1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jelita grubego - kątnicy
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #256  Wysłany: 2013-02-18, 23:12  


Ketonal może podnosić potas, to tak w razie czego - ale doraźnie nie powinien zaszkodzić.

Valsacor czy Amlozek nie powinny wpływać na poziom potasu, także na razie po prostu ograniczyłabym pomidory, buraki, ogórki zielone i inne zawierające potas warzywa / owoce, za miesiąc zrobić kontrolne badanie i tyle.
_________________
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #257  Wysłany: 2013-02-19, 17:32  


Hejka :)

Dzięki :)
Co prawda czytałam (na forum nefrologicznym, które znalazłam buszując po necie), że u osób z obniżonym eGFR, Valsacor może powodować Hiperkalemię, ponieważ powoduje retencję potasu, ale to chyba raczej przy dużo obniżonym eGFR, a nie takim jak u Mamy. W końcu poza tymi torbielikami, nie stwierdzono u niej żadnej wadliwej pracy nerek itd.
Wiem, że nie powinnam łazić i szukać, ale to momentami silniejsze ode mnie jest :/

Jeszcze raz bardzo dziękuję :) Na pewno zrobimy jak radzisz :cmok:

Pozdrawiam serdecznie :)
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #258  Wysłany: 2013-03-26, 15:43  


Witam

Trochę się martwię. Mama uparta do lekarza nie chce iść. Od piątku ma napady kaszlu i jak już ją dorwie to kaszle dobrych kilka minut, zrywa ją normalnie, aż robi się czerwona i tchu złapać nie może. Od dawna nie miała takich napadów.
Poza tym mówi, że ma taki dyskomfort w brzuchu. Niby nic ją nie boli, ale mówi, że czuje żołądek i jelita. Wieczorami, jakoś tak od soboty, czy niedzieli jak się położy, to twierdzi, że jej niedobrze. Wczoraj zjadła barszcz biały, wyszła z domu i dość szybko wróciła, bo dosłownie zeszła z niej dołem cała zupa, taka jak nieprzetrawiona, nic. Potem zjadła troszkę leczo i czuła się dobrze, żadnych rozstrojów żołądka. W nocy natomiast obudziła się i mówiła, że boli ją brzuch.
Śniadanie zjadła normalnie, na sensacje żołądkowe się nie skarżyła.
Wiem, że nikt mi diagnozy nie wystawi przez internet, ale czy to może być coś związanego ze skorupiakiem? Czy raczej zwyczajna niestrawność, albo grypa jelitowa? Temperatury nie ma. Jest tylko jakby osłabiona. Mówi, że najchętniej to by położyła się do łóżka i nic jej się nie chce, a mnie od razu przypomina się sytuacja sprzed diagnozy...

Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #259  Wysłany: 2013-03-26, 20:08  


Dokładnie tak jak piszesz - przez internet diagnozy nikt nie postawi. Najlepiej byłoby wybrać się do lekarza.
Na "grypę żołądkową" to raczej nie wygląda.
_________________
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #260  Wysłany: 2013-03-26, 20:27  


Dzięki Absenteeism.

Gdyby jeszcze Mama chciała do tego lekarza iść. Powtarzam jej już od kilku miesięcy, żeby poszła do internistki i poprosiła o skierowanie do gastrologa, skoro zarówno lekarz pierwszego kontaktu jak i onkolog na dobrą sprawę nie widzą potrzeby żadnych badań (no niby ta kontrolna kolonoskopia, ale Mama skierowanie na nią dostała, jak trochę pokolorowała w gabinecie), to może powinna się wybrać do gastrologa i być pod jego opieką. Bo to może być wszystko, zarówno zwyczajne nerwy, jak i odzywająca się nadżerka, uchyłki, albo skorupiak... Tyle, że, czy rzeczywiście patrząc na wszelkie wyniki Mamci, można brać pod uwagę to paskuda daje znowu o sobie znać?
Przepraszam trochę się nakręcam, ale nie mogę przestać o tym myśleć. A niestety chyba będę czekać na odpowiedzi do wyników krwi i kolonoskopii...

Pozdrawiam
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #261  Wysłany: 2013-03-27, 14:30  


Reszku, faktycznie sprawa nieciekawa. W moim otoczeniu "grasuje" jelitówka i uwierz mi w różnych wydaniach (nas na razie nie rusza na szczęście). Jedna koleżanka miała wysoką gorączkę i wymioty, druga tylko biegunkę, trzeciej mąż taką dziwną niestrawność i kaszel, moja mama miała kaszel i sporadyczne "biegaczki" i temperaturę. Może to odmiana jakiegoś wirusa i akurat twoja mamcia tak to odczuła. Sama mam boleści brzucha raz po prawej raz po lewej stronie, kontrolowaną "biegaczkę" kolono i gastro miałam robioną i nic tylko uchyłki esicy i stan nadżerkowy żołądka. Także może to tylko to, nie możesz ciągle się bać że każdy objaw to skorupkowy. Głowa do góry, mamcia na badania. Trzymajcie się cieplutko w te wiosenne dni. Buźka.
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #262  Wysłany: 2013-03-27, 14:54  


Hejka Siostra :)

Dzisiaj jakby nieco lepiej. W nocy nic nie bolało, śniadanie zjadła normalnie. Jakiś czas po śniadaniu mówiła, że ją pobolewa brzuch, ale poszła do łazienki (co wyszło w produkcji to nie wiem, bo nie pytałam) i twierdzi, że już nie boli. Zaczynam się więc zastanawiać nad tym zespołem jelita drażliwego, bo chyba on daje podobne objawy. Zobaczymy co wyjdzie na kolonoskopii.
Wiem, że nie powinnam zaraz zakładać najgorszego, zważywszy, że nie ma dnia żeby mnie coś w brzuchu nie gniotło, a to pod żebrami, a to jak jelita, dość często przed pójściem do łazienki na dłuższe to mam bóle tak w okolicach pępka i niżej - czytałam, że to właśnie objaw drażliwego jest. No, ale ja to ja, ale jak Mamci coś dolega to zaraz stan pełnej gotowości, czerwona lampka i tylko syreny brakuje :roll: Wiem, że pewnie przesadzam, ale nie potrafię się tego pozbyć, choć z całych sił z tym walczę. Mnie może wszystko boleć teraz i gucio, zero stresu, boli, to boli i przestanie. Zaboli Mamę, a ja już myślę. Porażka jakaś :|

Pozdrawiam Cię serdecznie i dzięki :cmok:
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #263  Wysłany: 2013-04-17, 22:38  


Witam

W piątek Mamcia ma kolonoskopię i trochę się tym nakręca ;P Jutro idzie kupić Fleet. Czytałam na necie opinie i porównywałam ceny, wychodzi, że jest tańszy od Fortransu. Ciekawe czy to prawda, czy też to tylko tak w internecie ładnie wyglądają ceny.
Czy wyniki kolonoskopii są od razu? Bo lekarz to na "żywo" ogląda i ktoś to spisuje czy tak?

Inna rzecz, to te bóle głowy. Raz mocniejszy, raz słabszy. Czasem to ból, a czasem taki ucisk jak obręcz czy coś. Chyba nawet o tym kilka razy pisałam :roll: Wiem doskonale, że to może być ciśnieniowe, na tle nerwowym, napięciowym, od kręgosłupa, czy migrena. Denerwuje mnie natomiast fakt, że lekarze ignorują i bagatelizują to, że przy każdej wizycie Mamcia zgłasza dolegliwości bólowe głowy. A wystarczyłoby przecież zapytanie o rodzaj bólu itd. albo skierowanie do neurologa. Nic zero, tak jakby w ogóle niczego nie mówiła.
Wkurza mnie to, że nic nie mogę zrobić, a widzę, że Mama popada w czarnowidztwo - zastanawia się czy nie ma raka mózgu...

Pozdrawiam serdecznie :)
 
civic 


Dołączył: 01 Lut 2010
Posty: 110
Pomógł: 3 razy

 #264  Wysłany: 2013-04-18, 00:02  


tak jest, wynik masz od ręki, powodzenia ;-)
_________________
cały czas do przodu ;-)
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #265  Wysłany: 2013-04-18, 15:14  


Civic, dzięki za odpowiedź, za to drugie nie dziękuję coby nie zapeszyć ;P

Mamcia przyniosła wyniki badań krwi jakie miała robione właśnie przed tą kolonoskopią. Oto one:

Leukocyty - 5,0 K/ul (4,0-10,0)
Erytrocyty - 5,07 M/ul (3,7-5,1)
Hemoglobina - 15,5 g/dl (12-16)
Hematokryt - 46,2% (37-47)

MCV - 91,0 fl (80,0-97,0)
MCH - 30,7 pg (27,0-34,0)
MCHC - 33,6 g/dl (32,0-36,0)
RDW - 13,2% (11,0-15,0)

Płytki krwi - 221 K/ul (150,0-450,0)
PCT - 0,22% (0,12-0,36)
PDW - 18,5% (11,5-21,0)
MPV - 9,7fl (6,1-11,0)

Rozmaz automatyczny

NEU% - 62,2% (45,0-70,0)
NEU - 3,19 K/ul (2,5-5,0)
LYMPH% - 26,6% (20,0-45,0)
LYMPH - 1,32 K/ul (1,5-3,5)
MON% - 6,8% (3,0-8,0)
MON - 0,34 K/ul (0,2-0,8)
EOS% - 1,5% (1,0-5,0)
EOS - 0,07 K/ul (0,04-0,4)
BASO% - 0,9% (0,0-1,0)
BASO - 0,040 K/ul (0,02-0,10)

Sód w surowicy(O35) - 140 mmol/l (138-147)
Potas w surowicy(N45) - 5,1 mmol/l (3,5-5,1)
Kreatynina w surowicy(M37) - 0,9 mg/dl (0,6-1,1)
eGFR - >=60 ml/min/1,73^2


Czas kaolinowo-kefalinowy (APTT) (G11) - 30,4 sek (26,0-36,0)

Czas protrombinowy (PT), INR/ (G21)
czas protombinowy - 10,5 sek
wskaśnik protombinowy - 108,10% (78,00-120,00)

INR - 0,93 (0,90-1,20)

Uffff, to by było na tyle ;P

Co można by rzec na podstawie takich wyników badań? :)

Pozdrawiam serdecznie w ten piękny dzionek :)

[ Dodano: 2013-04-18, 20:07 ]
P.S. Hmmm ciekawa rzecz... według kalkulatora GFR Mamcia ma (albo powinna mieć) 70.7022 tego GFR... Ciekawe.
Wybaczcie głośno myślę, bo z badań wychodzi, że znów spadło i zastanawiam się co może być przyczyną...

Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #266  Wysłany: 2013-04-18, 22:06  


Wyniki są w porządku, eGFR jest w niewielkim obniżeniu.
I mnie wg kalkulatora wychodzi > 60 :)
_________________
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #267  Wysłany: 2013-04-18, 22:17  


Dzięki Kochana :cmok:

Czyli według wyników Mamcia jest zdrowa jak przysłowiowa ryba? :P
Może, ze coś pokręcone bo to kalkulator online, a one różnie działają jak mi się wydaje.
Myślę o tym eGFR przez te torbieliki na nerkach, zwłaszcza jak Mamci koleżanka zaczęła mi gadać o tym, że torbiele mogą spowodować poważną niewydolność nerek z potrzebą dializowania i przeszczepu oraz że mogą zezłośliwieć :roll:

Pozdrawiam serdecznie i dzięki za odpowiedź raz jeszcze :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #268  Wysłany: 2013-04-18, 22:19  


Reszka.78 napisał/a:
Czyli według wyników Mamcia jest zdrowa jak przysłowiowa ryba? :P

Wyniki ma w sumie książkowe. Może ten potas w górnej granicy normy trzeba kontrolować, ale bez przesady.
A koleżance powiedzieć, żeby nie gadała głupot.
_________________
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #269  Wysłany: 2013-04-18, 23:17  


Potas oczywiście kontrolujemy :) A przynajmniej ja ;P

A koleżance trudno coś powiedzieć, bo to jakaś tam pielęgniarka i w ogóle i chyba uważa, że pozjadała wszystkie rozumy. W każdym razie mnie trochę tym nakręciła, na necie nie udało mi się tego zweryfikować (pewnie ślepa jestem albo gupia i znaleźć nie umiem) i tak mnie myśli o tym nachodzą.

Pozdrawiam serdecznie i dzięki raz jeszcze :cmok:

[ Dodano: 2013-04-19, 17:17 ]
Witam :)

Po 13 wróciliśmy ze Szpitala. Mamcia nie była tak kołowata jak wszyscy mówili, chociaż teraz właśnie ucięła komara ;P

Przedstawiam wyniki :)

Wykonano badanie całego pozostawionego odcinka jelita grubego. Zespolenie krętniczo-poprzecznicze prawidłowe, gładkie szerokie. W poprzecznicy polip śr 5mm - usunięto pętlą diatermiczną i przesłano do badania hist.pat. W esicy 20cm od brzegu odbytu polip śr 10mm - usunięto pętlą diatermiczną i przesłano do badania hist.pat. W zakresie błony śluzowej pozostałych odcinków zmian nie stwierdzono. Jelito dobrze przygotowane do badania we wszystkich odcinkach. Uchyłki esicy.

Pozdrawiam serdecznie :)
 
Reszka.78 



Dołączyła: 29 Lis 2011
Posty: 948
Pomogła: 136 razy

 #270  Wysłany: 2013-04-24, 16:04  


Witam :)

Przepraszam za zawracanie głowy, ale mam takie głupie pytanie (wiem, nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi).
Usunięte polipy zostały oddane do badania hist.pat. Czy możliwe jest aby były złośliwe?

Pozdrawiam serdecznie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group