Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3132
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1516

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-08-01, 10:29   Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
Z tego PET nic nie wynika, trzeba ewentualnie powtórzyć z właściwym znacznikiem, ale to dopiero po ustabilizowaniu sytuacji w jamie brzusznej (ok 6 mies od operacji).
Natomiast w żadnym wypadku po takiej operacji nie wolno dopuszczać do zaparć. Musi dużo pić, takim środkiem dosyć łagodnie działającym ale i skutecznym jest lactolulosum. Okresowo trzeba rozważyć przejście na dietę półpłynną (jak niemowlakowi, poza owocami wszystkie posiłki miksować i doprowadzać do gęstości śmietany). Raczej unikać silnie działających środków przeczyszczających.

Choroba nowotworowa to długi proces, często wieloletni. To nie będzie tak szybko: diagnoza, leczenie, powrót do zdrowia. Zwłaszcza u osoby starszej trzeba bardzo pilnować żeby nie czynić leczeniem i diagnostyką zbyt dużych szkód na zdrowiu. Wrzuć w google słowo "jatrogenne" i nastaw się na lata leczenia i dbania o mamę. A konkretnie to naprawdę zdrowiej dla chorej zostawić ten zbiornik płynowy do obserwacji niż coś zrobić na siłę.
  Temat: Jajnik IV
gaba

Odpowiedzi: 145
Wyświetleń: 27400

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-07-30, 22:40   Temat: Jajnik IV
Z zatoru to raczej tak. Zator płucny z reguły jest bardzo bolesny, nie skarżyła się?
  Temat: Tarczyca - gdzie na biopsje - pomocy
gaba

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 490

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-07-26, 10:24   Temat: Tarczyca - gdzie na biopsje - pomocy
To co napisałam o Kubickim to sama prawda, mam te wyniki na piśmie i to jest TARCZYCA nie pierś. Ogólnie Twój post jest mało związany z treścią mojego i mam niejasne wrażenie że bardziej chodziło o skrytykowanie mnie niż o radę dla forumowiczki.
  Temat: Podejrzenie nowotworu trzustki?
gaba

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 523

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2020-07-15, 20:58   Temat: Podejrzenie nowotworu trzustki?
Tak jak opisujesz miejsca bólowe to pokrywają się z przebiegiem jelita grubego. Może wyproś u lekarza skierowanie na kolonoskopię, albo spróbuj Debutir jak zadziała to znaczy że jednak jelito. Nie nastawiaj się za bardzo na trzustkę bo jak zacznie już boleć to boli tak że bez leków nie wytrzymasz i nie przestaje po zmianie diety. Lekarze olewają młodych i w około 98% mają rację - tak wynika ze statystyk. Bo u młodych jeżeli pojawia się rak to ma przebieg błyskawiczny objawy narastają szybko, a u Ciebie jednak szybkiego postępu choroby nie widać. A co do tego w lutym to czy słyszałeś o przepuklinach? Może o tym poczytaj.

Jeżeli masz zdiagnozowany zespół Gilberta to nie powinieneś za bardzo się denerwować, lekarze mogą proponować środki uspakajające ale to daleko do leczenia psychiatrycznego i myślę że to zależy od Twojej osobistej decyzji masz 3 warianty:
- brać tabletki (czego nie polecam bo widziałam już ludzi uzależnionych nawet od waleriany),
- poświęcić trochę czasu (i czasami pieniędzy) na techniki relaksacyjne typu joga, medytacje, muzyka relaksacyjna
- zostawić wszystko tak jak jest, denerwować się z niewielkich powodów i niech sobie ta bilirubina rośnie, przecież to nie pogarsza zdrowia tylko nastrój.

Naprawdę możesz wybierać i nawet zmieniać warianty.

Życzę żebyś nie musiał korzystać z tego forum
  Temat: Zaburzenie architekry piersi birads 4C
gaba

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 445

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-07-07, 21:54   Temat: Zaburzenie architekry piersi birads 4C
Na Ursynowie wyniki drukuje lekarz na żądanie pacjenta, bez tych wyników nie można odpowiedzieć na Twoje pytania. Zdarza się i to nie rzadko że wynik biopsji z różnych powodów jest fałszywie ujemny. A poza tym ok wg lekarza onkologa to nie zawsze to samo co my sobie myślimy. Pewnie będziesz miała niedługo wizytę, nie wychodź z gabinetu bez wszystkich wyników. Tam nawet nieźle leczą, ale nerwy to można stracić. Zwykle lekarz odpowie na 2-3 proste pytania (później traci cierpliwość) więc przed wizytą dobrze przemyśl co chcesz wiedzieć i tak ułóż Sobie pytania żeby wymagały krótkiej i konkretnej odpowiedzi. Przetrenuj Sobie taką wizytę w wyobraźni bo nie można tam na miejscu tracić głowy.

Tak jak to opisujesz to mammografia nie może być ok. Jeżeli zmiana się nie uwidoczniła a jest w usg to to badanie było niediagnostyczne ale nie ok.

11 mm to nie dużo, jeżeli węzły są niewidoczne w usg to wszystko wygląda bardzo dobrze nawet jeżeli okaże się to rakiem. Zrób krótki research ale bez specjalnych poświęceń bo może się skończyć na niczym. (czego życzę)
  Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1516

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-07-03, 22:16   Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
Tak, chirurg wycina szybko i ocenia na oko, wycina obrazowo mówiąc kawałek ciała który wydaje mu się podejrzany i to idzie do patologa, patolog najczęściej to prześwietla i stara się zrobić przekrój przez środek tego co na podstawie prześwietlenia ocenia jako różne od otoczenia. Dopiero na przekroju widać guz, zwykle jest białawy o różnej od otoczenia konsystencji. Z tego najczęściej robi się dalej bloczki i preparaty. I jeszcze jedno NET definiuje się przez zdolność do tworzenia określonych białek, komórki mające te zdolności znajdują się w wielu narządach również gruczołowych.

W guzach neuroendokrynnych pogrzeb jest raczej po kilku latach i nikt nie podejmuje decyzji terapeutycznych po jednym wyniku jednego badania obrazowego. Nie wiem jakie CO masz na myśli ale jeżeli chodzi o W-wę to całkowicie się z Tobą zgadzam w kwestii jakości opisów.
  Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1516

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-07-03, 11:39   Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
Po operacji brzusznej nie powinna podnosić i dźwigać nic powyżej 2-3 kg przez co najmniej 4 mies. To dotyczy również szarpania, zwykle człowiek nie specjalnie o tym myśli. Spacerując lub maszerując nie jesteśmy narażeni (a raczej nie mamy okazji) do tego typu wysiłku. W ogródku lub w domu osoba przeciętnie sprawna bez namysłu coś ciężkiego przesunie lub podniesie, przecież to tylko jeden ruch i przeważnie poczuje tylko lekkie pociągnięcie w bliźnie. Ale istnieje ryzyko przesadzenia i poważniejszych komplikacji, Jak się ograniczy tylko do podwiązania pomidorów to ok, ale jak np przyniesie sobie duży kosz czymś tam wypełniony to już niebezpieczeństwo.

Ja bym nie szukała tu komplikacji i uwierzyła patologowi, nie ma w tym nic podejrzanego ale trudno jest odpowiedzieć na Twoje wątpliwości, trzeba by przytoczyć parę podręczników.

Na forum jest gabi30 ma nowotwór neuroendokrynny ale nie trzustki, możesz przeczytać ten wątek.
  Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1516

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-07-02, 18:21   Temat: Operacyjny rak w ogonie trzustki - odległy termin
ad 1 neuroendokrynny to cecha biochemiczna, a w biopsji określono tylko budowę. To jest neuroendokrynny i rzeczywiście rokowania są o tyle lepsze że one się znacznie wolniej rozwijają.

ad 3 i 6 neuroinwazja to dowód na zdolność do tworzenia przerzutów.

ad 4 Cechę T1 określa się ostatecznie na podstawie badania his-pat a w nim guz jest opisany jako znacznie mniejszy.

Co do reszty się nie wypowiem bo jest to odrębna i rozległa gałąź nowotworów której nie miałam powodu rozeznawać, zostało mi w pamięci tylko jakieś stwierdzenie że leczenie tych nowotworów to ciągle jeszcze wyzwanie. Trzeba szukać ośrodka który się w tym specjalizuje. Ale mimo wszystko jest lepiej niż początkowo się wydawało.

Usunięcie pęcherzyka żółciowego i sporego kawałka trzustki to wyzwanie dla całego układu pokarmowego, dieta i konsultacja gastrologa to konieczność. Spacer albo marsz jest lepszy od prac domowych.
  Temat: Tarczyca - gdzie na biopsje - pomocy
gaba

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 490

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-07-01, 19:43   Temat: Tarczyca - gdzie na biopsje - pomocy
stanowczo odradzam dr Kubickiego, pobrał mi biopsję z guzka i stwierdził zmianę tarczycy niezłośliwą, a po roku to się okazał gruczolak PRZYTARCZYCY. Niestety patomorfolodzy nie mają w sobie nic z wina i z wiekiem nie szlachetnieją. Nie napisałaś o jakie miasto Ci chodzi ale w Warszawie to pełno. Szukaj w Lux MED oni zwykle sprawdzają swoich specjalistów.
  Temat: rak jajnika pT3b
gaba

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 20941

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-06-30, 17:32   Temat: rak jajnika pT3b
Rak i leczenie raka. Zwłaszcza leczenie raka dewastuje układ odpornościowy organizmu. Clostridium ma bardzo dużo ludzi ale nie chorują, ujawnia się to najczęściej przy osłabieniu flory jelitowej (tej prawidłowej). Pseudomonas pyocyanea może bytować na skórze zupełnie zdrowych ludzi, sama w sobie groźna ale musi się dostać do "środka" najczęściej przy jakimś zabiegu. Podsumowując zaraziła się pewnie dużo wcześniej a ujawniło się to przy skrajnym wycieńczeniu organizmu. Przykro tylko że spowodowało to izolację od rodziny na ostatnim etapie życia, ale to już siła wyższa bo ten zakaz odwiedzin, kombinezon itd to z powodu koronawirusa. W normalnych warunkach rodzina byłaby do niej wpuszczana.
  Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
gaba

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-06-27, 17:07   Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
Czy ona miała zalecenie picia powyżej 2,5 litra dziennie i czy tego przestrzega? Powinna jeszcze odpowiednio do zwiększonej dawki płynów częściej oddawać mocz. To właśnie przez nerki usuwana jest większość "odpadów". Tzw płukanie to podstawa przy tym co lekarz określił jako "sprzątanie". Ale w trakcie trzeba uzupełniać elektrolity, duża porcja pomidorów z kiszonym ogórkiem (ok 30 dkg dziennie) załatwią sprawę sodu i potasu. Natomiast magnez trzeba uzupełniać, pisałam o tym ale chyba nie dotarło. A jeszcze jakieś 40 lat temu to przy różnych kołataniach serca w pierwszej kolejności podawano magnez dożylnie (nie było takiej szybkiej diagnostyki i leków działających natychmiast). Wysokie ciśnienie łącznie z wysokim tętnem często ustępuje po wyrównaniu elektrolitów. Trzeba ją zachęcać żeby polegiwała w dzień, no i jak najmniej wysiłku. Będzie lepiej ale trzeba trochę czasu.

[ Dodano: 2020-06-27, 17:31 ]
Ps. Chora nie ma serca jak dzwon, przeszła kilka cykli chemioterapii (nie opisywała dokładnie) i już 2 radioterapie, po czymś takim serce musi być uszkodzone.
  Temat: Forum w czasach wirusa
gaba

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 1945

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2020-06-25, 18:20   Temat: Forum w czasach wirusa
Dostałam sms poniżej całość łącznie z nadawcą i podpisem:

MSWiA Została anulowana wizyta do poradni PORADNIA ENDOKRYNOLOGICZNA do lekarza .....na dzien .... czerwiec 2020 10:40. Nadawca: MSWiA Centrum wiad: +48602006031 Wysłano: ..-06-2020 08:36:22

Wygląda na to że z tego źródła to cienia uprzejmości nie można się spodziewać. Do tej poradni wejść nie można, telefonów nikt nie odbiera, na stronie www udają że wszystko działa jak zwykle, tylko pacjenci nie mają pojęcia co robić. Ten koronawirus jest świetną przykrywką dla zwykłego pomiatania pacjentem.
  Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
gaba

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-06-25, 10:31   Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
Powinnaś trochę spokojniej do tego podchodzić bo czekają Cię jeszcze znacznie bardziej obciążające doświadczenia.
A co do teraz to trzeba czekać bo obiektywnie to co się teraz dzieje to jeszcze nie zagrożenie życia. W trakcie TK cały czas jest podgląd na ukazujący się obraz (czasami patrzy lekarz czasami technik) i jeżeli jest coś naprawdę alarmującego to pacjenta informują i wynik jest od ręki. Jeżeli coś wyjdzie w zwykłym opisie (mam nadzieję że nie) to będzie albo naświetlanie całego mózgowia albo skierowanie na usunięcie pojedynczej zmiany. W obu wypadkach te 2 tyg niespecjalnie wpłyną na rezultat.

A optymistycznie to zapominanie o niczym nie świadczy, ja osobiście rano przed wypiciem kawy to muszę dobrze pomyśleć żeby powiedzieć jaki to dzień tygodnia. Bardziej niepokojąca jest ta "chwiejność" o której piszesz ale ona może wynikać z dużego osłabienia bo dawka promieniowani a jaką przyjęła jest duża.

Na tomografii wymagają żeby być na czczo, ale to jest niezbędne tylko przy jamie brzusznej, jak dokładnie dopytałam to przyznali że wymagają bo niektórzy pacjenci wymiotują po kontraście, więc cała reszta ma pościć. Ja poszłam na TK głowy bezpośrednio po pełnym śniadaniu.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
gaba

Odpowiedzi: 201
Wyświetleń: 87517

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-06-24, 19:12   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Na kreatyninę ma również wpływ wysiłek fizyczny w ostatniej dobie przed badaniem zwłaszcza jeżeli ktoś ma ogólnie duża masę mięśniową. Trzeba pamiętać że jak są kłopoty to należy koniecznie przez 2 doby po badaniu intensywnie wypłukiwać kontrast.
  Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
gaba

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-06-23, 17:25   Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
Objawy OUN zwykle się nie cofają, to naprawdę wygląda na skutki Lorafenu, ja jej pisałam że 2 tabletki to mogą zadziałać jak anestezja. Dokończenie tego kursu radioterapii jest naprawdę bardzo istotne. Przecież te objawy się cofają, to naprawdę lepsze od chemioterapii. Będzie osłabiona (takie zwykłe osłabienie jak po wysiłku) to po radioterapii. Po Lorafenie będzie skołowana (jeżeli zdecyduje się wziąć). To zapominanie to objaw typowy dlatego lekarze zalecają zwykle żeby ktoś nadzorował branie tego leku bo chory zapomina że wziął i bierze następną tabletkę. Jeżeli zdecyduje się wziąć Lorafen to ktoś powinien z nią jechać na wizytę.
 
Strona 1 z 209
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group