Tak, ale wiele zależy od rozległości zabiegu operacyjnego. Operacje torakochirurgiczne do takich należą. Ponieważ istnieje zwiększone ryzyko powikłań zakrzepowo zatorowych, to czas leczenia może być dłuższy. I w takich przypadkach podaje się dotąd lek dopóki istnieje zwiększone ryzyko zakrzepów i zatorów żylnych oraz do czasu uruchomienia pacjenta. Najlepiej gdy lekarz rozważy indywidualnie zastosowanie terapii na podstawie wieku chorego, współistniejących schorzeń, innych na stałe przyjmowanych leków oraz czynników tzw.ryzyka itp...
I pewnie tak było w przypadku Taty Kamilki...
Tato nigdy nie mial problemów zakrzepowych i mam nadzieje, że nadal ich nie ma. Operacja była poważna Tato miał usunięty płat płuca prawego i węzły chłonne. Stracił dużo krwi. Dlatego też byłam ciekawa czy nie powienien dostawac tych zastrzykow równiez przez jakis czas w domu.
Więcej pije tak jak doradzałyście, ale niestety nadal nie może odkaszlnąć nic zalegającego w płucach.
Oklepuje mu plecy 3x dziennie. Na razie wszystko jest w miarę w porządku choć czasami widze, że ma problemy ze złapaniem tchu i go przydusza.
ale mam pytanie odnośnie niepokojących objawów, które sie pojawiają, dzisiaj mija 21 dzień po operacji Taty...
u Taty co jakiś czas pojawiają się silne bóle w okolicy serca, nie wiem czy to serce go boli dokładnie, ale na pewno po tej stronie (jest to przeciwna strona do operowanej) Co to może być??
Tato również skarży się na ból i gniecenie i "dziwne " uczucie w miejscu przepony , Tato ma przepukline kresy białej, Tato bardzo dziwnie co jakiś czas nie może złapać powietrza i tak jakby to ująć dyszy i widze że uciska sobie wtedy to miejsce gdzie jest przepona i to niby jakos mu troche pomaga
Martwię się, niepokoją mnie te objawy, już 3 tygodnie mineły od operacji a Tatko nie wygląda moim zdaniem za dobrze, czy to po prostu za krótki okres minął żeby już było wszystko ok??
proszę o pomoc i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania
Może przedzwoń do szpitala gdzie Tata miał operację, na dyżurkę lekarską, powiedz co się dzieje, jakie Tata ma dolegliwości, tutaj ciężko cokolwiek mówić, od czego to jest. Różnie może być…
Może jakieś EKG by trzeba było zrobić w ośrodku zdrowia czy na SOR i dobrze by było aby jakiś lekarz sprawdził czy to od przepukliny czy nie, zrobili by badania.
Tak jak zaproponowała ileene, należy zacząć od EKG i pobrać badania krwi poza morfologią, elektrolitami, ważna jest kinaza kreatynowa (CK) i inne badania. Tylko lekarze w szpitalu mogą pomóc. I albo Tatę położą na oddziale alby wróci do domu. Tata jest dopiero trzy tygodnie po operacji i mogą wystąpić w tym czasie tzw.późne powikłania.. Lepiej to sprawdzić...
Dzisiaj przyszły wyniki badania cyto-histopatologicznego
Podaję wyniki, bardzo proszę o jakąś wskazówke, pomoc, bo Tato do onkologa pójdzie dopiero po weekendzie...
OPIS MAKROSKOPOWY:
Płat płuca z guzem położonym podopłucnowo o wymiarach 4x2,5x2 cm. wycinki pobrano z :
1) guza od strony opłucnej [a, b]
2) dodatkowo we wnęce płuca białawy guz (pakiet węzłów chłonnych) o wymiarach 2x1 cm. wycinek podłużny [c] i wycinek poprzeczny [d]
3) miąższu płuca poza guzem [e]
4) obrączki oskrzela [f]
5) w. chł. Gr 4R (3) [g, h]
6) w. chł. Gr 7 (7) [i]
ROZPOZNANIE:
Ad. 1. Rak gruczołowy śluzowy (Invasive mucinous ADC) ok. 70% ok. 30 % utkania brodawkowatego. Naciek zajmuje opłucną trzewną. Martwica ok. 10%. Włóknienie podścieliska.
Ad. 2. Przerzuty gruczolakoraka do węzłów chłonnych gr. 12.
Ad. 3. Zmian nowotworowych nie stwierdzono. Krwawienie wewnątrzpęcherzykowe.
Ad. 4. Gniazda komórek rakowych widoczne w świetle naczyń limfatycznych węzła chłonnego przylegającego do oskrzela. Śluzówka oskrzela bez zmian nowotworowych.
Ad. 5. 3 węzły chłonne gr. 4R - w 1 znaleziono przerzuty grzoczolakoraka (1/3)
Ad. 6. Zmian nowotworowych nie stwierdzono (0/7)
Przerzuty gruczolakoraka do węzłów chłonnych gr.12 ( dotyczy węzłów chłonnych płatowych oraz gr.4R - w jednym znaleziono przerzuty grzoczolakoraka (1/3) (węzeł chłonny śródpiersia górnego). One zostały usunięte.
Guz o wymiarach 4x2,5x2 cm.
Zaawansowanie guza pierwotnego, regionalnych węzłów chłonnych i przerzutów w odległych.
Cecha T - T2a ( guz większy niż 3 cm, ale nie większy niż 5 cm)
Cecha N - przerzuty w węzłach chłonnych - T2a
Stopień zaawansowania choroby :
III A
Proszę mnie poprawić jeśli źle "policzyła".
Prosze o odpowiedz w kwestii Ad.4. poniewaz nie do konca rozmiem, czy to znaczy, ze komorki rakowe poprzez naczynia limfatyczne moga rozprzestrzennic sie na reszte organizmu????
Czy ten wezel chlonny przylegajacy do oskrzela to jest ten wezel z gr 12 ????
Czy to, ze komorki sa juz widoczne w wezlach stanowi o tym, ze mogly rozprzestrzenic sie na inne narzady??
Zastanawia mnie wynik TK i PET i to ze na jednym badaniu bylo cos niepokojacego na lewym plucu a na innym nie bylo to widoczne...
[ Dodano: 2015-01-04, 01:18 ]
Czy można stwierdzić z w/w wyników czy guz w prawym plucu jest to guz pierwotny czy może to być przerzut z innego organu ??
Ad.4. poniewaz nie do konca rozmiem, czy to znaczy, ze komorki rakowe poprzez naczynia limfatyczne moga rozprzestrzennic sie na reszte organizmu????
Tak, ponieważ, istotną cechą raka jest naciekanie i niszczenie okolicznych tkanek oraz zdolność do dawania przerzutów do węzłów chłonnych i odległych narządów, gdzie komórki nowotworowe zagnieżdżają się i mogą tworzyć kolejne guzy.
kamila85 napisał/a:
Czy ten wezel chlonny przylegajacy do oskrzela to jest ten wezel z gr 12 ????
Tak.
Węzły tej lokalizacji zostały podzielone na grupy. Wzdłuż tchawicy i oskrzeli znajdują się węzły chłonne oskrzelowo - płucne. W miejscu odejścia oskrzeli płatowych.
Dalej węzły chłonne płucne czyli miejsce dalszego podziału oskrzeli . Węzły tchawiczo - oskrzelowe górne i dolne, to są kąty między tchawicą a oskrzelem. Następnie węzły tchawicze - przebiegają wzdłuż tchawicy.
Generalnie naczynia chłonne tworzą jakby sieć głęboką i powierzchowną.
kamila85 napisał/a:
Czy to, ze komorki sa juz widoczne w wezlach stanowi o tym, ze mogly rozprzestrzenic sie na inne narzady??
Nie można tego wykluczyć, dlatego będzie leczenie onkologiczne uzupełniające...
kamila85 napisał/a:
Zastanawia mnie wynik TK i PET i to ze na jednym badaniu bylo cos niepokojacego na lewym plucu a na innym nie bylo to widoczne...
PET - jest bardzo dokładnym badaniem - jest bardzo pomocne przy ostatecznym postawieniu rozpoznania pomaga również określić lokalizację przerzutów.
kamila85 napisał/a:
Czy można stwierdzić z w/w wyników czy guz w prawym plucu jest to guz pierwotny czy może to być przerzut z innego organu ??
Bardzo proszę o opinie i poradę, które centrum onkologiczne jest polecane przes Was, Waszych bliskich?? Instytut onkologiczny w Warszawie czy Centrum Onkologii w Gliwicach??
Kamilko,
nie będę się wypowiadać na temat Centrum Onkologii w Gliwicach - ponieważ nigdy tam nie byłam. Ja mam jak najlepszą opinię na temat Centrum Onkologii w Warszawie. Bardzo sobie chwalą pacjenci dr Annę Janowicz-Żebrowską. Spokojna, konkretna wysłuchuje chorego dokładnie, nie przerywa rozmowy, nie zerka na zegarek. Również dokładnie czyta dokumentację. Chorzy bardzo Ją chwalą. Za każdym razem bada, zadaje dodatkowe pytanie... Wprowadza miłą atmosferę., a przede wszystkim wysokiej klasy specjalistka...
Jest onkologiem klinicznym, pracuje na oddziale w Centrum Onkologii i w przychodni przyklinicznej (Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej).
Jest naprawdę godna polecenia. Też miałam szczęście być pod Jej opieką..
Dziękuję, czy ta przychodnia mieści sie na ul. Roentgena??
[ Dodano: 2015-01-08, 11:36 ]
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak będzie wyglądać teraz po kolei leczenie Taty?? Jest diagnoza, teraz wizyta u onkologa i jeśli pojedziemy do Warszawy i będzie zalecona przez tamtejszego lekarza chemia to czy Tato będzie ja dostawał tam czy lekarz wypisze chemię a Tato będzie ją dostawał w naszym mieście??
Tak, po diagnozie jest wizyta u onkologa. Na podstawie danych i ogólnego stanu pacjenta lekarz dobiera jeden ze schematów leczenia onkologicznego. Określa wstępnie np. ilość chemioterapii uzupełniającej leczenie operacyjne. Przed każdym cyklem chemioterapii jest zawsze pobierana krew na morfologię oraz inne badania w/g zaleceń lekarza. To wszystko jest na miejscu. Chemioterapia jest podawana w trybie jednodniowego pobytu na oddziale. W sytuacji nasilonej reakcji po chemioterapii można zgłosić się o pomoc do Centrum Onkologii.
Cytat:
Tato będzie ja dostawał tam czy lekarz wypisze chemię a Tato będzie ją dostawał w naszym mieście??
Raczej ten wariant odpada.
Ale zadzwoń i poproś o połączenie z gabinetem w przychodni przyklinicznej Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej. Będziesz miała informację z pierwszej ręki..
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum