4,2 - mmol/L - [3,5 - 5,4]

I17 Aminotransferaza alaninowa ALAT
ALT 26 U/L [< 41]

I19 Aminotransferaza asparginianowa AspAT
AST 27 U/L [<40]

I89 Bilirubina całkowita
TBIL całkowita 3,6 umol/L [<21]

M37 Kreatynina
CREA 56 umol/L [62 - 106] L

N13 Mocznik w surowicy
Mocznik surowica 2,5 mmol/L [<8,3]

Poniżej moje pytania:

- Monocyty są podwyższone, trombocytów także jest za dużo. Wyczytałam, że przy infekcjach, chorobie nowotworowej itd. to normalne, ale czy może nieść jakieś zagrożenie?Czy da się jakoś te parametry unormować?

- Liczba erytrocytów jest za mało, jest jakiś sposób aby je podwyższyć?
- Hemoglobina za mała - czy można np. podać tacie żelazo w tabletkach aby ją podnieść?
- Wskaźnik filtracji kłębuszkowej zbyt wysoki, za mało kreatyniny w surowicy - czy to oznacza zaburzenia pracy nerek? da się z tym coś zrobić? Jakieś leki?


Ponadto: tatę strasznie bolą plecy - najbardziej strona po której jest guz. Czy jest się czego obawiać? kilka przypadków na forum, było takich że rak dał przerzuty np. na żebra czy kręgosłup. da się to jakoś rozpoznać?

Na plecach tata miał pieprzyka, teraz ten pieprzyk tak jakby się powiększył, zrobiła się taka obramówka. To jakieś przebarwienia czy może być coś gorszego?

Przepraszam, jeżeli zadaje pytania które nie powinny zostać zadane, bądź panikuje, ale mam jakiś kryzys, strasznie mnie to przeraża, serce pęka jak się na tatę patrzy:(
 
Margola 


Dołączyła: 19 Lip 2011
Posty: 20
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 3 razy

 #208  Wysłany: 2013-02-19, 09:32  


Witaj, co do sposobu na podniesienie poziomu hemoglobiny ja mojej mamie robię soczki z burakiem, a że czysty nie za bardzo jej smakował dodaję jabłko i cytrynę, lub ogórka i jogurt naturalny, albo sok z marchwi, kwestia gustu i fantazji i doprawiam do smaku.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #209  Wysłany: 2013-02-19, 14:51  


Obramówka przy pieprzyku to nic dobrego.Powiedz o tym jak najszybciej lekarzowi.Miałam usówane pieprzyki i pani doktor zawsze powtarzala,że te podejrzane, czyli z obramówką,zaczerwienione, zmieniające kształt itd.sa niebezpieczne,mam nadzieję, że będzie wszystko dobrze.Pozdrawiam
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #210  Wysłany: 2013-02-19, 17:23  


Witaj Młoda,
Wiesz, że ja specem nie jestem, ale powiem Ci z mojego miernego doświadcznia, że jak na osobę chorą na raka i przyjumjącą topotecan, to te wyniki są bardzo dobre.
młoda napisał/a:

- Monocyty są podwyższone, trombocytów także jest za dużo. Wyczytałam, że przy infekcjach, chorobie nowotworowej itd. to normalne, ale czy może nieść jakieś zagrożenie?Czy da się jakoś te parametry unormować?

Raczej to mało realne, a podwyższone monocyty mogą być związane z procesem nowotworowym, ale także z infekcją. Na płytki trzeba uważać, bo to związane jest z krzepliwościa krwi, ale w tym przypadku nie są one bardzo podwyższone.
młoda napisał/a:

- Liczba erytrocytów jest za mało, jest jakiś sposób aby je podwyższyć?
- Hemoglobina za mała - czy można np. podać tacie żelazo w tabletkach aby ją podnieść?

Jasne, można próbować to normować za pomocą odpowiedniej diety bogatej w żelazo - żelazo w tabletkach to już sprawa do lekarza, bo nie ma co przesadzić z suplementacją.
Produkty bogate w żelazo to czekolada gorzka, kakao, owoce morza, wołowina, suszone morele i pomidory i takie tam inne (gdzieś o tym dokładniej pisałem, ale nie pamiętam gdzie - mam galopującą sklerozę od pewnego czasu).
Jednocześnie mam prośbę do osób, które z dobrego serca proponują te buraki (nie mam tu nikogo konkretnego na myśli). Szanowni Państwo, błagam Was, sprawdźcie ile buraki mają żelaza nim to polecicie. Ja już doprawdy nie mam siły wyjaśniać, że buraki zawierają niewiele żelaza i jest ono słabo przyswajalne. Proszę Państwa o zrozumienie.
młoda napisał/a:

- Wskaźnik filtracji kłębuszkowej zbyt wysoki, za mało kreatyniny w surowicy - czy to oznacza zaburzenia pracy nerek? da się z tym coś zrobić? Jakieś leki?

To na odwrót - niski wskaźnik filtracji i wysoka kreatynina zwykle oznaczają zaburzenie filtracji.
młoda napisał/a:

Ponadto: tatę strasznie bolą plecy - najbardziej strona po której jest guz. Czy jest się czego obawiać? kilka przypadków na forum, było takich że rak dał przerzuty np. na żebra czy kręgosłup. da się to jakoś rozpoznać?

Da się to rozpoznać, metoda jest bardzo prosta. Trzeba iść do lekarza POZ czy z hospicjum, czy jakiegokolwiek innego z którym macie dobry kontakt i marudzić tak długo, aż nie da skierowania na RTG. Nie daj się spławić w tym względzie - to bardzo ważne - bo w przypadku wystąpienia metastazy do kości ból jest bardzo uciążliwy i jedyną skuteczną metodą radzenia sobie z tym jest radioterapia paliatywna. Jeszcze raz powtarzam, nie daj się spławić, myśmy (ja, żona i teściowa) poszli ślepo za sugestią lekarza z hospicjum i niepotrzebnie naraziliśmy teścia na cierpienie i powikłania.
młoda napisał/a:

Na plecach tata miał pieprzyka, teraz ten pieprzyk tak jakby się powiększył, zrobiła się taka obramówka. To jakieś przebarwienia czy może być coś gorszego?

A to nie jest poprostu podrażnienie spowodowane obtarciem lub długotrwałym leżeniem w jednej pozycji? Obserwujcie czy się nic z tym nie dzieje, posmarujcie może jakąś maścią kojącą (może altacetem) i gdyby to dalej postępowało, to pokażcie lekarzowi.

Pozdrawiam serdecznie, trzymaj się!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group