1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w piersi
Autor Wiadomość
mada 


Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 148
Pomogła: 13 razy

 #1  Wysłany: 2010-12-17, 20:55  Zmiany w piersi


Mam prośbę o odniesienie się do mojego wyniku badania piersi usg:

Sutki o budowie mieszanej z gęstą tkanką gruczołową, cechami zmian dysplastycznych - zwłaszcza w sutku prawym.
W sutku prawym na godz 8-9 ok 3 cm od otoczki na głębokości 1 cm stwierdza się obszar o wym. 12x9 mm o wzorcu zbliżonym do zrazika tłuszczowego? z granicznej szerokości p. mlekowymi - do BAC.
Poza tym bez zmian ogniskowych i poszerzenia wnęk mlekowych.
W obu dołach pachowych poj. węzły chłonne wlk 6-10 x 4 mm z zachowaną wnęką.

Na usg poszłam ponieważ wyczułam w prawej piersi lekkie zgrubienie i czasem odczuwałam ból.
Bardzo się niepokoję. Lekarka sugeruje zrobienie biopsji, ale sama nie wiem co zrobić.
Opinie jak czytałam są róźne.
Nie wiem czy zrobić jak powiedziała czy skonsultować się jeszcze z jakims onkologiem albo chirurgiem...
Dodam jeszcze, że po badaniu USG odczuwam wiekszy ból prawej piersi.

Jak może niektórzy się orientują, moja Mama, której historię zamieściłam w innym dziale forum, jest chora na sarcoma synoviale.

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ Dodano: 2010-12-18, 15:19 ]
proszę o jakąs odpowiedź. Dodam jeszcze, że pierś po bad. usg bardziej mnie boli..
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2010-12-18, 15:36  


Nie piszesz ile masz lat, bo po 40-45 to mammografia mogłaby wiele wyjaśnić, nikt Ci teraz nic konkretnego nie powie bo brak danych, ale tak na zdrowy rozum: ból, wyczuwalny guzek, zmiana w usg, węzły chłonne- to chyba dosyć wskazań żeby wyjaśniać. Jak tak bardzo jesteś przeciwko biopsji to możesz zrobić MRI tylko to dosyć droga opcja, skierowania Ci nie dadzą bo standardowo to właśnie robi się biopsję.

[ Dodano: 2010-12-18, 15:49 ]
Właściwie to wszystkie zmiany w piersi są wrażliwe na ucisk, a usg bez ucisku to raczej trudne.
_________________
sprzątnięta
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #3  Wysłany: 2010-12-18, 15:51  


Witaj Mada, też mam zmiany na piersiach, od ponad 10 lat. Miałam 3 biopsje (2 cienko igłowe, 1 grubo igłowa pod mammografem- nie bolało) i teraz czekam na kolejne USG. ;) I z własnego doświadczenia wiem że jak lekarz daje skierowanie na BAC to galopem je robię. No bo jak ma mi lekarz pomóc bez diagnozowania. Jest to podstawowe badanie od którego zależy dalsze postępowanie w leczeniu, w profilaktyce.
Napisz, dlaczego masz obawy przed biopsją.
O Twoim USG nie będę pisać bo się na tyn nie znam, ale na pewno KTOŚ Mądry się odezwie.
:)
 
mada 


Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 148
Pomogła: 13 razy

 #4  Wysłany: 2010-12-18, 15:56  


Nie napisałam, że jestem przeciwna biopsji, a jedynie, że nie jestem pewna. Jeśli chodzi o mój wiek to mam 25 lat. Czy mam rozumieć, że wymiar moich węzłów chłonnych nie jest do końca taki jak być powinien?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2010-12-18, 16:10  


Gdyby wszystko było w zupełnym porządku to nie byłoby ich widać w usg. W Twoim wieku rzeczywiście trzeba być b. ostrożną, idź do onkologa pracującego w poradni chorób sutka, znajdź taką poradnię i zarejestruj się (jeżeli potrzebne skierowanie to rodzinny na podstawie usg da), to nie musi być coś groźnego, ale są kobiety które mają całe życie kłopoty z piersiami i muszą to ciągle sprawdzać. Tyle mogę doradzić: czujność bez paniki. Trzymaj się
_________________
sprzątnięta
 
mada 


Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 148
Pomogła: 13 razy

 #6  Wysłany: 2010-12-18, 16:12  


Dziękuję bardzo za odpowiedź. Póki co noce i tak są nieprzespane, bo stres wygrywa ...

[ Dodano: 2010-12-18, 16:25 ]
A chciałabym jeszcze się dowiedzieć czy przy zmianach łagodnych istnieje możliwość wystąpienia powiększonych węzłów chłonnych?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2010-12-18, 17:27  


Medycyny nie studiowałam, tyle wiem że powiększają się przy stanach zapalnych, kiedy jeszcze to możesz poszukać w google. Gdyby było coś naprawdę niepokojącego lekarka by Ci powiedziała, odpuść trochę ten stres. Węzły o których można powiedzieć z wysokim prawdopodobieństwem że są nowotworowe to te powyżej 15-20 mm, inne to wskazówka że coś się dzieje, a co to trzeba sprawdzić lub przeczekać (chyba opcja przeczekania nie bardzo do Ciebie pasuje) Postaraj się jednak spać.

[ Dodano: 2010-12-18, 17:31 ]
A jeszcze sobie przypomniałam, przyczyną niewielkiego powiększenia węzłów pachowych może ( nie musi) być golenie i dezodoranty
_________________
sprzątnięta
 
mada 


Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 148
Pomogła: 13 razy

 #8  Wysłany: 2010-12-18, 17:56  


Jeszcze raz ogromnie Ci dziękuję za odpowiedź.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #9  Wysłany: 2010-12-18, 18:20  


Witaj Mada !

jesli dobrze pamiętam to do lek. od chorob sutka nie trzeba mieć skierowania, przynajmniej w mojej miescowosci. Przy naszym ŚCO w Kielcach nie potrzebne jest skierowanie, tylko ubezpieczenie i trzeba sie w danym dniu zarejstrować. Radzę Ci idż do takiej Poradni Chorób Sutka znajdujacej się przy swoim Centrum Onkologii, pozdrawiam.
_________________
anna
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #10  Wysłany: 2010-12-18, 19:22  


Witaj mada
Do lekarza onkologa nie jest potrzebne skierowanie , więc idź szybciutko i wyjaśnij te wszystkie zmiany , powiększone węzły to znak , że coś się dzieje .
Pozdrawiam cieplutko :tull:

[ Dodano: 2010-12-18, 19:27 ]
Tylko nie panikuj , strach ma wielkie oczy .
|SModM|
Ściskam.
 
mada 


Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 148
Pomogła: 13 razy

 #11  Wysłany: 2010-12-18, 19:29  


Dziękuję. Póki co zrobię jednak biopsję.W poniedziałek mam umówioną wizytę. Dam znać jak będę miała wyniki.

Dziękuję za odpowiedzi
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #12  Wysłany: 2010-12-18, 19:48  


Mada, trzymam kciuki, pozytywne myślenie a na noc melisa.
 
mada 


Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 148
Pomogła: 13 razy

 #13  Wysłany: 2010-12-18, 20:05  


Dzięki Izuniu. Pytałaś czemu mam wątpliwości co do biopsji. Boję się, że jesli guzek ma charakter złośliwy to wkłuwanie się może spowodować jego "rozdrażnienie" i szybsze rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych po organizmie. Być może jestem w wielkim błędzie, bo nie znam się na tym (dlatego też korzystam z forum).


Pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #14  Wysłany: 2010-12-18, 21:15  


"Rozdrażnienia" guza biopsja nie spowoduje.

Jedyne, co jest możliwe, to, że pobierając komórki nowotworowe z guza,
zostanie część z nich przy wyjmowaniu igły wyprowadzona poza obszar guza, w stronę powierzchni ciała.
Ale nawet w takim przypadku nie jest to powód do nie wykonywania BAC, ponieważ:

1. nie dowiedzielibyśmy się wtedy, że - skoro są obecne komórki nowotworowe - to trzeba niezwłocznie działać dalej i podjąć odpowiednie leczenie.
2. nawet w takim - jak wyżej napisałem - przypadku, podczas następującej wkrótce operacji usunięcia guza usunięty zostałby również ten potencjalnie niebezpieczny obszar rozprzestrzenienia komórek nowotworowych.

Nie widzę więc racjonalnego powodu, dla którego nie należałoby wykonywać biopsji.
Potwierdza to zresztą ogólnie przyjęta w medycynie praktyka - BAC jest zwykle standardowym kolejnym krokiem diagnostyki, stosowanym po wstępnym rozpoznaniu za pomocą USG lub MMG, a przed dalszymi bardziej zaawansowanymi i dokładnymi badaniami, jak choćby wspomniane przez Gabę MRI.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #15  Wysłany: 2010-12-18, 22:01  


No i widzisz, Mada, mamy głos rozsądku i wiedzy, komuś musimy zaufać, ;) Spokojnej niedzieli . Czekamy na dobre wieści.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group