Wyniki mogą sie poprawic dość szybko, u nas było około 2 tyg, oczywiście po zastrzykach.
Mamie robimy morfologie tydzien po chemii, a potem jeszcze po 3,4 dniach, zeby zaobserwowac czy wyniki spadają.
Przykład: wtorek po chemii tydzień , wyniki spadły, ale nie było tragedii, natomiast w czwartek juz bylo zle.Raptem 2 dni. Trzeba być czujnym.
witam
moja mama jest w trakcie chemii.w poniedziałek miała dolewke 2 serii w schemacie PN.
Wczoraj czuła sie dobrze z tym,że pod wieczór zaczął męczyć ją kaszel.
Dzisiaj czuje sie fatalnie.Ma ogólne oznaki przeziębienia i temperature 38,5
Moje pytanie jest nasępujące: czy udac sie od razu do lekarza,zeby zapisał jakis antybiotyk,czy raczej na razie leczyć domowymi sposobami np. paracetamol itp.
z góry dziekuje za odpowiedzi
Oczywiście jak najszybciej do lekarza. Tak, lek obniżający gorączkę można podać. Sama zwyżka ciepłoty ciała jest powodem do pilnego kontaktu z lekarzem ze względu na leczenie onkologiczne.
Dodam jeszcze, że antybiotyk może nie być konieczny - znakomita większość infekcji to infekcje wirusowe, przy których podanie antybiotyku jest błędem w sztuce.
Natomiast tu należy koniecznie wykluczyć neutropenię.
_________________ "Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
Dziekuje za odpowiedzi
własnie wrócilismy od lekarza, ktory przepisał antybiotyk.Mama jest bardzo słaba
Neutropenie bezobjawową mama miała przy przyjeciu na drugi kurs chemii.Po tygodniu wszystko wróciło do normy i chemie podano.
Czy moze ktos podpowiedziec gdzie mozna sie udac jeszcze by zrobic te badania w kierunku neutropeni.Czy samemu np.w diagnostyce? Czy to znowu lekarz musi zlecic?Czy moze poczekac do poniedziałku przyszłego kiedy to mama ma miec 3 kurs chemii?
Na przyszłość aby nie męczyć Mamy - wezwij lepiej lekarza do domu. Zastosujcie dietę lekkostrawną ale przede wszystkim proszę podawać Mamie wodę niegazowaną do 2 l/na dobę w około 6 porcjach.
Z badaniami raczej zaczekać do poniedziałku.
Jeśli objawy będą się nasilać to szpital.
Morfologię z rozmazem zawsze można zrobić prywatnie.
Na razie spokojnie trzeba czekać - jeszcze za wcześnie na efekty antybiotyku.
dziekuje Ci Jolana za porady
cały czas powtarzam ze powinna pic dużo wody,ale mówi ze juz nie może patrzec na wode.Wogole takie dziwne smaki nachodza mamę...jak kobiete w ciązy
ogolnie woli pić jakies napoje owocowe tymbark itp. tzn nie takie soki gęste tylko lekkie napoje,ale lepsze to niz zeby nic nie piła.Ogolnie słychac ze jest zaziębiona,a ze organizm osłabiony wiec tak to cięzko przechodzi.Może antybiotyk i wyleżenie sie po,oże
pozdrawiam
Akurat z morfologią z rozmazem lepiej nie czekać - jeśli to jednak neutropenia a nie infekcja bakteryjna czy wirusowa, czekanie może przynieść mocno negatywne skutki.
Dzwoń na pogotowie i bądź stanowcza, bo nie zawsze osoby z chorobą nowotworową chcą zabrać, tłumacząc że wszystkiego można się spodziewać w takim stanie, ja tak miałam nie raz. Nawet jak nie zostawią w szpitalu to chociaż zrobią wyniki i będzie jakiś obraz.
dzień dobry
Mama bierze chemie pooperacyjną w schemacie PN. W poniedziałek zaczęła 3 serie.lekarz oznajmił, że to będzie ostatnia seria. Jeszcze dolewka w poniedziałek i koniec leczenia. Powiedział tez ze kontrola za pól roku po zakończeniu chemii.
Miesiac po operacji mama miała tez kontrole u torakuchirurga. Ten zas oznajmił ze nastepna wizyta 2 miesiace po chemii.
Operacja odbyła sie 19 sierpnia wiec juz ponad 3 miesiace temu. Od tej pory mama nie miała żadnych badań obrazowych tzn RTG albo TK. Z moich obliczen wynika ze ewentualne takie badanie zrobione będzie na wizycie u torakochirurga 2 miesiace po chemi wiec tak naprawde pól roku po operacji
Moim zdaniem to bardzo długi okres!!
Czy to standard w takim leczeniu??
Czy domagac sie o szybsze badanie obrazowe?
możesz oczywiście poprosić o kontrolne badanie dla Mamy. Po tomografii przypilnuj, żeby badania obrazowe były zlecane systematycznie. To ważne przy tzw. profilaktyce wtórnej. Wizyta u torakochirurga co trzy miesiące i badanie rtg na zmienię z TK kl.piersiowej ( czyli tk będzie co pół roku).
Natomiast wszystkie niepokojące dolegliwości spoza kl.piersiowej zgłaszane przez Mamę wymagać będą konsultacji u onkologa.
Pooperacyjna CTH obejmuje 3–4 cykle 2-lekowego schematu zawierającego cisplatynę w dawce 80–100 mg/m2 w dniu 1. w skojarzeniu z winorelbiną w dawce 25–30 mg/m2 w dniach 1. i 8. (rytm — co 3 tygodnie), którego skuteczność jest najlepiej udokumentowana.
U chorych na raka płuca leczonych z radykalnym założeniem obserwacja ma na celu wczesne wykrycie nawrotu choroby, powikłań leczenia oraz niezależnego nowotworu pierwotnego. W ciągu pierwszych 24 miesięcy po radykalnym leczeniu zaleca się wykonywanie badań RTG i KT klatki piersiowej naprzemiennie co 3 miesiące, przez kolejne 3 lata obu badań naprzemiennie w odstępach 6-miesięcznych, a następnie badania KT co 12 miesięcy. Nie ma wskazań do aktywnego poszukiwania bezobjawowych przerzutów w innych narządach (jama brzuszna, mózg).
Moim zdaniem po zakończeniu 3 cyklu trzeba wziąć skierowanie na TK klatki i je wykonać.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum