1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz płuca
Autor Wiadomość
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #46  Wysłany: 2009-05-14, 11:45  


Grażynko, to bardzo optymistyczne wiadomości!!
Pozdrawiam!
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #47  Wysłany: 2009-05-14, 12:20  


Grażyna świetna wiadomość. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i myśle że wynik histopatologiczny to tylko formalność która potwierdzi wcześniejsze wyniki.
 
 
tara 



Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 513
Pomogła: 110 razy

 #48  Wysłany: 2009-05-18, 13:48  


Bardzo, bardzo sie cieszę :-D i pozdrawiam serdecznie
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #49  Wysłany: 2009-05-30, 20:59  


Witam
Już wcześniej pisałam że jestem po operacji i cały czas dochodzę jeszcze do sił.
Byłam na kontrolnym badaniu oraz odebrałam wynik histopatologiczny, który trochę mnie niepokoi mimo to że lekarz powiedział że nic strasznego się nie dzieje.
przed wizytą u lekarza dokładnie nie czytałam wyniku, ale w domu już na spokojnie czytam i widzę zdanie po łacinie które mnie niepokoi, bardzo Was proszę może ktoś będzie znał znaczenie tego zdania :cry:

sinus histiocytosis et anthracosis in lymphonodo

bedę wdzięczna za pomoc
Pozdrawiam Grażyna
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #50  Wysłany: 2009-06-01, 23:26  


Grażynka!
Nie płacz, bo mówiłyśmy sobie już o tym, że w wypadku wykluczenia nowotworu trzeba będzie znaleźć inną chorobę, która powoduje Twoje dolegliwości, i ją leczyć.
Jeśli jesteś chora (a na coś jesteś) to trudno, żeby wszystkie wyniki wychodziły Ci ok.
Przytoczony przez Ciebie wynik może dać pewne wskazówki - dobrze by było, byś teraz trafiła do "łebskiego" pulmonologa, który odpowiednio Cię poprowadzi dalej.

Co do wyniku - napisałaś zdanko, a gdzie reszta opisu badania histopatologicznego? I badań wykonanych w trakcie hospitalizacji?
Jedno zdanie wyrwane z kontekstu każe kombinować i domyślać się rzeczy, które może wprost lub między wierszami zawarte są w reszcie opisu :--:

A "zdanko" oznacza mniej więcej:
w usuniętym węźle chłonnym stwierdzono zatokę histiocytarną oraz pył węglowy.

Idę o zakład, że w opisie badania histpat są też wyniki jakichś badań immunohistochemicznych, czy mam rację?.. Mogłabym prosić o resztę opisu? (dot. zbadania treści guzka, może fragmentu miąższu płucnego?)

W związku z obecnością histiocytów w węźle chłonnym może istnieć kilka ewentualności (przyczyn takiego stanu rzeczy).
Myślę, że należałoby wziąć pod uwagę m.in. postać płucną histiocytozy (konieczne badania dodatkowe by to potwierdzić/wykluczyć). Możliwe jest też to, że taki obraz zmian indukowany jest chorobą układową (autoimmunologiczną - np. RZS).
Możliwych jest jeszcze kilka (już mniej prawdopodobnych scenariuszy).
Wszystko to da się leczyć i może mieć następnie całkiem dobre rokowanie, tylko trzeba wiedzieć CO leczyć!

No to czekam na pełny opis :)
I raz jeszcze gratuluję, że najmniej pożądana i korzystna wersja wyniku "odpadła" :)
pozdrawiam cieplutko.

PS. Czy mieszkasz lub mieszkałaś przez jakiś dłuższy okres w jakimś mieście z mocno zanieczyszczonym powietrzem? A może pracowałaś kiedyś w takich warunkach?
I - istotne pytanie - paliłaś / palisz?
(to pytanie nie jest bezpodstawne - płucna postać histiocytozy występuje prawie zawsze u osób palących).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #51  Wysłany: 2009-06-02, 09:02  


Witaj DSS
Dziękuję za odp. masz rację wyrwałam jedno zdanie z kontekstu i znów się wystraszyłam :|
Co do papierosów to muszę się przyznać że paliłam i to ponad 25 lat :<: z małymi przerwami, obecnie nie palę od lutego i jest mi wstyd za to że wcześniej tego nie zrobiłam. Jeśli chodzi o pracę przypominam sobie że przez okres około 1 roku pracowałam na stażu w Browarze Piwa Grodziskiego jako słodownik tam właśnie znajdowały się miejsca gdzie było dużo kurzu i pyłu to była jedyna praca w takich warunkach.
A teraz wypis ze szpitala i wyniki,
przed operacją: morfologia
WBC 6,8 [K/uL ]; RBC 4,41 [M/uL]; HGB 13,9 [g/dl]; HCT 40,0[%]; MCV 90,7 [fL];
MCH 31,5 [pg]; MCHC 34,8 [g/dl]; RDW-CV 12,7[%]; LYM 24,3[%]; LYM 1.7 [K/uL];
NEU 69,1 [%]; NEU 4,7[K/uL]; MID 6,6 [%]; MID 0.4 [KuL]; PDW 11,1 [fL]; MPV 9,2 [fL];
P-LCR 20,0 [%]; GLU 94[mg/dl];
Gazometria ( krew kapilarna )
pH.. 7.408 [ ]; pCO2. 43,2 [mmHg]; pO2. 57,1 [mmHg]; HCO3std25,6 [mmol/l];
TCO2. 28,0 [mmol/l]; BE. 1,6 [mmol/l]; O2sat.89,7 [%]
Na 138 [mmol/l]; K 4,5 [mmol/l]; ALT 35 [U/l]; AST 27 [ U/l ]; BILI T 0,5 [ mg/dl ];
KRE-S 0,67 [ mg/dl ]; UREA 26 [mg/dl ];
PT/INR
INR 1,08 [ ]
TP 8,1 [g/dl ]; CHOL 268 [mg/dl ]; APTT 35,7 [s]; CRP 1,5 [mg/l ];
Hist. Pat.
Badanie śródoperacyjne: guzek o charakterze zapalnym.
RTG
Płuca wolne od zmian ogniskowych. Cień śródpiersia prawidłowy.

Leczenie chirurgiczne
Wideotorakoskopia lewostronna - resekcja klinowa guzka płuca lewego.

Badanie histopatologiczne:
badanie śródoperacyjne - " INTRA"
fragment płuca z obecnością wewnątrzpęcherzykowych skupisk komórek polimorficznych,
najprawdopodobniej makrofagów.Ostateczne rozpoznanie po wykonaniu preparatów z bloczków parafinowych.


INNE
Badanie Pointrowe
Sinus histiocytosis et anthracosis in lymphonodo.
Ponadto fragment utkania płuca z wykładnikami dość nasilonego włóknienia i złogami pyłu węglowego oraz przewlekłym zapaleniem.

To cały opis wszystkich badań
Pozdrawiam serdecznie Grażyna[/b]
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #52  Wysłany: 2009-06-29, 22:17  


Witam
Ucieszyłam się z ostatniej diagnozy, ale nie wiem czy nie za wcześnie ponieważ powiększyły
mi się węzły chłonne pod prawą pachą, jeszcze nie wiem co to oznacza. Na badanie kontrolne jadę 22 lipca mam nadzieję że lekarz będzie wstanie ocenić co to takiego, niestety to jeszcze sporo czasu a ja się niepokoję jeśli ktoś może mi coś na ten temat napisać to będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam Grażyna
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #53  Wysłany: 2009-06-29, 22:26  


Hej Grażyna,
a jak brzmiał oczekiwany ostateczny wynik histopatologiczny?

Węzły - sama je wyczułaś? Od kiedy się powiększyły? Czy są bolesne?
pozdrawiam ciepło!
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #54  Wysłany: 2009-06-29, 22:33  


Wcześniej napisałam cały wypis ze szpitala oraz badanie histopatologiczne. Węzły wyczuwam od 4 dni i przy dotyku są bolesne.
Pozdrawiam Grażyna

[ Dodano: 2009-06-29, 23:06 ]
grazyna484 napisał/a:
Wcześniej napisałam cały wypis ze szpitala oraz badanie histopatologiczne. Węzły wyczuwam od 4 dni i przy dotyku są bolesne.
Pozdrawiam Grażyna

Witaj DSS
Dziękuję za odp. masz rację wyrwałam jedno zdanie z kontekstu i znów się wystraszyłam :|
Co do papierosów to muszę się przyznać że paliłam i to ponad 25 lat :<: z małymi przerwami, obecnie nie palę od lutego i jest mi wstyd za to że wcześniej tego nie zrobiłam. Jeśli chodzi o pracę przypominam sobie że przez okres około 1 roku pracowałam na stażu w Browarze Piwa Grodziskiego jako słodownik tam właśnie znajdowały się miejsca gdzie było dużo kurzu i pyłu to była jedyna praca w takich warunkach.
A teraz wypis ze szpitala i wyniki,
przed operacją: morfologia
WBC 6,8 [K/uL ]; RBC 4,41 [M/uL]; HGB 13,9 [g/dl]; HCT 40,0[%]; MCV 90,7 [fL];
MCH 31,5 [pg]; MCHC 34,8 [g/dl]; RDW-CV 12,7[%]; LYM 24,3[%]; LYM 1.7 [K/uL];
NEU 69,1 [%]; NEU 4,7[K/uL]; MID 6,6 [%]; MID 0.4 [KuL]; PDW 11,1 [fL]; MPV 9,2 [fL];
P-LCR 20,0 [%]; GLU 94[mg/dl];
Gazometria ( krew kapilarna )
pH.. 7.408 [ ]; pCO2. 43,2 [mmHg]; pO2. 57,1 [mmHg]; HCO3std25,6 [mmol/l];
TCO2. 28,0 [mmol/l]; BE. 1,6 [mmol/l]; O2sat.89,7 [%]
Na 138 [mmol/l]; K 4,5 [mmol/l]; ALT 35 [U/l]; AST 27 [ U/l ]; BILI T 0,5 [ mg/dl ];
KRE-S 0,67 [ mg/dl ]; UREA 26 [mg/dl ];
PT/INR
INR 1,08 [ ]
TP 8,1 [g/dl ]; CHOL 268 [mg/dl ]; APTT 35,7 [s]; CRP 1,5 [mg/l ];
Hist. Pat.
Badanie śródoperacyjne: guzek o charakterze zapalnym.
RTG
Płuca wolne od zmian ogniskowych. Cień śródpiersia prawidłowy.

Leczenie chirurgiczne
Wideotorakoskopia lewostronna - resekcja klinowa guzka płuca lewego.

Badanie histopatologiczne:
badanie śródoperacyjne - " INTRA"
fragment płuca z obecnością wewnątrzpęcherzykowych skupisk komórek polimorficznych,
najprawdopodobniej makrofagów.Ostateczne rozpoznanie po wykonaniu preparatów z bloczków parafinowych.


INNE
Badanie Pointrowe
Sinus histiocytosis et anthracosis in lymphonodo.
Ponadto fragment utkania płuca z wykładnikami dość nasilonego włóknienia i złogami pyłu węglowego oraz przewlekłym zapaleniem.

To cały opis wszystkich badań
Pozdrawiam serdecznie Grażyna

grazyna484 napisał/a:
Wcześniej napisałam cały wypis ze szpitala oraz badanie histopatologiczne. Węzły wyczuwam od 4 dni i przy dotyku są bolesne.
Pozdrawiam Grażyna


[ Dodano: 2009-06-30, 21:33 ]
Witam
Może ktoś pomoże mi zrozumieć co oznaczają te węzły chłonne
bardzo proszę:(
pozdrawiam

[
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #55  Wysłany: 2009-06-30, 23:15  


Grażynko,

naprawdę nie ma podstaw do "alarmu onkologicznego" :)
Nie ma u Ciebie w wywiadzie choroby nowotworowej (wykluczono ją), węzły są powiększone od zaledwie 4 dni i bolesne - więc pewnie są powiększone odczynowo (zapalnie).
Charakterystyczne dla zmienionych przerzutowo węzłów chłonnych jest to, że są niebolesne. I są powiększone długo ; i mimo leczenia przeciwzapalnego nie zmniejszają się.
Z drugiej zaś strony - już zupełnie "nie onkologicznej" - powiększone zapalnie węzły pachowe plus wyniki histopatologiczne (włóknienie i stan zapalny tkanki płucnej) nie są rewelacyjne - dotarłaś w końcu do jakiegoś pulmonologa, który by poprowadził dalej diagnostykę / leczenie?
ściskam mocno!
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #56  Wysłany: 2009-07-01, 00:21  


Droga DSS
Dziękuję za odp. tak dotarłam do pulmonologa wizytę będę miała dopiero w sierpniu, trochę długo czekam ale takie są terminy nawet prywatne na NFZ to w tym roku już nie ma szans :)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie Grażyna
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #57  Wysłany: 2010-02-19, 20:10  Guzek płuca lewego


Witam wszystkich
Dawno nie odwiedzałam forum, ponieważ po operacji okazało się że guzki, które zostały usunięte są zmianą łagodną. Od czasu operacji ciągle mam kłopoty zdrowotne typu duszności , zadyszka itd.
Pulmonolog dał mi skierowanie na TK - jestem już po badaniu i byłam z wynikiem u lekarza, myślę że sam lekarz nie wie co ma sądzić o wyniku badania - ponieważ obecnie nie jestem w posiadaniu wyniku ( lekarz zostawił do porównana wszystkie moje badania ) wizytę będę miała dopiero 5 marca a do tego czasu znów niepewność co się dzieje. To co zapamiętałam z wyniku to to że do 21 mm płyn w wnęce płuca, zapamiętałam tylko 21mm a jest sporo w prawym i lewym płucu takich wnęk z płynem do tego dochodzi cień mlecznej szyby w śródpiersiu i powiększone węzły chłonne. Dzisiaj się dowiedziałam że to są chyba pozostałości po operacji, która miała miejsce 4 maja 2009r. muszę dodać że od dłuższego czasu bolą mnie okolice po operacyjne a mianowicie żebra blizna na przemian boli i swędzi, przy głębszym oddechu ból się nasila. W ubiegłym tygodni byłam też w szpitalu z powodu silnych bóli stawów, okazało się że mam RZS :(
Włączono mi leki Methotrexat oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne
Proszę napiszcie czy to może być coś poważnego?
Pozdrawiam serdecznie
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #58  Wysłany: 2010-02-21, 16:34  


Witam
Czy naprawdę nikt nie może napisać co to znaczy mieć płyn we wnekach płucnych lub co może oznaczać cień mlecznej szyby??????????? :cry:
Pozdrawiam Grażyna
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #59  Wysłany: 2010-02-21, 19:25  


Witaj Grażynko :)

Nie denerwuj się, że nikt Ci nie odpowiada na Twoje pytanie, być może dlatego, że zadałaś je w troszkę nie odpowiednim wątku, jeżeli napisałabyś w dziale dotyczącym nowotworem płuc było by prościej bo tam zaglądają osoby obeznane w tym temacie.

dlatego pozwolę sobie przenieść Twój post w odpowiednie miejsce ;)

pozdrawiam Cię ciepło

oto link do Twojego nowego wątku

http://www.forum-onkologi...t1011.htm#15854


[ Komentarz dodany przez: DumSpiro-Spero: 2010-02-23, 06:10 ]

A ja to posklejałam i ost. 3 posty dołączam do wątku Grażyny, który przecież ma ona u nas i to od dość dawna :)
Grażynko, odpiszę Ci dzisiaj -
pozdr., DSS.
 
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #60  Wysłany: 2010-02-23, 08:31  


Dziękuję kochana DSS _littleflower_
Pozdrawiam cieplutko Grażyna
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group