DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3043
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
gaba

Odpowiedzi: 151
Wyświetleń: 21943

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: Wczoraj 16:28   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
można to przeliczać, ale standardem jest podanie w mm grubości warstwy. 20 mm jeżeli nie narasta to zostawia się licząc że organizm sam sobie poradzi, grubsze warstwy próbuje się likwidować kombinacją środków moczopędnych. Odbarczanie (spuszczanie płynu) robi się przy grubszych warstwach jeżeli występuje duszność. Czy jest płyn lekarz może stwierdzić osłuchując, ile go jest to można zbadać na usg.
  Temat: Histiocytoza - guz opony twardej z naciekiem kości czaszki
gaba

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 3706

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2020-01-13, 22:05   Temat: Histiocytoza - guz opony twardej z naciekiem kości czaszki
po każdym badaniu powtarzać do znudzenia że im dłużej po chemii bez zmian to tym lepiej bo znaczy że działa i będzie można powtórzyć z dobrym skutkiem. no i czekać aż chory przywyknie do tego że jest chory i można z tym żyć.
  Temat: Immunoterapia - rak płuca drobnokomórkowy
gaba

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 115

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2020-01-13, 21:55   Temat: Immunoterapia - rak płuca drobnokomórkowy
wejdź na portal immuno-onkologia tam są aktualne informacje.
  Temat: Guz jajnika lewego
gaba

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 328

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-10, 19:17   Temat: Guz jajnika lewego
w raku jajnika ocenia się przeżycie 3 lat, dla tego typu guza i tego stadium (jeżeli prawidłowo ocenione) jest ono znacznie wyższe niż w najpopularniejszych rakach jajnika i wynosi 90% Oczywiście chemia: paclitaxel + karboplatyna jest zwykle stosowana ale to zależy już od kondycji chorej i podejścia lekarza, niektórzy uważają że wystarczą tylko 3 cykle niekoniecznie 6.
  Temat: Guz jajnika lewego
gaba

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 328

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-10, 16:25   Temat: Guz jajnika lewego
przepisz his-pat (cały), z załącznikami problem jest permanentny.I napisz co konkretnie chciałabyś wiedzieć.
  Temat: Guzek w piersi
gaba

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 802

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-08, 15:27   Temat: Guzek w piersi
zgrubienie blizny jest niestety zależne od organizmu i jest dosyć częste, w aptece można popytać o plastry na "zmiękczenie" blizny. A co do wymiarów to każdemu radzę: spróbuj zmierzyć gruszkę zanurzoną w szklance wody to mniej więcej musi zrobić radiolog.
  Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
gaba

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 23431

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-06, 23:14   Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
Niewiele u mnie się dzieje. CT mam na 28 stycznia, a usg na 22 stycz. Jak w usg nie będzie niemiłych niespodzianek typu płyn w jamie brzusznej lub przerzuty do wątroby to CT przełożę jeszcze o miesiąc to wtedy będzie 5 mies od poprzedniego.

Teraz powoli staram się rozwikłać mój schemat chemii - czy były to dawki metronomiczne czy też zwykła chemia tylko podzielona na pojedyncze tygodnie. No i dlaczego to leczenie dawkami metronomicznymi jest tak mało popularne, jeszcze nie doczytałam czy może były jakieś badania wskazujące jednak na małą przydatność.

Tak gdzieś na początku lata zdecydowałam się dać do przebadania bloczek z ostatniej operacji i stare bloczki z raka piersi. Zrobiono sporo różnych barwień, niektóre powtórnie i oto rezultat: "obraz mikroskopowy wraz z badaniami immunohistochemicznymi pozwolił wykluczyć przerzuty raka piersi, nowotwory neuroendokrynne i PNET, oraz pierwotne guzy jajnika typu granulosa cell tumor, najbardziej może odpowiadać pierwotnemu niezróżnicowanemu rakowi jajnika z przerzutami do sieci. Rzadko spotykany typ raka niezróżnicowanego jest wariantem raka endometrioidnego z transformacją nabłonkowo-mezenchymalną".
Fajne, nie? Jak to otrzymałam to zdałam sobie sprawę że to wszystko jedno czy rzadki nowotwór czy nieznany, nie ma ustalonych leków, randomizowanych badań, literatury. Nikt nie kwalifikuje do badań klinicznych chorych z nowotworami rzadkimi.
  Temat: Rak żołądka prośba o interpretacje TK
gaba

Odpowiedzi: 131
Wyświetleń: 33820

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-12-18, 10:33   Temat: Rak żołądka prośba o interpretacje TK
::rose::
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
gaba

Odpowiedzi: 428
Wyświetleń: 104938

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2019-12-12, 21:10   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
A wydrukuj Sobie korespondencję z prof i idź z tym do lekarza - niech anuluje CT i da skierowanie na pilny rezonans - ilość informacji z MR jest znacznie większa niż TK.
  Temat: Guzek w piersi
gaba

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 802

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-12-10, 16:29   Temat: Guzek w piersi
Biopsja jak miałaś okazję się przekonać to badanie tylko małego fragmentu zmiany. Znaleziono komórki nietypowe, jeszcze nie rak, z nich może, ale nie musi rozwinąć się nowotwór po paru latach. "Niby nic takiego" ale przebadano fragmencik, może jeszcze w tej zmianie są i inne "bardziej nietypowe" komórki ? Ten pomysł wycięcia jest bardzo dobry bo zmiana mała i efekt kosmetyczny będzie dobry no i można przebadać dokładnie wszystko. Usiądź wygodnie, i spokojnie czekaj, bo w najgorszym razie to taki mały guzek rokuje prawie 100% wyleczenia, a może wszystko skończyć się wynikiem jak z biopsji i wtedy tylko zalecą Ci częste i uważne kontrole.
Mammografia w tym wieku to pokaże tylko coś bardzo dużego.
  Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
gaba

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 23431

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-12-08, 23:16   Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
Mój przypadek obnaża ogólną niewiedzę nt raka. Zrobiłam badanie genetyczne guza i okazało się że nie ma znaczących mutacji, charakterystycznych dla tworzenia nowotworów. Czyli nie ma w co uderzyć, brak możliwości terapii celowanej. Co gorsza jest w tym raporcie jakiś wskaźnik (statystyczny) który wskazuje na brak skuteczności immunoterapii. W podsumowaniu sugerują bevacizumab - tyle że ja od zawsze wiedziałam że Avastin hamuje wzrost guzów.

Następna ślepa uliczka.

Objawów charakterystycznych dla tego raka w jamie brzusznej nie mam. 6 tyg po zaprzestaniu chemii zrobiłam morfologię i jest całkowicie ok, wprawdzie płytki mniejsze od stanu wyjściowego ale 240 tys to wystarczy. Mam skierowanie na CT, powinnam zrobić w końcu grudnia, ale postanowiłam że zrobię prywatnie usg i jeżeli nie będzie płynu w jamie brzusznej i przerzutów do wątroby to poczekam ze 2 miesiące, nie mam do czego się spieszyć bo Avastinu raczej nie dostanę, a następna chemia nie musi być bardziej trafiona niż pierwsza.

Nie wiem co dalej. Powinnam szukać następnych uliczek ale mam coraz mniej zapału.
  Temat: interpretacja wyniku poperacyjnego
gaba

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 748

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-12-05, 22:31   Temat: interpretacja wyniku poperacyjnego
I postaw się ostro, bo jak wynika z wyniku his-pat to można to nazwać "overtreatment". Nie liczy się ilość węzłów ale czy usunięto węzły z III piętra - bo to już duże utrudnienie w dalszym funkcjonowaniu. Co to znaczy "nie miał czasu"? Musi go znaleźć i przekonująco wyjaśnić dlaczego tak szeroko pojechał. Zamów kopię dokumentacji z pobytu w szpitalu, teraz przysługuje za darmo, znajdziesz tam dokładny opis operacji i do tego się ustosunkuj. Czy Ty pamiętasz co było dokładnie napisane na formularzu zgody na operację? Ten formularz też znajdziesz w dokumentacji. No i nie bądź taka potulna, każ sobie wszystko dokładnie tłumaczyć i jak masz jakieś wątpliwości to nie wyrażaj zgody natychmiast tylko wygłaszaj formułkę "Ja muszę to przemyśleć- dam odpowiedź za .... dni". Ta zbyt szeroka operacja ma jedną zaletę - chyba ominie Cię chemia i radioterapia.

T1c oznacza że rozmiar guza jest między 1 a 2 cm, te 14 x7 cm to albo błąd (miało być mm) albo to wymiary całego sutka nadesłanego do badania.
  Temat: Rak jelita grubego - Dziadek ur. 1942 roku
gaba

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 502

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2019-12-03, 21:20   Temat: Rak jelita grubego - Dziadek ur. 1942 roku
Trzeba rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu dobrego szpitala w którym leczą raka jelita grubego, dobrze jeżeli byłby to szpital kliniczny lub któreś centrum onkologii. Następnie w wybranym ośrodku zapisać chorego do onkologa (można poprosić lekarza pierwszego kontaktu o wystawienie karty DiLO, ale to nie jest konieczne. Zapisać się i zarezerwować termin można na podstawie tego badania. Termin uzgodnić jak najszybszy ale taki żeby już był wynik histopatologiczny. Na wizycie u onkologa trzeba jak najbardziej naciskać na ustalenie czy to jest stan nadający się jeszcze do operacji. To wymaga dodatkowych badań CT lub rezonansu. Operacja znacznie podwyższa szanse na kilkuletnie przeżycie, ale z uwagi na umiejscowienie musicie się liczyć ze stomią (decyduje chirurg). Chorego trzeba do tego "urobić" bo przypuszczam że mężczyzna w tym wieku może w pierwszym odruchu odmówić lekarzowi. Już teraz czekając na wynik można porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu czy chory kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Wyniki krwi są dobre ale w tym wieku jest mnóstwo innych parametrów które mogą zdyskwalifikować z operacji.

Jesteś świeża w temacie, więc doradzam przeczytanie w tym dziale o przypadkach starszych osób z rakiem esicy. Lekarz nie stwierdził raka tylko guz nowotworowy. Różnica jest taka że nowotwór to wszystko co rośnie dodatkowo w ciele, natomiast rak to nowotwór złośliwy (zdolny do przerzutów) wywodzący się z nabłonka. Co naprawdę ma chory to może okazać się dopiero po operacji, bo niski poziom CEA nie jest typowy dla raka.
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 7474

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-24, 19:33   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Na razie najlepiej przez wenflony, u mężczyzn żyły sporo wytrzymają. Gorzej że ten port jest do pilnego usunięcia co może opóźnić wdrożenie chemii , ale nie można ryzykować bo zakrzepica to bardzo poważna sprawa.
  Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
gaba

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 7474

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-11-19, 20:26   Temat: Guz Płaskonabłonkowy płuca stadium IIIB
Mnie do tego namawiał lekarz (prywatny) ale nie umiał odpowiedzieć na pytanie jak poza organizmem testują te komórki, bo komórki nowotworowe giną same z siebie poza organizmem a nawet w niektórych płynach organizmu.
 
Strona 1 z 203
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group