DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3037
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
gaba

Odpowiedzi: 419
Wyświetleń: 102229

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-12-12, 21:10   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
A wydrukuj Sobie korespondencję z prof i idź z tym do lekarza - niech anuluje CT i da skierowanie na pilny rezonans - ilość informacji z MR jest znacznie większa niż TK.
  Temat: Guzek w piersi
gaba

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 202

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-12-10, 16:29   Temat: Guzek w piersi
Biopsja jak miałaś okazję się przekonać to badanie tylko małego fragmentu zmiany. Znaleziono komórki nietypowe, jeszcze nie rak, z nich może, ale nie musi rozwinąć się nowotwór po paru latach. "Niby nic takiego" ale przebadano fragmencik, może jeszcze w tej zmianie są i inne "bardziej nietypowe" komórki ? Ten pomysł wycięcia jest bardzo dobry bo zmiana mała i efekt kosmetyczny będzie dobry no i można przebadać dokładnie wszystko. Usiądź wygodnie, i spokojnie czekaj, bo w najgorszym razie to taki mały guzek rokuje prawie 100% wyleczenia, a może wszystko skończyć się wynikiem jak z biopsji i wtedy tylko zalecą Ci częste i uważne kontrole.
Mammografia w tym wieku to pokaże tylko coś bardzo dużego.
  Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
gaba

Odpowiedzi: 88
Wyświetleń: 22246

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-12-08, 23:16   Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
Mój przypadek obnaża ogólną niewiedzę nt raka. Zrobiłam badanie genetyczne guza i okazało się że nie ma znaczących mutacji, charakterystycznych dla tworzenia nowotworów. Czyli nie ma w co uderzyć, brak możliwości terapii celowanej. Co gorsza jest w tym raporcie jakiś wskaźnik (statystyczny) który wskazuje na brak skuteczności immunoterapii. W podsumowaniu sugerują bevacizumab - tyle że ja od zawsze wiedziałam że Avastin hamuje wzrost guzów.

Następna ślepa uliczka.

Objawów charakterystycznych dla tego raka w jamie brzusznej nie mam. 6 tyg po zaprzestaniu chemii zrobiłam morfologię i jest całkowicie ok, wprawdzie płytki mniejsze od stanu wyjściowego ale 240 tys to wystarczy. Mam skierowanie na CT, powinnam zrobić w końcu grudnia, ale postanowiłam że zrobię prywatnie usg i jeżeli nie będzie płynu w jamie brzusznej i przerzutów do wątroby to poczekam ze 2 miesiące, nie mam do czego się spieszyć bo Avastinu raczej nie dostanę, a następna chemia nie musi być bardziej trafiona niż pierwsza.

Nie wiem co dalej. Powinnam szukać następnych uliczek ale mam coraz mniej zapału.
  Temat: Badanie immunohistochemiczne
gaba

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 802

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-12-07, 09:36   Temat: Badanie immunohistochemiczne
Technicznie to takie samo badanie i trwa 2-3 dni od momentu kiedy patolog się za nie zabierze. Czeka się zawsze w kolejce i zależy to od organizacji w pracowni. U mnie raz barwienia były wykonane szybko, ale po 4 tygodniach jak się upomniałam to okazało się że " nie położono tego nikomu na stole". Jak wyszłam to następnego dnia rano zadzwonili że wynik już jest. Jak tak szalejesz to na wyniku masz adres pracowni i pojedź tam (telefonicznie to nic nie załatwisz). Patolodzy nie gryzą, przynajmniej będziesz wiedziała kiedy będzie wynik, a jak opowiesz o rodzinnym występowaniu to może coś przyśpieszyć. Do większości pracowni trzeba wejść przed godz 13.
  Temat: Badanie immunohistochemiczne
gaba

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 802

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-12-05, 22:40   Temat: Badanie immunohistochemiczne
bloczek to zatopiony w parafinie materiał z operacji. Do badań z tego bloczka odcina się płatki grubości rzędu mikronów, umieszcza na szkiełkach, utrwala i barwi - to są preparaty. Preparaty oglądane są pod mikroskopem i stawiane rozpoznanie.
  Temat: interpretacja wyniku poperacyjnego
gaba

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 298

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-12-05, 22:31   Temat: interpretacja wyniku poperacyjnego
I postaw się ostro, bo jak wynika z wyniku his-pat to można to nazwać "overtreatment". Nie liczy się ilość węzłów ale czy usunięto węzły z III piętra - bo to już duże utrudnienie w dalszym funkcjonowaniu. Co to znaczy "nie miał czasu"? Musi go znaleźć i przekonująco wyjaśnić dlaczego tak szeroko pojechał. Zamów kopię dokumentacji z pobytu w szpitalu, teraz przysługuje za darmo, znajdziesz tam dokładny opis operacji i do tego się ustosunkuj. Czy Ty pamiętasz co było dokładnie napisane na formularzu zgody na operację? Ten formularz też znajdziesz w dokumentacji. No i nie bądź taka potulna, każ sobie wszystko dokładnie tłumaczyć i jak masz jakieś wątpliwości to nie wyrażaj zgody natychmiast tylko wygłaszaj formułkę "Ja muszę to przemyśleć- dam odpowiedź za .... dni". Ta zbyt szeroka operacja ma jedną zaletę - chyba ominie Cię chemia i radioterapia.

T1c oznacza że rozmiar guza jest między 1 a 2 cm, te 14 x7 cm to albo błąd (miało być mm) albo to wymiary całego sutka nadesłanego do badania.
  Temat: Rak jelita grubego - Dziadek ur. 1942 roku
gaba

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 349

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-12-03, 21:20   Temat: Rak jelita grubego - Dziadek ur. 1942 roku
Trzeba rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu dobrego szpitala w którym leczą raka jelita grubego, dobrze jeżeli byłby to szpital kliniczny lub któreś centrum onkologii. Następnie w wybranym ośrodku zapisać chorego do onkologa (można poprosić lekarza pierwszego kontaktu o wystawienie karty DiLO, ale to nie jest konieczne. Zapisać się i zarezerwować termin można na podstawie tego badania. Termin uzgodnić jak najszybszy ale taki żeby już był wynik histopatologiczny. Na wizycie u onkologa trzeba jak najbardziej naciskać na ustalenie czy to jest stan nadający się jeszcze do operacji. To wymaga dodatkowych badań CT lub rezonansu. Operacja znacznie podwyższa szanse na kilkuletnie przeżycie, ale z uwagi na umiejscowienie musicie się liczyć ze stomią (decyduje chirurg). Chorego trzeba do tego "urobić" bo przypuszczam że mężczyzna w tym wieku może w pierwszym odruchu odmówić lekarzowi. Już teraz czekając na wynik można porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu czy chory kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Wyniki krwi są dobre ale w tym wieku jest mnóstwo innych parametrów które mogą zdyskwalifikować z operacji.

Jesteś świeża w temacie, więc doradzam przeczytanie w tym dziale o przypadkach starszych osób z rakiem esicy. Lekarz nie stwierdził raka tylko guz nowotworowy. Różnica jest taka że nowotwór to wszystko co rośnie dodatkowo w ciele, natomiast rak to nowotwór złośliwy (zdolny do przerzutów) wywodzący się z nabłonka. Co naprawdę ma chory to może okazać się dopiero po operacji, bo niski poziom CEA nie jest typowy dla raka.
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 3844

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-24, 19:33   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Na razie najlepiej przez wenflony, u mężczyzn żyły sporo wytrzymają. Gorzej że ten port jest do pilnego usunięcia co może opóźnić wdrożenie chemii , ale nie można ryzykować bo zakrzepica to bardzo poważna sprawa.
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 3844

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-19, 20:26   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Mnie do tego namawiał lekarz (prywatny) ale nie umiał odpowiedzieć na pytanie jak poza organizmem testują te komórki, bo komórki nowotworowe giną same z siebie poza organizmem a nawet w niektórych płynach organizmu.
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 3844

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-19, 10:19   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Chyba nie wczytałaś się dokładnie w to monitorowanie maintrac. Ono polega na tym że oznacza się ilość krążących we krwi komórek nowotworowych i w trakcie chemioterapii pobiera się próbkę krwi i na podstawie wyniku stwierdza czy chemia działa. Nie można przed podaniem chemii sprawdzić czy zadziała. Ja mam wątpliwości bo nie jestem pewna czy jest taka liniowa zależność między komórkami nowotworowymi we krwi a działaniem chemii. No i drogie to trochę słyszałam o 2 tys za każde oznaczenie (ale to z drugiej "ręki").
  Temat: Zaawansowany czerniak guzkowy
gaba

Odpowiedzi: 130
Wyświetleń: 32038

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-11-18, 17:36   Temat: Zaawansowany czerniak guzkowy
mój polip w pęcherzyku żółciowym po ok 1,5 roku okazał się niestety 2 kamykami żółciowymi co jest o tyle gorszą opcją że jak urosną to będą boleć i podobno nie ma metody żeby zatrzymać to rośnięcie.

Jak na razie wygrywasz, więc nie psuj Sobie nastroju drobiazgami.

Pozdrawiam
  Temat: Rak Jamy Ustnej G2
gaba

Odpowiedzi: 72
Wyświetleń: 9781

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2019-11-16, 21:54   Temat: Rak Jamy Ustnej G2
po narkozie - nazywajmy to po imieniu - może tak być
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 3844

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-15, 18:56   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Port się płucze bezpośrednio przed każdym wlewem, kontrola to rzeczywiście sprawdzenie przez lekarza całego portu a zwłaszcza jego drożności.
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 3844

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-14, 21:33   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Decyduje pielęgniarka co w danym momencie łatwiej, zwykle wybiera port, ale do portu potrzebne są specjalne igły a w szpitalach w których nie wszczepia się portów czasami ich nie ma. A pacjent w momencie przybycia na oddział powinien od razu zadeklarować pielęgniarkom że ma port i chciałby żeby z niego korzystać.
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 3844

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-13, 16:57   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Kontrola portu zalecana jest raz na 6 mies, ja bym na Twoim miejscu zadzwoniła do szpitala i zapytała gdzie zgłosić się na taką kontrolę. Trzeba się postarać żeby to było przed chemią. Zalecenia dotyczące płukania portu co 4 tyg są dyskusyjne i nie wszystkie szpitale to wdrażają.
 
Strona 1 z 203
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group