1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy z przerzutami do węzłów chłonnych
Autor Wiadomość
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #1  Wysłany: 2012-11-28, 21:31  Rak brodawkowaty tarczycy z przerzutami do węzłów chłonnych


Komentarze nie związane bezośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=

Witam, wszystkich forumowiczy !!
Jestem nowym użytkownikiem tego forum i chciałabym podzielić się z Wami moją historią z rakiem brodawkowatym tarczycy.

Otóż mam 21 lat i 16 maja tego roku całkiem przypadkowo zrobiono mi USG tarczycy i wykryto guz.

Opis USG brzmiał: W badaniu uwidoczniono nie powiększony gruczoł tarczycowy, w prawym płacie dominuje owalna regularna zmiana ogniskowa z widocznym wewnątrz ukrwieniem, podłużnie 18x41 mm poprzecznie 18x23 mm, pozostały miąższ obu płatów jest normoechogeniczny. Konieczna diagnostyka cytologiczna zmiany w płacie prawym - bacc, okolica pączków naczyniowych bez widocznych zmian.

Po czym szybko interweniowałam szukając dobrego, sprawdzonego Instytutu i dobrego lekarza - trafiłam do Centrum Onkologii w Warszawie.

Stamtąd zostałam skierowana na biopsję, na którą oczywiście musiałam poczekać do 19 lipca. Po odebraniu 25 lipca wyniku opis biopsji brzmiał:

Materiał: BACC/ GUZ W PR.PŁACIE TARCZYCY
Wynik: Wśród krwistej treści widoczne są płaty oraz tworzące struktury brodawkowate tyreocyty z jądrami o wyglądzie ''matowego szkła'' z pseudoinkluzjami wewnątrzjądrowymi i ''groovsami''
Kategoria 6. RAK BRODAWKOWATY

Następnie zostałam przyjęta do szpitala 19 października i po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań [EKG, RTG klatki piersiowej, badania krwi] zostałam poddana 22 października operacji. Przed operacją zostałam poinformowana przez mojego lekarza, że zostanie usunięta cała tarczyca + regionalne węzły chłonne. Operacja przebiegła pozytywnie. Dlatego też dosyć szybko opuściłam szpital.

Na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego jest napisane:

Rozpoznanie główne: RAK TARCZYCY (C73) - czyli nowotwór złośliwy tarczycy
PTH 52.26 [pg/mL] - wynik pooperacyjny
Wapń i Magnez w normie

Zastosowane leczenie: Operacja dnia 22.10.2012r. - THYROIDECTOMIA CAŁKOWITA I USUNIĘCIE W/CHŁ SZYI GRUPY VI-VII

Przebieg operacyjny niepowikłany. Wypisana zostałam do domu 24 października w stanie ogólnym dobrym z zaleceniami:
1) LEKI: CALPEROS 2X1 TABL.
MAGNE B6 2X1 TABL.
2) KONTROLA POZIOMU WAPNIA ZA 7 DNI W REJONIE [WYNIK: 2,39 MMOL/l - wynik okazał się w normie]
3) Stałą opieka endokrynologiczna w rejonie [oczywiście to nie było możliwe na NFZ, ponieważ do końca roku nie ma zapisów, mogłam liczyć jedynie na prywatną pomoc co wiąże się z kosztami]
4) 22 listopada - ODBIÓR BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO
z którego wynika:

MATERIAŁ:
A) TARCZYCA: GÓRNY BIEGUN LEWEGO PŁATA - NITKA
B) WĘZŁY ŚRODKOWE SZYI

WYNIK MAKROSKOPOWY:
A) TARCZYCA O WYMIARACH 6X4X3,3 CM. W GÓRNYM BIEGUNIE PRAWEGO PŁATA TARCZYCY LITY, WYRAŹNIE ODGRANICZONY GUZ (g) BARWY SZARO - RÓŻOWEJ O WYMIARACH 3X2, 2X1,5 CM. POZOSTAŁY MIĄŻSZ TARCZYCY JEDNORODNY, MAKRO B/Z
gA, gB, gC, gD, Lp

B) Lp - LEWY PŁAT TARCZYCY
B) 4 W/CHŁ NAJW. ŚREDNICY 0,6 CM
1 BL, C.M. 4WYC.

6BL

WYNIK MIKROSKOPOWY:

A,B) CARCINOMA PAPILLARE LOBI DEXTRI GLANDULAE THYROIDEAE.
METASTASES CARCINOMATIS IN LYMPHONODULIS 4/5.
pT3N1

W PRAWYM PŁACIE TARCZYCY OBECNY JEST GUZ O NAJWIĘKSZYM WYMIARZE 3 CM I UTKANIU RAKA BRODAWKOWATEGO - WARIANT KLASYCZNY.
RAK PRZEKRACZA TOREBKĘ NARZĄDOWĄ I JEST WIDOCZNY W MARGINESIE CHIRURGICZNYM.
STWIERDZONE CECHY ANGIOINWAZJI.
PRZYTARCZYCE NIE ZNALEZIONE.
PRZERZUTY RAKA OBECNE W 4 WĘZŁACH CHŁONNYCH O WYMIARZE 0,4 CM BEZ PRZEKRACZANIA TOREBKI WĘZŁA.

Dnia 25 listopada zostałam przyjęta na Oddział Diagnostyczno - Obserwacyjny celem wykonania 3 - dniowego badania scyntygraficznego w trybie szpitalnym.

Dziś jest 28 listopada jestem w domu ale jestem tak przeraźliwie zrozpaczona i załamana bo już niewiem co mam o tym wszystkim myśleć. Wychodząć dostałam Kartę wypisową na której jest napisane:

ROZPOZNANIE: RAK TARCZYCY pT3N1. Stan po całkowitym wycięciu tarczycy z centralnym układem chłonnym szyi. Pooperacyjna niedoczynność tarczycy.

Badania dodatkowe:

TSH 97,46 uU/ml
Tg 78,13 ng/ml
a-Tg 10 (U/ml)

Leukocyty 11,11
Erytrocyty 5,1
Hematokryt: 46,1
hemoglobina: 15,4
płytki krwi: 356
MCV 90,4
MCH 30,2
Fosf. Nieogr. 1,34
Magnez 0,82
Wapń 2,47

EKG - RZM 60/min. Normogram. Zapis bez cech niedokrwienia

USG SZYI - W loży po tarczycy uwidoczniono duży obrzęk pooperacyjny uniemożliwiający ocenę. Wzdłuż naczyń szyjnych po stronie prawej widoczne węzły chłonne dł. do 14 mm

SCYNTYGRAFIA SZYI I CAŁEGO CIAŁA:

Jodochwytność (T24) 5,34%

Szyja; Uwidoczniły się fragmenty tkanki jodochwytnej położonej powyżej wcięcia mostka

Całe ciało; poza gromadzeniem radiojodu w zakresie szyi nie widać ognisk patologicznego wychwytu znacznika


Po konsultacji przy wypisie doktor oświadczyła mi, żę rak jest zaawansowany :( i zostałam
zakwalifikowana do pilnego leczenia 131-I [już w piątek 07.12.2012]

Pilna konsultacja radioterapeutyczna [w 03.12.2012]

***************************************************************************

Jeżeli jest tutaj na forum lekarz lub ktoś kto przeżywa to co ja i który mógłby mi powiedzieć dokładnie z czym mam doczynienia i czy bardzo powinnam się martwić i w ogóle jakie są moje szanse na całkowite wyleczenie oraz jak długo może trwać leczenie to bym była bardzo wdzięczna ...

Jestem młodą osobą i mam jeszcze dużo do zrealizowania w życiu, marzę o dziecku, a niewiem co dalej ze mną będzie ...
_________________
__Asiaa__
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-28, 21:43  


Witaj.
Ja zmagam się z innym rodzajem raka tarczycy (rdzeniastym), ale według mojej wiedzy, w Twoim przypadku leczenie jodem radioaktywnym jest niezbędne i bardzo dobrze, że dostałaś taki bliski termin (jest to leczenie uzupełniające).
Pytasz co dalej. Ucziwie mówiąc to po jodowaniu i kolejnej scyntygrafii będzie coś więcej wiadomo.
Pamiętaj jednak, że "Twojego raka tarczycy" da się w obecnych czasach leczyć SKUTECZNIE więc głowa do góry i walcz z tym draństwem. I pamiętaj, że masz prawo zadawać pytania lekarzom i otrzymywać wyczerpujące odpowiedzi.
Pozdrawiam.
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #3  Wysłany: 2012-11-28, 21:52  


Dziękuje za odpowiedź. Wiesz... z tymi pytaniami do lekarzy i ich odpowiedziami to nie jest wszystko takie słodkie jak się wydaję. Są tacy co naprawdę podniosą cię na duchu i odpowiedzą na Twoje pytania, lecz dla pozostałych to rutyna, codzień się zmagają z takimi przypadkami i poprostu traktują cię jako kolejnego pacjenta wcale nie zdając sobie sprawy jak psychicznie na Ciebie oddziałowują :(

Dltego mówie jak usłyszałam dziś, że jest zaawansowany to bardzo bardzo się przeraziłam, bo z pośród całej naszej grupy z oddziału [8 osob] o zaawansowanym i pilnym leczeniu dostałam tylko ja ! :uuu:
_________________
__Asiaa__
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-29, 11:19  


Asiaa1201 napisał/a:
RAK PRZEKRACZA TOREBKĘ NARZĄDOWĄ I JEST WIDOCZNY W MARGINESIE CHIRURGICZNYM.

Obecność nowotworu w marginesie, tj. w linii cięcia, oznacza nieradykalność zabiegu,
wobec czego uzupełniająca jodoterapia jest konieczna w celu uniknięcia wznowy procesu nowotworowego.

Resztę dopowiedział Pablo dwa posty wyżej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #5  Wysłany: 2012-11-29, 20:03  


A chciałam się jeszcze zapytać o markery nowotworowe, miałam na nie skierowanie, ale absolutnie nie wiem co to jest i nigdzie tego nie mogę znaleźć, aby rozszyfrować ?? czy w tych ostatnich badaniach z mojego wypisu jest o tym gdzieś ?? Mógłby ktoś zerknąć ?? :?ale?: będę bardzo wdzięczna
_________________
__Asiaa__
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #6  Wysłany: 2012-11-30, 00:14  


Asiaa1201 napisał/a:
A chciałam się jeszcze zapytać o markery nowotworowe, miałam na nie skierowanie, ale absolutnie nie wiem co to jest i nigdzie tego nie mogę znaleźć, aby rozszyfrować ?? czy w tych ostatnich badaniach z mojego wypisu jest o tym gdzieś ?? Mógłby ktoś zerknąć ??

Asiaa1201 napisał/a:
TSH 97,46 uU/ml ; Tg 78,13 ng/ml ; a-Tg 10 (U/ml)

TSH (thyroid-stimulating hormone) jest badany w zasadzie we wszelkigo rodzaju schorzeniach tarczycy
Tg (tyreoglobulina) jest podniesiona w chorobie Gravesa oraz w raku tarczycy
a-Tg (Antithyroglobulin Antibodies) badane głównie w chorobie Gravesa i Hashimoto

Bada się jeszcze Ct (kalcytoninę), ale to w przypadku raka rdzeniastego tarczycy.
Markery oznacza się po pobraniu krwi.
Pozdrawiam bardzo serdecznie!
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #7  Wysłany: 2012-11-30, 10:55  


dziękuję :)

to te moje są dobre tak ??

[ Dodano: 2012-11-30, 13:26 ]
A może ma ktoś jakąś sprawdzoną dietę, bo muszę zrzucić zbędne kg i nie dokarmiać raka, czy lepiej udać się do dobrego dietetyka ??
Pani doktor zabroniła jeść ryb morskich, witam, tranu, soli jodowanej itp
_________________
__Asiaa__
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #8  Wysłany: 2012-11-30, 15:45  


Asiaa1201 napisał/a:
nie dokarmiać raka


Nie wierz w takie gusła. Nowotwór ma to do siebie, że w pierwszej kolejności przejmuje substancje odżywcze, i robi to przed zdrowymi komórkami. Więc, jeśli będziesz próbowała go zagłodzić, i tak jego komórki umrą ostatnie... Masz się po prostu dobrze i zdrowo odżywiać. Organizm musi mieć siłę do walki. Osłabiony drakońską dietą nie będzie się bronić...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #9  Wysłany: 2012-11-30, 19:09  


a czy w moim przypadku ta ''konsultacja radioterapeutyczna'' to jest to naświetlanie ??
_________________
__Asiaa__
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #10  Wysłany: 2012-11-30, 19:37  


Nie. To po prostu konsultacja z lekarzem radioterapeutą, który oceni czy, a jeżeli tak, to co i jak należy naświetlać.

[ Dodano: 2012-11-30, 19:39 ]
Aha - nakaz ograniczenia spożywania jodu odnosi się ogólnie do kwestii związanych z funkcjonowaniem tarczycy, a nie bezpośrednio z nowotworem.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #11  Wysłany: 2012-11-30, 20:13  


Gazda napisał/a:
Aha - nakaz ograniczenia spożywania jodu odnosi się ogólnie do kwestii związanych z funkcjonowaniem tarczycy, a nie bezpośrednio z nowotworem.

I z podaniem jodu radioaktywnego! Chodzi o to aby organizm był "głodny" jodu i jak go w końcu dostanie (tego radioaktywnego) to go pieknie wchłonie, a dokładniej wchłoną go resztki tarczycy, a następnie obumrą z założenia razem z ewentualnymi rzesztkami skorupiaka.

[ Dodano: 2012-11-30, 20:15 ]
Przynajmniej ja tak pojmuję działanie jodowania radioaktywnego :)
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #12  Wysłany: 2012-11-30, 20:30  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

[ Dodano: 2012-12-01, 12:24 ]
[quote="Pablo"]
Gazda napisał/a:
Chodzi o to aby organizm był "głodny" jodu i jak go w końcu dostanie (tego radioaktywnego) to go pieknie wchłonie

[ Dodano: 2012-11-30, 20:15 ]
Przynajmniej ja tak pojmuję działanie jodowania radioaktywnego :)


No ok rozumiem, to w takim razie w czym jest jodu najmniej ?? albo wcale??
Bo jak czytam to jod jest w każdym pożywieniu, warzywa, owoce, ryby, sery itp??

Wszystko czego się nie dotknę zawiera jod, podajcie mi jakaś drobną listę co ja powinnam teraz jeść - żeby tego jodu było jak najmniej w pożywieniu, a żeby organizm później wchłonął ten radioaktywny ! :P
_________________
__Asiaa__
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #13  Wysłany: 2012-12-03, 21:12  


A więc ... jestem po konsultacji radioterapeutycznej i ...
w piątek 07.12.12 jade na 3 dniowe jodowanie
a w połowie stycznia mam naświetlania :uuu:
Lekarz powiedziała, że gdyby rak nie przekraczał torebki narządowej obyło by się bez naświetleń :uuu: zmartwiłam się ... co Wy na to :?ale?: :?ale?:
_________________
__Asiaa__
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #14  Wysłany: 2012-12-03, 22:48  


Co my na to?
Głowa do góry i słuchaj lekarzy!
Będzie dobrze. MUSI.
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
mistigi 


Dołączył: 24 Sie 2010
Posty: 5

 #15  Wysłany: 2012-12-04, 05:07  


Zapytaj sie dokladnie lekarza o zalecenia po tym jak dostaniesz to radioaktywna jodyne.

Z zaszlyszanych historii, zalecenia sa takie, ze przez pierwsze godziny nie powinnas sie do nikogo zblizac, przez pierwsze dni sama spac, uzywac oddzielnych naczyn itp

Te zalecenia sa szczegolnie wazne jezeli masz w swoim otoczeniu kogos to jest lub moze byc w ciazy lub male dzieci.

Tutaj znalazlem przyklad takich zalecen w jezyku angielskim:

http://interactive.snm.org/index.cfm?PageID=11031

Tutaj (tez w jez. angielskim) masz rowniez diete jaka nalezy stosowac do czasu tej terapii:

www.sjo.org/documents/RAI...tion_Flyer2.pdf


Co do wynikow, Twoje TSH jest bardzo wysokie (ale spodziewane po wycieciu tarczycy), jak Ty wogole dajesz rade funkcjonowac?

Po radioterapii musisz zaczac przyjmowac hormony tarczycy.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group