1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz płuca
Autor Wiadomość
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #61  Wysłany: 2010-02-24, 22:59  


Witam
Może faktycznie zufed ma rację - zbyt nerwowo podchodzę do całej sprawy. Właśnie przeczytałam wszystkie moje posty i podziwiam wszystkich za okazaną mi cierpliwość byłam i jestem straszną panikarą aż mi wstyd ;) , ale jeśli ktoś może mi pomóc tym razem to będę bardzo wdzięczna ;)
Pozdrawiam Grażyna
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #62  Wysłany: 2010-02-25, 02:14  Re: Guzek płuca lewego


grazyna484 napisał/a:
Witam wszystkich
Dawno nie odwiedzałam forum, ponieważ po operacji okazało się że guzki, które zostały usunięte są zmianą łagodną. Od czasu operacji ciągle mam kłopoty zdrowotne typu duszności , zadyszka itd.
Pulmonolog dał mi skierowanie na TK - jestem już po badaniu i byłam z wynikiem u lekarza, myślę że sam lekarz nie wie co ma sądzić o wyniku badania - ponieważ obecnie nie jestem w posiadaniu wyniku ( lekarz zostawił do porównana wszystkie moje badania ) wizytę będę miała dopiero 5 marca a do tego czasu znów niepewność co się dzieje. To co zapamiętałam z wyniku to to że do 21 mm płyn w wnęce płuca, zapamiętałam tylko 21mm a jest sporo w prawym i lewym płucu takich wnęk z płynem do tego dochodzi cień mlecznej szyby w śródpiersiu i powiększone węzły chłonne. Dzisiaj się dowiedziałam że to są chyba pozostałości po operacji, która miała miejsce 4 maja 2009r. muszę dodać że od dłuższego czasu bolą mnie okolice po operacyjne a mianowicie żebra blizna na przemian boli i swędzi, przy głębszym oddechu ból się nasila. W ubiegłym tygodni byłam też w szpitalu z powodu silnych bóli stawów, okazało się że mam RZS :(
Włączono mi leki Methotrexat oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne
Proszę napiszcie czy to może być coś poważnego?
Pozdrawiam serdecznie

Grażynko!
Przede wszystkim gorąco polecam Ci forum, na którym możesz znaleźć wiele informacji i pomocy - www.toczen.pl , polecam je osobiście - wszystkim osobom z chorobą autoimmunologiczną typu RZS, toczeń i im pokrewnymi.
U nas sobie zostań w swoim cieplutkim gniazdku (Twoim wątku) :) bo po pierwsze zawsze możesz być jedynie w formie gościnnej (czego Ci życzę :) ) a po drugie 'sprawa płucna' do końca jak widać jeszcze wyjaśniona nie jest.

Niestety! Twoje streszczenie opisu TK jest tak bardzo niedokładne, że trudno jest tu cokolwiek wywnioskować prócz tego, że w jamach opłucnowych (obustronnie?) jest płyn.

Wnęka płuca to jest jego obszar anatomiczny (każde płuco ma jedną tylko wnękę), a płyn - w pozycji stojącej widoczny jest zazwyczaj od dołu - czyli najpierw zacienia kąty przeponowo-żebrowe, lub np. wzdłuż szczeliny skośnej.

No nie mogę nic więcej rzec, bo dalej musiałabym się domyślać cóż mogło być tam w tym opisie w rzeczywistości napisane :)

Kwestia płynu w jamie/jamach opłucnowych - wysięk/przesięk może pojawić się w następujących okolicznościach:
  • niewydolność serca
  • jako zjawisko towarzyszące niedodmie
  • na skutek procesu zapalnego (infekcje opłucnej, choroba nowotworowa, schorzenia immunologiczne)
  • na skutek uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych lub limfatycznych
  • na skutek utrudnienia odpływu chłonki drogą naczyń limfatycznych
  • jako zjawisko towarzyszące zatorowości płucnej
  • obecność zwiększonej ilości płynu w jamie otrzewnej
  • marskość wątroby, zespół nerczycowy

Jak więc widać - płyn w jamie opłucnowej może towarzyszyć nawet takiemu schorzeniu jak RZS (w Twoim przypadku jest to istotna, bo dość prawdopodobna ewentualność).
Może być też tak, że faktycznie na skutek wideotorakoskopii wdał się stan zapalny.

Właściwym postępowaniem w tej sytuacji (etiologia pojawienia się płynu w Twoim przypadku nie jest znana, ponadto prawdopodobnie ból w klatce piersiowej to ból opłucnowy) jest punkcja jamy opłucnowej i pobranie płynu do badania.
Możnaby zrezygnować z tego postępowania gdyby przyjąć, że z całą pewnością zjawisko to jest efektem przebytego zabiegu torakochirurgicznego, jednak zważywszy na wywiad (myślę tu o RZS oraz pojawiających się zapalnych guzkach podopłucnowych) oraz przede wszystkim na fakt, że płyn (jak twierdzisz) zbiera się w obydwu jamach opłucnowych (a zabieg dotyczył przecież jedynie lewej strony) - taką punkcję raczej trzeba będzie wykonać.

Możliwe jest jeszcze wstrzymanie się przez lekarza z zabiegiem i zalecenie wykonania kolejnego TK np za miesiąc (zważywszy, że zaczęłaś właśnie leczyć RZS - jeśli płyn w jamach opłucnowych to wysięk reumatoidalny, to leczenie powinno pomóc), jednak to tylko opcja - i to (w mojej jedynie opinii) średnio ostrożna - bo przyczyną może być zakażenie bakteryjne i nie powinno się wtedy czekać z podaniem właściwych leków. Dodam, że leki, które otrzymujesz na RZS działają immunosupresyjnie, a więc dodatkowo osłabiają układ immunologiczny (co przy zakażeniu może stanowić spory, dodatkowy problem).

Tzw. "obraz mlecznej szyby" również zazwyczaj towarzyszy chorobom opłucnej.

Co do powiększonych węzłów chłonnych - które? do jakiego wymiaru? obustronnie? :?ale?:
Mogłoby to stanowić cenną wskazówkę, jednak niestety! nie skopiowałaś/nie przepisałaś sobie wyniku... [__]

Na koniec jeszcze pytanie - czy gorączkujesz?

pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #63  Wysłany: 2010-02-25, 05:41  


Witam DSS
Masz rację że to zbyt mało aby można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale niestety wynik miałam tylko przez chwilę- myślę że pulmonolog też rozważa co jest powodem takiego wyniku, mam nadzieję że po wizycie będę wiedziała coś więcej a nie tylko to że to pozostałość po operacji i płyn sam się wchłonie. Jeśli chodzi o temperaturę to miałam przez 3 dni stan podgorączkowy ( 37,5 ) obecnie norma. Jak tylko będę miała wynik zaraz napisze.
Pozdrawiam serdecznie
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #64  Wysłany: 2010-03-03, 23:51  


Witaj DSS
Właśnie dzisiaj odebrałam wynik TK od lekarz, bardzo zależy mi na Twojej opinii.
Opis:
Tomografia Angio klatki piersiowej - zatorowość
tętnice płucne w badaniu CT drożne, bez cech zakrzepicy.
W obu płucach rozsiane pęcherzyki rozedmowe, obszary mlecznej szyby.
Zmiany włókniste w partiach przypodstawnych płuc.
Płyn w lewej jamie opłucnowej max do 21 mm.
W śródpiersiu NL podostrogowe i okołoprzełykowe śr. do 13 mm, wnęki prawej śr. do 16mm, lewej śr.12 mm.
To cały opis - nie wiem co znaczy NL? :-( , a tak naprawdę to nie wiem nic .
Lekarz powiedział że nie ma powodu do zmartwień może i nie ma, ale nie potrafił mi na żadne pytanie konkretnie odpowiedzieć.
Wiem że ludzie mają znacznie poważniejsze problemy i rozumiem co czują, ja jeszcze w ubiegłym roku też myślałam o najgorszym - miałam szczęście guzek był łagodny, ale teraz każdy wynik jest dla mnie zagadką i w psychice układa się kolejny czarny scenariusz :-(
DSS jeśli znajdziesz chwilę czasu to bardzo Cię proszę odpisz.
Pozdrawiam cieplutko Grażyna
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #65  Wysłany: 2010-03-04, 01:17  


NL - węzły chłonne, w mojej skromnej tutaj nie ma niczego jednoznacznie niepokojącego.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
grazyna484 



Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 63
Skąd: Leszno
Pomogła: 2 razy

 #66  Wysłany: 2010-03-05, 12:12  


Witaj vioom
Dziękuję za pomoc może faktycznie to nic poważnego <bezradny>
Pozdrawiam Grażyna
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group