1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
ON powrócił...
Autor Wiadomość
jagodowapani 


Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 2
Skąd: Wielkopolska

 #1  Wysłany: 2017-11-06, 15:15  ON powrócił...


Dzień dobry.
Mój tato od 2012 roku walczy z rakiem. Najpierw był to rak wargi, obecnie krtani.
Kolejno była brachyterapia, potem wycięcie guza wraz z wargą, obecnie nowotwór pojawił się w gardle.
Jestem zszokowana ostatnimi wynikami biopsji i tomografu komputerowego, gdyż od 2015 roku regularnie jeździmy z tatą co 2 miesiące na kontrole. Od okołu 9 miesięcy zgłaszałam lekarzom, że tato ma chrypkę, mówi coraz ciszej, męczy się mową i ma uczucie że coś mu przeszkadza w gardle. Na każdej wizycie tato miał badanie endoskopowe gardła przez nos i po każdym z tych badań lekarze twierdzili, że jest nieznacznie powiększony jeden fałd na krtani, ale jest to efekt długoletniego palenia (tato palił 40 lat papierosy, od roku 2016 nie pali w ogóle).
Zostaliśmy odsyłani do rodzinnego lekarza, lub tez dostaliśmy receptę na antybiotyk a innym razem lekarz onkolog zalecił wykupienie w aptece " jakiegoś dobrego nawilżającego sprayu do gardła".
Na wizycie we wrześniu zdecydowanie powiedziałam, że jest coraz gorzej z mową i dopiero wtedy lekarz podczas badania stwierdził, że rzeczywiście nie podoba mu się ten powiększony fałd i zlecił biopsje, która tylko potwierdziła to czego się bałam. Potem TK szyi rozwiało resztę wątpliwości.
Gdy dostałam wyniki nogi się pode mną ugięły. Jeśli będę potrafiła, wstawię tutaj zdjęcie TK szyi. W skrócie wyszło, że jest to guz krtani w stopniu T4NO.
Jestem wściekła na siebie, ale też na lekarzy, że nie zapaliła się żadnemu z nich czerwona lampka i nie dali skierowania na biopsje już wtedy, gdy tata zaczął oskarżać się na chrypkę.
Przecież to trwało prawie rok czasu i nic z tym nie zrobiono wcześniej, teraz myślę ze nie powinnam tak łatwo odpuścić, ale przecież to nie ja jestem lekarzem....
W środę zbiera się konsylium i zapadnie decyzja co dalej. Tata się poddał, mówi ze już swoje przeżył, że 68 lat to ładny wiek i ze nie chce się dłużej męczyć, a na myśl o wstawieniu rurki denerwuje się jeszcze bardziej....



Tom-komp 23 X 2017.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1701 raz(y) 824,01 KB

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-11-06, 18:24  


jagodowapani napisał/a:
Na każdej wizycie tato miał badanie endoskopowe gardła przez nos i po każdym z tych badań lekarze twierdzili, że jest nieznacznie powiększony jeden fałd na krtani, ale jest to efekt długoletniego palenia

Może i palenia ale jeżeli jest jakaś zmiana, typu powiększenie, pogrubienie do tego wcześniejsza choroba onkologiczna i jeszcze pacjent zgłasza dolegliwości to jak najszybciej powinien być przebadany dokładnie, chociażby w pierwszej kolejności TK i już wszystko byłoby jasne. Nie ma co ukrywać zostało to zaniedbane.

Wynik jest brzydki, guzy, nacieki, bardzo rozległe nacieki nowotworowe.
jagodowapani napisał/a:
Tata się poddał, mówi ze już swoje przeżył, że 68 lat to ładny wiek i ze nie chce się dłużej męczyć, a na myśl o wstawieniu rurki denerwuje się jeszcze bardziej....

U taty najprawdopodobniej lekarze zastosują chemio i radioterapię.
Poczytaj o leczeniu od str. 19
http://www.onkologia.zale...%20i%20szyi.pdf

Pozdrawiam i witam na forum.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2017-11-09, 18:10  


jagodowapani,
Witaj na forum.
Tylko w ramach uzupełnienia całości obrazu choroby dopytam o pierwszy nowotwór - w jakim stopniu zaawansowania go rozpoznano?
Czy obecnie oprócz TK były wykonane też już inne badania? Np.rtg płuc?
Czy możesz wkleić bądź przepisać wynik histopatologiczny z biopsji? Rozumiem, że dotyczy on nacieku z fałdu głosowego - nie sprawdzano jeszcze tego podejrzanego miejsca z okolicy językowo-migdałkowej?
Guz T4 to na pewno sytuacja b.poważna - niemniej cecha N0 każe przynajmniej myśleć o możliwości leczenia radykalnego. Nie uda się ze względu na naciekanie chrząstki tarczowatej podejść do leczenia oszczędzającego krtań - postępowanie wg zaleceń obejmuje:
Cytat:
T4aN0 — leczenie chirurgiczne (laryngektomia całkowita + wg wskazań resekcja sąsia-dujących struktur krtaniowej lub ustnej części gardła) + uzupełniająca RTH lub CRTH.W przypadkach cechy T4a bez naciekania chrząstek tarczowatej i pierścieniowatej należy rozważyć leczenie oszczędzające krtań (metodą z wyboru jest CRTH) według zasad jak w T3N0 (inne opcje leczenia zachowawczego jak w T3N0).

Zdenerwowanie Taty i zapewne też normalny strach wywołany wizją konkretnego okaleczenia spowodowanego operacją jest bardziej niż oczywisty i zrozumiały. Ale jeśli konsylium podejmie decyzję o leczeniu radykalnym to warto chyba tę próbę wyleczenia podjąć.
Wspieraj Tatę jak dotąd, pozdrawiam serdecznie i czekamy na kolejne wieści.
 
jagodowapani 


Dołączyła: 06 Lis 2017
Posty: 2
Skąd: Wielkopolska

 #4  Wysłany: 2017-12-05, 08:58  


Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Tato jest już po całkowitym usunięciu krtani,od kilku dni jest w domu. W tej chwili zbieram wszystkie praktyczne informacje jak pomoc tacie wrócić do normalności,jak ułatwić Mu funkcjonowanie itp.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group