Lideczka,
Ziarnica nie jest właściwie chorobą krwi, tylko układu krwiotwórczego. Cała sytuacja wygląda następująco:
- w szpiku kostnym (a w tym wypadku także w śledzionie) znajdują się komórki macierzyste - hemacytoblasty, które mogą się zmienić w dowolną komórkę krwi. Nas interesują te, które zmienią się w limfoblasty, a później w limfocyty.
- Limfocyty dojrzewają w układzie limfatycznym, który łączy się z układem krwionośnym, ale nie jest jego częścią. Między układem limfatycznym a krwionośnym następuje wymiana składników. O układzie limfatycznym przeczytać możesz
tu.
- U chorego na ziarnicę limfocyty typu B mutują (z nieznanych dotychczas dokładnie przyczyn) w charakterystyczne wyłącznie dla ziarnicy komórki Reed-Sternberga (stosunkowo duże komórki, zwykle z podwójnym jądrem, przypominające wyglądem sowie oczy).
- Te komórki płynąc w układzie limfatycznym "utykają" w węzłach chłonnych (będących częścią tego układu). Organizm, próbując je zwalczyć, wytwarza więcej innych białych krwinek, tak samo jakby węzły chłonne atakował np. jakiś wirus. Razem z tymi nowymi zdrowymi komórkami tworzą się nowe chore komórki - w ten sposób powiększają się węzły chłonne i choroba postępuje.
- Ponieważ w śródpiersiu układ limfatyczny łączy się z układem krwionośnym, to właśnie tu może dojść do rozlania się tego wszystkiego dookoła i powstania dodatkowego guza, który już nie jest węzłem chłonnym (tzw. bulky disease przy ziarnicy).
- Limfocyty płyną do śledziony - tam "uczą się " tworzyć przeciwciała, tam też giną. Jeśli dopłynie do niej wystarczająco dużo komórek Reed-Sternberga, to nie zostaną one prawidłowo zniszczone - w ten sposób zajęta zostaje śledziona.
- Przez bliskie sąsiedztwo w następnej kolejności na zajęcie chorobą narażone są wątroba oraz płuca, a przez bezpośrednie połączenie z układem limfatycznym także szpik kostny, jednak ponieważ układ limfatyczny dociera wszędzie, to przerzut może się pojawić w każdym organie ciała, ze skórą włącznie.