1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja TK jamy brzusznej
Autor Wiadomość
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #1  Wysłany: 2016-12-06, 08:49  Interpretacja TK jamy brzusznej


Dzień dobry
Bardzo proszę o interpretację moich wyników TK jamy brzusznej.
"W ogonie trzustki widoczna hipodensyjna (w fazie natywnej) zmiana ogniskowa śr. 9mm, ulegająca dośrodkowemu wzmocnieniu kontrastowemu (w fazie tętniczej i wrotnej), w fazie późnej jednorodnie wysycona, silniej od pozostałego miąższu trzustki. Przewód Wirsunga nieposzerzony.
W okolicy wnęki śledziony widoczna jest nieregularna, kolekcja płynowa o wym. ok 34x26x11mm (dochodząca do ogona trzustki i do powierzchni brzusznej nerki lewej) z cienkościennymi przegrodami, nie ulegajaca istotnemu wzmocnieniu.
Wątroba niepowiększona, o prawidłowej gęstości. Na pograniczu segmentu III i IVB wątoby w fazie wrotnej widoczny jest hipodensyjny obszar śr ok 12mm, niewidoczny w pozostałych fazach badania."
Nie wiem co te zmiany mogą oznaczać. Dostałam skierowanie na EUS, ale termin mam dopiero za 2 m-ce. Będę wdzięczna za interpretację wyników, bo oprócz skierowania nie otrzymałam żadnych interpretacji.
Dziękuję.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-12-06, 16:30  


Kicok,
Na tą chwilę trudno ocenić ale na pewno zmiany wymagają dalszej diagnostyki, zwłaszcza jak zmiany ulegają wzmocnieniu kontrastowemu w badaniu to może budzić podejrzenie. Do tego płyn oraz zmiana w wątrobie.
Badanie EUS jak najbardziej wskazane, bo zobaczą dokładnie zmianę w trzustce a jednocześnie pobiorą materiał do badań a tylko on jest w stanie powiedzieć czy jest powód do zmartwień czy też nie.

Musisz poczekać albo gdzieś zrobić szybciej.
Dlaczego było robione TK?, jakieś dolegliwości?

pozdrawiam i witam na forum
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #3  Wysłany: 2016-12-06, 20:45  


Dziękuję za odpowiedź.
Z powodu silnych wzdęć miałam wykonane USG jamy brzusznej, w którym opisano, że mam podtorebkowo hyperechogeniczną zmianę ogniskową o wym. 19x14mm. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe poszerzone do 3mm. PŻW śr. 7mm. W ścianie pęcherzyka żółciowego polip śr. 4mm. Trzustka jednorodna.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2016-12-06, 21:27  


A miałaś robione jakieś wyniki z krwi np. enzymy wątrobowe, GGTP, AP?, bo są poszerzone drogi żółciowe a to nieprawidłowe.

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #5  Wysłany: 2016-12-07, 23:01  


Tak, miałam wykonywane te badania i wyniki wyszły w normie. Na TK tych nieprawidłowości dot. dróg żółciowych już nie było.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2016-12-08, 06:38  


Kicok,
ok, to czekamy zatem na wynik z badania EUS.

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #7  Wysłany: 2016-12-09, 17:19  


Czy można w jakiś sposób przyśpieszyć wykonanie badania EUS?
Nie chodzi mi o wykonanie badania prywatnie, ale na nfz na cito. Czekanie 2 m-ce na badanie to dość długi okres.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2016-12-09, 20:13  


Kicok napisał/a:
Czy można w jakiś sposób przyśpieszyć wykonanie badania EUS?


Podzwonić po szpitalach i podpytać, że masz skierowanie i kiedy można by było w danym szpitalu to zrobić. Koniec roku mogą być problemy.

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #9  Wysłany: 2016-12-27, 18:04  


Witam ponownie
Badanie EUS mam na 3 stycznia, a scyntygrafia octreoscan na połowę lutego. Mam podejrzenie guza neuroendokrynnego, naczyniaka albo endometriozy. Byłam u dr, który stwierdził, że zmiana jest mała, trzeba zdiagnozować i zobaczyć co to jest.
W głowie mnóstwo myśli, bo wciąż to oczekiwanie, nikt nic konkretnego nie mówi, wiadomo trzeba czekać na dalsze badanie.
Zastanawia mnie jeszcze ta kolekcja płynów, co to może być i ta zmiana na wątrobie.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2016-12-27, 19:48  


Kicok napisał/a:
Zastanawia mnie jeszcze ta kolekcja płynów, co to może być i ta zmiana na wątrobie.


Kolekcja płynowa może być związana np. ze stanem zapalnym a może być związana ze zmianą nowotworową i narasta w tym miejscu płyn, który może być płynem nowotworowym, trudno wyrokować, bez zbadania tego płynu. Co do wątroby może to być zarówno torbiel, jakieś stłuszczenie, nic co jest bardzo istotne a może to być również zmiana nowotworowa. Również bez dokładnych badań nie da się sprecyzować.
Wiem, czekanie jest straszne ale innego wyjścia nie ma. Zaraz będziesz miała pierwsze badanie może to badanie dużo wyjaśnić.

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #11  Wysłany: 2016-12-27, 21:14  


marzena66
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #12  Wysłany: 2017-01-03, 18:14  


Mój dzisiejszy opis badania EUS. Biopsja nie została wykonana, z uwagi na małą zmianę.
Diagnoza: Drobny guz trzustki o cechach zmiany neuroendokrynnej -PNET, totbiel okolicy ogona trzustki o cechach torbieli krezku jelita cienkiego.
I co to oznacza?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #13  Wysłany: 2017-01-03, 18:19  


poczytaj to http://www.poradnikzdrowi...ycia_35601.html

i to https://pl.wikipedia.org/wiki/Prymitywny_guz_neuroektodermalny

pozdrawiam
 
Kicok 


Dołączyła: 06 Gru 2016
Posty: 22

 #14  Wysłany: 2017-01-03, 18:27  


Z tego drugiego opisu wynika, że to nowotwór złośliwy? Dobrze rozumiem?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #15  Wysłany: 2017-01-03, 18:46  


Kicok,
Nie wiem nic w tym temacie, po prostu poszukałam to co masz opisane z EUS i pod hasłem PNET, wyszło to co wstawiłam, nie znam tych guzów więc nie będę się wymądrzała. Wychodziło by na to, że jest to złośliwe.
Podczas tego badania oglądali Ci dany guz i taka jest sugestia lekarza, taki dostałaś opis, tak to ja rozumiem, a coś pobrali do badań hist.pat?

Nie denerwuj się, poczekaj, może ktoś jest obeznany tutaj z takim guzem i coś mądrzejszego napisze, obym ja się myliła z diagnozą.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group