1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obustronny guz ślinianki przyusznej
Autor Wiadomość
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2018-01-02, 23:33  Obustronny guz ślinianki przyusznej


Witam wszystkich serdecznie.
Wykryto u mnie przypadkowo na usg szyi guz na prawej przyusznicy i guz na lewej przyusznicy. Guz po stronie lewej jest dobrze wyczuwalny leży w kącie żuchwy tuż pod uchem. Natomiast guz po stronie prawej jest mniej wyczuwalny i leży niżej. Moje pytanie do Was Kochani: Czy ktoś z Wa miał guzy na obu śliniankach jednocześnie? I czy były to guzy łagodne czy złośliwe? A może jeden był łagodny a drugi złośliwy? Mam skierowanie na biopsje, ale muszę trochę poczekać. Chcę wykonać tomografie komputerową szyi prywatnie. Czy ktoś z Was miał tomograf w takim przypadku i dowiedział się z niego czegoś więcej? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :)
_________________
Alicja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2018-01-03, 05:36  


Alicja88 napisał/a:
Czy ktoś z Wa miał guzy na obu śliniankach jednocześnie?I czy były to guzy łagodne czy złośliwe?

Każdy przypadek jest inny, nie można się wzorować na kimś, do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie i skoro stwierdzono u Ciebie guzy to trzeba oba sprawdzić chyba, że badania obrazowe mówią wyraźnie, że są to zmiany łagodne, wtedy się obserwuje.
Alicja88 napisał/a:
Czy ktoś z Was miał tomograf w takim przypadku i dowiedział się z niego czegoś więcej?

Nie wiem jakie miałaś badania, nic nie wstawiłaś żadnych wyników więc niewiele możemy pomóc. Skoro lekarz ma jakieś podejrzenia to dlaczego robisz badania TK prywatnie?, powinnaś dostać takie skierowanie od lekarza, no chyba, że chcesz szybciej.
Na pewno usg jest mniej dokładne niż TK i TK jest więcej w stanie zobrazować i dokładniej ale nigdy nie da konkretnej odpowiedzi czy to na pewno złośliwe czy też na pewno łagodne tą odpowiedź da Ci biopsja i wynik hist.pat.

pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2018-01-03, 13:48  


Alicja88,
Załącz, proszę, opis usg.
Tomografia jest badaniem przewidzianym dla konkretnych sytuacji klinicznych przed planowanym leczeniem ( chirurgicznym bądź innym).
 
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #4  Wysłany: 2018-01-03, 14:19  


Witam ponownie. Dziękuję za odpowiedź :)
Tak jak wcześniej napisałam miałam zrobione usg szyi. Robiłam je z zupełnie innego powodu a podczas badania okazało się, że mam guzy na obu śliniankach przyusznych.
Wynik usg:
Ślinianki podżuchwowe obustronnie prawidłowe. W przyusznicy prawej zmiana ogniskowa o obniżonej echogeniczności o wym. ok. 10mmx5mm. W lewej podobna zmiana o wym. ok. 10mmx6mm.
To usg miałam zrobione kilka miesięcy temu. Otrzymałam skierowanie na badania krwi oraz do lekarza laryngologa. W badaniach krwi wszystko wyszło ok oprócz: Monocyty% poniżej normy oraz RDW poniżej normy. W sumie nawet nie wiem czy to jest istotne. Na wizycie w przychodni laryngologicznej Pani doktor zajrzała do gardła i stwierdziła, że nie widzi żadnych stanów zapalnych oraz wypisała skierowanie na biopsję tych guzów. I to tyle...Nie otrzymałam skierowania na TK , dlatego postanowiłam zrobić je prywatnie, ponieważ badanie usg dało niewiele informacji na temat tych guzów. Martwię się tym, że mam w obu śliniankach i dlatego chciałam się dowiedzieć czy ktoś miał podobną sytuację.
_________________
Alicja
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2018-01-03, 14:34  


Czy to jest cały, pełny opis usg? Nie ma nic na temat pozostałych struktur anatomicznych ( węzły chłonne)?
W pierwszej kolejności trzeba zrobić BAC.
 
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #6  Wysłany: 2018-01-03, 15:04  


No właśnie nie ma nic w tym usg na temat węzłów chłonnych :/ tarczyca ok i ślinianki podżuchwowe ok tyle było w tym badaniu usg napisane. Na BAC jeszcze trochę poczekam dlatego chciałam zrobić TK prywatnie, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Czy w TK będzie widać czy te guzy są łagodne czy nie?

[ Dodano: 2018-01-03, 15:10 ]
Na pewno mam jeden węzeł chłonny na szyi powiększony to akurat wyszło z dwa lata temu, wyczułam sobie go sama jako twardą nie przesuwalną wobec podłoża kulkę, ale wtedy na usg stwierdzono, że mam kilka węzłów powiększonych odczynowo więc zostawiłam temat. Ten węzeł czasem boli i dlatego poszłam na usg szyi a na tym usg dowiedziałam się o tych guzach w śliniankach.

[ Dodano: 2018-01-03, 15:19 ]
Mam 29 lat, ale moja mama chorowała na raka piersi i stąd moje zaniepokojenie.
_________________
Alicja
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2018-01-03, 15:27  


Nie zrobisz tk bez skierowania - o tym czy trzeba ją wykonać zadecyduje lekarz. Na pewno warto natomiast zrobić teraz usg, to możesz akurat prywatnie bez skierowania - jeszcze raz ślinianki i wszystkie grupy węzłów.
Piszesz, że usg miałaś kilka miesięcy temu i nadal diagnostyka nie posuneła się ani o minimetr?
 
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #8  Wysłany: 2018-01-03, 15:40  


Tyle się posunęła, że byłam na wizycie u laryngologa i że dostałam skierowanie na biopsję. Potem święta itd i teraz zapisałam się na biopsję i muszę czekać. Czyli nie da się prywatnie zrobić TK? :( już myślałam, że dowiem się czegoś więcej zanim zrobią biopsję i przyślą wyniki. Dobrze więc chociaż zrobię usg może tym razem zostanie wykonane dokładniej. Dziękuję za odpowiedzi :)
Swoją drogą jest mało przypadków obustronnego guza ślinianek przyusznych w związku z tym niewiele na ten temat mogę się dowiedzieć i to mnie przeraża bo nie wiem na co mogę się przygotowywać.
_________________
Alicja
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2018-01-03, 15:55  


TK można zrobić prywatnie ( czyli odpłatnie), ale musisz mieć skierowanie od lekarza.
Tomografia pomoże określić charakter i rozmiar podejrzanych zmian, ale nie odpowie na pytanie co to dokładnie jest ( w sensie histopatologicznym). USG porównawcze będzie sensownym badaniem - pokaże ewentualne zmiany dotyczące rozmiarów i wyglądu niepokojących obszarów w śliniankach.
Co do materiałów:
https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC3528147/
https://radiopaedia.org/articles/warthin-tumour
Generalnie zmiany obustronne nie wskazują w pierwszej kolejności na nowotwór złośliwy.
 
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #10  Wysłany: 2018-01-03, 16:22  


Dziękuję bardzo za rady i artykuły :)
A czy może się tak zdarzyć, że to będą dwie zupełnie inne zmiany?
_________________
Alicja
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2018-01-03, 16:48  


Alicja88,
Nie będziemy gdybać na forum, to do niczego nie prowadzi. Na razie nie wiadomo nic konkretnego o tych zmianach ogniskowych więc wymyślanie hipotetycznych wariantów nie ma absolutnie sensu.
Spróbuj nakierować głowę na zadaniowe podejście do sprawy, najpierw usg, potem biopsja a potem ewentualne dalsze kroki. Wiem, że to łatwo napisać, ale na razie nie masz podejrzenia jednoznacznie onkologicznego.
 
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #12  Wysłany: 2018-01-03, 19:17  


Ok, jutro zadzwonię i zarejestruję się na usg. Myślałam może, że ktoś tutaj miał podobny problem, ale widzę, że niestety nikt nie napisał, kto miał obustronnego guza ślinianek. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi

[ Dodano: 2018-01-04, 17:53 ]
Zadzwoniłam i zapisałam się na usg niby na nowoczesnym aparacie więc mam nadzieję, że dowiem się czegoś więcej. Badanie niestety mam dopiero 18.01. ehh...
_________________
Alicja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #13  Wysłany: 2018-01-04, 21:50  


Alicja88 napisał/a:
więc mam nadzieję, że dowiem się czegoś więcej

Postaraj się porozmawiać z lekarzem, który bedzie Ci robił usg, żeby skupił się konkretnie na tych guzach jak i sprawdził wszystkie węzły chłonne bo to też bardzo istotne.

powodzenia
 
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #14  Wysłany: 2018-01-04, 22:17  


Zrobię tak jak napisałaś. Jak będzie po badaniu to zamieszczę wyniki może coś doradzicie. Dziękuję :)
_________________
Alicja
 
Alicja88 


Dołączyła: 02 Sty 2018
Posty: 14

 #15  Wysłany: 2018-01-26, 18:28  


Witam :) Trochę to trwało, ale mam w końcu wyniki badania usg szyi zrobionego dzisiaj rano. Jak się okazało ( a przynajmniej tak stwierdziła Pani doktor radiolog) guz w lewej i prawej śliniance przyusznej to powiększone węzły chłonne ślinianek.
Opis usg:
Obustronnie w obrębie ślinianek przyusznych kilka odczynowych węzłów chłonnych, niektóre o słabo zaznaczonej wnęce: dł do 10,5 mm po str lewej i do 11,5 mm po stronie prawej. Ślinianki niepowiększone. Tarczyca- drobne ognisko 3mm w lewym płacie. Podżuchwowo pojedyncze poodczynowe węzły chłonne dł do 15-16 mm a podbródkowo jeden węzeł 11 mm.

Wskazana konsultacja ze specjalistą.

Ogólnie w porównaniu do usg, które robiłam w sierpniu to te zmiany (węzły) na śliniankach przyusznych powiększyły się o około 2 mm. Co o tym myślicie? Czy powinnam się martwić czy raczej dać sobie spokój z tym tematem i tylko obserwować te zmiany?
Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam
_________________
Alicja
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group