1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja TK jamy brzusznej
Autor Wiadomość
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #31  Wysłany: 2017-09-15, 15:36  


Witam
Bardzo proszę o pomoc osób mających do czynienia z guzami neuroendokrynnymi.
Mam 37 lat. Jak już wcześniej opisywałam mam guza net na ogonie trzustki. Z badania histopatologicznego wynika, że jest to wysokodojrzały nowotwór G1 o niskim potencjale złośliwości.
Szczerze mówiąc myślałam, że biopsja określi szerzej z jakim rodzajem guza mam do czynienia.
Przeczytałam wiele publikacji, ale i tak mam wątpliwości, a konkretnie.
Czy jest to nowotwór łagodny, skoro nie ma przerzutów?
Czy jest to nowotwór złośliwy, skoro potencjalnie mogą wystąpić przerzuty.
Operacja może być wykonana przy guzie 2cm, bo wtedy zwiększa się ryzyko złośliwości, to czy to oznacza, że teraz nie ma takiego ryzyka? (guz 1cm)
Czy guz G1 może zmienić się na guza G2/G3?
Pozdrawiam
 
Wiola07 


Dołączyła: 05 Lip 2017
Posty: 54

 #32  Wysłany: 2017-09-15, 15:57  


G1 to stopień złośliwości (tu niski), nie przekształci sie w G2 czy G3.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #33  Wysłany: 2017-09-15, 19:05  


Kicok napisał/a:
Czy jest to nowotwór łagodny, skoro nie ma przerzutów?
Kicok napisał/a:
Czy jest to nowotwór złośliwy, skoro potencjalnie mogą wystąpić przerzuty.

Cytat:
Uaktualniona klasyfikacja neuroendokrynnych nowotworów z 2010 roku (tab. 3) — opracowana
przez Światową Organizację Zdrowia (WHO, World Health Organization) — wymiennie
stosuje nazwy NEN (neuroendocrine neoplasms) i dotychczas używaną NET (neuroendocrine
tumors), co wskazuje na potencjał złośliwości wszystkich nowotworów neuroendokrynnych.
Dla zmian o wysokim i średnim stopniu zróżnicowania (G1 i G2) nie są znane histologiczne
kryteria, które pozwoliłyby wydzielić grupę zmian o wyższym ryzyku przerzutowania (ryzyko
jest jednoznacznie wysokie dla zmian o niskim stopniu zróżnicowania — G3, co przyczyniło
się do stosowania w  klasyfikacji WHO nazwy „raki neuroendokrynne”. W  odniesieniu do nowotworów neuroendokrynnych G1 i G2, w przeszłości określanych jako „guzy”, a w innych
klasyfikacjach jako „nowotwory” lub „raki”, nowa klasyfikacja WHO jednoznacznie podkreśla
ich potencjalnie złośliwy charakter i jednocześnie narzuca obowiązek raportowania stopnia
zróżnicowania (rozpoznanie „nowotwór neuroendokrynny” wymaga uzupełnienia).
Kicok napisał/a:
Operacja może być wykonana przy guzie 2cm, bo wtedy zwiększa się ryzyko złośliwości, to czy to oznacza, że teraz nie ma takiego ryzyka? (guz 1cm)


Cytat:
W operacyjnym leczeniu nowotworów trzustki ze względu na zależność wielkości NEN
trzustki i ryzyka złośliwości leczenie zależy od średnicy guza. Zmianę położoną w trzonie
trzustki i mniejszą niż 2 cm można leczyć, stosując miejscowe wycięcie lub resekcję, a nowotwór
zlokalizowany w ogonie podlega obwodowej resekcji trzustki z wycięciem śledziony
lub bez niego. W przypadku guza > 2 cm z reguły należy stosować rozleglejsze niż lokalne
wycięcie zmiany zabiegi (resekcja części lub całego narządu). W przypadku przewidywanego
postępowania cytoredukcyjnego z zastosowaniem embolizacji tętnicy zaopatrującej guz,
wskazane jest wykonanie cholecystektomii w celu uniknięcia martwicy pęcherzyka żółciowego
(następstwo wystąpienia zespołu poembolizacyjnego). W przypadku guzów umiejscowionych
w obrębie głowy trzustki lub przechodzących na dwunastnicę zaleca się wykonanie
pankreatoduodenektomii.

http://www.onkologia.zale...zielniczego.pdf

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #34  Wysłany: 2017-11-22, 17:14  


Witam serdecznie
Dzisiaj mija rok jak miałam wykonaną TK, w którym opisano podejrzenie guza neuroendokrynnego trzustki. Rok był dla mnie ciężki, seria badań, hospitalizacji, biopsja, stres.
Dzisiaj odebrałam wyniki badań w kierunku zespołu MEN-1 i na szczęście wyniki są prawidłowe. Mam dwójkę małych dzieci, wiadomo, dochodził stres i o ich zdrowie.
W grudniu kolejne badania i decyzja co dalej. Trochę poczytałam o tym guzie, wiem że ryzyko zezłośliwienia guza jest niskie, ale jest.

Teraz borykam się z innym problemem, gdyż miałam zaplanowaną operację kręgosłupa, którą ze względu na guza odwołałam. I teraz się zastanawiam, czy guz stoi na przeszkodzie w wykonaniu tej operacji. Neurochirurg chciałby wiedzieć, czy guz jest czynny hormonalnie, a ja tego nie wiem. Co robić?
Pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #35  Wysłany: 2018-03-01, 17:38  


Witam
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji kontrolnego badania TK. Guz neuroendokrynny, zmiana w okolicach śledziony oraz w wątrobie bez zmian, natomiast badanie wykazało kolejne nieprawidłowości. Nie wiem, co o nich myśleć. Wizytę mam za miesiąc u dr. Będę wdzięczna za pomoc.



IMG_20180301_172724.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1155 raz(y) 1,16 MB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #36  Wysłany: 2018-03-02, 14:04  


Kicok,
Według radiologa wszystkie zmiany są porównywalne z poprzednim wynikiem. Dużo jest tych znaków zapytania i to jest trochę niepokojące bo tak do końca nie wiadomo czy jest to zwykłą torbielą, jakimś zbiornikiem płynowym czy jednak czymś innym?

Jest nowa zmiana, której wcześniej nie było podwyższona gęstość tkanki tłuszczowej trzewnej, która budzi jakieś podejrzenie, należałoby to wyjaśnić.

Kiedy masz wizytę u lekarza?, czy już widział wynik lekarz?

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #37  Wysłany: 2018-06-24, 21:46  


Witam
Lekarze chcą jednak usunąć guz i nie są za dalszą obserwacją. Wg nich, wszystko co może dawać przerzuty należy wyciąć, a nie czekać aż coś złego się wydarzy.
Jakie są konsekwencje takiej operacji. Jeszcze czekam na konsultację chirurgiczną, ale z tego co wiem to też do usunięcia może iść śledziona. Jak się przygotować, czy wykonać jakieś szczepienia?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #38  Wysłany: 2018-06-26, 04:52  


Kicok napisał/a:
Lekarze chcą jednak usunąć guz i nie są za dalszą obserwacją.

Jeżeli chcą usunąć to jak najbardziej należy się decydować.
Kicok napisał/a:
Jak się przygotować, czy wykonać jakieś szczepienia?

Według zaleceń lekarskich.

pozdrawiam
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #39  Wysłany: 2018-06-26, 21:14  


Cytat:
Wg nich, wszystko co może dawać przerzuty należy wyciąć, a nie czekać aż coś złego się wydarzy.
I to jest bardzo słuszny pogląd, tak niestety jest. Jeżeli operacja i usunięcie zmiany jest możliwe to wydaje mi się że trzeba z tego skorzystać.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group