1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tata i rak - proszę o pomoc
Autor Wiadomość
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #46  Wysłany: 2018-10-29, 13:47  


Dziś rozmawiałam z lekarzem onkologiem. Potwierdził, że z tatą jest źle. Zastanawiają się czy podawać jeszcze chemię paliatywną czy odstąpić bo jest to uporczywe leczenie bez efektu. Lekarz powiedział, że trudno ocenić jak tata jeszcze długo będzie chorował i jak bardzo. Być może będzie regularnie słabł albo śmierć przyjdzie nagle (guz naciska mocno na oskrzela i naczynia). O odchodzeniu na forum przeczytałam już chyba wszystko. Czy to mi da siłę??? Boję się, że nie poradzę sobie z paniką mojej mamy i sama zacznę wariować.
_________________
Maja
 
Ulax 


Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 137
Pomogła: 3 razy

 #47  Wysłany: 2018-10-29, 20:19  


Będę paskudnie bezpośrednia. Nic absolutnie nic nie jest w stanie przygotować Cię na ten moment. Też wiedziałam dużo, za dużo... a jednak. Nie martw się, gdy już przyjdzie ten moment będziesz silna i dasz radę. Ja po ataku histerii działałam jak w letargu. Mamę zostawiłam z dobrymi ludźmi, a z bratem załatwialiśmy sprawy punkt po punkcie. Mocno Cię przytulam i trzymam kciuki aby "załatwianie tych spraw" było jak najbardziej odległe _itsme_
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #48  Wysłany: 2018-10-30, 19:16  


Majax napisał/a:
Zastanawiają się czy podawać jeszcze chemię paliatywną czy odstąpić bo jest to uporczywe leczenie bez efektu.

Muszę to potwierdzić. Ja również jestem zwolenniczką przerwania w odpowiednim momencie uciążliwych terapii, które już nic nie dadzą oprócz skutków ubocznych i coraz większego osłabiania pacjenta. Przychodzi moment, że trzeba dać pacjentowi przezyć czas który Mu pozostał w ciszy, spokoju, w domu, wśród bliskich a nie męczenie, wożenie po szpitalach i męczenie toksycznym leczeniem.

Oczywiście zrobicie po swojemu ale rozważcie to co lekarze sugerują, dajcie tacie odpocząć.
Majax napisał/a:
Boję się, że nie poradzę sobie z paniką mojej mamy i sama zacznę wariować.

Nie zaczniesz, będziesz musiała być w tym momencie silna, w tym ostatnim momencie bedziesz tacie potrzebna, będziesz potrzebna mamie i siły same do Ciebie przyjdą a na śmierć, choć wiemy, że może przyjść w każdej chwili nigdy nie jesteśmy gotowi.

Życzę Ci dużo sił.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #49  Wysłany: 2018-11-02, 08:45  


Majax napisał/a:
czy odstąpić bo jest to uporczywe leczenie bez efektu
Jestem tego samego zdania co koleżanki. Męczenie chorego gdy wiemy napewno że nie będzie efektu mija się z celem. A celem teraz jest komfort taty w tych ostatnich dniach. Może być ich kilka, kilkanaście może i więcej ale niech będa jak najspokojniejsze. Widzę to dokładnie u mojego taty - on chce po prostu mieć spokój.
Majax napisał/a:
O odchodzeniu na forum przeczytałam już chyba wszystko
Ja też. Ale każda sytuacja jest inna. Tego nie da się nauczyć, na to przygotować. Sama też tego nie umiem.
Trzymaj się.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #50  Wysłany: 2019-01-14, 22:05  


Dziś zmarł mój tato. Byłam z nim do końca. Umierał bardzo długo i bardzo cierpiał. Już w sobotę było widać, że Jego stan się bardzo pogarsza. Muszę otwarcie powiedzieć, że forum i pielęgniarka z hospicjum domowego było moim największym wsparciem. Tato już od miesiąca był na oddziale paliatywnym. Niestety większość pielęgniarek nie powinna pracować w tym miejscu z uwagi na brak empatii i szacunku do pacjenta. Dużo się nauczyłam. Serdecznie dziękuję za wszystko.
_________________
Maja
 
k_r_y_s 


Dołączył: 06 Wrz 2017
Posty: 107
Pomógł: 5 razy

 #51  Wysłany: 2019-01-14, 23:10  


Godnie pochowaj tatę, myślami jestem z Tobą, masz rację, ja do końca życia nie zapomnę wyrazu twarzy tej pseudo lekarki która chciała za wszelką cenę pozbyć się Mamy wiedząc doskonale że to jej ostatnie dni.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #52  Wysłany: 2019-01-15, 07:43  


Majax bardzo mi przykro. W międzyczasie mój tato też zmarł... Przyjmij wyrazy współczucia ::rose:: ::rose::
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Ulax 


Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 137
Pomogła: 3 razy

 #53  Wysłany: 2019-01-15, 07:48  


Bardzo mi przykro. Wyrazy współczucia.
 
JaBaba 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 634
Pomogła: 14 razy

 #54  Wysłany: 2019-01-15, 11:28  


::rose::
_________________
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna...
 
Marcin J 


Dołączył: 01 Gru 2015
Posty: 665
Skąd: Trojmiasto
Pomógł: 91 razy

 #55  Wysłany: 2019-01-15, 19:28  


::rose:: Przyjmij wyrazy wspolczucia ::rose::
_________________
NDRP, Tesc walczyl 4 miesiace i 1 dzien. Na zawsze w naszych sercach.
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #56  Wysłany: 2019-01-15, 19:57  


Wiecie, to mi się nieraz w głowie nie mieści, że w XXI wieku, mimo rozwoju wiedzy na temat psychoonkologii i medycyny paliatywnej, nadal można się spotkać z takim podejściem do pacjenta i jego rodziny. Na oddziale też były ze cztery pielęgniarki, które widać było, że z sercem na dłoni do chorego. Tacie strasznie puchła ręka, do której miał podłączoną kroplówkę z glukozą. Pielęgniarka nie chciała odłączyć mimo, że było to 20 minut przed śmiercią. Z resztą nawet jak umarł to kroplówka jeszcze była. Parawany pojawiły się jak tata umarł, gdy umierał nie. Dodam, że tata nie był sam na sali. W tym czasie rozwozili obiad. Jeden umierał, drugi jadł. Przechodzili ludzie. No szok. Może ja już nadwrażliwa jestem, ale mnie to rusza.
_________________
Maja
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #57  Wysłany: 2019-01-16, 08:15  


Majax napisał/a:
Może ja już nadwrażliwa jestem, ale mnie to rusza.
Nie jesteś nadwrażliwa. Nie powinno tak być. Bardzo mi przykro....
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #58  Wysłany: 2019-01-16, 20:57  


Majax,

Przyjmij ode mnie najszersze wyrazy współczucia ::rose::

To co opisałaś na pewno nie tak powinno wyglądać, zostawię to bez komentarza bo musiałabym użyć brzydkich słów, przepraszam.
 
emes 


Dołączyła: 04 Sty 2019
Posty: 94
Pomogła: 20 razy

 #59  Wysłany: 2019-01-18, 12:06  


Majax bardzo bardzo mi przykro...
Już sama choroba jest strasznym przeżyciem i dla chorego i dla jego rodziny, a gdy do tego musi się zmierzyć z taką sytuacją jaka miała miejsce w waszym przypadku, to traci się resztkę wiary w człowieczeństwo...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group