1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Autor Wiadomość
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #16  Wysłany: 2019-01-07, 14:52  


Olka Olka Dokładny opis Wynik:
Dane ze skierowania: Rak płaskonabłonkowy okolicy zatrzonowcowej lewej z naciekiem migdałka.Stan po leczeniu Chłoniaka Hodgkina.
Płuco prawe :zmiana guzowata o nieco policyklicznych, spikularnych obrysach 24x17mm w, przedniej części segmentu III. Guzek 5 mm w segmencie VI, guzek 7 mm w segmencie IV/V, Dość liczne drobne guzki przyopłucnowo w płacie dolnym.
Płuco lewe: zagęszczenie 19x10 mm przy obrycie opłucnowej w rzucie języczka. Dość liczne drobne guzki przyopucnowo w płacie górnym, pojedyncze w płacie dolnym.
Jamy opłucnowe wolne od płynu.
Węzły chłonne: tchawiczo-oskrzelowy prawy granicznej wielkości 12 mm w osi krótkiej,we wnękach 11mm, przytchawiczo 8 mm. nie stwierdzono obecności zmian kostnych podejrzanych o meta.
Opisane zmiany w płucu prawym nie były widoczne w badaniu z dnia 16.09.2013-met susp. Węzły chłonne podobnej wielkości.
Podprzeponowo: uwidocznione części wątroby bez zmian podejrzanych o meta. Nadnercza prawidłowe. to tyle
tutaj jest to badanie z 16.09.2013.
Opis pełny: wykonano TK narządów klatki piersiowej.
Płuca z cechami rozedmy.
W obu płucach liczne zagęszczenia linijne podopłucnowe nieprzegrodowe, o charakterze włóknistym z odcinkowym pogrubieniem opłucnej.
Nie stwierdza się zmian naciekowych oraz guzkowatych.
wnękach i śródpiersiu nie stwierdza się struktur patologicznych oraz powiększonych węzłów chłonnych/ największy węzeł pod ostroga- o wym.13x10
Struktury kostne obięte badaniem nie wykazują istotnej patologii, tyle .Jeżeli chodzi o tą zmianę do wycięcia o której pani na konsylium mówiła to ta zmiana w trójkącie zatrzonowcowej. Dziękuję i pozdrawiam.

[ Dodano: 2019-01-07, 20:01 ]
Olka Olka pytałaś o termin PET w tej chwili tj. o godz.20-tej poinformowano mnie telefniczie, że będę miał badanie 09.01.2019 r.
_________________
Janek1
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #17  Wysłany: 2019-01-08, 21:23  


Zrobiłeś straszny bałagan, wszędzie gdzie tylko możliwe wstawiasz wyniki, masz kilka wątków, to na prawdę robi takie zamieszanie, że trudno to wszystko ogarnąć razem i zdecydować gdzie to umieścić, co jest nie tak i zinterpretować te Twoje wyniki. Masz wątek w Nowotworach głowy, tarczycy i na tą chwilę wszystko tam umieszczam, jeśli się temu przyjrzymy dokładnie wtedy zdecydujemy gdzie ten Twój wątek umieścić.

Prosze pisz wszystko tutaj gdzie teraz to wszystko razem scaliłam, nie zakładaj nowych wątków bo na prawdę zrobiłeś straszny bałagan na forum.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #18  Wysłany: 2019-01-09, 20:14  


Bardzo przepraszam, dostosuję się do poleceń, wybaczcie, będę pisał tylko w tym wątku, Nowotworach głowy, tarczycy.
_________________
Janek1
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #19  Wysłany: 2019-01-10, 07:59  


Janek1 napisał/a:
będę miał badanie 09.01.2019 r.
To bardzo szybko. Czekamy na wyniki.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #20  Wysłany: 2019-01-11, 18:57  


Mam wyniki peta :Głowa szyja: W okolicy zatrzonowcowej lewej widoczne jest ognisko pobudzenia metabolicznego śr.17 mm, SUV max 17,6.
Odcinkowo pasmowate pobudzenie metaboliczne w topografii ściany prawobocznej gardła środkowego, dł.14 mm,SUV max 5,7.
Obustronnie na szyi, w okolicach podżuchwowych i przy naczyniach szyjnych (gr.I-III) widoczne są nie powiększone węzły chłonne śr.do 8mm w osi krótkiej, część z niewielkim pobudzeniem metabolicznym, SUV max 3,8.
Poza tym fizjologiczny metabolizm 18F-FDG.
Nasilone zmiany śluzówkowe w prawej zatoce szczękowej.

Klatka piersiowa:
W płucu prawym, w s.3., widoczny jest pobudzony metabolicznie guzek śr. 24 mm, SUV max 11,1.W opłucnej płuca prawego, na poziomie s.10., widoczny jest pobudzony metbolicznie guzek o śr. 15mm, SUV max 7,0, z widoczną destrukcją warstwy korowej przylegającego odcinka IX żebra. Kolejny guzek w opłucnej widoczny jest na poziomie przykręgusłupowego odcinka X prawego żebra, SUV maX 3,3.
W śródpiersiu i prawej wnęce widoczne są nieznacznie pobudzone metabolicznie węzły chłonne śr. do 10 mmw osi krótkiej, SUV max do 3,4.
Poza tym w obu płucach widoczne są guzki śr, 8mm, bez pobudzenia metabolicznego.
Jama brzuszna: Rozlane pobudzenie metaboliczne ścian żołądka, prawdopodobnie o charakterze czynnościowym.
Poza tym fizjologiczny metabolizm 18F-fdg.
Uchyłki w esicy.
Układ kostno- stawowy, tkanki miękkie:
Poza opisanym naciekiem IX prawego żebra przez ciągłość bez ognisk patologicznie podwyższonej aktywności znacznika typowych dla procesu npl z wysokim metabolizmem glukozy.Zmiany zwyrodnieniowe-wytwórcze kręgosłupa. Spłycenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.

poziom referencyjny:MBPS SUV max 3,4

Wnioski:Obraz PET-CT odpowiada ustalonemu rozpoznania raka lewego trójkąta zatrzonowcowego. Zmiany w prawym płucu i opłucnej najpewniej odpowiadaja przerzutom.
Obraz węzłów chłonnych szyi, wnęki prawej i śródpiersia niejednoznaczny.
_________________
Janek1
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #21  Wysłany: 2019-01-11, 19:00  


Janek1,
Jak najszybciej do lekarza, do onkologa, wynik bardzo mocno niepokojący, już z podejrzeniem przerzutów.
Przykro mi ogromnie, szybko działaj.

pozdrawiam
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #22  Wysłany: 2019-01-11, 20:02  


Na konsylium powiedzieli że jak bede miał wynik to ma się zgłosić, ze przyjma, powiedz czy są jakieś szanse z przerzutami na leczenie ?

[ Dodano: 2019-01-12, 09:37 ]
Czy mógłby mi ktoś wytumaczyć co oznacza taki zapis z PET-a:
"Układ kostno- stawowy, tkanki miękkie:
Poza opisanym naciekiem IX prawego żebra przez ciągłość bez ognisk patologicznie podwyższonej aktywności znacznika typowych dla procesu npl z wysokim metabolizmem glukozy.Zmiany zwyrodnieniowe-wytwórcze kręgosłupa. Spłycenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa".

[ Dodano: 2019-01-12, 10:30 ]
Szczególnie chodzi mi o to stwierdzenie " przez ciągłość bez ognisk patologicznie podwyższonej aktywności znacznika typowych dla procesu npl z wysokim metabolizmem glukozy.
_________________
Janek1
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #23  Wysłany: 2019-01-12, 11:07  


Że w kościach i stawach nie ma innych zmian podejrzanych o proces nowotworowy, a zmianę w IX żebrze należy potraktować jako naciek(przez ciągłość) pobliskiego ogniska, czyli coś narasta na to żebro ale nie jest to przerzut do kości. Reszta dotyczy ogólnych wad postawy i zwyrodnienia które praktycznie ma każdy. To o tyle istotne że chemią można znacznie poprawić stan w tkankach miękkich ale nie w kościach i mózgu, więc sprawdzenie że te 2 obszary są na razie czyste poprawia trochę ten niewesoły obraz.
_________________
sprzątnięta
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #24  Wysłany: 2019-01-12, 11:46  


Gaba dałaś mi nadzieję, byłem przekonany, że to przerzut, proszę jeszcze o informację powiedz czy są jakieś szanse leczenia w mojej sytuacji ? Przepraszam za pytania, ale chciałbym wiedzieć jak najwięcej, sam udzielałem porad, ale w dziale ziarnica złośliwa, z która mam styczność od 1985 r z ostatnią wznową 2010r teraz sam szukam pomocy porad, już z innym rakiem.

[ Dodano: 2019-01-12, 16:07 ]
"Rozlane pobudzenie metaboliczne ścian żołądka, prawdopodobnie o charakterze czynnościowym" co to może znaczyć nie ma podanego SUV.
_________________
Janek1
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #25  Wysłany: 2019-01-12, 17:20  


No niestety nie mogę Ci dać konkretnych informacji bo zwyczajnie nowotwory mają swoją specyfikę zależną od lokalizacji a w tej lokalizacji to ja się nie orientuję. A dodatkowo u Ciebie z racji historii nie można ocenić stanu węzłów. Leczyć Cię będą, ale tak naprawdę to dopiero po próbie leczenia i sprawdzeniu jak te zmiany reagują na leczenie będziesz mógł domagać się od lekarzy informacji o rokowaniach.

Rozlane pobudzenie oznacza że nie można ściśle określić jego granic ani wysokości Suv max bo jest ona różna w różnych miejscach, co prowadzi do wniosku radiologa że nie jest to żadna dająca się wyodrębnić zmiana czyli nie nowotwór.
_________________
sprzątnięta
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #26  Wysłany: 2019-01-14, 12:34  


Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale u mnie z tymi węzłami śródpiersia jest tak :
ostatni PET 09.01.2019:
W śródpiersiu i prawej wnęce widoczne są nieznacznie pobudzone metabolicznie węzły chłonne śr. do 10 mm w osi krótkiej, SUV max do 3,4.to jest wpis z ostatniego PET.
PET z 18.08.2011 r.Grupa nieznacznie powiększonych węzłow chłonnych z a aktywnością metaboliczną glukozy na poziomie aktywności łuku aorty:
- przytchawicznych dolnych po stronie prawej o wym.ok 10x14
-tchawiczo-skrzelowy po stronie lewej o wym. ok 14x10
PET z 26.11.2013 r.
W obrębie śródpiersia przyaortalnie i przytchawiczo nieaktywne metabolicznie węzły chłonne wielkości do 16 mm.
_________________
Janek1
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #27  Wysłany: 2019-01-14, 12:53  


Janek1 czy lekarz już tego PET-a widział? Jak dalsze leczenie?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #28  Wysłany: 2019-01-14, 12:59  


Jutro mam konsylium na Rydigiera w Krakowie. Może kto się orientuje czy tam taż leczą takie przypadki jak mój..

[ Dodano: 2019-01-14, 14:12 ]
Mam takie pytanie, przez przypadek poczytałem o czerniaku na policzku od wewnątrz na błonie śluzowej mam taką twardą kulkę i mała krostka obok to w miejscu, gdzie miałem drut od protezy czy gdy miałem robione TK twarzoszczęki i PTa by pokazał, że tam coś, jest jakaś zmiana ? Jakieś pobudzenie metaboliczne ? Tak nawiasem, gdy pokazałem to lekarzowi, który mnie przyjmował do poradni to rzucił z daleka okiem i powiedział że ten, co ma robić wycinek będzie wiedział co ma robić. Poza tym lekarzem nie miałem już kontaktu z żadnym lekarzem.

[ Dodano: 2019-01-14, 14:16 ]
Dodam , że ta zmiana wielkości ok. 0,5x 0,4 ruchoma.

[ Dodano: 2019-01-14, 18:32 ]
Może napisałem to chaotycznie, głównie chodzi mi czy w badaniu PET każda zmiana zaświeci np.czerniak który jest showany w łonie sluzowej policzka, ta zmiana moze nie jest tak duża jak napisałem 04,x03 gdy dotykam to twarda i przsuwa się luźno, nie boli.W tym miejscu małem tzw. klamrę potrzymująca proteze górną.
_________________
Janek1
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #29  Wysłany: 2019-01-14, 21:20  


Czerniaki świecą w PET takim jaki miałeś zastosowany a z racji Twojej lokalizacji nowotworu lekarz na pewno głowę i szyję obejrzał dokładnie, uwierz że tam nic poważnego nie ma. Skup się na tym co widać czyli guzkach w płucach i tych węzłach w których nie wiadomo czy to jakieś nowe przerzuty czy pozostałości po Twojej historii. Zadaj lekarzom pytanie jak będzie kontrolowane leczenie, czy teraz będzie TK żeby był materiał porównawczy, czy może będzie następny PET i po jakim czasie. A tak ogólnie to o ile pamiętam to nie napisałeś jak się czujesz, opisałeś historię ale nie teraźniejszość, wiesz co to chemia - jak oceniasz swoją gotowość? Mogą Cię na konsylium pytać o ogólną kondycję.
_________________
sprzątnięta
 
Janek1 


Dołączył: 11 Lut 2018
Posty: 144

 #30  Wysłany: 2019-01-15, 16:30  


Jestem po konsylium skierowano mnie do "Poradni Torakochirurgii-Pilne".
Tu krótki opis mojej choroby od 1985r.
"Obecnie konsultowany w ramach konsylium w tut. Szpitalu z powodu raka płaskonabłonkoego trójkata ztrzonowcowego po stronie lewej. W ramach diagnostyki w PET stwierdzono jak w załączeniu. PROSIMY O KONSULTACJĘ I WERYFIKACJĘ HISTOPATOLOGICZNĄ GUZA PŁUCA PRAWEGO. Jest to niezbędne do zaplanowania leczenia raka trójkąta zatrzonowcowego." Bardzo grzeczna p. dr. przekazała mi, że mają problem z rozróżnieniem, bo może to być przerzut, może być wznowa chłoniaka, lub zmiana po naświetlaniach z 1985 r. gdyż naświetlany górny płaszcz w 1985r pokrywa się z płucem prawym. Zarejestrowałem się na 22.01 jak to długo potrwa ta konsultacja, zabieg, dosłyszałem coś o nakłuciu przez klatkę, jak długo bedę czekał na wyniki wie tylko jeden Bóg.

[ Dodano: 2019-01-15, 17:53 ]
gaba "A tak ogólnie to o ile pamiętam to nie napisałeś jak się czujesz, opisałeś historię, ale nie teraźniejszość, wiesz co to chemia-jak oceniasz swoją gotowość? Mogą Cię na konsylium pytać o ogólną kondycję". Powiem tak fizycznie czuję się dobrze, wiem co to chemia, gdyby była to jest do pokonania, jestem gotowy do walki z tym "bydlakiem" tylko te badania, niepewności, nerwowo mnie wyczerpują, rodzinna wypisała mi Afobam łykam od czasu do czasu. Na konsylium o kondycję nie pytali.
_________________
Janek1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group