1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak trzustki
Autor Wiadomość
Michał1234 


Dołączył: 03 Lis 2016
Posty: 16

 #31  Wysłany: 2017-06-18, 07:58  


Tata juz nic nie je tylko troche pije.. otrzymuje kroplowke jedna dziennie bo wiecej juz nawet organizm nie przyjmuje - nie chce nawet ta jedna leciec, w dalszym ciagu wymiotuje dlatego mam pytanie odnosnie podawania kroplowek przy takkim stanie - czy jest sens je podawac, czy nie jest to niepotrzebne przedluzanie cierpien? Czytalem ze kroplowka na wzmocnienie jest czasami bledem... czy przy takim stadium gdzie wiekszosc dnia Tata przesypia ale jest jeszcze lontakt choc slaby bo nie ma sily rozmawiac mozemy mowic o dniach czy tygodniach?
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #32  Wysłany: 2017-06-18, 14:42  


Michał1234 zapewne już czytałeś na tym forum że w stanie terminalnym podawanie kroplówek już nie pomogą, a tylko niepotrzebnie przedłuża agonię. Z tego co opisujesz u taty będą to raczej dni a nie tygodnie i myślę że najbardziej potrzebny jest mu teraz spokój a nie nawadnianie na siłę. Porozmawiaj z lekarzem o tym.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #33  Wysłany: 2017-06-18, 16:56  


Michał1234 napisał/a:
ze kroplowka na wzmocnienie jest czasami bledem..

Nie ma czegoś takiego jak kroplówka na wzmocnienie.
Michał1234 napisał/a:
pytanie odnosnie podawania kroplowek przy takkim stanie - czy jest sens je podawac, czy nie jest to niepotrzebne przedluzanie cierpien?

Jeżeli lekarz ocenia taty stan jako zbliżający się koniec to kroplówka nie pomoże a tylko przedłuża agonię, zrezygnowałabym z jej podawania, nic nie pomoże a przedłuży taty cierpienie a tego chyba nie chcecie.
Michał1234 napisał/a:
mozemy mowic o dniach czy tygodniach?

Raczej dni a mogą i być godziny.

trzymaj się.
 
Michał1234 


Dołączył: 03 Lis 2016
Posty: 16

 #34  Wysłany: 2017-06-18, 20:44  


Te kroplowki zapisal lekarz z hospicjum z tym ze zapisal ich wiecej a Tata i tak dosstaje mniej bo pielegnoarka ktora przychodzi nie jest w stanie podac wiecej niz jednej, tak naprawde juz z ta jedna jest problem bo nawet z wkluciem bylo ciezko... hospicjum z ktorego jest lekarz ma dobre opinie ale nie mam do konca zaufania do tej decyzji widzac stan Taty i biorac pod uwage to co czytalem ze czesto ktoppowki niepotrzebnie przedluzaja cierpienie ale skoro lekarz zalecil to ciezko jest nam podwazyc ta decyyzje bo w koncu to lekarz chyba powinien wiedziec najlepiej... U Taty wczoraj nastapila chwilowa poprawa a dzis juz mozna powieedziec ze w 2/3 dniach traci swiadomosc tzn majaczy i miesza fakty a tylko w ok 1/3 mowi zsensem ale za to nie za wiele.. domyslam sie ze te objawy swiadcza ze mamy coraz mniej czasu ale czy mozemy poczekac jeszcze z 2-3 dni na zawolanie ksiedza zeby Tata juz nie byl tego swiadomy czy lepiej nie ryzykowac bo czasu jest mniej?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #35  Wysłany: 2017-06-19, 16:23  


Michał1234,
Oczywiście decyzji lekarza podważać nie będziemy ale może warto o tym szczerze z lekarzem porozmawiać. Jak już jest ta kroplówka to starajcie się żeby bardzo powoli leciała.
Michał1234 napisał/a:
czy mozemy poczekac jeszcze z 2-3 dni na zawolanie ksiedza zeby Tata juz nie byl tego swiadomy czy lepiej nie ryzykowac bo czasu jest mniej?

Zapytajcie taty o księdza, przecież ksiądz może przyjść z posługą namaszczenia chorych a co z tej wizyty wyniknie to już będzie między księdzem a tatą. Będziecie czekać aż tato będzie nieświadomy a może chce tej wizyty.

pozdrawiam ciepło.
 
karalajna 


Dołączyła: 20 Sie 2016
Posty: 110
Skąd: Łódź
Pomogła: 9 razy

 #36  Wysłany: 2017-06-20, 14:41  


Myślę, że wezwanie księdza nie zaszkodzi Twojemu Tacie, a może pomóc, jeśli to będzie właściwy człowiek, i będzie umiał łagodnie i delikatnie to wszystko przeprowadzić. Jak zauważyła Marzenka, zawsze można powiedzieć, że ksiądz został wezwany w intencji modlitwy za zdrowie, a jednocześnie zapytać Taty, czy chciałby się wyspowiadać. Rak to właśnie dlatego taka straszna choroba, że chory prawie do końca ma świadomość, co się z nim dzieje i że umiera, więc Tata na pewno zdaje sobie sprawę jaka jest sytuacja i ksiądz go nie wystraszy. Wizyta księdza może ukoić jego lęki, aby mniej bał się śmierci i wierzył, że idzie do lepszego świata. Ale to oczywiście moja osobista opinia, którą możesz wziąć pod uwagę. Ja wezwałam do mojej Mamy księdza, bardzo ją to uspokoiło, bo bardzo chciała się wyspowiadać. Ksiądz był wspaniały, bo to był taki szpitalny ksiądz, który chodzi do umierających, Mama też dzielna, a ja straszliwie płakałam i bardzo było mi wstyd. No cóż, nie miałam jeszcze wtedy doświadczeń z umieraniem, teraz to człowiek jest o milion lat świetlnych z wiedzą, jak należy się zachować :-) Pozdrawiam cieplutko.
_________________
Mamuś- rak przewodów żółciowych, trzy tygodnie walki od diagnozy
Mamuś- kocham Cię
 
Michał1234 


Dołączył: 03 Lis 2016
Posty: 16

 #37  Wysłany: 2017-06-23, 08:33  


Kroplówki zostały odstawione, Tata dalej nic nie je, troche pije ale wciąż wymiotuje i odkrztusza wydzieline... pojawiły się duszności, nie ma już siły wstawać i kontakt jest bardzo utrudniony bo brakuje sił na mówienie albo poprostu większość czasu śpi... oczy ma na pół przymknięte wg lekarza to jeszcze nie agonia ale przeczucie i objawy ktore wystapily a ktore sa opisywane na forum oraz na innych stronach podpowiadaja cos zupelnie innego... sam już nie wiem czy jestesmy przewrazliwieni i stan Taty oceniamy za ostro ale patrzac jak to sie zmienia lawinowo od okolo 2 tygodni dziwi nas to co mowi lekarz tym bardziej ze pielegniarki ktore przychodza mowia o czuwaniu...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #38  Wysłany: 2017-06-23, 10:17  


Michał1234,
Taki stan niejedzenia, osłabienia, leżenia, braku kontaktu, przysypiania może trochę potrwać, pewnie, że to już nie czas liczony w miesiącach ale w tygodniach. Na pewno zbliżacie się z każdym dniem do końca drogi i może to nastąpić i za dwa tygodnie jak również w każdej chwili, dużo zależy jak silne jest serce.

Przykro mi, trzymaj się i sił życzę rodzinie w tym trudnym czasie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group