1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o pomoc, wytłumaczenie.
Autor Wiadomość
jesaj 


Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 102
Pomógł: 4 razy

 #151  Wysłany: 2014-06-07, 20:59  


Witajcie, niestety od jakiegoś tygodnia wiele się zmienilo Mama jest o wiele słabsza. W międzyczasie robiliśmy 2 badania, tomograf głowy i scyntografie kości. Z wyników tomografu głowy wynikła ze są przerzuty do mózgu. W głowie są 3 guzy największy ok 2cm kolejne mniejsze. Mama zgłaszają wcześniej problem z okiem mamy odpowiedz i wyjaśnienie problemu. Tomografia płuc ukazuje stabilizację w ich obrębie czego nie można powiedzieć o reszcie ciała. Scyntografie ukazała przerzuty do kości czaszki, kręgosłupa chyba na 5 poziomach do tego zaatakowane jest rownież prawe biodro. Wcześniej były naświetlenia kręgosłupa na poziomie th9 , teraz okazało się ze rak zamieszkał już na wielu poziomach kręgosłupa. Jesteśmy umówieni z Mama na wizytę u lekarza specjalisty od naświetlań na czwartek, ale obawiam się ze Mama nie będzie miała siły tam dotrzeć. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji, Mama od paru dni dokładnie dwóch leży wcześniej chodziła. Zauważam splątanie w jej myśleniu i lekkie problemy z wyslawianiem się to znaczy mówi ale często zaczyna i nie do końca wie jak to zdanie zakończyć. Czy warto naświetlań głowę w takim stanie, czy może załatwić miejsce w szpitalu i aby Mama nie musiała się męczyć naświetlań będąc na oddziale? Sam nie wiem już co i jak wiedziałem ze taki czas nastąpi co tu robić? Dzięki pozdrawiam
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #152  Wysłany: 2014-06-07, 22:14  


jesaj,
Ja myślę, że to jest pytanie do Waszego lekarza z hospicjum. Na pewno trzeba zastanowić się nad możliwością zmniejszenia ciśnienia śródczaszkowego (czy Mama przyjmuje sterydy?), natomiast Wasz lekarz powinien ocenić dynamikę stanu klinicznego Mamy. Być może warto naświetlić głowę, ale być może nie ma to sensu, bo spowodowałoby to tylko niepotrzebne cierpienie.
Bez zbadania Mamy jakiekolwiek decyzje będą niemiarodajne.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
jesaj 


Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 102
Pomógł: 4 razy

 #153  Wysłany: 2014-06-08, 09:24  


Tak Mama bierze sterydy, w środę przyjeżdża lekarka zobaczymy co powie. Kiedy Mama miała naświetlany kręgosłup nie miała skutków ubocznych, czy przy naświetlaniu głowy tez tak może być ?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #154  Wysłany: 2014-06-08, 10:20  


Naświetlanie mózgowia zawsze wiąże się ze zwiększonym obrzękiem wokół guzów - taka jest reakcja zapalna na promieniowanie. Z reguły wtedy zwiększa się dawkę sterydów i pacjent może nie odczuwać objawów ubocznych.
Tu pytania są takie:
- Jaką mamy obecnie dawkę sterydów = czy możemy ją jeszcze zwiększać?
- Jaki jest stan kliniczny Mamy = czy zwiększenie obrzęku w mózgowiu nie pogorszy jej stanu na tyle, że mogłaby tego nie przeżyć?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
jesaj 


Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 102
Pomógł: 4 razy

 #155  Wysłany: 2014-06-08, 13:15  


Pabi-dexamethason 2 razy dziennie 1 mg, to Mama bierze na dzis.
Mi stan jest trudno okreslic naprawde .
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #156  Wysłany: 2014-06-08, 14:07  


To bardzo mała dawka. Zadzwoniłabym natychmiast do Waszego lekarza prowadzącego z pytaniem o ewentualne zwiększenie dawki, skoro stan Mamy tak się pogorszył.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
romka 



Dołączyła: 26 Lip 2013
Posty: 445
Pomogła: 82 razy

 #157  Wysłany: 2014-06-08, 16:27  


jesaj napisał/a:
Pabi-dexamethason 2 razy dziennie 1 mg, to Mama bierze na dzis.


Madzia70 ma rację , mój mąz miał 3-2-0 ale gdy widziałam ze cos podejrzanego zaczyna się dziac zwiększałam dawkę 5-3-0 gdy widziałam poprawę stopniowo zmniejszałam dawkę ,tak mi zalecił lekarz.
Ja bym nie czekała z tym nawet do jutra ,skoro stan mamy się pogorszył,nie jestem lekarzem,ale z własnego doswiadczenia wiem,ze takie objawy są bardzo niebezpieczne i trzeba szybko działac ,by nie doszło do większych powikłań . Ja na twoim miejscu sama bym podała większa dawkę sterydów ponieważ one nie zaszkodzą ,wrecz przeciwnie na pewno pomogą ,ale decyzja należy do ciebie.
 
jesaj 


Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 102
Pomógł: 4 razy

 #158  Wysłany: 2014-06-08, 18:07  


Dzis juz nic nie zmienie, ale jutro zapytam rano lekarke ta domowa i pewnie potwierdzi to co piszesz, najdziwniejsze w tym jest to, ze od wczoraj wieczora Mama ze tak powiem sie ogarnela. Mowi juz innaczej, zartuje, naprawde wszystko wie co i jak az sam jestem zdziwiony, ze nagle taka zmiana.
 
romka 



Dołączyła: 26 Lip 2013
Posty: 445
Pomogła: 82 razy

 #159  Wysłany: 2014-06-08, 23:13  


Jarku,jeszcze nie raz bedziesz zdziwiony,ta choroba naprawdę jest nieobliczalna i potrafi zaskoczyc w godziny na godzine a zmiany neurologiczne mogą nas nie kiedy nawet paraliżować,więc musisz byc bardzo czujny,każde nawet drobne zmiany zgłaszaj lekarzowi prowadzacemu,nawet telefonicznie.
 
jesaj 


Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 102
Pomógł: 4 razy

 #160  Wysłany: 2014-06-09, 17:39  


Witajcie lekarka stwierdzila ze na ten moment nie trzeba zwiekszac dawki sterydow, powiedziala ze o tym powinien zdecydowac lekarz do krorego jedziemy w czwartek, lekarz od naswietlan. Mama w sumie naprawde sie poprawila jej stan na plus. Zobaczymy co powie lekarz.
 
jesaj 


Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 102
Pomógł: 4 razy

 #161  Wysłany: 2014-06-11, 15:26  


Witam, w sumie proszę o pomoc, jutro miałem jechać z Mamą do lekarza od naświetlań głowy, ale Mama już nie będzie w stanie tam pojechać. Ledwo idzie do toalety. Nie je od 3 dni, od trzech dni pije jak ptaszek, mówi coś o tym, że nie umie przełykać, że jak pije to się dusi. Przy mnie wypiła może połowę szklanki wody z wielkim trudem, nie mówię już o jedzeniu. Najgorsze jest to, że od wczoraj przestała brać sterydy i inne leki ponieważ nie potrafi ich połknąć. Czy to już ten czas? Niby nie wygląda na człowieka który, że tak powiem się już gdzieś wybiera, z drugiej strony nie znam się na tym i nie mi to oceniać. Jutro rano przyjeżdża lekarka pewnie ona tez coś podpowie. Czy są inne metody podawania tych sterydów, bo widzę również, że Mama gorzej myśli jest splątana.
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #162  Wysłany: 2014-06-11, 15:33  


Tak jesaj, można podać dexamethason w zastrzyku.

[ Dodano: 2014-06-11, 15:35 ]
Splątanie może być spowodowane odwodnieniem, zaburzeniami elektrolitowymi, osłabienie też, należałoby pobrać krew na cito, może spróbujcie wezwać pielęgniarkę z hospicjum.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #163  Wysłany: 2014-06-11, 16:11  


jesaj,
Absolutnie nie wolno odstawiać sterydów nagle! Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy Mama nie bierze sterydów od wczoraj i dopiero jutro dostaniecie receptę! Receptę trzeba zorganizować i wykupić natychmiast - może ją wypisać każdy lekarz. Jeśli nie zostaniesz przyjęty natychmiast w POZ, to musisz iść do NPL (Nocna Pomoc Lekarska) - czynne pewnie od 18.00 do 8.00 rano.
Ptaszenio napisał/a:
należałoby pobrać krew na cito

Absolutnie nie. Pozbawianie umierającego nawet kilku mililitrów nośnika tlenu jest zupełnie niepotrzebne.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
jesaj 


Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 102
Pomógł: 4 razy

 #164  Wysłany: 2014-06-11, 16:23  


Ale my mamy sterydy, ale nie możemy ich podać.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #165  Wysłany: 2014-06-11, 16:33  


Macie Dexaven?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group