1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór wnęki płuca lewego
Autor Wiadomość
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #181  Wysłany: 2016-11-09, 18:14  


Zobaczymy co jutro powie lekarz,generalnie już poprzednio mówiono,że guz jest na granicy operacyjności a teraz naciekowo chyba chirurgicznie jest korzystniej.Poza tym nie wiem jak ale podobno wycina się z aortą i robi rekonstrukcję a odnośnie tętnicy płucnej to ostatnio usłyszałam że to nie problem.Zobaczymy co powie dla mnie najważniejsze,że nie ma progresji.A odnośnie chemii to przypuszczam,że to cysplatyna podzialala, a tej już tato otrzymać nie może z uwagi na nerki.
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #182  Wysłany: 2016-11-10, 20:36  


Jesteśmy po wizycie u torakochirurga operacja raczej się odbędzie,ale musi potwierdzić jeszcze swoimi badaniami brak nacieku na aortę.Nie wiem jakie to mają być badania,lekarz dość małomówny,ale podobno jeżeli chodzi o płuca jeden z najlepszych w Polsce.Powiedzial że jest nastawiony raczej optymistycznie.Tata ma położyć się do szpitala 8.12.2016 r.
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #183  Wysłany: 2016-11-26, 07:37  


Tata ma się położyć do Szpitala 8 grudnia i będą robić jeszcze jakieś badania pod kątem operacyjności.Szpital 200 km od domu ale mam nadzieję, że bardzo dobry.Ostatnia chemia była 8 grudnia i póki co tyle było zaplanowanych.Szkoda że TK robiono przed ostatnim cyklem bo nie wiem czy guz się jeszcze nie zmniejszył ponieważ tata prawie już nie kaszle i bardzo dobrze się czuje,wygląda też dużo lepiej.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #184  Wysłany: 2016-11-26, 07:50  


etm35 napisał/a:
.Ostatnia chemia była 8 grudnia i

Chyba listopada?
etm35 napisał/a:
Szkoda że TK robiono przed ostatnim cyklem bo nie wiem czy guz się jeszcze nie zmniejszył

I tak tato będzie miał dokładne badania przed ewentualną operacją więc nie ma co tatę co chwilę naświetlać.
etm35 napisał/a:
i bardzo dobrze się czuje,wygląda też dużo lepiej.

To super informacja i niech to będzie jak najdłużej.

Trzymaj się, pozdrawiam.
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #185  Wysłany: 2016-11-26, 21:52  


Oczywiście listopada, dziękuję za pamięć
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #186  Wysłany: 2016-12-11, 16:20  


Tata jest w Szpitalu jutro ma zapaść decyzja odnośnie operacji.Niestety tata leży 200 km od domu i ja musiałam wrócić do domu z dziećmi pojedziemy dopiero gdyby miała być operacja,ale może to dobrze nie będę miała możliwości wywierania wpływu na decyzję lekarzy.Tata miał TK głowy,które nie wykazało przerzutów oraz bronchoskopie,która wykazała,że węzły chłonne srodpiersia nie są powiększone chyba pobrano węzły do hist.pat. Niestety nadal istnieje ryzyko nacieku na aortę i tak naprawdę dopiero operacja pokaże czy uda się wyciąć płuco.Lekarz powiedział,że wszystko wskazuje na to,że nowotwór jest zaawansowany,ale tylko miejscowo.Czy gdyby lekarze chcieli operować powinniśmy podjąć to ryzyko.W grę wchodzi jeszcze radioterapia celem zmniejszenia.Gruczolakorak podobno dobrze na nią reaguje.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #187  Wysłany: 2016-12-11, 17:41  


etm35,
Jeżeli są nacieki na aortę to ciężka sprawa. Nawet jak nowotwór jest zaawansowany miejscowo to owszem wyciąć można tylko naciek na aortę utrudnia sprawę. Lekarze zaryzykują operacją ale jak się ona skończy zobaczymy, żeby nie było scenariusza, że otworzą tatę i zamkną.

Mimo wszystko, jeśli lekarze decydują się na ten krok powinniście dać Im szansę bo operacyjne wycięcie zmian zawsze daje większe szanse. Czekamy zatem na dalsze informacje czy operacja czy radioterapia.

pozdrawiam
 
KasiaKasiaKasia 



Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 421
Pomogła: 28 razy

 #188  Wysłany: 2016-12-11, 21:06  


Hej etm35.
Gdzie leży tata? Bystra czy Zakopane?
_________________
Co Cie nie zabije to Cie wk....zdenerwuje... :)
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #189  Wysłany: 2016-12-12, 05:14  


Zakopane

[ Dodano: 2016-12-12, 05:15 ]
Wiesz coś może o tych ośrodkach na wątku o szpitalach nikt nic nie odpowiedział

[ Dodano: 2016-12-12, 05:18 ]
Przeczytałam właśnie Twoja odpowiedź na wątku o szpitalach, ale Twój tato nie miał tam operacji?

[ Dodano: 2016-12-12, 16:34 ]
Dowiedziałam się telefonicznie,że w TK wyszedł olbrzymi naciek na aortę jeszcze miesiąc temu po chemii było tylko podejrzenie nacieku.Operacji nie będzie.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #190  Wysłany: 2016-12-12, 17:05  


etm35 napisał/a:
w TK wyszedł olbrzymi naciek na aortę jeszcze miesiąc temu po chemii było tylko podejrzenie nacieku.

Nie do końca masz rację bo pierwszy wynik TK już mówił cytuje:

"W obręb przedniej części opisywanej struktury wtopione jest odgałęzienie do płata dolnego lewej tętnicy płucnej oraz podział oskrzela głównego lewego. Opisywana zmian przylega do 1/2 lewobocznej części aorty zstępującej, poniżej zmiany modelują się żyły płucne lewe....."

czyli już masa nowotworowa przylegała do aorty, czyli najprawdopodobniej już naciekała na aortę. Dlatego już po tym TK mówiliśmy Ci, że operacja na tamtą chwilę była raczej niemożliwa. Chemioterapia mogła wycofać zmiany i wtedy może byłaby nadzieja na operację, tak jednak się nie stało i chemia nie cofnęła tych zmian, zatem operacja jest niemożliwa, zbyt duże ryzyko.

Przykro mi etm35, że nie poszło to tak jak byście chcieli, trzeba dalej stosować u taty chemioterapię.

ppzdrawiam :tull:
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #191  Wysłany: 2016-12-12, 17:46  


Chyba nie ma możliwości żeby tata miał operację zaraz po chemii tylko zawsze trzeba czekać miesiąc.Teraz lekarz zaleca radioterapię.Pamiętam tylko moją rozmowę z jednym z torakochirurgow dla którego aorta nie była problemem powiedział,że dokonuje się jej rekonstrukcji widział jakiś inny problem. Wcześniej istniało ryzyko nacieku teraz podobno naciek jest olbrzymi i już pewny.

[ Dodano: 2016-12-13, 15:25 ]
Odebrałam tatę ze Szpitala i wszystkie wyniki. Węzły chłonne środpiersia czyste,jest naciek na węzeł w okolicy guza.Tu lekarz powiedział,że nie ma problemu ponieważ usuwają całe płuco.Węzły po stronie prawej czyste. Rozpoznanie T4N0M0. W obrazie eusb guz przylega do aorty zstępującej bez cech jej naciekania.W TK klatki piersiowej podobno jest ryzyko nacieku.CT3N1Mx. lekarz nie podjął się operacji tylko i wyłącznie ze względu na aortę.Sam guz się powiększył do stanu sprzed chemii.Nie wiem czy nie szukać lekarza,który jednak podejmie się operacji..
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #192  Wysłany: 2016-12-13, 17:04  


etm35 napisał/a:
Nie wiem czy nie szukać lekarza,który jednak podejmie się operacji..


Szukać możesz ale czy ktoś się podejmie operacji, to raczej wątpię. Nic nie da, że tatę otworzą i wytną jakąś część raka a nacieki zostawią, tak się nie robi.
Sens wykonania zabiegu jest tylko wtedy , gdy widzi się szanse na radykalne wycięcie zmiany. U Was mamy stopień zaawansowania T4 według skali TNM czyli guz nacieka poza płuco.

Tutaj cytat z opracowania http://www.torakochirurgia.gda.pl/index-9.html
"Przed przystąpieniem do operacji należy bardzo dokładnie ocenić zakres wycięcia miąższu płuca. W tracie operacji usuwamy płat górny płuca wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi znajdującymi się w klatce piersiowej. W przypadku stwierdzenia nacieku sąsiadujących struktur takich jak: ściana klatki piersiowej, przedsionek serca, żyła główna górna, przepona zakres resekcji poszerzamy o te struktury lub ich fragmenty. Stwierdzenie naciekania aorty lub przełyku jest przeciwwskazaniem do operacji. "

Może etm35, zamiast skupiać się na szukaniu kogoś, kto dokona operacji lepiej skupić się na spokojnym leczeniu taty tym co proponują lekarze opiekujący się tatą i dać tacie spokojnie przejść to leczenie a nie na siłę szukać niemożliwego co jednocześnie i dla taty jest obciążające bo musi ciągle wykonywać jakieś badania, gdzieś jeździć. Tato potrzebuje spokoju i przejścia przez terapię, która jest zalecana w Jego typie raka.

Nie obruszaj się za te słowa, to tylko dla Waszego dobra, niestety nie zawsze da się coś zrobić nawet jak bardzo byśmy chcieli i jak bardzo byśmy się starali, pewnych progów nie da się przeskoczyć.

pozdrawiam :tull:
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #193  Wysłany: 2016-12-13, 19:47  


A co to oznacza że T4 mamy w hist.pat.nacieku na węzeł natomiast ogólnie jest CT3N1Mx?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #194  Wysłany: 2016-12-13, 20:01  


W rozpoznaniu histopatologicznym macie - T4N0M0 według skali TNM, to zaawansowanie choroby potwierdzone badaniem mikroskopowym i to jest najważniejsze.
natomiast CT3N1Mx jest to rozpoznanie czyli zasięg choroby sprzed rozpoczęcia leczenia, ustalony na podstawie badań obrazowych, to taka wstępna diagnoza na podstawie zmian nowotworowych.

Teraz istotny jest wynik TNM.

pozdrawiam
 
etm35 


Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 341
Pomogła: 2 razy

 #195  Wysłany: 2016-12-13, 21:39  


Czy T4 może oznaczać naciek na oskrzele?Innego nacieku w bronchoskopii nie widzę.Podobno w TK istnieje ryzyko nacieku na aortę ale tego jeszcze nie było wiadomo w momencie wstawiania T4.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group