1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
drobnokomórkowy rak płuca z przerzutami do węzłów chłonnych
Autor Wiadomość
nataliaP 


Dołączyła: 11 Gru 2016
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2016-12-11, 18:26  drobnokomórkowy rak płuca z przerzutami do węzłów chłonnych


Cześć,

czytam do forum od września, ponieważ mój tata (58 lat) nagle we wrześniu zgłosił się na pogotowie. Czemu ? nigdy wcześniej nie chorował, nawet nie był przeziębiony. Człowiek ze stali. We wrześniu wyskoczyła mu gula niedaleko szyi, okolice obojczyka. Po kilku dniach zaczęło go to dusić do tego stopnia że zgłosił się w weekend na pogotowie i tak już został w szpitalu .. badania badania badania. Nagle pojawiła się okropna chrypa. Skierowano go do Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, tam zrobiono mu bronchoskopię. Zapadł wyrok: drobnokomórkowy rak płuca z przerzutami do węzłów chłonnych. Od października zaczęła się chemioterapia, trzy cykle za nami. Kolejna wizyta w szpitalu 19.12. Ale do rzeczy. Wiem co to za rodzaj raka, wiem jakie są rokowania, wiem jak wygląda leczenie. Piszę chyba po to, żeby uspokoić własne sumienie i z niemocy. Tato po chemioterapii bardzo źle się czuje. Nie dosłyszy, bardzo wymiotuje, jest słabiutki. Jak mu pomóc ? Czy coś można jeszcze zrobić ? Załączam dokument, który mam po pierwszej chemii.

23.11 mam znów kartę informacyjna:
Epikryza: Chory przyjęty celem podania 2 cyklu chemioterapii przeciwnowotworowej wg chematu PE. W dniu 15.11 otrzymał CisPlatin 160 mg, a w dniach 15-17.11 Vepesid 200 mg. Bez wczesnych powikłań. W dniu 23.11 wypisany do domu.
Zalecenia: RP: Atossa 8mg 1 tabl, kaldyum, metocard 50 mg, amlozek 10 mg, clexane 60 mg, lorista 50mg, iporel, indapen SR 1,5mg, spironol 100mg, polpril 5mg.

6.12 miał trzeci cykl chemioterapii i od piątku 9.12 jest w domu. Jest bardzo drażliwy, nerwowy, klnie jak szewc. Gula z obojczyka zeszła - to standard ? czy jest się z czego cieszyć ? Z góry dziękuję za wszystkie rady :)



[ Dodano: 2016-12-11, 18:42 ]
Jeszcze mam wynik RTGklp z 17.11:

W środkowym polu płuca lewego widoczne są linijne zagęszczenia (obraz grubościennej jamy, zmiany włoknisto-niedodmowe). Dyskretne nawarstwienia opłucnowe w szczytach obu płuc. Poza tym uwidocznione pola płucne o wzmożonym rysunku zrębowym. Kąty p-ż wolne. Wyższe ustawienia lewej kopuły przepony - relaksacja. Sylwetka serca poszerzona o wymiarze poprzecznym. Szerokie cienie naczyniowe.

Nic z tego nie wiem.


20161101_184620.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2030 raz(y) 1,24 MB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-12-11, 18:44  


nataliaP,
Zniknięcie "guli" oznacza, że chemioterapia działa - w jakim stopniu dokładnie to będzie można zobaczyć w tk kontrolnej.
Czy masz opis tomografii sprzed leczenia?

[ Dodano: 2016-12-11, 18:45 ]
Pisałyśmy równocześnie... Czy dobrze rozumiem, że lekarze nie mają w planach tk?
 
nataliaP 


Dołączyła: 11 Gru 2016
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2016-12-11, 18:46  


missy napisał/a:
nataliaP,
Zniknięcie "guli" oznacza,.......


Nie mam niestety. Tak myślałam, że to efekt chemioterapii. Jak będę u rodziców postaram się zrobić zdjęcie wyników TK i dam znać.

[ Dodano: 2016-12-11, 18:57 ]
missy napisał/a:
nataliaP,
Zniknięcie "guli" ........
[ Dodano: 2016-12-11, 18:45 ]
Pisałyśmy równocześnie...


Właśnie zadzwoniłam do mamy, żeby się upewnić. 19.12 tata ma się zgłosić do szpitala i w pierwszej kolejności ma mieć badania kontrolne. Podejrzewam, że Tk to podstawa w tym przypadku.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-12-11, 19:07 ]
Nie cytuj całych wypowiedzi poprzedników, nic nie wnoszą a zajmują niepotrzebnie miejsce.

 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2016-12-11, 19:03  


nataliaP,

nataliaP napisał/a:
Gula z obojczyka zeszła - to standard ?

Zapewne "gula" zmniejszyła się po chemioterapii, tak może być.
nataliaP napisał/a:
czy jest się z czego cieszyć ?

Na to raczej trudno odpowiedzieć, będzie to wiadome po zrobieniu pierwszych badań obrazowych po przyjęciu chemii.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że rak już był zaawansowany skoro były przerzuty w węzłach chłonnych. Nie możemy powiedzieć jak bardzo bo nie wstawiłaś wyników TK jak rak umiejscowił się w płucach.

nataliaP napisał/a:
Tato po chemioterapii bardzo źle się czuje.

To raczej normalne, że pacjenci wymiotują, mogą być biegunki, zaparcia, słabość, niemoc. Była robiona morfologia ostatnio, jak wyniki z krwi?,może są jakieś spadki, ma tato jakieś leki przeciwwymiotne?, jeśli nie powinien przyjmować.

pozdrawiam i witam na forum.

[ Dodano: 2016-12-11, 19:04 ]
Pisałyśmy wszystkie równocześnie, nie szkodzi, informacji nigdy za wiele.
 
KasiaKasiaKasia 



Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 421
Pomogła: 28 razy

 #5  Wysłany: 2016-12-11, 21:01  


nataliaP :)

Mój tata ma to samo.

Cieszyć się!. Poznałam kilka osób z rozpoznaniem DRP, gdzie schemat PE był nieszczególnie skuteczny..

Rokowania znasz więc wiesz jak jest. Nie wiem jakie Ty masz zamiary, ale ja mojemu tacie o rokowaniach nie mówiłam. Mówię, że tak już zostanie, rak nie zniknie, ale trzeba trzymać go w ryzach.

Wszędzie to piszę, ale napisze i tutaj. Podczas chemioterapii poiłam ojca koktajlami (owoce z kefirem, jakies mieszanki banana i szpinaku etc) przybrał kolorów i znacznie go to wzmocniło.

W razie czego pisz:)
Pozdrawiam Cie!:)
_________________
Co Cie nie zabije to Cie wk....zdenerwuje... :)
 
nataliaP 


Dołączyła: 11 Gru 2016
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2016-12-12, 15:00  


Cytat:


KasiaKasiaKasia,

tato wie jakie są rokowania, jest twardo stąpający po ziemi i chciał to wiedzieć od razu, więc zapytał bezpośrednio lekarza. Jak jest źle i nic nie przyjmuje to pije Nutri Drinki. Niestety jest bardzo uparty i jego gust co do jedzenia jest niezmienny - co nam bardzo doskwiera. :-(
 
nataliaP 


Dołączyła: 11 Gru 2016
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2016-12-20, 18:10  


Tata od wczoraj jest w szpitalu. Miał mieć robiony TK, ale ze względu na kiepskie wyniki krwi przesunięto to w czasie. Tata boryka się z poważnym niedoborem sodu (Hiponatremia). Drętwiała mu przy tym lewa połowa twarzy. Teraz go wzmacniają. Miał usg brzucha i prześwietlenie płuc. Lekarz określił wyniki jako dobre i że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Tyle wiem od mamy. Czy hiponatremia jest często występująca u chorych na tego raka ? jak z tym walczyć ? Tata jest bardzo słaby bez kroplówek, ledwo chodzi, ma zawroty głowy, nudności..
 
bogdusia 



Dołączyła: 08 Lis 2015
Posty: 484
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #8  Wysłany: 2016-12-29, 20:04  


,,Jest bardzo drażliwy, nerwowy, klnie jak szewc. ,,
Często zdarza się ze chorzy nowotworowi tak się zachowują.
Zdrowy , silny do niedawna człowiek nagle staje się słabszy, chory, nie może sobie sam poradzić z pewnymi sprawami dlatego taka reakcja ... :/pociesza:/
_________________
Już razem: 30.05.2016, 07.11.2018.
Zawsze ze mną !
 
nataliaP 


Dołączyła: 11 Gru 2016
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2017-02-18, 21:58  


Witam ponownie,
Tata skończył chemię (5cykli). Miał przetaczaną krew, zapalenie płuc i więcej by nie wytrzymał. Powiedzcie mi co oznacza progresja z cechami rozpadu ? Tata teraz jest pod opieka hospicjum domowego... czego się dalej spodziewać ?
 
KasiaKasiaKasia 



Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 421
Pomogła: 28 razy

 #10  Wysłany: 2017-02-18, 22:29  


Hejo.
Progresja -choroba postępuje.
Super, ze maciE HD.
Tata ma dusznosci, boli go coś?
_________________
Co Cie nie zabije to Cie wk....zdenerwuje... :)
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #11  Wysłany: 2017-02-18, 23:53  


nataliaP napisał/a:
Powiedzcie mi co oznacza progresja z cechami rozpadu ?

PD - progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych ognisk nowotworu.
z cechami rozpadu - oznacza, że guz rośnie tak szybko, że nie nadąża z "odżywieniem" samego siebie i zaczyna się od środka rozpadać .

nataliaP napisał/a:
Tata teraz jest pod opieka hospicjum domowego... czego się dalej spodziewać ?

Robić wszystko, żeby przy pomocy hospicjum leczyć tatę objawowo a w jakim tempie będziesz szła choroba i co robiła trudno przewidzieć.

pozdrawiam
 
bogdusia 



Dołączyła: 08 Lis 2015
Posty: 484
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #12  Wysłany: 2017-02-19, 08:27  


Czego się spodziewać?
Postępu choroby, teraz walczycie
o złagodzenie objawów i komfort życia,
zmian niestety nie da się cofnąć.
Jak to się potoczy?
Nikt do końca tego nie wie, scenariusz napisze życie.
Tata będzie coraz słabszy, takie krok do przodu
dwa do tyłu. A wy bądźcie z nim , czerpcie z każdej chwili obecności z tatą, bo to czas dla Was. I od Was zależy jak go wykorzystacie.
|przytula|
_________________
Już razem: 30.05.2016, 07.11.2018.
Zawsze ze mną !
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group