gaba, " Zasada jest taka, że podaje się tak długo jak długo rak się nie uodporni i nie wystąpi powiększenie guza lub organizm chorego przestaje tolerować lek. Mają jeszcze inne leki w zapasie, ale to już będzie zależało od Twojej kondycji. Dbaj o nerki, bo to one decydują." o jakich lekach mowa.
Pytanie mam takie, ból w jamie ustnej zniknął mogę normalnie połykać, czy to może świadczyć, że skorupiak się cofa ?
_________________
[ Dodano: 2021-01-13, 14:54 ]
Macie może namiary na ośrodki, które robią badania na takie przypadki jak u mnie dwa raki rak płuc i rak trójkąta zatrzonowcowego można chyba napisać rak jamy ustnej, słyszałem ze prowadzone są różne badania nad nowymi lekami na raka, ale to dla mnie czarna magia. W większości wiem co tu wyczytam.
Myślę, że najbardziej wiarygodnym dowodem będzie wynik TK. Ale tak generalnie zawsze jest dobrze jeśli jakaś dolegliwość mija.
Co do pytania o badania kliniczne to są one prowadzone w różnych ośrodkach w Polsce. Z tym, że obecność drugiego niezależnego nowotworu bardzo komplikuje sprawę - tzn. automatycznie wyklucza to chorego z danego badania.
Co do raka jamy ustnej to teoretycznie dla zaawansowanych stadiów choroby jest jeszcze dostępne leczenie niwolumabem, chyba pisałam o tym wcześniej.
Cytat:
Niwolumab w leczeniu płaskonabłonkowego raka jamy ustnej, gardła lub krtani postępującego podczas lub po zakończeniu terapii opartej na pochodnych platyny
Kochani mam wynik z TK badanie porównano z poprzednim dnia 22.12.2020.
Krtań i gardło dolne niemożliwe do oceny ze względu na silne artefakty ruchowe. W badaniu nadal utrzymuje się patologiczne poszerzenie przestrzeni błony śluzowej gardła po stronie lewej z jej silniejszym wzmocnieniem kontrastowym. Obraz wymaga weryfikacji w biosji lub badaniu MR z opcją dysfuzji. Podejrzenie utrzymującego się nacieku w migdałku.
Okolica trójkąta zatrzonowcowego prawidłowa.
Przy braku klinicznego podejrzenia nacieku w migdałku wskazane badanie kontrolne za o 12-16 tygodni węzły chłonne szyi niepowiększone
zmiany zapalne w prawej zatoce szczękowej.
[ Dodano: 2021-03-02, 18:01 ]
Czy se coś zmieniło z poprzednim badaniem ?
[ Dodano: 2021-03-03, 10:13 ]
To są wyniki z poprzedniego TK
opis badania.
Po stronie lewej widoczny międzytkankowy naciek npl infiltrujący.
-migdałek podniebny
-łuki podniebne
-mięsień żuchwowo-gnykowy
-mięsień gnykowo-językowy
-dziąsło językowe wyrostka zębodołowego żuchw
-śliniankę podżuchwową
-śliniankę podjęzykową
-mięsień skrzydłowy przyśrodkowy
-przestrzeń przygardłową
Duże polipowate zgrubienie błony śluzowej w prawej zatoce szczękowej wielkości 33x29x23mm.
Podżuchwowo po stronie lewej na poziomie Ib widoczny jest drobny węzeł chłonny wielkości około 6,5 mm w osi krótkiej o nierównym zarysie i intensywnym wzmocnieniu kontrastowym- obraz sugeruje meta.
Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych szyi.
płyn w jamie opłucnej okolicy szczytu płuca prawego.
Ja nic z tego nie rozumiem, a sprawa nacieku na migdałka to jest tak TK wykazuje naciek a w PET o tym nie ma Mowy to już było w latach 2018,2019.
Janek1,
Obecna TK jest tylko częściowo opisana - najwyraźniej ruszałeś się trochę w czasie badania i dlatego krtań i gardło dolne nie wyszło wyraźnie w badaniu i nie wiadomo jak wygląda sprawa nacieków nowotworowych w tamtym obszarze.
Natomiast nadal widać podejrzany naciek w błonie śluzowej gardła po lewej stronie co lekarz opisujący określa jako prawdopodobny naciek nowotworowy w migdałku.
W opinii radiologa powinno się jednak wykonać badania dodatkowe ( biopsja albo rezonans magnetyczny), żeby doprecyzować czy to faktycznie aktywny nadal naciek nowotworowy.
Kiedy masz wizytę u lekarza?
Jestem już po wizycie u lekarza, prawdę mówiąc, dwóch lekarzy, ordynatora i prowadzącego, nie zwrócili na to uwagi. Miałem też robione TK klatki piersiowej to wynik:
W śródpiersiu przednim, do przodu od VCS węzeł chłonny w osi krótkiej 16 mm-jak w badaniu poprzednim z dnia 15.12.2020.
We wnęce prawego płuca węzeł chłonny w osi krótkiej 13mm. W prawym kącie przeponowo sercowym krągły węzeł chłonny średnicy 15mm. We wnęce prawego płuca oraz pod rozwidleniem tchawicy węzły chłonne w osi krótkiej do 11 mm.
Mierna ilość płynu w worku osierdziowym.
Zwiększyła się ilość płynu w prawej jamie opłucnowej, grubość warstwy płynu do około 65mm.
Prawa kopuła przepony wyżej ustawiona.
Płat środkowy niedodmowy. Liczniejsze niż poprzednio pasmowate zagęszczenia w płacie dolnym i górnym płuca prawego. Powiększyły się miękkotkankowe zgrubienia wzdłuż szwów łańcuszkowych w płucu prawym. W segmencie 6 płuca prawego guzek wielkości 15mm o płatowych obrysach (poprzednio 15mm)
W segmencie 1 prawym podopłucnowy guzek 11mm (poprzednio 11mm)
W segmencie 3 prawym podopłucnowy guzek wielkości 13mm (poprzednio13mm)
Obraz pozostałych guzków w płucach podobna jak w badaniu poprzednim.
Nadal w przyleganiu do przednich krawędzi tylnych odcinków żeber 8 i 9 po prawej widoczne są miękkotkankowe zagęszczenia. W przyleganiu istota korowa żebra 8 jest nierówna i pogrubiała.
Wnioski: W porównaniu do badania poprzedniego stabilizacja choroby podstawowej.
Natomiast na TK klatki lekarz dał skierowanie do szpitala na konsultację.
Powiem tak miałem b. duże duszności miesiąc temu zapuchnięte nogi obok kostek, każdy ruch sprawiał mi trudność, po konsultacji u dwóch lekarzy tych samych co poprzednio) co dziwne przepisali mi Doretę, po zażyciu której ustawały te duszności, dostałem proszki na odwodnienie Furosemidum i Spironal po 2 tyg. nogi przestały puchnąc nie czuje duszności, a do szpitala mam iść 16.03. Co dalej nie wiem, pozdrawiam
missy, jestem po wizycie w szpitalu, nie będę opisywał całego przebiegu po info. jak to może przebiegać, zabrał mnie na sale i zaproponował jeszcze USG, to EPIKRYZA LEKARSKA.
Pacjent z rozpoznaniem raka płuc, w trakcie chemioterapii. W ostatnim kontrolnym TK klatkii piersiowej duża ilość płynu w jamie opłucnej (do 65MM). Od około 2 tygodni do leczenia dołączono diuretyki-ustąpienie obrzęków kończyn dolnych, zmniejszenie duszności.
Stan ogólny dość dobry.GCS15, bez cech niewydolności kr-odd.ASM ok. 78/min,CTK 130/80 mmHg.
USG PoC- niewielka ilość płynu w jamie opłucnej prawej do 12mm- aktualnie brak wskazań do punkcji jamy opłucnowej.Aktualnie nie wymaga leczenia szpitalnego.
Ja podawałem,że od miesiąca biorę proszki a nogi mi przestały puchnąć od dwóch tyg.ale to szczegół.
Co mam o ty sądzisz ?
[ Dodano: 2021-03-17, 12:58 ]
Miało być sympatyczny lekarz zabrał mnie na salę była z nim pielęgniarka z narzędziami.
Myślę, że bardzo ważne jest to że ilos wody zmniejszyła się i to znacznie. Czyli leki działają A to dobra wiadomość. Stabilizacja choroby także powinna cieszyć. Oby tak dalej.
Kochani dawno mnie tu nie było, proszę o radę, bylem na badaniach twarzoczaszki po 6-ciu chemiach wynik mnie bardzo zaniepokoił:w wykonanym badaniu widoczny jest naciek lewego trókąta zatrzonowcowego przechodzący na nasadę jęzka, łuk podniebnno -językowy oraz migdałek podniebny w porównaniu z badaniem poprzednim nie stwierdza się cech zmniejszenia nacieku zmiany zapalne w obu zatokach szczękowych i lewym sitowiu widoczne są granicznej wielkości węzły maksymalnie do 9 mm w grupie IB i II obustronnie obraz odpowiada niepowodzeniu zastosowanego lecenia. Powiedzcie czy jest jaka nadzieja na dalsze leczenie ? Dziś miałem TK klatki czekam z niepokojem na wynik.Czy to, że nie stwierdzono pomniejszenia nacieków świadczy o tym, że się nie powiększyły ? pozdrawiam
missy, mam pytanie, które zapomniałem w tym stresie zadać na zakonczeniu szczęki po tych białych nalotach został mały otworek wielkości szpilki i z tego otworku 3 dni temu wylało się dużo krwi na takiej siateczce dziś powtórzyło się już dwukrotnie, ale dużo mniej niż poprzednio doradź co to może być 3 dni temu wezwałem pogotowie to przyjechało 3 sanitariuszy i zostawili mi 2 ampułki adrealiny abym przyłożył jak się będzie lać, nie wiem co robić wizytę u onkologa mam za tydzień.
Z Twojego opisu wiadomo, że powtarzają się krwawienia z okolicy gdzie jest nowotwór. Adrenalina zadziała miejscowo bo obkurcza silnie naczynia krwionośne. Oczywiście jest to pomoc doraźna. Jeżeli guz/naciek zaczyna krwawić to zawsze jest to problem - skoro do wizyty u onkologa jeszcze trochę czasu to warto może skontaktować się z lek.rodzinnym w kwestii wypisania recepty na lek przeciwkrwotoczny ( np.cyclonamina). Cudów pewnie nie zdziała, ale jest szansa, że trochę zmniejszy te krwawienia.
missy,to z ty moim krwawieniem skończyłem na chirurgii, przy następnym krwotoku, krew lała się około 6 godz. stosowali" tamponadę, przymoczki z adrenaliny i spongostan- bez efektu. Ostatecznie założono pojedynce szwy na krwawiące miejsce uzyskując hemostazę" Byłem konsultowany laryngologiczne to zalecenia "w razie nawracających krwawień do ewentualnego podwiązania tętnicy szyjnej zewnętrznej" We wtorek mam wizytę u onkologa zobaczymy co powie na te wyniki TK.
Kochani po długiej przerwie proszę o pomoc z rozszyfrowaniem mi szyi z kontrastem, Opis: cel badania : rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego., stan po chemioterapii, kontrola. Wykonano badanie twarzoczaszki i szyi w skaningu przeglądowym oraz po podaniu kontrastu badanie porównano z poprzednim z d.06.05.2021.
W wykonanym badaniu widoczna jest masa międzytkankowa obejmująca trójkąt zatrzonowcowy lewy,boczną ścianę garda oraz dno jamy ustnej. Orientacyjne wymiary nacieku to 36x20x25 mm w porównaniu z badanem poprzednim obraz odpowiada dyskretnej progresji zmian.
Okrągłe niepowiększone węzły chłonne grupy IA podejrzane o meta, wskazana ich weryfikacja w USH. Kochani napiszcie co oznacza ten wpis "obraz odpowiada dyskretnej progresji zmian" w 35-letniej praktyce spotykam się pierwszy razz czś takim, pozdrawiam
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum