1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bardzo proszę o interpretację
Autor Wiadomość
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2017-08-16, 16:14  Bardzo proszę o interpretację


Witam,
moja mama robiła 13 lipca mammografię. Otrzymaliśmy do domu listownie taki wynik:
" Budowa piersi gruczołowo-tłuszczowa. W lewej piersi w miejscu wg tarczy zegara 2 są zwapnienia o śr. 86mm. Skala Birads 5"

Bardzo proszę o napisanie mi "po polsku" co to może oznaczać.
Pozdrawiam
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2017-08-16, 19:11  


To niestety oznacza 95% prawdopodobieństwa że to rak piersi, duży sądząc po podanym wymiarze. chora niczego nie wyczuwa? Chora powinna pójść szybko do lekarza POZ żeby wystawił kartę DiLO i trzeba się zgłosić do najbliższego centrum onkologii bo z takim dużym guzem to lepiej tam gdzie mają więcej doświadczenia.

Podaj tutaj nazwę ośrodka w którym panuje taka znieczulica, a jakby ten list zaginął?

Ja po zrobieniu mammografii miałam zgłosić się po wynik po 10 dniach, ale już po trzech zadzwonili żeby przyjść bo wynik wątpliwy i tak należy załatwiać sprawy a nie listownie, szyfrem bez wyjaśnienia i po miesiącu.
_________________
sprzątnięta
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2017-08-16, 20:25  


karolinko,
Również się dziwię, że przy takim wyniku wysłali takie pismo listownie. Zawsze w takich wypadkach dzwonią do pacjenta żeby się stawił po wynik.
gaba napisał/a:
a jakby ten list zaginął?

No właśnie, jestem w szoku.

pozdrawiam i szybko biegnijcie do lekarza.

pozdrawiam
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2017-08-17, 21:17  


Mama dostała zaproszenie z LuxMedu. Nikt do mamy nie dzwonił. Mammografia była robiona 13 lipca. Na jutro jesteśmy umówione z onkologiem. Jakie teraz są etapy??? Czy należy już się przygotować że to rąk???
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
LookRoss 


Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 108
Skąd: Warszawa
Pomógł: 4 razy

 #5  Wysłany: 2017-08-18, 08:30  


BIRDAS 5
Zmiana o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości; niestety ryzyko, że mamy do czynienia z rakiem piersi jest bardzo wysokie i sięga poziomu ponad 95%. Konieczne są dalsze badania, dokładne rozpoznanie zmiany i w przypadku potwierdzenia - jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

To był chociaż polecony/priorytet? Czy po prostu rzucony sobie w skrzynkę na listy?

[ Dodano: 2017-08-18, 09:30 ]
Birads*
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #6  Wysłany: 2017-08-18, 08:41  


no to znaczy że Luxmed Luxmedowi nie równy, bo ja też miałam wynik z Luxmedu.

Mało konkretny ten wynik, a Ty nie piszesz nic o chorej. Jeżeli guz jest wyczuwalny to lekarz zleci biopsję, natomiast jeżeli to tylko obszar mikrozwapnień to będzie tzw biopsja wycinająca czyli praktycznie operacja. Wcześniej badania np usg z oceną węzłów chłonnych, rtg itp ale one zależą od stanu chorej więc nie możemy tu nic z góry przewidzieć.
_________________
sprzątnięta
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2017-08-20, 19:09  


Witajcie,
mama w piątek miała robione usg, lekarz powiedział że to nie jest guz "nowy", tylko zmieniajcy się gruczal piersiowy z mikrozwapnieniami. Od razu zrobił biopsje gruboiglowa. Pobrał materiał z 4 miejsc. Teraz czekamy na wynik. 1 września jest wizyta. Nic więcej nam nie powiedział. Dopiero jak będzie wynik to będzie rozmawiał konkretnie. Mama to zdrowa kobieta, nigdy na nic nie chorowała, co roku robi mammografie, ogólnie bardzo dba o siebie. Co Wy o tym wszystkim myślicie??? Ja cały czas mam nadzieje, że to nie jest nowotwór. Proszę o jakieś Wasze spostrzeżenie. Pozdrawiam
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2017-08-20, 21:06  


Obszar mikrozwapnień to tylko w 50% rak, ale z drugiej strony to zwykle się to wycina i bada całość. Czy węzły chłonne pachowe były sprawdzone w usg i nie były powiększone?
_________________
sprzątnięta
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2017-08-20, 21:34  


Były sprawdzane ale pan doktor nie powiedział na ich temat ani słowa. Jak patrzyłam to w trakcie robienia usg drukował zdjęcia. I wydrukował z piersi, a jak robił usg pod pachą to nic nie drukował. Ubzduralam sobie, że to dobrze bo jakby coś było to pewnie by wydrukował. Tak sobie tłumaczę. Przeszłam już nowotwór taty i nie wiem jak dam radę jakby u mamy było to samo.
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
LookRoss 


Dołączył: 08 Cze 2016
Posty: 108
Skąd: Warszawa
Pomógł: 4 razy

 #10  Wysłany: 2017-08-21, 13:25  


Dlatego trzeba pytać na bieżąco... Wiem, że strach zabiera język w buzi, ale trzeba się przełamywać...
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2017-08-21, 19:24  


Wszystko okaże się 1 września. Teraz już nic się nie zrobi, tylko trzeba czekać. Trzymajcie kciuki. Pozdrawiam :)
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2017-08-30, 16:41  


Witam,
w piątek jedziemy po wyniki, jednak ja nauczona wcześniej przy chorobie taty zapisałam już mamę do lekarza Adama Dziewięckiego w szpitalu w Wieliszewie (jak wyniki wyjdą dobrze to odmówię wizytę). W związku z tym prosiłabym Was o jakąś opinię na temat lekarza i szpitala. Czy ktoś z Was zna tego lekarza?????Jak w ogóle leczy się w szpitalu w Wieliszewie?????Bardzo proszę o jakieś opinie. Pozdrawiam
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2017-09-04, 12:09  


Witam,
Taki wynik hist.-pat dziś odebrała mama:
" Na krwistym tle, wsrod grup atypowych komórek nablonkowych widoczne są bardzo małe fragmenty miąższu sutka z pojedynczymi cewami gruczolowymi tapetowanymi atypowym nablonkiem "
Bardzo proszę o interpretację.
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #14  Wysłany: 2017-09-04, 14:29  


Komórki atypowe to takie, których budowa jest odmienna od prawidłowych, zdrowych komórek organizmu. Tu sensowne jest rozszerzenie diagnostyki. Dobrze by te wyniki zobaczył specjalista do którego zapisałaś mamę.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #15  Wysłany: 2017-09-04, 17:25  


Dlatego od początku pisałam: obszar mikrozwapnień wycina się cały i bada. Atypowość to jeszcze nie rak, ale z tego wyniku nie można wnioskować że wszystko w porządku, więc nie odwołuj tej wizyty u onkologa.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group