1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja TK jamy brzusznej
Autor Wiadomość
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #16  Wysłany: 2017-01-04, 14:00  


Nie mogę niestety wkleić opisu, więc cytuję opis badania (wczoraj nie dałam rady):
Endosonograficznie trzustka niepowiększona, o prawidłowej, jednorodnej echogeniczności, z pojedynczą 8mm zmianą ogniskową litą, izoechogeniczną o wzmożonym współczynniku twardości. W badaniu ze środkiem kontrastującym cechy zmiany bogatounaczynionej - obraz NET. Ze względu na drobny rozmiar zmiany odstapiono od bec.
Pomiędzy brzegiem śledziony i ogona trzustki widoczna jest zmiana torbielowata z licznymi przegrodami - obraz typowy dla torbieli krezki lelita cienkiego.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #17  Wysłany: 2017-01-04, 16:34  


Kicok,
Zobacz jak istotne jest wstawienie lub przepisanie wyniku a nie cytowanie z głowy

Cytat:
Drobny guz trzustki o cechach zmiany neuroendokrynnej -PNET


Cytat:
W badaniu ze środkiem kontrastującym cechy zmiany bogatounaczynionej - obraz NET

PNET - NET - jedna literka a taka duża różnica.

Poczytaj zatem to http://www.poradnikzdrowi...ycia_35601.html
Oj, oj, uduszę ;-))

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #18  Wysłany: 2017-01-04, 18:59  


Właśnie dobrze napisałam, raz jest PNET, a raz NET, tak jak cytowałam. Już sama nie wiem, przypuszczam, że chodzi o NET, tak jak było podejrzenie.
Teraz pytanie co dalej, co z ty zrobić, za dużo dalej niewiadomych.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #19  Wysłany: 2017-01-04, 20:48  


poczytaj to od str. 402
http://www.onkologia.zale...zielniczego.pdf
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #20  Wysłany: 2017-01-06, 12:38  


Tylko się mogę domyślać, że lekarz piszący pNET zwracał uwagę na lokalizację tego NET w trzustce ( pancreas).
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #21  Wysłany: 2017-01-07, 21:18  


Kicok, szkoda, że nie pobrano materiału podczas badania EUS, wiedziałabyś z jakim NET masz do czynienia. U mnie wykonano biopsję a zmiana była podobnej wielkości 10mm.
Nawet jak wykonasz scyntygrafię receptorową, dalej nie będziesz wiedziała z czym masz do czynienia. Najpewniej bez operacji się nie obejdzie, jedyna możliwość usunięcia guza i zweryfikowania histopatologicznego co to za guz i czy jest czynny hormonalnie. Powinnaś być pod opieką dobrego endokrynologa od guzów neuroendokrynnych i chirurga, który zna temat NETów. Na ten moment, to jedyne co mogę powiedzieć, bo bez badania histopatologicznego zmiany, nie można sie wypowiedzieć, czym ona jest i czy jest złośliwa, a jeśli tak to w jakim stopniu.
Pozdrawiam i głowa do góry.
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #22  Wysłany: 2017-01-09, 13:47  


gabi30 napisał/a:
Powinnaś być pod opieką dobrego endokrynologa od guzów neuroendokrynnych i chirurga, który zna temat NETów.

A czy mogłabyś polecić mi endokrynologa i chirurga ze Szczecina?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #23  Wysłany: 2017-02-06, 14:47  


Otrzymałam dzisiaj wyniki scyntygrafii receptorowej:
"Na scyntygramach planarnych i na przekrojach tomograficznych uwidoczniono w ogonie trzustki hipodensyjną zmianę ok 10 mm o wzmożonej ekspresji receptorów somatostatynowych (stopień gromadzenia wg skali Krenninga 2/3 -powyżej fizjologicznego wychwytu wątroby, ale poniżej gromadzenia nerkowego i śledzionowego). Poza tym uwidoczniono fizjologiczne gromadzenie w obrębie wątroby, pęcherza żółciowego, śledziony, nerek, nadnerczy."
Rozumiem, że badanie potwierdza, że mam guza neuroendokrynnego ogona trzustki, nadal nie wiadomo jakiego typu.
Co oznacza skala Krenninga?
Pozdrawiam.
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #24  Wysłany: 2017-02-17, 08:59  


Witam
Proszę o podpowiedź w mojej sprawie.
Jak już wcześniej pisałam, na podstawie TK jamy brzusznej, badania EUS i scyntygrafii stwierdzono, że mam guz neuroendokrynny trzustki. Miałam jeszcze robioną próbę głodową. Wszystkie wyniki i z próby i krwi (w tym markery) mam prawidłowe. Biopsji nie mam. Dr powiedział, że prawdopodobnie jest to zmiana łagodna i raczej zalecana jest obserwacja, jeszcze chce to skonsultować z chirurgiem. Czekam jeszcze na wizytę do endokrynologa.
Moje pytanie brzmi, czy faktycznie jest to zmiana łagodna, czy istnieje prawdopodobieństwo, że pomimo dobrych wyników z krwi i braku przerzutów, może okazać się to zmiana złośliwa.
Proszę o podpowiedź co powinnam robić. Dziękuję.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #25  Wysłany: 2017-02-17, 13:29  


Kicok,
Nie możemy być mądrzejsi od lekarza, który ma Twoje wyniki - skoro wskazują one na łagodny charakter zmiany to na forum nie znajdziemy przyczyn do podważenia tej tezy.
Mam nadzieję, że endokrynolog potwierdzi dotychczasową diagnozę.
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #26  Wysłany: 2017-06-26, 10:37  


Witam
Przypominam się po dłuższej nieobecności.
Od ostatniego mojego wpisu wykonałam szereg badań i mam wrażenie, że nadal nic nie wiem, jaki to rodzaj NET trzustki. Robiłam w szpitalu próbę głodową, wyniki wyszły ok. Byłam na wizycie u endokrynologa, który zlecił szereg badań. Wyszedł podwyższony wynik hormonu wzrostu. Dostałam skierowanie do szpitalu o podejrzenie zespołu MEN-1 i guza przysadki. Tam wyniki z krwi wyszły ok i nic dalej nie zrobili, żadnego TK. Teraz mi wyszły podwyższone wyniki 5-HIAA norma od 2 do 6, mi wyszły 13,8 i 28,7. W piątek idę na TK jamy brzucha, a za dwa tygodnie idę na konsultację w sprawie ponownego wykonania badania EUS, bo ponoć nie ma limitów już na to badanie i robią tylko nagłe przypadki. Na badanie muszę mieć założoną kartę DILO, której nikt mi nie założył. Dam znać po TK co wyszło.
Pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #27  Wysłany: 2017-07-26, 13:24  


Proszę o pomoc w interpretacji wyniku histopatologicznego.
Rozpoznaie kliniczne: Guz neuroendokrynny trzustki 9mm
Rozpoznanie:
Grupy i płaty komórek o skąpej cytoplazmie i równych okrągłych jądrach.
Obraz cytologiczny odpowiada komórkom wysokodojrzałego nowotworu neuroendokrynnego.
IHC: CD56(+)
Badania immunohistochemiczne i histochemiczne.
Dziękuję.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #28  Wysłany: 2017-07-26, 20:28  


Kicok napisał/a:
Guz neuroendokrynny trzustki

To jest istotne.

Tutaj do poczytania Zalecenia o tych guzach i leczeniu od str. 402
http://www.onkologia.zale...zielniczego.pdf

pozdrawiam
 
Tomwes 


Dołączył: 12 Sty 2016
Posty: 6
Pomógł: 1 raz

 #29  Wysłany: 2017-08-05, 07:38  


Kicok Jakie dalej postępowanie w Twojej sprawie?
Warto porozmawiać z endokrynologiem o analogach somatostatyny. Ja je dostaję od 6 miesięcy. Jednak wszystkie badania krwi (teraz i wcześniej) mam w normie.
Kartę Dilo zakłada lekarz rodzinny. Może ją założyć już przy podejrzeniu nowotworu.
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #30  Wysłany: 2017-09-12, 14:09  


Witam
Guz w TK ma 11x7mm.
Póki co, mam zaleconą obserwację. W grudniu wyniki z krwi i konsultacja. Dr jeszcze nie zaleciła analogów somatostatyny.
Mam pobraną krew na badania pod kątem zespołu MEN-1, ale czekam jeszcze na wyniki ok 2 tygodni.
Powiedziano mi, że operację wykonuje się przy guzie 2cm, albo przy dużej progresji.
Kartę DILO już założyła mi rodzinna.
Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group