1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy, Clark IV, Breslow 1,2 mm, wznowa
Autor Wiadomość
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #31  Wysłany: 2011-01-22, 15:40  


Kochani,

pytanie ogole raczej do moderatorów
Jak mam rozumiec skale Breslova w naszych postach....jedni mają wpis 1.2mm (jak moja Mama) inni 6mm lub 9mm a jeszcze inni 0.68mm itd czy to nie jest 0.68cm ?

pozdr
_________________
Kasia
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #32  Wysłany: 2011-01-22, 15:58  


Krótko odpowiadając:

Skala Clarka podawana jest w pięciu stopniach (od I do V),
które odpowiadają głębokości naciekania do odpowiednich WARSTW skóry.

Skala Breslowa podawana w czterech stopniach (od I do IV),
odpowiada naciekaniu na odpowiednią GŁĘBOKOŚĆ wgłąb skóry.
Zamiast stopnia (I - IV) może też być bezpośrednio podana głębokość nacieku w milimetrach,
co jest bardziej precyzyjne niż określenie stopnia.

O tych skalach więcej np. tutaj oraz tutaj.

klach napisał/a:
a jeszcze inni 0.68mm itd czy to nie jest 0.68cm ?

Nie jest - powinno być: Breslow 0,68 mm (nie: cm).
Chodzi Ci zapewne o ten wątek ?
Zdarzają się często takie stosunkowo płytkie nacieki, poniżej 1 mm, jest wiele takich wątków w tym dziale.

Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #33  Wysłany: 2011-01-22, 16:34  


Dodam jeśli mogę ,że Breslov uwzględnia grubość guza jako całości nie tylko to co jest w warstwach skóry mierzy się go od jego górnej granicy ( często ponad powierzchnią naskórka ) do dolnej. Stąd może być Breslov 11mm i Clarc III lub przykładowo Breslov 6mm i Clarc V co często u niewtajemniczonych wydaje sie trudne do zrozumienia .

[ Dodano: 2011-01-22, 17:07 ]
Chyba za dużo mam dziś wolnego czasu co nie często sie zdarza jeśli mogę to dodam jeszcze ,że odchodzi siejuz od skali Clarc na stronę Breslov, gdyż w rokowaniu istotne jest jaki guz jest duzy a mniej istotnie wg ostatnich badań w której warstwie skóry sie znajduje. Ta tak zwana "grubość" guza wg Breslov mówi nam pośrednio w jakim stopniu rozwoju jest dany guz ,ktory musi osiągnąc tzw 'dojrzałość przerzutową" która ma odzwierciedlenie w grubości stąd małe guzki prognozuja zawsze lepiej.

[ Dodano: 2011-01-22, 17:18 ]
Kasiu moja mama ma znajomą ,którj od 15 lat w róznych odstepach czasu pojawiają sie przerzuty in -transit na kończynie. POzatym jest "zdrowa jak ryba "przyzwyczaiła się już do tego i samo dokładnie wyłapuje gady.Przerzut in transit zawsze lepiej rokuje. Czerniaki to nieprzewidywalne nowotwory i może się okazac ,że u mamy to były ostatnie już przerzuty czego bardzo Wam życzę.
_________________
 
skiper 



Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 137
Skąd: Zalipie-Piotrków
Pomógł: 25 razy

 #34  Wysłany: 2011-01-27, 23:50  


Richelieu napisał/a:
Nie jest - powinno być: Breslow 0,68 mm (nie: cm).

Nie zawsze podawane są wyniki w mm. Wystarczy spojrzeć choćby w wątek mojej mamy.
Dodam , że histopatologia robiona była w Łódzkim Koperniku, a wyniki przepisywałem kropka w kropkę i zdecydowanie wszystko jest podane w cm.

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2011-01-28, 08:15 ]
Oczywiście, że nie zawsze - odnosiłem się do konkretnego przypadku. Przy okazji poprawiłem link.
_________________
To co nas nie zabije- czyni nas silniejszymi.
 
marjanna 


Dołączyła: 15 Paź 2010
Posty: 354
Skąd: Warszawa
Pomogła: 74 razy

 #35  Wysłany: 2011-05-08, 23:11  


Kasiu,
informuj jak tylko będziecie mieć wyniki Mamy!
Wierzę, że wszystko będzie dobrze i Tobie też dużo pozytywnych myśli i dużo sił życzę -)

marjanna
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #36  Wysłany: 2011-05-09, 11:34  


Kochani,

Mam juz wyniki Mamy:

1/ RTG płuc z marca - bez zmian
2/ TK jamy brzusznej i miednicy małej z 21/04 - bez zmian ....UFFFF

Badanie TK jamy brzusznej i miednicy małej wykonano techniką spiralną, kolimacją 40 x 0,6 mm, przed i po kontraście, wielofazowo.
Pacjentka z rozpoznaniem: melanoma.

Wątroba niepowiększona, o prawidłowej strukturze, bez zmian ogniskowych .
Wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, bez widocznych uwapnionych złogów.
Śledziona, trzustka, nadnercza bez cech patologii.
Nerki o prawidłowym położeniu, obrysach, bez cech zastoju.
Zaotrzewnowe węzły chłonne niepowiększone.
Węzły chłonne miednicy małej niepowiększone. W trzonie macicy widoczny jest zwapniały mięśniak średnicy 19 mm.
W obrębie pachwiny prawej widoczne są zagęszczenia w tkance tłuszczowej, odpowiadające zmianom włóknistym.
Węzły chłonne pachwinowe nie są powiększone.
Kręgozmyk L5-S1 oraz częściowo blok kostny L4-L5.
Innych zmian kostnych nie stwierdza się.

Wnioski:
W badaniu TK nie stwierdza się zmian budzących podejrzenie procesu rozrostowego.



DZIEKUJE WAM ZA KCIUKASY ZACISNIETE !
_________________
Kasia
 
zalamana555 


Dołączyła: 29 Cze 2010
Posty: 143
Pomogła: 32 razy

 #37  Wysłany: 2011-05-09, 11:37  


Bardzo się ciesze. Pozdrawiam |happy|
 
skiper 



Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 137
Skąd: Zalipie-Piotrków
Pomógł: 25 razy

 #38  Wysłany: 2011-05-09, 20:41  


Sama przyjemność czytać takie wiadomości :)
_________________
To co nas nie zabije- czyni nas silniejszymi.
 
marjanna 


Dołączyła: 15 Paź 2010
Posty: 354
Skąd: Warszawa
Pomogła: 74 razy

 #39  Wysłany: 2011-05-09, 22:52  


Kasiu,
fantastyczna wiadomość!!!
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #40  Wysłany: 2011-06-15, 18:11  


Kochani potrzebuje Waszej porady.

Moja Mama od jakiego juz dłużsego czasu ok 1,5-2 lat jakos często chodzi do toalety, przeważnie w nocy lub nad ranem. Nie są to jaies uciążliwe biegunki ale i to czasami sie zdarza. Czasami też wspominała o bólu brzucha, cos a'la skurczach. Jak wzięła no-spę czy apap to przechodzilo.
Fakt, ze odkąd leczy sie onkologicznie to je jogurty, płatki, czasami widze ze rano miesza to z sokiem z buraków...na sam widok tej papki to i ja dostaje rozwolnienia, wiec tłumaczę sobie to własnie taką dietą. Oprócz tego faktu, Mama tez leczy sie na RZS czyli bierze silne leki/ sterydy na gościec, te leki tez podobno rozpuszczają sie w jelitach wiec tez mogą powodowac czeste chodzenie do toalety.

Oczywiście nie chce panikować, ale tez nie chce tłumaczyc tego cały czas jw. dla "swiętego swojego spokoju".

W marcu Mama miała TK jamy brzusznej i miednicy - opis w wczesniejszych postach - ogolnie wyniki bez zmian.

Mam wiec pytania, moze ktos tutaj mi pomoze, moze powinnam o to zapytac w jakimś innym wątku? :
1/ czy TK miednicy małej jest wystarczającym badaniem celem sprawdzenia czy z jelitami jest wszytko OK ?
2/ czy zrobić jakies inne ? kolonoskopię może? czy moze mniej inwazyjne np. badanie kału na krew utajoną ?


dziekuje za ewentualne wskazówki

pozdr,
_________________
Kasia
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #41  Wysłany: 2011-06-16, 11:33  


Kasiu,jeżeli mama ma tą dolegliwość od 1.5-2 lat to raczej nie widzę związku czerniakiem.
Dieta ,lekarstwa mogą mieć wpływ na stolec
Kał faktycznie można zbadać ,ale poinformowałam bym, także lekarza o tych dolegliwościach (szczególnie te skurcze na które mama musi zażywac środki przeciwbólowe.) być może zleci także kolonoskopie .
Co do tego badnia nie jest ono takie straszne jak sie wydaje :) mialam już 3 krotnie zawsze w znieczuleniu bez przykrych doznań.
Pozdrawiam no i gratuluje ciąży to juz ponad połowa :-D
_________________
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #42  Wysłany: 2011-06-16, 12:20  


Biofanka dziekuje Ci bardzo.

Zbadamy stolec w poniedz.
A co myslisz o TK miednicy? czy takie badanie moze wykazac jakies zmiany w obrębie jelit? jak czytam o wykrywaniu problemów z jelitem to raczej wskazanym/ zalecanym badaniem jest kolonoskopia.

pozdr
_________________
Kasia
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #43  Wysłany: 2011-06-16, 14:19  


Kolonoskopia jest badaniem wykorzystywanym właśnie min. do ustalenia etiologii długotrwałych biegunek, pozwala zbadać śluzówke,pobrać materiał do badaniń itp.
Jest także baniem weryfikującym w przypadku zmian w obrazie TK ( lub innym obrazowym) U mamy TK nic nie wykazało( przynajmniej,nic w wyniku nie wspomniano o jelitach )
Biegunka trwa już dość długo więc może trzeba znaleść przyczynę. Mama szczególnie narzeka na dolegliwość jak napisałaś w nocy. To nie jest zbyt fizjologiczna pora :)być może jest to związane z RZS i sterydami może toczy się jakiś przewlekły stan zapalny? Kolonoskopia jest badaniem ,które pozwoli to wyjaśnić.


klach napisał/a:
czy takie badanie moze wykazac jakies zmiany w obrębie jelit?

Może nie wykazać. Jendak biorąc pod uwagę czas jaki trwa biegunka i agresywność nowotworu jakim jest czerniak nie widzę związku.
 
klach 


Dołączyła: 22 Lis 2010
Posty: 102
Pomogła: 2 razy

 #44  Wysłany: 2012-10-30, 14:22  


Kochani ...co myslec o tej zmianie 6mm w watrobie ? umieram ze strachu o Mamę


Pęcherzyk żółciowy, pżw, żyła wrotna, śledziona, trzustka, węzły chłonne zaotrzewnowe w badaniu USG zmian nie wykazują.
Wątroba niepowiększona, w całości o podwyższonej echogeniczności jak w przypadku stłuszczenia. Podprzeponowo w jej prawym płacie (w segmencie VIII) wyodrębnia się pasmowata hypoechogeniczna struktura wielkości 6 mm, o niejednoznacznym charakterze, wymagająca oceny we wczesnym badaniu kontrolnym (za ok. 1 miesiąc).
Poza tym miąższ wątroby bez uchwytnych zmian ogniskowych.
Torbiel nerki lewej średnicy 24 mm. Poza tym nerki bez cech kamicy i zastoju moczu.
Pęcherz moczowy średnio wypełniony.
Macica słabo widoczna, w przedniej części jej trzonu widoczna jest uwypuklająca jej obrys uwapniona struktura średnicy 20 mm, w pierwsze kolejności mogąca odpowiadać mieśniakowi. Przydatki niewidoczne.
_________________
Kasia
 
obertas 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 1340
Skąd: Szczecinek
Pomógł: 184 razy

 #45  Wysłany: 2012-10-30, 15:17  


Nie jestem specjalistą. Wydaje mi się, że to torbiel.
Pozdrawiam.
_________________
http://www.forum-onkologi...romu-vt6563.htm
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group