1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi gruczołowo-sitowaty
Autor Wiadomość
EWA2010 


Dołączyła: 15 Gru 2010
Posty: 3
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2010-12-15, 11:49  Rak piersi gruczołowo-sitowaty


Witam
Mam 51 lat i tydzień temu dołączyłam do grona amazonek.
Moja historia, jeszcze krótka nie licząc bólu prawej piersi odczuwanego od kilku lat , wygląda tak:

mammografia : w kgz sutka prawego guzkowe zagęszczenie ok. 15 mm, obraz mmg niejednoznaczny, konieczne uzupełniające badanie usg;
badanie USG : obie piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. Nie stwierdza się obecności zmian litych.
W piersi prawej, obwodowo, na godz. 9 widoczne trzy przestrzenie hypoechogeniczne o wyglądzie torbieli z zagęszczoną treścią - 7 mm, 6,5 mm i 4 mm.
Przewody zabrodawkowe niepowiększone. Węzły chłonne pachowe niepowiększone.
biopsja cienkoigłowa : w ściętym płynie rozproszone i w płacikach komórki nabłonkowe z cechami atypii.
biopsja gruboigłowa : carcinoma invasiwum mammae.
W nacieku widoczny komponent carcinoma cribriforme invasivum. Kategoria B5b.
SMMS-1 odczyn ujemny. ER PS-0 IS-0 (0%). PGR PS-0 IS-0 (0%). HER2 1+.

Pierwsza operacja byla oszczędzająca, a wynik histopatologiczny taki :
Węzły chłonne wartownicze, w wycinkach z tego materiału znaleziono 5 węzłów chłonnych bez zmian nowotworowych.
Dociety margines, w wycinku z tego materiału widoczne ognisko rozrostu nowotworowego najbardziej odpowiadajace "carcinoma adenoides cysticum" (G1).
Najmniejszy margines zdrowej tkanki (od strony przeciwnej oznaczeniu nitką) wynosi około 4 mm.
Guz piersi prawej, materiał o wymiarach około 60x55x35 mm, na przekroju widoczny guzowaty obszar o największym wymiarze około 23 mm w ocenie makroskopowej dochodzący do jednego z krańców nadesłanego fragmentu tkanki.
Histologicznie, w wycinkach z tego materiału widoczne utkania najbardziej odpowiadające "carcinoma adenoides cysticum" (G1).
Ognisko raka, na części obwodu, jest dobrze odgraniczone od otoczenia, ogniskowo jednak widoczne są "odsznurowane" drobniejsze, satelitarne ogniska guza.
Najmniejszy margines zdrowej tkanki od strony powięzi wynosi około 2 mm.
W kilku miejscach, w innych liniach cięcia chirurgicznego np. od strony "godziny 3" widoczne są niewielkie ogniska raka "dotykające" tych linii (prawdopodobnie guz nie jest usunięty w całości).
Zaawansowanie guza pT2(?) N0 Mx R1 (?).

druga operacja : amputacja prosta piersi prawej.
Wynik badania histopatologicznego będzie jutro.

Zawsze staram się patrzeć w przyszłość optymistycznie, ale teraz jest mi trudno, chwilami za trudno.
Niepewność tego co będzie dalej, co może mi zaproponować lekarz, o co powinnam zapytać, co robić a czego unikać...

Szukam kogoś w podobnej sytuacji, kogoś kto mógłby mi coś podpowiedzieć, cokolwiek ...
_________________
EWA2010
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2010-12-15, 12:36  


Ewo, witaj na forum.

Druga operacja - rozszerzenie operacji oszczędzającej do mastektomii - okazała się konieczna ze względu na niewystarczające marginesy:
w niektórych miejscach w ogóle nie zachowane, w innych 2-4 mm przy minimalnych pożądanych > ~10 mm,
o czym zresztą mówi wynik: R1 = operacja mikroskopowo nieradykalna - co oznacza, że pozostawiono w organizmie komórki nowotworowe (fragmenty guza) i skutkowałoby to szybką wznową i dalszym rozwojem procesu nowotworowego.
Bardzo dobrze więc, że operację wykonano. Czekamy na wyniki oceny histopatologicznej.

Najprawdopodobniej czeka Cię leczenie uzupełniające - chemioterapia, być może też lekarz zaproponuje naświetlania.
Ze względu na ujemne receptory ER i PgR zastosowanie hormonoterapii byłoby nieskuteczne,
lecz HER2 ujemny (= 1+) jest dobrym czynnikiem rokowniczym, oznacza mniejszą agresywność guza,
podobnie jak stwierdzony najniższy stopień złośliwości histologicznej G1.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Życzę dobrych dalszych wyników i pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2010-12-15, 13:16  


Też miałam 2 mm, to ryzykowne i trzeba było docinać. Teraz w wyniku powinno być wyraźne stwierdzenie czy znaleziono jeszcze komórki nowotworowe i ewentualnie jaki jest ostatecznie margines to będzie decydowało o dalszym postępowaniu (bezpiecznie to 10 milimetrów - liczy się ten najmniejszy). Na Twoją korzyść przemawia że masz czyste węzły i jest to G1 czyli najmniej inwazyjny. Mogą nie proponować Ci radioterapii, i przy bardzo dobrym wyniku nawet chemioterapii, ale powinnaś zdawać sobie sprawę, że masz prawo do jakiejś kuracji adjuwantowej i to ewentualnie Twój wybór czy wolisz ryzyko bez skutków ubocznych, czy znaczne zmniejszenie ryzyka ale i niemałe skutki uboczne - ten dylemat będzie Ci niestety towarzyszył już do końca. Trochę nieprecyzyjny ten Twój wynik, porozmawiaj z lekarzem co to właściwie znaczy "komórki najbardziej odpowiadające" i czy nie jest wskazane zweryfikowanie badania, bo tu patolog najwyraźniej nie wypowiada się jednoznacznie, a ostatecznie właśnie na tym opierać się będzie cała strategia postępowania. Jesteś stosunkowo młoda, więc naturalne będzie zastosowanie bardziej agresywnego leczenia, masz przed sobą więcej lat do stracenia i jednocześnie Twój organizm może znieść więcej. Witaj na forum.
_________________
sprzątnięta
 
EWA2010 


Dołączyła: 15 Gru 2010
Posty: 3
Skąd: Warszawa

 #4  Wysłany: 2010-12-16, 15:52  


Dziękuję za wczorajsze wypowiedzi.
Dzisiaj odebrałam wynik histopatologiczny. Brzmi tak:
Do badania nadesłano pierś prawą, materiał o wymiarach około 15x12x4 cm z lożą po poprzednio usuniętym guzie. Makroskopowo, w tkankach przylegających do ww loży, widoczne liczne twarde, biało-żółtawe ogniska. Mikroskopowo, w licznych wycinkach pobranych z brzegów loży po poprzedniej operacji widoczne ogniska raka typu "carcinoma adenoides cystikum". Sięgają one miejscami na odległość do 1 cm od ścian loży. W wycinkach z odległych od tego miejsca okolic piersi nie znaleziono zmian nowotworowych.
Odetchnęłam.
Teraz przygotowuję się do chemioterapii. Za tydzień mam rozmowę z lekarzem, jaka będzie ta chemia. Chyba najgorsze mam już za sobą.
_________________
EWA2010
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2010-12-16, 17:04  


Nie podali wymiarów tych ognisk?
_________________
sprzątnięta
 
EWA2010 


Dołączyła: 15 Gru 2010
Posty: 3
Skąd: Warszawa

 #6  Wysłany: 2010-12-16, 18:53  


Witaj GABA
Napisałam wszystko co było w wyniku.
Być może rozmiar ognisk nie ma już znaczenia skoro wycięto i obcięto wszystko?
_________________
EWA2010
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group