1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Richelieu
2015-10-10, 10:01
Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Autor Wiadomość
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #61  Wysłany: 2014-09-17, 09:03  


Dronka82 napisał/a:
Staramy się o skierowanie do hospicjum - nie, żeby tatę oddać, ale żeby mieć łatwy dostęp do lekarza w razie czego... MA to sens?
Dronka82 napisał/a:
Czekanie w IO na wizytę to długie godziny. Więc pomyślałam, że może to dobry pomysł.

Moim zdaniem zdecydowanie dobry pomysł, odpowiednie (skuteczne i na czas) leczenie przeciwbólowe jest najważniejsze.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #62  Wysłany: 2014-09-17, 10:33  


Do hospicjum można przyjąć tylko pacjenta, u którego zakończono leczenie przyczynowe.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #63  Wysłany: 2014-09-18, 21:19  


Tata jest w domu, raz w tygodniu ma robić badanie krwi w związku z tymi nieszczęsnymi nerkami, ale lekarka podobno wyprowadziła je na prostą. Poparzenia zewnętrzne - żywe rany, wewnątrz jamy ustnej - nie najlepiej, ale tata je, stara się dużo pić. MA głos i używa go głównie, żeby nas ochrzaniać :) Z nerwów nie dopytałam jakie skierowania i recepty mamy, wiem, że 10 plastrów z opioidami - problemem jest ich wykupienie, bo trzeba coś gdzieś wpisywać, ale z tym się jutro uporam, dziś tata miał założony nowy na trzy dni, więc luz. Płukanki nie da się zrobić, bo hurtownie od dwóch lat nie mają jednego składnika, pech. Jak będzie źle, to wyślę mamę do IO po nową receptę. Sama mam nową pracę, więc muszę jej pilnować, choć podobno nie zając. Tata schudł 10 kilo, ja tyle przytyłam (z nerwów chyba i brew mi wypadła:0) Teraz już będzie tylko lepiej, inaczej być nie może. Z serca dziękuję wszystkim za pomoc, wsparcie i zrozumienie. Liczę, że na chwilę odpoczniemy od raka.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
saturn 


Dołączyła: 14 Lis 2013
Posty: 35
Skąd: Polska
Pomogła: 2 razy

 #64  Wysłany: 2014-09-18, 21:34  


Moja mama schudła 15 kg. Po wyjściu ze szpitala, te pierwsze dni, nie były lekkie. Później stopniowo, stopniowo do przodu. Miała potworne problemy z wypróżnieniem i co za tym idzie straszne bóle brzucha. Na skórę na zewnątrz stosowała Argosulfan i jej pomógł. Jamę ustną płukała czymś z Nystatyną, stosowała też Solcoseryl maść na ranki w jamie ustnej. Wstrętne choróbsko...
Życzę Wam wszystkiego dobrego i sił, dużo sił :)
 
Żabusia 


Dołączyła: 31 Lip 2013
Posty: 230
Skąd: Hamburg
Pomogła: 28 razy

 #65  Wysłany: 2014-09-19, 00:15  


Ja też miałam problemy z wypróżnianiem. To skutki leków. Jeszcze w szpitalu zgłosiłam ten problem i dostałam skuteczny lek, po którym zaparcia się zmniejszyły.... a z upływem czasu, po odstawieniu ciężkich leków pomalutku wszystko wróciło do normy.
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #66  Wysłany: 2014-09-30, 19:15  


Czy to normalne, że po wyjściu ze szpitala i zakończeniu leczenia(chemioterapia indukcyjna, operacja, radioterapia) tata nie dostał skierowania na żadne badanie kontrolne (mam na myśli rezonans)?? Mamy się upomnieć, czy co??
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #67  Wysłany: 2014-09-30, 20:30  


Po miesiącu od zakończenia leczenia będzie miał prawdopodobnie wizytę kontrolną, podczas której wyznaczą mu termin badań obrazowych, które powinny być wykonane NIE WCZEŚNIEJ niż 3 miesiące od zakończenia leczenia.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #68  Wysłany: 2014-09-30, 20:38  ano ano


Dziękuję Gazdo, to by się zgadzało - 14. 10 mamy wizytę, ale w zespole rekonstrukcyjnym, może tam nam coś wyznaczą. A tata znów stracił głos, ciągle chudnie - waży 55 kg, mama mówi, że całkiem nieźle je, że nie powinien już chudnąć, a waga leci. Nie poznaję wizualnie własnego ojca, zmienił się bardzo, bardzo.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #69  Wysłany: 2014-09-30, 21:05  


Czy jest odpowiednio prowadzony przeciwbólowo? Przemijającym najczęściej efektem ubocznym radioterapii rejonu jamy ustnej jest utrata smaku, oraz ból silnie odczuwany podczas jedzenia. Ponadto pewnie wdała się grzybica, która wzmacnia odczuwany dyskomfort. Ból powodowany jest nawet przez picie wody. Niestety, trzeba jeść "rozumem", czyli przekonać Tatę, by jadł mimo bólu, bo wtedy po prostu organizm szybciej poradzi sobie ze skutkami ubocznymi. Należy bardzo dbać o jakość podawanych potraw. Wykluczyć na razie owoce, podawać miksowane zupy (mało słone, nie kwaśne, i w ogóle nie pikantne), dużo czerwonego mięsa, raz w tygodniu ugotowana a następnie zmiksowana drobiowa wątróbka z dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju lnianego - można delikatnie solą przyprawić i jeść samo, bądź posmarować pszenne pieczywo bez skórki.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #70  Wysłany: 2014-09-30, 21:32  


Dostaje plastry na bazie opioidów, ma płukankę przeciwbólową, nystatynę, maść robioną na poparzenia zewnętrzne, no i masę innych specyfików posprowadzanych itd. (oralbalnce gel, oralbalance płyn, solcoseryl...). Do nosa - poparzony, krwawiący - rinopanteina. Jedyne na co ma apetyt to słodycze. Hemoglobina - 12,5, kreatynina tez w normie (była jednorazowa przygoda z nerkami, ale rzeczywiście wróciły do normy). Mama dba o tatę bardzo - gotuje i miksuje mu zupy z cielęciną, podbija fantomaltem, dolewa śmietany 30 %, ktoś na forum polecał smalec gęsi - kupiłam. Do pulpetów mama dorzuca amarantus ekspandowany, ma sporą ilość żelaza, białka. No nic, walczymy dalej. Mamy tez czystek, ale tata całymi dniami płucze jamę ustną, przemywa, je leki, już ma dosyć specyfików... Obłęd. W ogóle nie odpoczywa, taka natura uparciucha, łazi, spaceruje, nie leży, chce dźwigać, nie przyjmuje do świadomości, ze jest chory, słaby.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #71  Wysłany: 2014-09-30, 23:16  


Ze słodyczami należy uważać - stanowią doskonałą pożywkę dla grzybicy - to z jednej strony. Z drugiej, stanowią źródło łatwo przyswajalnej energii. Powinien jeść to co lubi, natomiast warto przy okazji przemycać jedzenie stanowiące źródło niezbędnych mikroelementów...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #72  Wysłany: 2014-10-11, 18:23  


:) Tata zaczął przybierać na wadze - utył z 5 kg chyba w tydzień:) Odstawił plastry, kończą mu się pozostałe leki, właściwie funkcjonuje już bez l.przeciwbólowych. Je jak smok to, co lubi. 14.10 wizyta kontrolna. jedyne co mnie niepokoi to to, ze ten policzek, w którym był guz znów delikatnie spuchł. Oczywiście tłumaczę sobie, że był operowany, naświetlany, przeszczepiany, ale niepokój jest. Może tez tak mieliście i jest to zjawisko normalne?
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #73  Wysłany: 2014-10-11, 22:01  


Należy zachować spokój i czekać na wynik badań kontrolnych :-)
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #74  Wysłany: 2014-10-18, 14:52  


Według lekarza operującego - wszystko w jak najlepszym porządku. Doktor W. powiedział "Byle tak dalej":) A ja się cieszę jak prosię w deszcz. Ale rezonansu nadal nie mamy zleconego. Kolejna kontrola w styczniu.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
Żabusia 


Dołączyła: 31 Lip 2013
Posty: 230
Skąd: Hamburg
Pomogła: 28 razy

 #75  Wysłany: 2014-10-24, 21:48  


Ja jeszcze po pół roku miała spuchnięty operowany policzek. Niekiedy tak mocno puchł, że nawet oko było spuchnięte.... ale to wszystko minęło (oczywiście byłam z tym u lekarza).
Ja również na początku zaczęłam mieć ochotę tylko i wyłącznie na czekoladę a dzieje się tak i z powodu potrzeby uzupełnienia energi tak jak napisał Gazda ale też i dlatego, że jako pierwszy smak zaczęłam odczuwać słodkie pokarmy. Ze słonymi nadal mam problem i generalnie po roku od zakończenia radioterapii mam spory problem z doprawianiem potraw, bo jakoś inaczej odczuwam smaki....nie tak dobrze jak kiedyś. Z przytyciem mam nadal problemy, odrobina więcej ruchu i już waga spada, a Twojemu tacie zazdroszczę apetytu, bo i niestety nie wrócił i nadal jem dlatego, że trzeba coś zjeść a nie dlatego, że jestem głodna.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group