1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak szyjki macicy płaskonabłonkowy
Autor Wiadomość
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #1  Wysłany: 2009-11-19, 00:06  Rak szyjki macicy płaskonabłonkowy


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=.


Jakie jest rokowanie przy rozpoznaniu Carcinoma planeopitheliale Ib
wynik badania histologicznego
wezły bez przerzutów nowotworowych. Ogniskowo obecne ognisko raka inwazyjnego oraz czopy komórek nowotworowych w naczyniach. Jestem po radioterapi. Bardzo prosze o odpowiedz :-( jakie jest rokowanie w moim przypadku, od lekarzy ciezko cokolwiek wyciagnac

[ Dodano: 2009-11-19, 18:32 ]
Dlaczego nikt nie chce mi odpowiedziec :-( :-( :-(
 
AgnieszkaM 


Dołączyła: 22 Sie 2009
Posty: 76
Skąd: Irlandia
Pomogła: 3 razy

 #2  Wysłany: 2009-11-19, 21:52  Temat


aina, nikt Ci nie odpowie, bo tak naprawde nikt tego nie wie. Kazdy przypadek jest indywidualny. Dobrze, ze lekarze przestali bawic sie w boga.

Zycze Ci wiele sil i wiary, ze pokonasz raka. Trzymam kciuki.
 
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #3  Wysłany: 2009-11-19, 22:27  Aina - komentarze


Zgodze sie z Tobą nikt mi nie odpowie czy bede żyć czy nie, a jak bede to jak długo ale chcialabym bardzo wiedziec o co chodzi z tym ogniskiem raka i czopami komorek nowotworowych w naczyniach.
Pozdrawiam
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #4  Wysłany: 2009-11-19, 22:42  


aina, twoje rozpoznanie to rak płaskonabłonkowy Ib, zakładam, że chodzi o szyjkę macicy.

Stadium Ib jest nie zbyt zaawansowanym stadium- czyli jesteś w dobrej sytuacji.Leczenie, które przeszłaś jest standardem w tym stadium zaawansowania.

Co do rokowań mogę się wypowiedzieć jedynie z wiadomości książkowych, że jest bardzo dobre. 5cio letnie przeżycie wynosi 75-100%.
Pamiętaj, że to są tylko procenty. Każdy przypadek jest indywidualny, na rokowanie składa się też wiele innych czynników.

Wiadomości podane przez Ciebie są bardzo lakoniczne, może napiszesz coś więcej?

Może zerknie tutaj jakiś specjalista i uzupełni moja wypowiedź.


pozdrawiam serdecznie

zuza

co do czopów niestety nie znam się na tym więc nie poruszam tego tematu.
 
 
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #5  Wysłany: 2009-11-20, 12:15  


Dziekuje za rade i odpowiedz
Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-11-20, 12:15 ]
Dziekuje za rade i odpowiedz jak znajde chwile czasu wypisze wszystkie info jakie mam
Pozdrawiam
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #6  Wysłany: 2009-11-20, 18:56  


wypisz wypisz, a tym czasem nie zadręczaj się tak bardzo

pozdrawiam

zuza
 
 
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #7  Wysłany: 2010-01-22, 00:58  


wezły chłonne zew. biodrowe lewe 2 zasłonowe lewe pachwinowe lewe, biodrowe wspole prawe , biodrowe zew. prawe zasłonowe prawe - bez przerzutów nowotworowych

carcinoma colli uteri -status post bth-therapiam
infiltratio carcinomatosa focalis colli uteri
endometrium atropicum
struktura ovariocum et ovidoctrum normalis
czesc pochwowa szyjki macicy w wiekszosci ze zniszczonym nabłonkiem. miejscowo z martwiaca . Ogniskowo obecne ognisko raka inwazyjnego oraz czopy komórek nowotworowych w naczyniach . Wynik badania patomorfololicznegi
Miałam radioterapie , zapomnialam dodac ze rak w stadium 1b1.Ciezko mi to wytłumaczyc ale bola mnie posladki jak usiadei odchylę sie do tyłu i cos jakby w srodku , boje sie ze to przerzut do kosci. Ale jak sie ruszam nie boli mnie nic . Prosze ... błagam o odpowiedz.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #8  Wysłany: 2010-01-22, 01:17  


Witaj aina,
na początek mam istotne pytanie - rozumiem, że jesteś nie tylko po brachyterapii, ale i po zabiegu chirurgicznym? Nie do końca jest to dla mnie jasne - opis patologa miesza się tu chyba z ogólnym rozpoznaniem, trudno jest wydedukować jakie konkretnie leczenie i w jakiej kolejności i odstępie czasowym miało miejsce.
Napisz też daty - kiedy dokładnie i którą z w/w terapii przeprowadzono. Będzie można wtedy próbować odnieść się do Twoich dolegliwości - część bowiem może być wynikiem po prostu leczenia onkologicznego.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #9  Wysłany: 2010-01-22, 01:29  


wiec brachyterapie mialam przed operacja, ostatnia brachyterapia to 6.04.2009
Nastepnie 1 czerwca 2009 miałam operacje ,Po odebraniu: rozpoznanie histopatologiczne carcinomwa planeopitheliale TNM LUB FIGO DLA ROZPOZNAN Z GRUPY C PACJENTÓW KIEROWANYCH NA LCZENIE SZPITALNE
FIGO patologiczne
Ib

[ Dodano: 2010-01-22, 01:34 ]
nastepnie radioterapie prom. X 15 MV na obszar pół miedniczych technika box z objeciem loży po guzie i regionalnych węzłów chłonnych biodrowych wspólnych wewnetrznych zsłonowych i zasłonowych obustronnie dawka całk 45 Gy w 25 frakcjach

radioterapia do 2009 08.21 to koniec leczenia. Ostatnia kontrola tydzien temu i wg ginekologa wszystko ok

[ Dodano: 2010-01-22, 22:14 ]
Odpowie mi ktos :(( ?
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #10  Wysłany: 2010-01-23, 08:02  


DumSpiro-Spero napisał/a:
Witaj aina,
na początek mam istotne pytanie - rozumiem, że jesteś nie tylko po brachyterapii, ale i po zabiegu chirurgicznym? Nie do końca jest to dla mnie jasne - opis patologa miesza się tu chyba z ogólnym rozpoznaniem, trudno jest wydedukować jakie konkretnie leczenie i w jakiej kolejności i odstępie czasowym miało miejsce.
Napisz też daty - kiedy dokładnie i którą z w/w terapii przeprowadzono. Będzie można wtedy próbować odnieść się do Twoich dolegliwości - część bowiem może być wynikiem po prostu leczenia onkologicznego.
pozdrawiam ciepło.


Podobnie jak DSS, usiluje sie jakos rozeznac w tym chaosie informacyjnym.

Rozumiem, ze diagnoza to rak szyjki macicy (Carcinoma planeopitheliale) T1b2N0M0 ?


Nie wiemy jakiej wielkosci byla zmiana. Wieksza od 4 cm?
W raku szyji macicy rokowanie zalezy w duzym stopniu od wielkosci zmiany.

Jakie badania wykonano? Biopsje? Badania obrazowe? Jakie?

Jak rozumiemy :
1. Zastosowano brachyterapie (zakonczona 6.04.2009)

2. 1.06.2009 - Wykonano operacje. Z balaganiarskiego opisu domyslamy sie, ze wycieto szyjke (z naciekiem rakowym - rozmiar???), macice (endometrium w zaniku) , jajniki, jajowody (jedno i drugie bz). Nie wiadomo czy wycieto wezly chlonne - A powinny byc wyciete i zbadane!

Cytat:
czesc pochwowa szyjki macicy w wiekszosci ze zniszczonym nabłonkiem. miejscowo z martwiaca . Ogniskowo obecne ognisko raka inwazyjnego oraz czopy komórek nowotworowych w naczyniach

Z tego opisu wynikaloby, ze brachyterapia nie wytrzebila do konca raka i probowano to co zostalo dobic zewnetrznym naswietlaniem

3. Radioterapia zewnetrzna pooperacyjna zakonczona 21.08.2009



Nasuwa sie tutaj pytanie : dlaczego w procesie leczenia rak szyjki macicy w stadium Ib2 nie zastosowano chemoradiacji.
6 cykli cisplatyny lub 5-FU plus cisplatyna co 3 tygodnie × 2 cykle przy jednoczesnym naswietlaniu to standard przy leczeniu raka szyjki macicy IB2 ("bulky" czyli naciek >4 cm)

Takie postepowanie moze nawet pozwolic na unikniecie histerektomii. Badania kliniczne GOG sugeruja, ze zastosowanie histerektomii wprawdzie zmniejsza ryzyko wwznowy ale tez nie zmienia okresu przezycia (OS).



Cytat:
Current treatment recommendations Concurrent CT-RT (usually cisplatin-based) with or without adjuvant hysterectomy is standard treatment for bulky IB2 cervical cancer. An alternative approach is radical hysterectomy followed by tailored postoperative chemoradiation therapy.

The use of adjuvant hysterectomy is controversial for stage IB2 cervical cancer, since dose-intense external pelvic and intracavitary irradiation plus chemotherapy may obviate the need for adjuvant surgery. The GOG trial suggests that adjuvant hysterectomy reduces the recurrence rate but does not affect survival.

The use of weekly cisplatin for 6 cycles or 5-FU and cisplatin every 3 weeks × 2 cycles concurrently with radiotherapy is the standard treatment approach for bulky stage IB2 cervical cancer.


http://74.125.153.132/sea...n&ct=clnk&gl=au


KIlka pytan:
- Ile masz lat?
- Gdzie bylas leczona?
- Czy kiedykolwiek przedstawiono Ci opcje leczenia. Podpisalas SWIADOMA zgode na takie a nie inne leczenie?

Mysle, ze Twoje obecne dolegliwosci zwiazane sa z zastosowanym leczeniem. Niemniej jednak udalabym sie (z kompletna dokumentacja) na konsultacje do dobrego onkologa, ktory jest na biezaco z rekomendacjami GOG (Gynecologic Oncology Group).
Pozdrawiam serdecznie,
zosia
 
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #11  Wysłany: 2010-01-23, 14:56  


To rak szyjki macicy Ib1 dokładnie 20 mm. Mam 30 lat. Wszystko zostało wyciete. Linia cięcia byłą czysta. Wczesniej pisałam jakie węzły zostały wycięte , były bez przerzutów nowotworowych. Radioterapie miałąm przez stwierdzenie w wycietym materile inwazji naczyniowej.

Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam :)

[ Dodano: 2010-01-23, 20:27 ]
W sumie to nadal nie znam odpowiedzi na moje pytania :(
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #12  Wysłany: 2010-01-23, 21:34  


Aina,

Rzeczywiscie, w pierszym poscie pisalas o wezlach chlonnych. Nie sprecyzowalas jednak, ktore to byly wezly.

Skoro naciek nowotworowy mial 2 cm (i nie bylo przerzutow do wezlow chlonnych) nie jest dla mnie jasne dlaczego stadium raka zostalo oznaczone jako IB2?


Stage IB1 (T1b1, N0, M0)
: The cancer can be seen but it is not larger than 4 cm (about 1 3/5 inches). It has not spread to nearby lymph nodes (N0) or distant sites (M0).

Stage IB2 (T1b2, N0, M0): The cancer can be seen and is larger than 4 cm. It has not spread to nearby lymph nodes (N0) or distant sites (M0).


Jezeli chodzi o statystyki przezycia to ponizej masz dane amerykanskie (pcjentki zdiagnozowane w latach 2000-2002).Polskie statystyki oczywiscie moga sie nieco roznic od amerykanskich. No, i oczywiscie sa to tylko statystyki (zawsze nalezy pamietac o tym, ze statystycznie pies i jego wlasciciel maja po 3 nogi kazdy ;)

Cytat:
The numbers below come from the National Cancer Data Base, and are based on people diagnosed between 2000 and 2002.


Stage 5-Year Survival Rate
0 93%
IA 93%
IB 80%
IIA 63%
IIB 58%
IIIA 35%
IIIB 32%
IVA 16%
IVB 15%


http://www.cancer.org/doc...er_staged_8.asp

Pozdrawiam serdecznie,
zosia
 
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #13  Wysłany: 2010-01-24, 07:57  


Ja już się gubię gdzie u mnie jest napisane, że to Ib2
Ja również bardzo dziekuje za odpowiedzi, zainteresowanie i pozdrawiam gorąco
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #14  Wysłany: 2010-01-24, 12:50  


aina napisał/a:
Ja już się gubię gdzie u mnie jest napisane, że to Ib2
Ja również bardzo dziekuje za odpowiedzi, zainteresowanie i pozdrawiam gorąco


Aina,
Mea culpa! Nie wiem skad mi sie ta 2 wziela :(

W sumie tak :
na plus :
- zmiana =2cm
- czysty margines
- czyste wezly chlonne
na minus:
- mlody wiek
Sa badania, ktore dowodza, ze chemoradiacja daje doskonale wyniki przy leczeniu guzow mniejszych niz 8cm. Pozwala nawet na unikniecie radykalnej histerektomii!
z.
 
aina


Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 81
Pomógł: 5 razy

 #15  Wysłany: 2010-01-24, 23:11  


Ja nadal nie wiem czy moze mnie cos bolec po takim leczeniu :( czy to przerzut do kosci. Jestem tydzien po kontroli wszystko było ok. W sumie nie czuje bolu tylko taki dyskomfort
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group