1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak żołądka
Autor Wiadomość
agnieszkaop 


Dołączyła: 05 Lis 2013
Posty: 17

 #31  Wysłany: 2016-05-26, 12:45  Rak żołądka - druga wznowa. CO ROBIĆ?


Witam serdecznie,

Postanowiłam napisać na tym forum z nadzieja, że ktoś pomoże mojemu Tacie i nam, że udzieli nam jakiejś fachowej porady, cennej wskazówki w walce z tą ciężką chorobą. Tato leczy się od 6 lat, niżej opisałam pokrótce etapy leczenia aż do dziś.

W 2010 roku u mojego Taty zdiagnozowano wczesnego raka żołądka. Tato miał wtedy 47 lat. Przeprowadzono częściową resekcję żołądka oraz Limfadenektomię D2 . Dodatkowe badania kontrolne wykazały brak przerzutów. Rozpoznanie: Adenocarcinoma typus intestinalis G3.



W 2013 roku pojawiła się wznowa raka żołądka. Kolejna operacja wiązała się już z wycięciem pozostałej części żołądka oraz zrobieniem zespolenia przełykowo- jelitowego. Tato przeszedł też radioterapię i chemioterapię. Dodatkowe badania kontrolne nie wykazały przerzutów.




Po drugiej operacji przez jakiś czas wszystko było w normie, Tato wracał do formy ale tracił na wadze przez brak żołądka. W 2015 roku schudł jeszcze bardziej ponieważ pojawiły się problemy ze strony układu pokarmowego tzn. bóle, pieczenie, zarzucanie żółci do przełyku, zwracanie żółci itp. We wrześniu 2015 przeprowadzono gastroskopię i kolonoskopię. Z pobranych wycinków okazało się, że pojawiła się wznowa na zespoleniu przełykowo-jelitowym.





Po otrzymaniu diagnozy tato przeszedł cykl chemioterapii CTH wg EOX od 08.10.2015r. do grudnia 2015r. W tym czasie wykonano też badanie EUS:



W styczniu 2016 r. zrobiono badanie PET - wykazał zmiany tylko w jednym miejscu - na zespoleniu. Opis badania poniżej:




Dodatkowo 8 kwietnia było wykonane badanie TK jamy brzusznej i miednicy.



W maju ze względu na to, że stan taty się pogorszył - wychudzenie, osłabienie, bóle - przyjęto go na oddział chorób wewnętrznych i wykonano badania USG, RTG, morfologię:





17 maja Tato przeszedł zaplanowany wcześniej zabieg koagulacji argonowej, oraz miał przeprowadzony pasaż jelitowy z kontrastem - wypis ze szpitala poniżej:




Tato ma drożny przewód pokarmowy wiec może przełykać pokarmy, ma również założony port do dożywiania pozajelitowego. Silne bole też powoli mamy pod kontrolą - ale najpoważniejszy problem pozostaje - RAK... W tym momencie leczenie utknęło w miejscu, nie wiemy co robić dalej, gdzie szukać pomocy...
Czy operacja wycięcia tej zmiany i zrobienie nowego zespolenia przelykowo-jelitowego wchodzi w grę? Jeśli nie, to jakie leczenie powinno być w tym momencie wdrożone - chemioterapia, radioterapia, kolejna koagulacja argonowa? Może istnieją jakieś nowoczesne metody, lub takie o których nie wiemy a mogłyby pomoc Tacie w walce z chorobą. Może ktoś z Państwa mógłby polecić jakiegoś specjalistę, ośrodek, szpital, który specjalizuje się w leczeniu takich przypadków (nawet za granicą - chcielibyśmy wiedzieć czy jest jakakolwiek nadzieja...)?

Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę, radę, informację... mam wrażenie że lekarze zaczynają nas powoli traktować tak jakby nie było nadziei...a przecież tato nie ma przerzutów... zmiana jest w jednym miejscu - powinna być do wyleczenia... Bardzo się boimy, martwimy, nie możemy tak po prostu czekać....

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2016-05-26, 17:39 ]
Już wcześniej pisałaś historię choroby taty. Nie trzeba tworzyć nowego wątku, należy ciąg dalszy choroby pisać w tym samym, założonym wcześniej przez Ciebie wątku. Posty zostały scalone i proszę pisać ciąg dalszy właśnie tutaj.

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #32  Wysłany: 2016-05-26, 18:11  


Cytat:
Objawy kliniczne
Do najczęstszych objawów niedrożności zaliczyć można uporczywe nudności i wymioty, bóle kolkowe brzucha, wzdęcia, zatrzymanie gazów i zaparcie stolca. Objawy mogą pojawić się nagle, ale najczęściej rozwijają się powoli i stopniowo ulegają nasileniu. Mówi się wówczas o tzw. niedrożności przepuszczającej (subileus), kiedy obserwujemy przynajmniej okresowo zachowanie drożności przewodu pokarmowego. Rzadziej spotyka się nagłe wystąpienie bardzo nasilonych objawów pełnej niedrożności mechanicznej jelit (ileus mechanicus).
W badaniu przedmiotowym często można zaobserwować wzdęcie, czasami „stawianie” jelit. Podczas osłuchiwania stwierdza się wysokie, metaliczne tony nad jamą brzuszną i głośne, niekiedy słyszalne bez słuchawki przelewania („burczenie” w brzuchu, ang. borborygmi).

http://www.czytelniamedyc...owotworowa.html
Przeczytaj sobie cały rozdział 3. w tej publikacji.
Ne wiem czy jest to dokładne odwzorowanie stanu Taty, ale w badaniach obrazowych pojawiło się podejrzenie 'subileus'. Być może lekarze to właśnie uważają za powód uniemożliwiający rozpoczęcie np.kolejnej linii cth. Na pewno warto dokładnie porozmawiać z lekarzami, dopytać co jest teraz największym problemem.
Obecnie macie do czynienia z progresją nawrotowego raka żołądka po leczeniu cth - samodzielna cth nie jest leczeniem radykalnym w tym rodzaju nowotworu. Operacja w takiej sytuacji nie wydaje mi się możliwa technicznie, nie sądzę też aby miała sens w kontekście stanu Taty i jego dolegliwości. Być może zastosowanie znajdzie paliatywna rth - to wszystko pytania do lekarzy.
 
atthedisco 



Dołączyła: 13 Paź 2011
Posty: 300
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 14 razy

 #33  Wysłany: 2016-06-02, 22:13  


Witam :) w podobnej sytuacji jak Ty i Twoja rodzina byłam 4 lata temu kiedy u moje ŚP Taty wykryto to cholerstwo - guz żołądka..
Nie doradzę Ci w kwestiach czysto medycznych, ale może moje rady pomogą.
Niech Twój Tata za wszelką cenę pije nutridrinki, one naprawdę mu pomogą i być może zgrubnie. Niech Tata je to na co ma ochotę, oczywiście pamiętając o tym aby ilość jedzenia nie była za duża. Jeśli Tata ma jakieś bóle, to polecam Tramal, lekarz opieki paliatywnej powinien go przepisać. Można również skontaktować się z hospicjum (wiem jak to brzmi), ale w naszym przypadki dużo to pomogło, zwłaszcza kiedy stan Taty był zły.. Dbajcie o to aby Tata się nie załamał.. złe nastawienie nic nie pomoże, a może tylko pogorszyć sytuacje..
Do lekarzy trzeba walić drzwiami i oknami, mogę polecić dwóch lekarzy ale to okolice Sosnowca, Katowic.. Skąd jesteście?
Trzymam kciuki za Was, i wysyłam mnóstwo ciepła!!
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
karinax
[konto usunięte]



Posty: 0

 #34  Wysłany: 2016-12-05, 15:54  


Niestety bez dobrego specjalisty nie da się uniknąć takich problemów. Chorobę trzeba wykryć szybko, tylko wtedy jest prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Od siebie mogę tylko polecić i życzyć wszystkiego, co najlepsze.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-12-06, 11:15 ]
1. Jest już wykryty co jest.
2. Reklama ukryta.


[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-12-06, 11:19 ]
Uprzejmie przypominam, tak w razie czego gdyby ktoś po przeczytaniu i zaakceptowaniu Regulaminu Forum, zapomniałby.
II.13 Regulaminu:
Jakakolwiek reklama towarów/usług bez uzyskania na nią zgody Administratora jest na Forum zabroniona.
Posty, których treść może sugerować nie uzgodnioną z Administratorem/Moderatorami reklamę zostaną usunięte. Zakaz reklamy dotyczy również wiadomości prywatnych (pw) oraz umieszczania w swoim podpisie linku do strony oferującej towary / usługi.
Zamieszczenie w profilu lub podpisie użytkownika linków do innych stron internetowych wymaga uzyskania zgody Administracji Forum.
Naruszenie tego zapisu może skutkować zbanowaniem lub usunięciem konta użytkownika forum bez ostrzeżenia."


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group