1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak sutka przewodowy inwazyjny
Autor Wiadomość
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #106  Wysłany: 2011-08-13, 22:05  


Dziękuję za rady Finlandio i gabo. Maść kupię jutro, dziś Mama posmarowała rękę Altacetem..
Mama bierze podczas bólu 2/3 nurofeny (te mocniejsze) dziennie, ale mimo to- niewielka ulga... Dziś jej nie bolała. Generalnie ciśnienie ma raczej niskie, pije 1 kawę, herbat raczej mało- nie smakowały jej nigdy, a po chemii już w ogóle ma wstręt. Pije tyle co zawsze.
Kazałam Jej wszystko zgłosić za tydzień, postaram się pojechać z Nią i być podczas wizyty.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #107  Wysłany: 2011-08-13, 23:07  


Zmierz jej ciśnienie w trakcie bólu, a w ogóle wypróbujcie czy kostka rosołowa rozpuszczona w szklance wody pomoże. Bo tak między nami to ja już widzę jak lekarz w CO z uśmiechem i ochoczo zabiera się do tego problemu. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #108  Wysłany: 2011-08-13, 23:11  


Ok, tak zrobię, gaba.
A na wizytę pójdę, a jak lekarka to oleje to zapytam się, od czego w końcu jest. Przecież mówi się, że podczas chemioterapii ważne jest zgłaszanie każdych dolegliwości, a to nie byle jaka dolegliwość- Mamie się coś takiego nie zdarzało... a mówi, że ból nie do zniesienia.
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #109  Wysłany: 2011-08-23, 23:11  


gaba, skąd wiedziałaś? 8-)
Dziś Mama dostała zaskakująco szybko chemię, ok. 11 z minutami była PO wizycie.
Przytoczę pewien dialog:
- Pani doktor, tu mam takie krostki, i tu jeszcze... dużo tego, czy to coś złego?
- (nie spoglądając...) Proszę udać się do dermatologa
- Dobrze... Yyy.. Pani doktor, mnie ta ręka lewa boli, w zasadzie to ta prawa też, lewa przestaje po kilku dniach
- To normalne, pani przyjmuje chemię
- Pani doktor, jeszcze taka jedna sprawa mnie nurtuje... Miałam okres w terminie, ale trwał aż 10 dni...
- Proszę iść do ginekologa.
O głowę zapomniała się bidula spytać, choć pewnie wysłałaby ją do internisty (neurologa by sobie odpuściła). A więc standard, onkolog wypełniała Mamy dokumenty i szybko na chemię.
Mama miała usg tarczycy plus TSH FT3,4 i wyniki są dobre. Kiedy powinnyśmy zrobić EKG? Teraz czy po 6 wlewie? I co z usg jamy brzusznej, Mama jest po żółtaczce i mimo diety nieraz wątroba jej "wyrzuca", jak to mówi?
Generalnie Mama przechodzi ten wlew ciężko, ma odruchy wymiotne, tylko nie ma czym wymiotować. Na szczęście połowa już za Nią.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #110  Wysłany: 2011-08-24, 00:56  


Ekg trzeba bez zwlekania zrobić jak tylko mama poczuje się sercowo źle. Ekg to jest badanie które pokazuje coś jak już jest źle (albo bardzo źle). Zwykle jest tak że objawy (i to silne) są wcześniej niż zmiany w ekg, ekg potwierdza że te objawy są sercowe i wskazuje obszar zaburzeń. Sytuacje w których nie ma niepokojących objawów a tylko na ekg coś wychodzi są rzadkością i dotyczą ludzi chorujących od dawna którzy tak przywykli do swoich objawów że uznają to za stan normalny. A właściwie przy kardiotoksycznej chemii to trzeba się zgłosić na SOR do najbliższego szpitala lub wzywać pogotowie przy każdych niepokojących objawach. Nie dostaliście żadnej ulotki?
Mam nadzieję, że bóle głowy trochę odpuściły skoro nie od nich zaczęła ten inspirujący dialog. Ale mam pewien sposób na wymuszanie trochę lepszych odpowiedzi. Trzeba zadawać pytanie "na temat", tematem jest chemia, więc należy pytać: Czy te krostki to skutek chemii? Czy ja mogę dostać jakąś osłonę na wątrobę bo jestem po żółtaczce (może Hepa- Mertz). Ja bym tą sprawę ustaliła z onkologiem bo to trzeba z nimi uzgadniać, a śmierć z powodu niewydolności wątroby u chorych onkologicznych nie jest rzadkością. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #111  Wysłany: 2011-08-24, 19:45  


gaba, dobiłaś mnie dzisiejszą odpowiedzią, ale nie tak negatywnie wcale, po prostu z Mamą nie jest tak źle. Pytam o to ekg, bo wiadomo, że chemioterapia obciąża serce i zastanawiamy się, jak/kiedy to monitorować. Mama nie ma żadnych innych obciążeń i objawów.
Co do wątroby- przyjmuje Sylimarol 70 (czyli mocniejszy), rano i wieczorem. Do tego oczywiście na żołądek gasec. To ustalone, ale chyba jednak usg nie zaszkodzi? Kiedy je zrobić?
A Mama dzisiaj już o wiele lepiej, zjadła kajzerkę i wypiła herbatę. Do tego niezliczoną ilość wody.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #112  Wysłany: 2011-08-24, 22:04  Wtaj Asia19!


przeczytałam jeszcze raz Twój wątek i nie dowiedziałam się, a Ty chyba nie napisałaś , jakie mama miała receptory, oprócz HER-2 (-), pozdrawiam annas
_________________
anna
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #113  Wysłany: 2011-08-24, 22:14  


Aniu receptory są dodatnie, a her rzeczywiście ujemny :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #114  Wysłany: 2011-08-24, 22:22  


Asiu, a ja starałam się Ci wytłumaczyć że nie można wychwycić zmian w sercu przed wystąpieniem symptomów, nie ma takiego badania że chora której nic nie dolega idzie robi badanie a lekarz mówi "o zaczyna się u Pani uszkodzenie mięśnia sercowego trzeba zacząć leczyć". Niestety najpierw duszność, nadmierne zmęczenie, nieregularne uderzenia, a dopiero później zmiany w ekg lub innym badaniu (najlepiej byłoby po chemii a przed radioterapią zrobić echo serca).
Mój gastrolog (a podobno dobry) wierzy tylko w asparginian ornityny czyli to co w Hepatilu (mała dawka) i Hepa-Mertz (duża dawka, na receptę). Pozdrawiam
_________________
sprzątnięta
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #115  Wysłany: 2011-08-24, 22:47  


gaba, dziękuję, wolę spytać. Wszędzie się tyle trąbi, żeby obserwować człowieka podczas chemioterapii a tak naprawdę sama widzisz, jak mało my wiemy. Dziękuję Ci jeszcze raz za każdą radę.
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #116  Wysłany: 2011-08-26, 10:24  


Mamę znów boli mocno głowa (wczoraj w ciągu dnia nie było mnie w domu). Wzięła nurofen czerwony, ale tylko leży, trochę je. Mierzyłam ciśnienie, 109/72 co u niej jest naprawdę dobrym ciśnieniem. W poniedziałek pojedziemy do rodzinnego, bo dziś Mama nie da rady, jest po prostu zmęczona. gaba, pomysł z kostką nie przejdzie, bo go zwymiotuje: jest bardzo wyczulona na zapach. A poza tym moja Mama ma taki charakterek, że narzeka na ból np. lewej ręki, ale już posmarować się maścią to nie chce (nawet nie daje mi), bo 1) nic to jej nie daje- a smarowałyśmy 2, 3 razy, 2) pójdzie do lekarza to jej pomoże :mrgreen: Zawzięta ta moja Mama, jakby nie rozumiała, że chcemy jej pomóc. :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #117  Wysłany: 2011-08-26, 19:05  


To może wypije mocno zmineralizowaną wodę, kawę z cytryną (bez cukru), cola bezcukrowa, gotowana herbata, generalnie chodzi o to żeby podnieść ciśnienie. Ale uwaga napoje z cukrem (kawa, herbata, cola) po krótkim (do 10 min) okresie podniesienia ciśnienia, w końcowym rezultacie je obniżają. Przy takim ciśnieniu to pomagają środki typu etopiryna (przeciwbólowy połączony z kofeiną) Ale generalnie to takie bóle jakkolwiek bardzo dokuczliwe nie sygnalizują niczego złego. Zostały już tylko 2 chemie? Wyniki dobre? Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #118  Wysłany: 2011-08-26, 19:14  


gaba, ale dla mojej Mamy takie ciśnienie jest normalne. Mama też leży, odpoczywa, więc tym bardziej raczej nie spodziewałabym się wyższego. Na szczęście krew ma dobrą, ale zostały jeszcze 3 wlewy. Połowa za nami. Jeszcze tylko 3 razy...
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #119  Wysłany: 2011-08-26, 20:42  


Asiu, przy bólach typu migrenowego podniesienie ciśnienia daje pewną ulgę, nikt nie wie dlaczego, bo istota bólu migrenowego jest nieznana (a tu w dodatku nie ma pewności że to typowy migrenowy). Mama ma rezerwy (ciśnienie można jej podnosić) to czemu nie spróbować - ostatecznie to sposób który pomaga w wielu wypadkach. Czy w trakcie chemii mama miała badane elektrolity? Czy dostaje steryd? Jeżeli nie, to powinna o tych bólach powiedzieć onkologowi, bo to już drugi raz pojawiły się w drugiej dobie po chemii? Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #120  Wysłany: 2011-09-13, 22:16  


Mama dostała 2 chemię [w następnym poście sprostowanie: 4 chemię / Richelieu],
rozmawiała z lekarzem o tych swoich bólach i chyba nic nie ustalili- miałam być z Mamą u lekarza, a oczywiście jak zwykle mnie nie ma :( Zresztą w domu Mama sama z chłopakami, ja odpoczywam, siostra dostała pracę i tak to bywa...
Ale napiszę Wam coś, w CO coś się dzieje.. zmienia się na lepsze... Mama już o 11 dostała chemię! Oby tak dalej... zobaczymy, jakie będą objawy, mam nadzieję, że im dalej w las, tym będzie lżej (czyli inaczej, niż pisze większość osób po chemii...)
Pozdrawiam, Asia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group