1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wydzielony z tematu: Drobnokomórkowy rak płuc
Autor Wiadomość
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #106  Wysłany: 2016-12-12, 17:47  


Agusia1 napisał/a:
Mama ma wznowe w lewym płuc

Było robione TK, że taki wniosek?

pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #107  Wysłany: 2016-12-12, 18:02  


Agusiu, mam nadzieję, że antybiotyk szybko pomoże i część dolegliwości minie...
Co do leczenia wznowy:
Cytat:
Leczenie nawrotów drobnokomórkowego raka płuca
Leczenie chorych z nawrotem DRP po wcześniejszej CTH lub RCTH zależy od skuteczności postępowania pierwszej linii oraz stanu sprawności.
U chorych z nawrotem DRP po upływie przynajmniej 3 miesięcy od zakończenia wcześniejszej CTH, która przyniosła obiektywną odpowiedź, można podjąć próbę ponownego zastosowania pierwotnego schematu. U chorych, u których nie uzyskano odpowiedzi na pierwszorazowe leczenie lub czas jej trwania nie przekraczał 3 miesięcy, szansa uzyskania odpowiedzi pod wpływem leczenia drugiej linii (np. schematu CAV po wcześniejszym stosowaniu schematu PE) jest niewielka. W przypadku dobrego stanu sprawności można zastosować topotekan w monoterapii (1,5 mg/m2 i.v. — dzień 1.–5., co 21 dni).
W przypadku progresji wyłącznie w mózgu wybór metody postępowania (CTH lub RTH) należy uzależniać od stanu chorych, rodzaju wcześniejszego leczenia oraz obecności i stopnia nasilenia objawów neurologicznych.
Liczbę cykli CTH drugiej linii powinny wyznaczać tolerancja leczenia i uzyskane obiektywne korzyści. W wybranych przypadkach można podjąć próbę paliatywnej RTH.

http://onkologia.zaleceni...%20oplucnej.pdf str.90
 
Agusia1 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 91
Skąd: Gorzów Wlkp
Pomogła: 1 raz

 #108  Wysłany: 2016-12-13, 16:31  


Witam, my dzisiaj jesteśmy po wizycie i konsultacji radioterapeuty. Pani Doktor po obejrzeniu wyników i dotychczasowego leczenia zakwalifikowała mamusię do jakiegoś zabiegu (mamy przyjechać na 1 dzień) podobnego do bronchoskopii, który będzie polegał na "rozszerzeniu " płuca, żeby lepiej się oddychało. Naświetlania odpadają bo mama dostała najwyższą dawkę naświetlań. Czekamy na telefon. Pani Doktor również poweidziała mi, że mama ma przerzuty do kręgosłupa i węzłów chłonnych. Więc po tym zabiegu czeka nas chemia i naświetlanie kręgosłupa. Mam pytanie jaki to zabieg, bo ja mało zrozumiałam z wizyty i dlaczego Pan Doktor prowadzący wczoraj nie powiedział nic o przerzutach a wręcz powiedział, że ich nie ma, że postać nowotworu nie jest rozsiana...a dzisiaj Pani Doktor takie nowinki???? Co robić, co radzicie? Dodam, że wyniki mamusi w postach wyżej.
 
bogdusia 



Dołączyła: 08 Lis 2015
Posty: 484
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #109  Wysłany: 2016-12-13, 19:16  


Czy to taki zabieg?
Torakoskopia (oglądanie, wziernikowanie jamy opłucnej)
Poprzez małe nacięcie skóry, lekarz wprowadza instrument optyczny (torakoskop lub kamerę) pomiędzy żebrami do jamy opłucnej. Poprzez następne małe nacięcia mogą być wprowadzone instrumenty operacyjne i w ten sposób pobrane próbki z tkanek lub części płuca.
Dalsze postępowanie zależy od choroby podstawowej i od wyników badań.
_________________
Już razem: 30.05.2016, 07.11.2018.
Zawsze ze mną !
 
Agusia1 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 91
Skąd: Gorzów Wlkp
Pomogła: 1 raz

 #110  Wysłany: 2016-12-13, 19:39  


Oj chyba nie o to chodzi. Nie o ten zabieg. Pani Doktor coś mówiła, że przez usta i ze po tym mama będzie lepiej oddychala...będą to robić na oddziale radiologii.

[ Dodano: 2016-12-13, 20:30 ]
Wydaje mi się, że Pani Doktor mowiła o tym zabiegu :

U części pacjentów stosuje się również inną metodę leczenia tzw. brachyterapię. Jest to również leczenie promieniami jonizującymi ale źródło promieniowania nie jest trwale umieszczone w dużym aparacie, a wprowadza się go do oskrzela tak aby było w bezpośrednim kontakcie z guzem. Leczenie tą metodą przebiega następująco: przez bronchofiberoskop wprowadza się do oskrzela w okolice guza cieniutki dren. Położenie tego drenu weryfikuje się oglądając go na monitorze. Następnie do drenu wprowadza się maleńkie źródło promieniowania. Komputer nadzoruje przebieg leczenia. Po zakończenie seansu, który trwa około 1- 2 minuty usuwa się źródło promieniowania i dren. Całe leczenie to zwykle 1 – 3 takich seansów. Leczenie to jest dobrze tolerowane i daje szybką ulgę zwłaszcza u pacjentów cierpiących z powodu duszności i krwioplucia. Brachyterapia może być stosowana jako metoda samodzielna lub w połączeniu z wyżej opisaną radioterapią.

A co mam myśleć o przerzutach?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #111  Wysłany: 2016-12-13, 20:38  


Agusia1 napisał/a:
A co mam myśleć o przerzutach?

A w którym poście zamieściłaś wyniki (nr posta)
 
Agusia1 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 91
Skąd: Gorzów Wlkp
Pomogła: 1 raz

 #112  Wysłany: 2016-12-13, 20:44  


83 i 93
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #113  Wysłany: 2016-12-13, 20:52  


Agusia1,
W poście 84 masz opisany ten wynik TK.
a wyniki z krwi opisała Ci missy.
pozdrawiam
 
Agusia1 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 91
Skąd: Gorzów Wlkp
Pomogła: 1 raz

 #114  Wysłany: 2016-12-13, 22:36  


Dziękuję, ale możecie mi powiedzieć dlaczego lekarz onkolog prowadzący Ordynator dzień wcześniej przeglądając wyniki powiedział Nam, że przerzutów nie ma, guz jest tylko w płucu...nic a nic o kręgosłupie i węzłach! Co o tym myśleć? A dzisiaj wyraźnie Pani Doktor powiedziała i podpytywała mamusię o górną część kręgosłupa? Pozdrawiam
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #115  Wysłany: 2016-12-14, 05:42  


Agusia1,
To jest pytanie do tego lekarza, nie do nas. Skąd my mamy to wiedzieć?

Brachyterapia to rodzaj radioterapii.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Agusia1 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 91
Skąd: Gorzów Wlkp
Pomogła: 1 raz

 #116  Wysłany: 2016-12-17, 21:26  


Witajcie. Mama dalej czeka na telefon ze Szczecina na brychoskopie. Załatwiłam tez wizytę u docent Zielińskiego w Zakopanem i jadę na konsultacje zaraz po Świętach z wynikami. Martwi mnie ze mama traci czucie w rękach tzn w dloniach. Dzisiaj robiła obiad i wszystkie produkty jaka i mielone upadły jej na posadzkę bo mówi ze nic nie czuje tak jakby pace zdretwiale...Co to może być ? Pzdr.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #117  Wysłany: 2016-12-17, 22:45  


Agusiu1,
To tylko przypuszczenie, ale może ten brak czucia ma związek z przerzutem w Th2? I dlatego lekarz wypytywał Mamę o kręgosłup, w kontekście dolegliwości.
 
Agusia1 


Dołączyła: 28 Paź 2015
Posty: 91
Skąd: Gorzów Wlkp
Pomogła: 1 raz

 #118  Wysłany: 2016-12-17, 22:54  


Missy a co oznacza ten symbol Th2 bo nic nie wiem???? Jakie mogą jeszcze wystąpić objawy w związku z powyższym ?
 
Olaja 



Dołączyła: 14 Lis 2015
Posty: 120
Pomogła: 7 razy

 #119  Wysłany: 2016-12-17, 23:00  


Agusia1 napisał/a:
Missy a co oznacza ten symbol Th2 bo nic nie wiem???

odcinek szyjny kręgosłupa :)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #120  Wysłany: 2016-12-17, 23:35  


Th to piersiowy (łac.thoracic).
Cytat:
Na poziomie Th2-Th6: Normalna funkcja ruchowa głowy, szyi, ramion, przedramion, dłoni i palców. Zwiększenie używania mięśni międzyżebrowych i klatki piersiowej.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/9084
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group