1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bardzo proszę o interpretację
Autor Wiadomość
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #31  Wysłany: 2017-10-08, 18:59  


gaba,
mam wynik hist-pat. Już piszę:
"W całości pobrano do badania biopaty:
1. węzła chłonnego lewej pachy, mikroskopowo w tym materiale widoczne tylko fragmenty dojrzałej tkanki tłuszczowe,
2. guza lewej piersi, mikroskopowo w tym materiale widoczne fragmenty tkanki piersi z włóknieniem podścieliska, bez zmian nowotworowych."
Guz jest duży, ma 86. Jutro jedziemy na 3 biopsję. Lekarz powiedział, że jak teraz nie wyjdzie to będzie konsylium co dalej ponieważ on twierdzi, że tam na pewno coś jest. Może skonsultować to jeszcze gdzie indziej???To jest drugi lekarz, który mówi to samo. Może warto jeszcze się kogoś dopytać, na przykład w CO na Ursynowie??? Co on tym myślicie?
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #32  Wysłany: 2017-10-09, 19:00  


Dziś odbyła się trzecia biopsja, i znowu nic nie zostaje tylko czekanie, czekanie, czekanie... :uuu:
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #33  Wysłany: 2017-10-09, 19:37  


Z 2 miejsc węzła (czy to było robione pod kontrolą usg) i 8 guza i taki lakoniczny wynik? Nie było opisane ile próbek? Ten wynik jest taki jakby w ogóle guza nie było, a zamiast węzła pobrano tkankę tłuszczową obok. Ja już pytałam: czy chora ten guz wyraźnie wyczuwa? Możecie zapytać lekarza o możliwość zrobienia rezonansu bo w tym badaniu zmiany nowotworowe dają inny obraz niż niezłośliwe.
_________________
sprzątnięta
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #34  Wysłany: 2017-10-09, 19:39  


Tak, wszystkie próbki były pobrane pod kontrolą USG. Ten wynik, który przepisałam jest całym wynikiem. Nic więcej nie było opisane. Tak mama bardzo wyraźnie wyczuwa ten guz. W ogóle ta pierś jest nawet wizualnie sporo większa od prawej piersi.

[ Dodano: 2017-10-09, 19:44 ]
Lekarz dziś powiedział, że jak nie wyjdzie wynik w tej 3 biopsji to będzie chciał zrobić "wyłuskiwanie guza" (chyba dobrze mama zrozumiała) pod znieczuleniem ogólnym. Co to za badanie?

[ Dodano: 2017-10-09, 20:07 ]
Mama jest w stanie zrobić rezonans prywatnie tylko ja nie wiem czego? Jak to się nazywa ponieważ patrze na cennik to wszystko jest podzielone na części ciała i nie wiedzę nigdzie oddzielnie piersi???
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #35  Wysłany: 2017-10-10, 14:42  


"Wyłuskiwanie guza" to jest to o czym mówiłam od początku - po prostu usunięcie całego obszaru mikrozwapnień i przebadanie całości. Na początku wątku nie tylko ja to doradzałam. Tu jest problem taki że przy dużym guzie jak nic nie znajdą (50%) to chora może zgłaszać pretensje że pierś okaleczona.

Jak w ofercie ośrodka nie ma rezonansu piersi to lepiej tam nie robić. Rezonans to jest bardzo dobre badanie, każdy może kupić aparaturę, ale potrzebny jest jeszcze doświadczony radiolog a nie zawsze jest dostępny.
_________________
sprzątnięta
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #36  Wysłany: 2017-10-11, 22:17  


Nie wiem czy w ofercie ośrodka (Szpital Onkologiczny w Wieliszewie) jest rezonans magnetyczny piersi. Myślę, że w takim szpitalu to raczej na pewno. Mama patrzyła prywatnie w innym ośrodku blisko naszego miejsca zamieszkania. Wizytę mamy w czwartek za tydzień po odbiór kolejnego wyniku biopsji to wtedy zapytam o to lekarza. Jeżeli chodzi o to "wyłuskiwanie" to lekarz mimo, że ja za waszą radą mówiłam na drugiej wizycie podjął ją dopiero teraz. Sądzę, że myślał iż biopsja wszystko wyjaśni. No już teraz nic nie przyśpieszymy. Niestety wszędzie są procedury i terminy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mama podupadła psychicznie. Bardzo się boi. Tata zmarł 5 lat temu na raka płuc i również nowotwór wyszedł po 5 biopsji (wszystkie były robione w CO na Ursynowie) i teraz myśli, że z nią będzie tak samo :-( Pierś jest teraz cała fioletowa po biopsji i ogólnie dużo większa od prawej piersi (dosłownie wypływa z biustonosza). Mama myślę i mam taką nadzieję, że to od stresu jest taka cały czas ospała i słaba. Nigdy wcześniej taka nie była :-(
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #37  Wysłany: 2017-10-20, 18:24  


Witam,
mam wynik biopsji, może ktoś coś powie na jej temat. Wizytę mamy w przyszłym tygodniu:
"Nadesłany materiał z guza lewej piersi przebadano w całości. Mikroskopowo widoczna tkanka piersi z przekrojami przewodów z rozrostami raka wewnątrzprzewodowego ( high grade DCIS bez " comedo necrosis"), bez obrazów inwazyjnego rozrostu nowotworowego."
Pozdrawiam

[ Dodano: 2017-10-20, 18:25 ]
Co to teraz może być dalej???
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #38  Wysłany: 2017-10-20, 20:09  


Teraz to koniecznie wycięcie tego wszystkiego z marginesem i przebadanie całości. Z biopsji wyszedł rak przedinwazyjny czyli nie dający na razie przerzutów, ale ponieważ jest taki duży to może zdarzyć się że w innym fragmencie będzie ognisko inwazji. Jeżeli będzie operacja oszczędzająca pierś, to po niej obowiązkowo radioterapia na pozostałą część piersi. Jeżeli nic innego nie wyskoczy to koniec leczenia i do 2% możliwości jakiegoś dalszego ciągu.
_________________
sprzątnięta
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #39  Wysłany: 2017-10-27, 21:41  


Witajcie,
dziś po konsylium padła decyzja o mastektomii z rekonstrukcją (jedna operacja mastektomia+rekonstrukcja) ze względu na wielkość guza i podejrzenie, że mogą być ogniska inwazji. Operacja będzie 8 listopada. 7 listopada mamy się zgłosić na oznaczenie węzła chłonnego wartownika i razem z tym wynikiem na oddział. Czy myślicie, że to jest dobra decyzja????

Pozdrawiam
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #40  Wysłany: 2017-10-27, 21:48  


Jeżeli chora chce rekonstrukcji to to dobra decyzja.
_________________
sprzątnięta
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #41  Wysłany: 2017-10-27, 21:49  


Tak, chce. Oczywiście była pytana czy się zgadza i czy chce rekonstrukcję czy nie. Dzięki gaba za opinię :)
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #42  Wysłany: 2017-11-03, 21:45  


Witajcie,
mama we wtorek idzie do szpitala, w środę będzie operacja. W związku właśnie z nią mam pytanie. Co po tej operacji, w sensie pomocy dla niej???Czy trzeba coś kupić (jakieś poduszki czy słyszałam o klinach pod rękę)???Czy trzeba załatwić rehabilitację??? Nie mam pojęcia czego się spodziewać po.... mam straszny mętlik w głowie a chciałabym jej pomóc w tym najtrudniejszym okresie pooperacyjnym.

Pozdrawiam
_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #43  Wysłany: 2017-11-03, 22:18  


Bez przesady, kliny to jeżeli usuwane są węzły chłonne, a to nie w tym przypadku. Posprzątaj (żeby się nie męczyła po przyjściu), a jeszcze przed pójściem do szpitala razem przygotujcie ubrania na 2-3 tyg takie łatwe do noszenia, których nie trzeba prasować nie za obcisłe. Po operacji to włożenie grubszych rajstop czy obcisłej bielizny jest sporym problemem. To samo z przypasowaną bluzką czy jeansami.
_________________
sprzątnięta
 
Kawa_Alice 


Dołączyła: 30 Paź 2015
Posty: 39
Pomogła: 3 razy

 #44  Wysłany: 2017-11-03, 22:31  


Karolinko, przede wszystkim spokój:) Oczywiście są te kliny pod rękę ale równie dobrze można podłożyć poduszkę pod rękę. Kupcie Octenisept do przemywania rany, zmiany opatrunków itd. Co do rehabilitacji...ja nie chodziłam na rehabilitację, nie mam żadnych problemów. Starałam się od początku normalnie ruszać ręką, unosić ją do góry, normalnie ją "użytkować" itd. oczywiście, przecięte nerwy nigdy się nie regenerują/odbudowują. Do dziś po dwóch latach od operacji nie mam czucia w pasze, kawałku łopatki i przedramieniu. I rehabilitacja nic tu nie da. Ale jeśli mama się pisze na rahab to jak najbardziej, na pewno nie zaszkodzi:)
Trzeba też pamiętać o ściąganiu chłonki. Mi się za pierwszym razem nie zbierała, za drugim również, dopiero wtedy kiedy zaczełam się bawić w doktora i chciałam przyspieszyć spływ chłonki - próbując usunąć skrzepy wydostające się z rany, zablokowałam odpływ - od tego czasu musiałam jeździć co dwa dni do szpitala na ściąganie chłonki - także nie polecam grzebania przy tej rurce wychodzącej z pachy:)
 
karolinko 


Dołączyła: 28 Cze 2011
Posty: 90
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 1 raz

 #45  Wysłany: 2017-11-13, 21:47  


Witajcie,
mama już po operacji. Zniosła ją dość ciężko, 3 dni była na morfinie bo ból był bardzo duży. Teraz już lepiej. Dziś wróciła do domu razem ze swoim znienawidzonym drenem. W czwartek 23 listopada mamy wizytę kontrolną i wtedy będą wyniki hist-pat z całości piersi oraz z węzła wartownika. Codziennie robię mamie masaże (nauczyła mnie rehabilitantka w szpitalu) i jak na razie ręka nie puchnie. W ekspanderze o pojemności 800ml jest "wlane" 200ml a więc miejsce nie jest zupełnie płaskie tylko wygląda jakby tworzyła się pierś. Teraz najważniejsze aby wyniki wyszły dobrze i nie było żadnego ogniska inwazji. Trzymajcie kciuki :)

Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-11-14, 11:08 ]
Trzymajcie kciuki :) - trzymamy

_________________
...Jeszcze i dla nas znowu zaświeci słońce...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group