1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
żołądek - przełyk?
Autor Wiadomość
ana7 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Lis 2009
Posty: 871
Pomogła: 122 razy

 #31  Wysłany: 2012-06-19, 08:53  


Nail_32 u mojego Taty żołądek też tak wysoko został podciągnięty, teraz mąż niech nabiera sił, jest już po wszystkim........
trzymajcie się..
pozdrawiam Was.
no i teraz czekanie na wynik histopatologiczny.
 
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #32  Wysłany: 2012-06-19, 15:06  


Niestety na razie jest kwestia serca. cały czas respirator i dziś lekarz powiedział że stan jest ciężki. niewydolność sercowa i ciśnieniowa. w ogóle nie wiem z czym to się wiąże. tzn. widzę co jest ale nie wiem jakie są tego efekty - czy ta niewydolność może zostać zmieniona i w końcu na wydolność? mówią ze to po tym zabiegu że taki rozległy (dodatkowo usuwano tarczycę). No i teraz nie wiem czy to jest wynik operacji i jak organizm trochę ogarnie te wszystkie ciecia to serce zacznie pracować? nie będzie pracować jak należy - to wiem, bo migotanie utrwalone, ale czy w ogóle zacznie i jakoś go odłączą od tego respiratora? Nie wiem czy to w ogóle pytanie na to forum no ale nie mam kogo pytać.
Ana dzięki za info o tacie i tym żołądku. na to wychodzi ze to tak trzeba. miałam wrażenie że chyba o to chodzi ze to zespolenie najłatwiej na szyi zrobić.
pozdrawiam.
ps. ledwo żyję
 
ana7 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Lis 2009
Posty: 871
Pomogła: 122 razy

 #33  Wysłany: 2012-07-04, 19:48  


Nail co u Was?
 
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #34  Wysłany: 2012-07-05, 18:44  


Witaj Ana, było bardzo ciężko. Za dużo tego było żebym mogła opisać, ale tak skrótowo to był mały dramat i przez jakiś czas rak poszedł w niepamięć a ważniejsze były te kwestie sercowe. Ale na szczęście nastąpił przełom. po 11 dniach na OIOM-ie M wrócił na chirurgię. dochodzi do siebie choć bardzo powoli. chyba nie tak jak po zwykłej operacji bo jednak prawie dwa tygodnie leżenia. mięśnie zapomniały jak pracować. nauka chodzenia, jedzenia. powoli to idzie w tę lepszą stronę :) O histopatologii jeszcze nie mówią, bo najpierw te podstawowe sprawy. przyjdzie czas i na to. wspominają o konieczności chemioterapii ale ja wiem ze to tylko dla dobra sprawy.
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie. :)
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #35  Wysłany: 2012-07-10, 22:44  


Pytanie - może zbyt proste ale w sumie to nie wiem. czy histopatologia po operacji jest odrębnym dokumentem i dostaje się to przy wypisie czy powinno być na wypisie wszystko? Bo u nas napisali tylko - przyjęty na oddział z powodu guza przełyku. z badania hist.pat adenocarcinoma. potem opis pobytu w szpitalu i jakiego zabiegu dokonano (może ktoś przetłumaczyć? - oesophagectomia m/o McKeown Strumectomia. Drainage madiastini.). No i dalej o zaleceniach - ze do poradni torakochirurgicznej i onkologicznej. więcej słowa na temat histopatologii. czy możliwe ze jeszcze nie ma wyniku? (3 tygodnie po operacji) czy może nie dali nam jakiegoś dokumentu? Bo ten pierwszy opis to nie wiem czy mam rozumieć ze to wynik tej nowej histopatologii czy tej z która pacjent został przyjęty? gubię się.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #36  Wysłany: 2012-07-10, 22:58  


Może przytocz w całości?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #37  Wysłany: 2012-07-10, 23:04  


nail_32 napisał/a:
czy histopatologia po operacji jest odrębnym dokumentem i dostaje się to przy wypisie czy powinno być na wypisie wszystko?

Zwykle histpat pooperacyjny jest później niż wypis.

nail_32 napisał/a:
czy możliwe ze jeszcze nie ma wyniku? (3 tygodnie po operacji)

Możliwe. Aczkolwiek dobrze byłoby zadzwonić i dopytać.

nail_32 napisał/a:
Bo ten pierwszy opis to nie wiem czy mam rozumieć ze to wynik tej nowej histopatologii czy tej z która pacjent został przyjęty?

Nie widziałam wypisu, ale domyślam się, że z tej z czasu przyjęcia.

nail_32 napisał/a:
oesophagectomia m/o McKeown Strumectomia. Drainage madiastini.

oesophagectomia m/o McKeown = resekcja przełyku metodą McKeown'a
strumectomia = resekcja tarczycy (częściowa / całkowita)
drainage mEdiastini = drenaż śródpiersia
_________________
 
ana7 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Lis 2009
Posty: 871
Pomogła: 122 razy

 #38  Wysłany: 2012-07-11, 12:47  


tak Nail wyniku jeszcze może nie być. Najlepiej zadzwoń do sekretariatu na oddział i zapytaj czy jest. Ja dzwoniłam jak szalona do lekarza, a on sobie czekał spokojnie w sekretariacie.
Powodzenia!!
Ania
 
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #39  Wysłany: 2012-07-11, 16:13  


dziękuje za informacje. pytałam ciągle lekarza o ten wynik ale w sumie powiedział ze przy wypisie wszystko opisze. takie te odpowiedzi były jakby sam nie wiedział czy ten wynik jest czy go nie ma jeszcze. no a papiery przy wypisywaniu pacjenta były szykowane ekspresowo i było dużo zamieszania wiec na miejscu nawet tego nie sprawdziłam. ale dzięki za odpowiedź. tak myślałam żeby dzwonić na sekretariat. :)
Dziękuję tez za wyjaśnienia tej łaciny. :)

[ Dodano: 2012-07-12, 14:31 ]
no i jest wynik. faktycznie leżał sobie w sekretariacie. szkoda tylko ze nie mogła pani nam go dać od razu. ale nie ważne. wynik jest. nie ładny chyba. Przerzuty były do węzłów chłonnych. Ale napisze więcej później.
 
ana7 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Lis 2009
Posty: 871
Pomogła: 122 razy

 #40  Wysłany: 2012-07-16, 18:41  


To tak jak u nas. Były przeżuty do węzłów chłonnych
Trzymajcie się ciepło...
 
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #41  Wysłany: 2012-07-17, 09:25  


Dzięki Ana. tak jak już ci napisałam - nie wklejam wyników bo nie chce już na nie patrzeć. nabieram sił na dalsza drogę... :)
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #42  Wysłany: 2012-07-27, 21:49  


Witam ponownie i proszę o jakąś pomoc merytoryczną. byliśmy dziś u profesora onkologa w Gliwicach i zdziwił mnie podejściem: ze po takim zabiegu jak przeszedł M raczej nie stosuje się radioterapii podczas gdy czytam to na forum że przechodzą to pacjenci.

Cytuję wyniki:

Fragment żołądka z przełykiem - przełyk dł. 11 cm z frag. żołądka 6x5 cm.:
Gruczolakorak cewkowy G2 połączenia przełykowo-żołądkowego. Rak nacieka całą grubość ściany przełyk i przydankę. Wiarygodna ocen doszczętnosci wycięcia w badaniu mikroskopowym nie jest możliwa z powodu rozcięcia przełyku przed oceną makroskopową. Obecna neuroinwazja.
Proksymalna linia chirurgicznego ciecia - błona śluzowa przełyku bez nacieku raka. Dystalna linia chirurgicznego ciecia - błona śluzowa żołądka bez nacieku raka. Pozostała błona śluzowa przełyku i żołądka o prawidłowej budowie.
W trzech węzłach chłonnych (3/5) okołoprzełykowych stwierdza się przerzuty gruczolakoraka. Maksymalny wymiar przerzutu 1 cm.
- węzeł chłonny nr 110 - materiał przebadano w całości - stwierdza się przerzut gruczolakoraka
- węzły chłonne pnia trzewnego - materiał przebadano w całości : węzeł chłonny z przerzutem gruczolakoraka
- tłuszczak okołoprzełkowy - fragment tkankowy o wym 2,5x1x0,5: tkanki miękkie bez nacieku gruczolakoraka pT3N2.

Na podstawie tego wyniku lekarz stwierdził ze chemia raczej nie potrzebna bo wygląda na to ze wycięto wszytko co trzeba. czy tak wynika naprawdę z tego opisu?
Po uproszeniu dał skierowanie na PET ale mówi ze z uwagi na serce chemia może być zbyt obciążająca. Kardiolog nie miał jednak zastrzeżeń co do chemii.
No i co wy na to?
Proszę o jakąś interpretacje z waszej strony. Bo ja mam ochotę iść do innego lekarza. Liczba tych przerzutów do węzłów mnie przeraża.
 
ana7 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Lis 2009
Posty: 871
Pomogła: 122 razy

 #43  Wysłany: 2012-07-30, 14:07  


Nail nie wiem...nie potrafię Ci pomóc...
Czekajmy na wypowiedź kogoś innego...
Wspieram na odległość...
Trzymajcie sie..
 
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #44  Wysłany: 2012-07-30, 16:08  


Dzięki Ana. Ja ponawiam prośbę o jakąś pomoc merytoryczna. czy powinna być chemia? już umówiliśmy się do innego lekarza, ale chciałabym wiedzieć jak rozmawiać i o czym. bo wychodzi na to ze człowiek przed wizytą u lekarza powinien się trochę doszkolić żeby wiedzieć o co pytać...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #45  Wysłany: 2012-07-30, 17:37  


Jest to stadium zaawansowania IIIB, w IV-stopniowej skali niestety dość wysokie.

W takiej sytuacji zalecenia PUO, cytując, są następujące:

Cytat:
W raku gruczołowym dolnej części przełyku pooperacyjna CRTH [chemioradioterapia - dop. mój] zwiększa odsetek przeżyć 5 letnich i zmniejsza odsetek niepowodzeń miejscowych, w porównaniu z chorymi leczonymi wyłącznie operacyjnie.

źródło: Zalecenia postępowania diagnostyczno - terapeutycznego w nowotworach złośliwych - 2011 r. ; Polska Unia Onkologii ; Gdańsk 2011

Główny problem polega na tym, iż w przypadku stwierdzenia cechy T2 i więcej zwykle stosuje się przedoperacyjną chemioterapię, która tutaj nie miała miejsca. Dodatkowo wynik histpat nie przyniósł dobrych wiadomości - mamy neuroinwazję, brak możliwości oceny czy marginesy mikroskopowo były czyste.

Niestety stan ogólny, zwłaszcza kwestie kardiologiczne, mogą faktycznie utrudnić włączenie dalszego leczenia, choć skoro kardiolog nie oponował, to widocznie takich p/wskazań nie widzi.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group