1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi zrazikowy
Autor Wiadomość
joan41 


Dołączyła: 17 Sty 2017
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2017-01-17, 18:45  Rak piersi zrazikowy


Witam serdecznie,

odebrałam dziś wyniki z CO Ursynów - czy mogę prosić o przetłumaczenie.

1. Biopsja gruboigłowa/wykonano CB/USG Guzka w SL na godz. 11

Dysplasja benigma mammae
- fibrosis
- hyalinisatio

2. Dysplasja benigna mammae
-adenosis sclerosans

W przyszłym tygodniu po konsylium mam mieć decyzję, czy mimo wszystko usuwamy. W związku z tym chciałam się dopytać, czy we własnym zakresie nawet poza CO usuwać, czy taka moja uroda jak mówi doktor i trzeba się przyzwyczaić , jeśli można w ogóle się przyzwyczaić.

z góry dziękuję za pomoc.

[ Dodano: 2017-01-17, 19:05 ]
Nie dopisałam - ta druga dysplasja to biopsja gruboigłowa prawej piersi. Mamografia Birads 0 tylko na lewej piersi - w prawej nic nie widziała. Dwa USG widziały jedynie lewą pierś, prawą wychwyciło trzecie USG w CO przy biopsji lewej.



Wyniki histopatologiczne są podane w tym poście.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2017-01-17, 20:35  


joan41 witaj na forum
Co do wyjaśnienia - ogólnie dysplazja benigma oznacza zwyrodnienia włóknisto torbielowate.

Dysplasja benigma mammae - fibrosis - hyalinisatio
Oznacza: dysplazja łagodna sutka- włóknista - szkliwiąca

Dysplasja benigna mammae -adenosis sclerosans
Oznacza: dysplazja sutka - gruczolistość włókniejąca

Dysplazja sutka to zmiana nienowotworowa o charakterze niezapalnym. Często określana jako zmiana przedrakowa, co jednak wcale nie oznacza, że do rozwoju raka w ogóle musi dojść.
Przy łagodnej dysplazji interwencja chirurgiczna nie zawsze jest konieczna.
joan41 napisał/a:
W przyszłym tygodniu po konsylium mam mieć decyzję, czy mimo wszystko usuwamy.
Odczekaj co lekarze powiedzą.

Serdecznie pozdrawiam
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
joan41 


Dołączyła: 17 Sty 2017
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2017-01-17, 20:42  


Dziękuję Ola za wyjaśnienie. Będę czekała na propozycję Centrum Onkologii a w tzw międzyczasie sama zgłębie temat.

Witam również i pozdrawiam wszystkich.
 
joan41 


Dołączyła: 17 Sty 2017
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2017-01-24, 16:56  


Potrzebuje znów Waszego obiektywnego spojrzenia. Konsylium orzekło ponowne badanie lewej piersi USG. Po ponownym badaniu i ponownej mammografii została podjęta decyzja o usunięcia guza w zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Zostałam poinformowała, że pani Dr mimo wyniku badania guz się nie podoba. W momencie dopytywania się dostałam nawet informację, że może histopat nie był pobrany z guza i że szkoda znów robić kolejną biopsję. W tempie pilnym bo od razu zostało mi zrobione dodatkowo RTG klatki, wywiad anastezjologiczny, ekg badania krwi i grupy. Telefon z datą operacji lada dzień. Przyznam szczerze, że trochę jestem skołowana ponieważ tydzień temu myślałam, że już po wszystkim. Wszystko to jest jakieś trudne do zrozumienia i mam wrażenie, że nie mam pełnej wiedzy.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2017-01-24, 17:04  


joan41,
Jeżeli lekarz widzi sens usunięcia zmiany a nie wątpliwego wkłuwania się z biopsją to oznacza chęć szybkiego i jednoznacznego dookreślenia problemu. Rozumiem, że nie byłaś nastawiona na ekspresowe tempo działania, ale w zasadzie jest to "marzeniem" wielu pacjentów.
Trzymaj się dzielnie i daj znać po operacji.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #6  Wysłany: 2017-01-24, 17:07  


Lekarze chyba też nie mają pełnej wiedzy. Nie podajesz zapisów w usg (zresztą tam opisują bardzo lakonicznie), jeżeli to doświadczona lekarka to trzeba się poddać wycinaniu. Ja bym wolała mieć raz wycięte i przebadane niż taka ciągła obserwacja, wątpliwe wyniki, powtarzane usg i nerwy na każdym etapie.
_________________
sprzątnięta
 
joan41 


Dołączyła: 17 Sty 2017
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2017-01-24, 17:08  


Dzięki missy, byłam gotowa ale tydzień temu kiedy odbierałam wyniki. Kiedy usłyszałam, że wszystko ok a konsylium to tylko rutynowe postępowanie to moje szare komórki zwolniły już bieg i nerwowe oczekiwanie opadło.

Będę zatem trzymać się tego, że to dobra droga. Będę się odzywać.

[ Dodano: 2017-01-24, 17:13 ]
gaba - faktycznie nie podałam wyników usg niestety zostały mi zabrane w CO. Birads był najwyższy 4a. Zmiana w lewej piersi 4 mm na usg a w mammografii 10 mm. Czterech lekarzy łącznie z dr robiącą biopsję uważały, że nie jest to groźna zmiana a histopat po biopsji gruboigłowej to potwierdził. Prawa biopsja wszystkich zadowoliła.

Nastawiona byłam na wycięcie, ale na słowa że wygląda mi na raka na tym etapie nie. Nie mniej na pewno macie rację, że lepiej wycinać, niż czekać. Muszę to sobie tylko w głowie poukładać - jestem na razie na bieżąco.

Mogłibyście mi tylko podpowiedzieć, czym się kieruje lekarz decydując się na operację w znieczuleniu miejscowym a ogólnym ?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2017-01-24, 17:22  


Cytat:
Mogłibyście mi tylko podpowiedzieć, czym się kieruje lekarz decydując się na operację w znieczuleniu miejscowym a ogólnym ?

Wiesz, najlepiej zawsze zapytać lekarza, który będzie ciąć. Ja się tylko domyślam, że chodzi o wielkość, położenie zmiany - generalnie techniczne uwarunkowania związane z pracą skalpelem.
 
joan41 


Dołączyła: 17 Sty 2017
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2017-01-24, 17:57  


Pytałam, tu również mam dane rozbieżne - najpierw słyszałam że to dobre miejsce do cięcia płytko położone - dziś od drugiego lekarza, że położone głęboko.
Wielkość 4 mm/usg.Mamograf 10 mmm.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2017-01-24, 18:20  


Istotne jest jak widzi całą sprawę operator ( chirurg) a nie np.radiolog czy onkolog. Cała sprawa- czyli zmiana do usunięcia, marginesy, szycie, stan emocjonalny pacjenta, itd.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #11  Wysłany: 2017-01-24, 21:41  


No i jak za to płaci NFZ, chyba pełna operacja jest lepiej wyceniona. Teraz jest taka tendencja żeby najprostsze rzeczy robić w znieczuleniu ogólnym.
Ja się uparłam na znieczulenie miejscowe to nie wzięli mnie do szpitala tylko załatwili w trybie chirurgii jednodniowej, w jakimś takim gabinecie nie do końca przypominającym salę operacyjną (mam na myśli reżim jałowości). Przy wejściu było jakieś biurko i krzesło na którym miałam położyć swoje ubranie, stół operacyjny trochę dalej ale na przeciwko drzwi. W trakcie zabiegu wchodzili tam różni ludzie w różnych dziwnych celach. Wesoło było. Ale ja wykazałam się refleksem bo już na pierwszym usg zapytałam jak głęboko pod skórą jest guzek, usłyszałam odpowiedź 1,5 cm i tym później wojowałam żeby było miejscowo.
_________________
sprzątnięta
 
joan41 


Dołączyła: 17 Sty 2017
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2017-01-25, 12:08  


To ja takim refleksem się nie wykazałam więc jednak przyjdzie mi już nie doszukiwać się drugiego dna ;) Od miesiąca walczę z nawracającymi bólami mocnymi kręgosłupa i zastanawiam się czy takie zapalenie i łykanie NLPZ może mieć duży wpływ na wyniki krwi.

[ Dodano: 2017-01-25, 12:18 ]
Dziewczyny i jeszcze mam jedno pytanie czy po wycięciu od razu jest radioterapia czy to w zależności od wyniku histo-pat.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #13  Wysłany: 2017-01-25, 13:06  


Te leki przeważnie wpływają na krzepliwość krwi więc lekarze zalecają odstawienie na tydzień przed operacją, jak bierzesz dużo to może być kłopot. Sprawdź paracetamol i ketonal co mają zapisane w ulotce na ten temat, chyba są najmniej szkodliwe w tym zakresie.

Radioterapia dopiero po całkowitym wygojeniu rany i na pewno po wyniku his-pat, nikt nie zleci naświetlań bez 100% potwierdzenia nowotworu złośliwego - to naprawdę obciążające leczenie.
_________________
sprzątnięta
 
joan41 


Dołączyła: 17 Sty 2017
Posty: 97
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2017-01-25, 16:52  


bardzo dziękuję za pomoc - postaram się ograniczyć leki

[ Dodano: 2017-01-26, 16:40 ]
Czy gdyby w kręgosłupie działo się coś niepokojącego (rakowego) to ostatnio robione rtg i rezonans magnetyczny powinny to wykazać ?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #15  Wysłany: 2017-01-26, 17:48  


jeżeli obszar się pokrywał to tak, powinno zarówno rtg jak i mr. masz niewielką na razie szansę na nowotwór złośliwy a już szukasz przerzutów? musisz to wyciąć bo do obserwacji to się nie nadajesz.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group