1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 20
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak odbytnicy, przerzuty do wątroby, odmowa przyjęcia chemii
ewik

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 15376

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-03-19, 17:23   Temat: Rak odbytnicy, przerzuty do wątroby, odmowa przyjęcia chemii
Hej Mona,

Skutki uboczne chemii - cóż, różnie bywa, zależy od organizmu. Czy Tata dostał leki przeciwwymiotne? Jeśli tak i bierze a nie działają, można spróbować je zmienić. Dobrze byłoby zrobić badanie krwi (z rozmazem), bilirubinę. Co do zachcianek to zdarza się, często po chemii wiele rodzajów jedzenia odrzuca, a na inne chorzy mają apetyt.
  Temat: Rak odbytnicy, przerzuty do wątroby, odmowa przyjęcia chemii
ewik

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 15376

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-03-11, 08:13   Temat: Rak odbytnicy, przerzuty do wątroby, odmowa przyjęcia chemii
Mona1, Tata powinien być objęty opieką medyczną i na tym etapie choroby najlepszą opiekę miałby ze strony hospicjum domowego. Piszesz, że są problemy z wymiotami, czkawką, bezsennością - prawdopodobnie wymioty to niestety objaw związany z zaawansowaną chorobą nowotworową, lekarz może przepisać leki, które powinny pomóc a przynajmniej złagodzić wymioty.

Czkawka - niestety może (ale nie musi) być związana z naciekaniem mięśnia przepony i znów - są leki które mogłyby pomóc. Bezsenność - można się domyślać, że w związku z chorobą Tata ma objawy depresyjne, przydałaby się konsultacja i leczenie.

Jeśli jest problem z hospicjum, to możecie spróbować wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, ale wiele opisanych na tym forum historii dowodzi, że największe doświadczenie, umiejętności w doborze leków i prowadzenia pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową mają lekarze i pielęgniarki hospicyjne. Może spróbuj Tatę namówić chociaż na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu? A może prywatne wizyta domowa lekarza z hospicjum? Oni często mają świetne podejście do pacjentów i potrafią ich przekonać.
  Temat: Rak jelita grubego postepuje
ewik

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 11491

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-01-10, 20:21   Temat: Rak jelita grubego postepuje
jest możliwy przerzut z jelita grubego do cienkiego, monitorowanie zmian jest trudne, tutaj więcej informacji: http://gastrologia.mp.pl/...w.html?id=50804
  Temat: guz esicy przerzuty na wątrobe i węzły chłonne jamy brzusznj
ewik

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 12631

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-10-18, 14:35   Temat: guz esicy przerzuty na wątrobe i węzły chłonne jamy brzusznj
prz najwyższym stopniu zaawansowania choroby - tak.
  Temat: Moje początki z czerniakiem. Clark II, grubość nacieku 0,75
ewik

Odpowiedzi: 62
Wyświetleń: 40450

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-10-15, 15:49   Temat: Moje początki z czerniakiem. Clark II, grubość nacieku 0,75
USG piersi - można poprosić podczas wizyty u ginekologa, u lekarza pierwszego kontaktu nie powinno być problemów z podstawowym badaniem krwi z rozmazem (+ może kontrolnie TSH - jeśli jesteś ciągle zmęczona, zmarznięta - może być kwestia niedoczynnosci tarczycy?). To są podstawowe badania, nawet osoba bez przeszlości onkologicznej powinne je regularnie robić.
  Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
ewik

Odpowiedzi: 95
Wyświetleń: 52645

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-09-12, 19:52   Temat: Guz trzonu trzustki. Podejrzenie zmian wtórnych w wątrobie.
u mojego Taty wodę sciągali kilkakrotnie - dość grubą igłą pod kontrolą USG w szpitalu. Bardzo mu to pomagało. Zwykle zostawał 1-2 dni w szpitalu na obserwacji, dostawał albuminy, białka które tracił wraz z płynem. Z tego co pamiętam to lekarz decydował czy ściąganie jest już konieczne - zwykle był duży brzuch, problem z jedzeniem (bo ucisk na żołądek).
  Temat: Choroby nowotworowe w rodzinie
ewik

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 12001

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2012-09-06, 12:26   Temat: Choroby nowotworowe w rodzinie
według obecnego stanu wiedzy uważa się, ze tylko pewna część nowotworów (lub raczzej skłonność do nich) jest uwarunkowana genetycznie, nie bada się na pewno wszystkich osób u których wystąpił w rodzinie nowotwór. Liczy się stopień pokrewieństwa, rodzaj nowotworu, miejsce w którym się pojawił, wiek zachorowania, ile osób w najbliższej rodzinie zachorowało na nowotwory. Wraz z wiekiem wzrasta ilość błędów genetycznych i zaczyna szwankować mechanizm ich naprawy, więc nowotwory pojawiające sie w późnym wieku nie są podstawą do badań genetycznych. Ale np. jeśli u mamy i np. ciotki wystąpił rak sutka/jajnika, i to jeszcze w wieku średnim, wówczas istnieje prawdopodobieństwo rodzinnej skłonności do tego typu nowotworów (uszkodzenia w BRCA1 BRCA2) - wówczas takie badania mają sens.

Wydaje mi sie natomiast, że jeśli w rodzinie występują problemy z tarczycą u wielu jej członków, to trzeba regularnie się badać pod tym kątem i być pod stałą opieką endokrynologa, któremu przedstawia się historię choroby tarczycy w rodzinie. Jeśli coś się zadzieje, to będzie można szybko wdrożyć leczenie - wiadomo, że im wcześniejszy etap tym skuteczniejsze leczenie.
  Temat: Bóg... wiara... czy lekarze
ewik

Odpowiedzi: 98
Wyświetleń: 29083

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-04-23, 15:59   Temat: Bóg... wiara... czy lekarze
Cytat:
Do wiary w Boga nikogo zmusić się nie da. I nie ma sensu tego robić na siłę. Wiara jest łaską.


Hmm, skoro wiara jest łaską (jak rozumiem dawaną przez Boga?) to chyba nierówno je rozdziela. Dlaczego jednym daje a drugim nie?
  Temat: Guz trzona trzustki, meta na wątrobie a zachowanie szpitala
ewik

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 26368

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-04-04, 11:13   Temat: Guz trzona trzustki, meta na wątrobie a zachowanie szpitala
Witaj,
Z badań wynika duże prawdopodobieństwo, że Mama ma raka trzustki z przerzutami do wątroby, biopsja trzustki (jeśli udało się pobrać fragment guza) ma to potwierdzić. Na wątrobie są podejrzane zmiany z dużym prawdopodobieństwem meta (przerzuty) - przerzuty dają inny obraz w badaniach USG/TK niż pierwotny nowotwór wątroby. Jeśli biopsja potwierdzi raka trzustki, to nie sądzę, żeby był sens robienia jeszcze biopsji wątroby.

Co do operacji - przerzuty oznaczają czwarty, ostatni stopień choroby, leczenie ma charakter paliatywny. Operacja usunięcia guza jest bardzo obciążająca dla organizmu i nie ma raczej większego sensu - skoro są przerzuty to nowotwór już się rozprzestrzenił i wycięcie pierwotnego guza nic nie daje. Strasznie mi przykro....

Jeśli stan Mamy pozwoli, zapewne będzie możliwa chemioterapia. Koniecznie zawalcz o lepsze środki przeciwbólowe, bo na pewno taki ból ma ogromny wpływ na psychikę.

Trzymaj się...
  Temat: Pomocy - rak jelita grubego
ewik

Odpowiedzi: 103
Wyświetleń: 57790

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-14, 13:17   Temat: Pomocy - rak jelita grubego
Witaj,
Na wiele z Twoich pytań trudno jednoznacznie odpowiedzieć, zwłaszcza że chyba nie zostały zamieszczone wszystkie wyniki. Czy były wykonywane jakiś badania obrazowe (USG, TK) jamy brzusznej? jeśli tak, warto je zamieścić.

Dobrą wiadomością są czyste węzły chłonne, jeśli badania potwierdzają brak przerzutów odległych (np. do wątroby), to byłoby to stadium II w IV stopniowej skali, dające duże szanse na trwałe wyleczenie, więc głowa do góry. Oznaczenie G2 na wyniku histopatologicznym oznacza średnią złośliwość guza.

Co dalej proponują lekarze? Czy Mama jest pod opieką onkologa? Czy zgłaszała bóle pleców? Przyczyn może być wiele, choćby choroby zwyrodnieniowe lub stany zapalne, trzeba to ustalić.

czy lekarze sugerowali dalszą diagnostykę tarczycy?
  Temat: Proszę o pomoc - zmiany na trzustce z przerzutami do wątroby
ewik

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 25564

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-01-13, 11:46   Temat: Proszę o pomoc - zmiany na trzustce z przerzutami do wątroby
Czy Tata ma duży brzuch? w badaniu wyszło, że jest płyn w otrzewnej, ale czy jest go dużo - tzn. czy wydaje Ci sę, że Tata w stosunku do swojej sylwetki ma duży brzuch? Jeśli tak jest, to ten płyn może wpływać na poczucie "zatkania". Jeśli jest go sporo, to warto zapytać lekarza o możliwość ściągnięcia płynu + leki moczopędne, to może pomóc.

Tata powinien jeść to na co ma ochotę, dodatkowo lekarz może przepisać jeden z preparatów poprawiających apetyt - np. Megalię. Na efekt działania tego preparatu trzeba trochę poczekać.

Istnieje możliwość, że po podaniu chemii, jeśli Tata będzie ją dobrze znosił i nowotwór zareaguje na leczenie, to może wrócić apetyt i siły, u nas tak było.
  Temat: Rak jelita grubego - brak apetytu
ewik

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 28624

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-10-26, 15:23   Temat: Rak jelita grubego - brak apetytu
Zerknij tutaj - > http://www.forum-onkologi...2.htm#kacheksja
  Temat: co dalej? przerzuty na wątrobe to już wyrok?
ewik

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 83284

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-06-15, 13:57   Temat: co dalej? przerzuty na wątrobe to już wyrok?
Podczas oceny patomorfologicznej robi się analizę immunohistochemiczną, która pomaga (ale nie zawsze daje jednoznaczną odpowiedź) zidentyfikować punkt wyjścia nowotworu

skrót CK to cytokeratyna, CDX2 to przeciwciało, WT1? - więcej znajdziesz tu (strona 15 i następne) oraz w necie.
http://www.e-onkologia.am...E%20WYJSCIA.pdf

Jest możliwe, że nie uda się jednoznacznie określić punktu wyjścia nowotworu i lekarze zdecydują się rozpocząć leczenie chemiczne w kierunku najbardziej prawdopodobnego raka górnego przewodu pokarmowego.
  Temat: co dalej? przerzuty na wątrobe to już wyrok?
ewik

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 83284

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-06-14, 13:43   Temat: co dalej? przerzuty na wątrobe to już wyrok?
"... słyszałam że jak nie są zajęte węzły chłonne to jest jeszcze szansa - co o tym myśleć ??"

nowotwory szerzą się poprzez układ limfatyczny lub krwionośny, więc fakt że węzły chłonne nie są zajęte nie ma większego znaczenia w sytuacji gdy mamy stwierdzone przerzuty (wątroba, jama otrzewnowa). Niestety, płyn w otrzewnej raczej kiepsko rokuje.

Mam nadzieję, że biopsja pomoże ustalić rodzaj nowotworu i wdrożyć odpowiednie leczenie.
  Temat: zaawansowany złośliwy nowotwór pęcherzyka żółciowego
ewik

Odpowiedzi: 151
Wyświetleń: 55078

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-05-18, 10:38   Temat: zaawansowany złośliwy nowotwór pęcherzyka żółciowego
Bardzo, bardzo mi przykro...

ściskam mocno,
Ewik
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group