1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak niedorobnokomórkowy- badania kliniczne?
Autor Wiadomość
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #16  Wysłany: 2017-11-07, 11:09  


córka82,
Rak niedrobnokomórkowy NOS (not otherwise specified), czyli inaczej niesklasyfikowany, ponieważ nie można określić czy to np. płaskonabłonkowy czy gruczołowy.
córka82 napisał/a:
a co oznaczają te wskażniki
p 63 (-)
TTF-1 (-)

To informacje z badań immunohistochemicznych, barwienie mucykarminem ujemne - brak śluzu w komórkach rakowych. Komórki nowotworowe p63 (-) i komórki nowotworowe TTF (-) nieobecne. Komórki TTF są charakterystyczne dla gruczolakoraka pierwotnego płuc, u taty wyszły minusowe czyli nie jest to gruczołowy, tak "po prostemu " wyjaśniając.

pozdrawiam
 
córka82 


Dołączyła: 27 Paź 2017
Posty: 33
Skąd: Wrocław

 #17  Wysłany: 2017-11-07, 11:19  


aha, dziękuję bardzo za odpowiedź, jednak musze dopytać


czyli nie jest to gruczołowy, ale nie można powiedzieć że płaskonabłonkowy?

czyli jest to NOS- jakby mieszaniec?

:( może jakiś link żeby się doszkolić bym prosiła
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #18  Wysłany: 2017-11-07, 12:06  


córka82 napisał/a:
czyli nie jest to gruczołowy, ale nie można powiedzieć że płaskonabłonkowy?

Nic nie musisz dopytać bo jest to już postawiona diagnoza, ani jeden ani drugi czyli nie gruczołowy, nie płaskonabłonkowy, jest to rak niesklasyfikowany i leczenie będzie takie jak w przypadku raka niedrobnokomórkowego.
córka82 napisał/a:
czyli jest to NOS- jakby mieszaniec?

żaden mieszaniec, tylko podczas badań immunohistochemicznych, nie dało się sprecyzować konkretnego rodzaju raka, są takie typy raka, które nie wykazują konkretnego typu, dlatego NOS.
córka82 napisał/a:
może jakiś link żeby się doszkolić bym prosiła

Link do zaleceń, leczenia raka niedrobnokomórkowego od str. 81.
http://www.onkologia.zale...%20oplucnej.pdf

pozdrawiam
 
córka82 


Dołączyła: 27 Paź 2017
Posty: 33
Skąd: Wrocław

 #19  Wysłany: 2017-11-08, 22:26  


Mam jeszcze jedno pytanie.
Jaką chemią leczy się NOS y?

Taką jak gruczolak, płaskonablonkowe czy jeszcze innym rodzajem?

Zastanawiam się w odniesieniu do raka taty...
 
MalgorzataB 


Dołączyła: 01 Lip 2017
Posty: 153
Pomogła: 9 razy

 #20  Wysłany: 2017-11-08, 22:52  


Bardzo często stosowany schemat to cisplatyna i etopozyt. Moja mama (niedrobnokomórkowy NOS) właśnie tak była leczona.
 
Mika 


Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #21  Wysłany: 2017-11-09, 09:08  


Myślę,że mogą być jeszcze wykonane badania w kierunku oznaczenia mutacji genu EGRF.

"Podczas kwalifikowania do leczenia inhibitorami kinazy tyrozynowej receptora naskórkowego
czynnika wzrostu (EGFR, epidermal growth factor receptor) chorych z rozpoznaniem
gruczolakoraka i  NDRP nieokreślonego należy ocenić w  materiale tkankowym stan genu
EGFR (obecność aktywującej mutacji). Ocena stanu genu KRAS jest niepotrzebna, ponieważ
mutacje obu wymienionych genów nie występują łącznie. W części przypadków możliwa jest
również ocena stanu genu EGFR z materiału pobranego przy użyciu cienkoigłowej biopsji
i — rzadziej — wymazów oskrzelowych"

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-11-09, 09:37 ]
Cytaty wypowiedzi bez podania linku do źródła są niedozwolone (Regulamin Forum, cz. II, pkt 18).

Jeżeli przytaczasz jakiś cytat trzeba podać źródło.


 
córka82 


Dołączyła: 27 Paź 2017
Posty: 33
Skąd: Wrocław

 #22  Wysłany: 2017-11-09, 09:29  


Tak mutacje są obecnie badane EGFR oraz ALK (nie wiem czy jedna wyklucza drugą? ktoś wie?)

Jednak niepokoi mnie rozpoznanie histopatologiczne. Ciekawa jestem czy wszystkie NOSy leczy się tak samo, bo przecież jest ich wiele rodzai i czy są jakieś standardy leczenia tego typu nowotworów?
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #23  Wysłany: 2017-11-09, 09:37  


córka82 napisał/a:
Tak mutacje są obecnie badane EGFR oraz ALK (nie wiem czy jedna wyklucza drugą? ktoś wie?)
Tak. Poczytaj tu: cytat:

Zadaniem patomorfologa jest - w wypadku raka płuca - zabezpieczenie i wybór reprezentatywnego materiału do badań molekularnych. W efekcie tych badań wiadomo, czy występuje mutacja genu EGFR, która kwalifikuje chorego do zastosowania jednego z leków celowanych. W nowotworach tych stwierdza się również mutacje genu K-RAS, których obecność jest przeciwwskazaniem do takiego leczenia (w praktyce klinicznej badanie tych mutacji w raku płuca nie jest celowe, ponieważ mutacje EGFR i K-RAS wykluczają się wzajemnie).

W fazie wprowadzania do praktyki klinicznej jest ocena obecności genu fuzyjnego EML4-ALK. Gen ten stwierdza się w guzach, które są EGFR-ujemne oraz K-RAS-ujemne, dlatego oznaczenie ewentualnej obecności tego genu wykonuje się w przypadkach, gdy nie stwierdzono mutacji genu EGFR. Konkludując, rekomendowany algorytm postępowania diagnostycznego powinien polegać najpierw na ocenie obecności mutacji EGFR i u chorych, u których jej nie stwierdzimy, wykonania badania w kierunku rearanżacji ALK.


źródło: http://www.poradnikzdrowi...-roz_41393.html
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #24  Wysłany: 2017-11-09, 09:43  


córka82 napisał/a:
ALK (nie wiem czy jedna wyklucza drugą? ktoś wie?)

Cytat:
U chorych bez narażenia na dym tytoniowy w wywiadzie, z rozpoznaniem gruczolakoraka
lub nieokreślonego NDRP i bez obecności mutacji w genie EGFR, można dodatkowo przeprowadzić
badanie w kierunku rearanżacji genu ALK, która prowadzi do utworzenia fuzyjnego
genu EML4-ALK i występuje u 3–5% chorych, najczęściej u młodych i niepalących mężczyzn
z  podtypem sygnetowatokomórkowym gruczolakoraka. Oznaczanie stanu genu EML4-ALK
jest jednak celowe tylko w sytuacji, kiedy istnieje możliwość zastosowania kryzotynibu (lek
anty-EML4-ALK). Ocena innych tkankowych i surowiczych biomarkerów nie ma obecnie zastosowania
w klinicznej praktyce.

http://www.onkologia.zale...13_03_Nowotwory pluca i oplucnej.pdf
córka82 napisał/a:
Ciekawa jestem czy wszystkie NOSy leczy się tak samo,

Jak już pisałam, leczy się jak raka niedrobnokomórkowego. Jest kilka schematów chemii, lekarz je dopasuje do pacjenta, do stanu pacjenta, do ewentualnych przerzutów.
Cytat:
Schematy chemioterapii stosowane w leczeniu raka niedrobnokomórkowego płuc:

PN – cisplatyna, winorelbina
Cisplatyna 75-100 mg/ m2 w dniu 1 lub 15-30 mg/ m2, winorelbina 25-30 mg/ m2 w dniu 1 i 8

PE – cisplatyna, etopozyd
Cisplatyna 75-100 mg/ m2 w dniu 1 lub 15-30 mg/ m2 w dniach 1, 2 i 3, etopozyd 100-120 mg/ m2 w dniach 1, 2 i 3

CD - cisplatyna, docetaksel
4 cykle co 21 dni: cisplatyna 80 mg/ m2 dożylnie w dniu 1, docetaksel 75 mg/ m2 dożylnie w dniu 1

PT - cisplatyna, paklitaksel
Co 21 dni: cisplatyna 80-100 mg/ m2 w dniu 1 lub 25-30 mg/ m2 w dniu 1, 2 i 3, paklitaksel 200 mg/ m2 w dniu 1

Pem/Cis - cisplatyna, pemetreksed
Cisplatyna 80-100 mg/ m2 w dniu 1 lub 25-30 mg/ m2 w dniu 1, 2 i 3, pemetreksed 500 mg/ m2 w dniu 1

PG (GC) – cisplatyna, gemcytabina
Cisplatyna 80-100 mg/ m2 w dniu 1 lub 25-30 mg/ m2 w dniu 1, 2 i 3, gemcytabina 1000-1250 mg/ m2 w dniu 1 i 8

GemCarbo – gemcytabina, karboplatyna
4-6 cykli co 21 dni: gemcytabina 1000-1200 mg/ m2 w dniu 1 i 8, karboplatyna 400 mg/ m2 w dniu 1

http://www.onkonet.pl/dp_rakpluca3.php

Jeżeli będą stwierdzone mutacje w genach po badaniach hist.pat. to istnieje możliwość leczenia celowanego.
Można też porozmawiać z lekarzem może lepszą opcją leczenia byłyby badania kliniczne ale to już lekarz oceni.

pozdrawiam
 
córka82 


Dołączyła: 27 Paź 2017
Posty: 33
Skąd: Wrocław

 #25  Wysłany: 2017-11-12, 20:09  


Mam ważne pytanie- mojego tatę coś zaczynają boleć płuco w miejscu guza- tj z tej samej strony. Ból kilkudniowy- szczykający, wczoraj był mocniejszy, mama dała mu dwie tabletki przeciwbólowe i przeszło, ale obawiam się że następnym razem może być gorzej...

Co robić w takiej sytuacji? Dorażnie środki przeciwbólowe czy do lekarza czy SOR szpital...
zupełnie nie wiemy, a mama się mnie dopytauje, niestety nie mam kogo spytać...


No i skąd może być ten ból? Wieczorem ojciec wziął fervexy, wypocił się i ponoć dziś rano czuł się o niebo lepiej - czy może to być przeziębienie? zapalenie płuc? Kaszle, czasem go nieco ztyka na chwilę czy po prostu duży guz (ok 10 cm) czasem może zacząć boleć bo np nachodzi na płuca?


Dodam że ojciec nie bierze żadnych leków- nic nie ma przepisanego.

Mama pracuje, ojciec bez auta, mama mówi że lekarz rodzinny trzeba się umawiać na kilka dni wczesniej...
Proszę doradzcie co robić.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #26  Wysłany: 2017-11-12, 21:06  


córka82 napisał/a:
Dorażnie środki przeciwbólowe czy do lekarza czy SOR szpital.

Jeżeli tatę boli od czasu do czasu to można leki przeciwbólowe doraźne ale może przyjść w każdej chwili ból ciągły i trzeba się na to przygotować. Poza tym leki "bezreceptowe" mogą nie przynieść ulgi, trzeba mieć w domu coś silniejszego, awaryjnego.
SOR to pomoc w danej chwili, tato musi mieć leki konkretne na ból nowotworowy czyli lekarz który tatą się zajmuje, albo lekarz rodzinny albo Poradnia Leczenia Bólu.
córka82 napisał/a:
czy może to być przeziębienie? zapalenie płuc?

Ból może już pojawiać się od choroby podstawowej czyli ból nowotworowy, czy nie ma przeziębienia, zapalenia płuc to musi osłuchać tatę lekarz ale gdyby to było coś związane z przeziębieniem czy też zapaleniem oskrzeli, płuc to musiałoby być jeszcze coś więcej typu mocny kaszel, gorączka, duże osłabienie, kłopot z oddychaniem. Może tato dla pewności podejść do rodzinnego. Ja jednak myślę, że to rak pokazuje swoją siłę bólową.

Musi tato mieć jakieś zaplecze medyczne bo w każdej chwili może się coś dziać a szpitale, pogotowie, SOR jak słyszą rak to niewiele pomagają.

pozdrawiam
 
córka82 


Dołączyła: 27 Paź 2017
Posty: 33
Skąd: Wrocław

 #27  Wysłany: 2017-12-09, 18:35  


Ciąg dalszy naszej histori- na badania kliniczne się nie zakwalifikowaliśmy z powodu rozpoznania NOS- niestety w tych badaniach na tą chwilę musi być gruczolakorak lub płaskonabłonkowy. Próbowałam z Poznaniu dr Rodrig, no ale niestety nic z tego.

Wczoraj był pierwszy wlew chemi. Przyjęcie do szpitala było ponad tydzień wczesniej, ale ze względu na stan zapalny wcześniej następiło leczenie antybiotykiem?
Tym razem kontakt z lekarką był słaby, nie wiem czy nie chciała czy nie miała czasu - nic nie tłumaczyła, odpowiadała bardzo ogólnikowo na zadawane pytania. Wogóle jakoś zawiedziona jestem jej postawą. Niestety.

Załączam wypis ze szpitala. Wczoraj był wlew chemi, następny 14 grudnia. NA razie samopoczucie taty jest dobre.

Te tabletki TRAMAL przeciwbolowe ma brać co 6 h ale coś chce częściej...nie wiem czy z bólu czy ze strachu, czy może brac je częsciej niż co 6 h?

W wypisie jest coś o leukopeni z neutropenią- jak się one objawiają? Czy jest to jakaś wysoka goraczka? czy brać wtedy jakies leki? jesli będzie w nocy to na obniżenie tej gorączki?

Tato mówi że w szpitalu brał leki na kaszel, a tutaj na wypisie i recepcie nie ma leków na kaszel, czy faktycznie tak wynika z wypisu i ew czy mogę mu coś kupić na ten kaszel?

Kiedy pojawią się jakies objawy po przyjętej chemi? Wiem że każdy organizm jest inny ale może ktoś coś podpowie..czego się spodziewać.

Dziś zauwazyłam że tato zrobił się bardzo nieprzyjemny, chamski wobec mamy i złośliwy...nie wiem czy to skutek choroby czy wyszła jego prawdziwa natura, sama nie wiem co o tym myśleć.


WYPIS ZE SZPITALA_BEZ NAZWISK.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 256 raz(y) 2,62 MB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #28  Wysłany: 2017-12-09, 19:14  


córka82 napisał/a:
Te tabletki TRAMAL przeciwbolowe ma brać co 6 h ale coś chce częściej...nie wiem czy z bólu czy ze strachu, czy może brac je częsciej niż co 6 h?

z bólem nowotworowym jest tak, że jak się rozhuśta to później trzeba dłużej go opanowywać, więc nigdy nie należy czekać aż zacznie mocniej boleć i dopiero tabletka.
Cytat:
Dawkowanie preparatu Tramal

Preparat ma postać kapsułek lub kropli do stosowania doustnego, ampułek lub czopków. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Preparat w ampułkach może być stosowany jako wstrzyknięcia domięśniowe, dożylne, podskórne lub wlew dożylny.
Preparat w postaci tabletek i kropli należy stosować doustnie; krople przyjmować z niewielką ilością płynu lub „na cukier”.
Preparat w postaci czopków przeznaczony jest do stosowania doodbytniczego.
Dawkę preparatu indywidualnie dla każdego pacjenta określa lekarz.
Preparat w postaci czopków nie jest przeznaczony dla dzieci do 12. roku życia.
Dorośli i dzieci po 12. roku życia:
Zwykle 50–100 mg co 4–6 godzin (maksymalnie do 400 mg na dobę); w przypadku kropli: 20–40 kropli lub 4–8 naciśnięć pompki dozującej.
W bólach nowotworowych i pooperacyjnych konieczne może być zwiększenie dawki dobowej. U chorych po 75. roku życia oraz u chorych z umiarkowaną niewydolnością nerek lub wątroby lekarz prawdopodobnie zaleci wydłużenie odstępów między dawkami.

https://bazalekow.mp.pl/lek/45788,Tramal-roztwor-do-wstrzykiwan
córka82 napisał/a:
W wypisie jest coś o leukopeni z neutropenią- jak się one objawiają?

poczytaj tutaj http://www.onkonet.pl/dp_leczwspom.php
córka82 napisał/a:
Czy jest to jakaś wysoka goraczka? czy brać wtedy jakies leki? jesli będzie w nocy to na obniżenie tej gorączki?

tak brać leki na obniżenie gorączki, jak nie spada po lekach to trzeba wtedy do lekarza.
córka82 napisał/a:
i ew czy mogę mu coś kupić na ten kaszel?

przy chemioterapii nie wolno samemu wybierać sobie leków, każdy powinien być ustalany z lekarzem bo może dojść do interakcji leków
córka82 napisał/a:
Kiedy pojawią się jakies objawy po przyjętej chemi?

dokładnie, każdy organizm jest inny. Po pierwszym, drugim wlewie skutki uboczne mogą być mniejsze ale czym więcej toksyn w organizmie tym może być gorsze samopoczucie
https://hematoonkologia.pl/chemioterapia/index/id/10-skutki-uboczne-chemioterapii-i-sposoby-ich-lagodzenia/

pozdrawiam
 
córka82 


Dołączyła: 27 Paź 2017
Posty: 33
Skąd: Wrocław

 #29  Wysłany: 2017-12-12, 20:48  


4 dni od podanej chemi. Tatę bardzo boli brzuch, żołądek, nic nie je, osłabiony, zawroty głowy. Mówi że go wszystko boli- płuco też i więszkość dnia leży.
Nie wiem czy to tak ma wyglądać i ile dni będzie trwał taki stan, ale jest kiepsko.
Dostaje co 6 h te tabletki przeciwbólowe Tramal, ale bierze dodatkowo Apap.

Nie bardzo wiem gdzie jest granica pomiędzy- czekać bo to skutki chemi a jechać do szpitala po morfinę bo pacjent cierpi.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #30  Wysłany: 2017-12-12, 21:38  


córka82,
Pytanie, czy Tata da radę gdziekolwiek jechać..
Przepraszam, może nie doczytałam - Wy nie macie opieki hospicjum domowego? Bo w takich niejasnych, rozwijających się dolegliwościach to oni najlepiej pomogą. Trudno nam, na forum, ocenić co jest problemem - to mogą być skutki chemii ( może równolegle odezwały się wrzody?), może to być złe samopoczucie po chemii spotęgowane lękiem. Jakie inne leki Tata dostał na "po" chemii oprócz przeciwbólowych? Czy Tata nie je od tych 4 dni?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group