1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: marzena66
2018-09-15, 01:45
Prośba o interpretację wyniku badań PET-CT i TK
Autor Wiadomość
wojciechu 


Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2018-09-14, 13:18  Prośba o interpretację wyniku badań PET-CT i TK


Witam.

Uprzejmię proszę o interpretację wyników moich badań oraz poradę co robić dalej. Nie jestem pewien czy ten post powinien się znalezć w tym temacie, ale jako ,ze cała moja historia zaczęła się od chorób płuc postanowiłem tutaj napisać.

11 lat temu przebyłem ostre zapalenie trzustki. Od tamtej pory jestem pod kontrolą poradni gastrologicznej. W zeszłym roku zaczął mi doskwierać ucisk w prawym podzebrzu. Z racji mojej historii z trzustką wysłano mnie w dniu 21.06.2017 na TK jamy brzusznej.

Oto wynik:





Z podejrzeniem sarkoidozy stawiłem się do szpitala 08.08.2017. Przeprowadzono bronchoskopie oraz EBUS. Pobrano mi 8 wycinków z oskrzela I 8 z węzłów chłonnych.

W jednej biopsji z oskrzela znaleziono u mnie ziarninianę I wypisano mnie z diagnozą sarkoidozy płucno-węzłowej.








Po wypisaniu ze szpitala pozostałem pod kontrolą poradni pulmonologicznej. W dniu 08.01.2018 odbyłem kontrolną TK klatki piersiowej:



Obraz w klatce piersiowej bez zmian, natomiast uwidoczniono progresję rozmiarów węzłów chłonnych w jamie brzusznej. Pulmonolog powiedział, ze sarkoidoza moze powodować powiększone węzły w jamie brzusznej ale jest to bardzo rzadkie I nietypowe I zlecił dalszą diagnostykę.

W dniu 27.01.2018 stawiłem się na badanie TK jamy brzusznej I miednicy:




Badanie uwidoczniło znaczną progresję węzłów chłonnych, w szczególności w przestrzeni zaotrzewnowej.


Postanowiono o poszerzeniu diagnostyki.

Morfologia:




Markery:




Na konsultacji u chirurga onkologicznego powiedziano mi aby pobrać węzeł zaotrzewnowy, trzeba byłoby mnie kłaść na stół i owierać. Doradzono mi wizytę u hematologa. W poradniu hematologicznej doradzono mi odczekać 6 miesięcy. Zrobić ponownie, badania obrazowe (najlepiej PET/CT) I w razie potrzeby pobrać węzeł chłonny do badania hist-pat.

W między czasie miałem inne badania:


USG jąder 10.05.2018:

Jądro prawe o nieco zatartej echostrukturze, poza tym prawidłowe, o prawidłowych wymiarach i przepływach naczyniowych. W prawym najądrzu torbiel 0,55x0,4cm. Jądro lewe, najądrze, oba powrozki nassienne o prawidłowej echostrukturze i przepływach naczyniowych


Toxoplazmoza/Cytomegalia 15.05.2018:





Powiedziano mi , ze przebylem zakazenie tymi wirusami ale nie powinne one dawac takiego obrazu w badniach obrazowych.


17.07.2018 USG szyji :


W okolicy podobojczykowe prawej powiększony w. chłonny bez hyperechogennej wnęki wielkości 2,6 x 2,3 x 1cm. W okolicy nadobojczykowej obustronnie liczne powiększone ww. chłonne wielkości do 2,6 x 1,2cm po stronie prawej i 2,5 x 1cm po stronie lewej. Obustronnie liczebne ww. chłonne bez hyperechogennej wnęki wielkości do 2 x 0,9cm.



Wreszcie we wtorek 11.09.2018 miałem badanie PET/CT. Oto wynik:




Rozumiem , ze wysokie prawdopodobieństwo procesu limfoproliferacyjnego wskazuje na chłoniaka? Martwią mnie te rozlane patologiczne nacieki na watrobie? Co one oznaczaja? w TK ze stycznia obraz watroby był prawidłowy.


Co dalej robić? Wizytę u hematologa mam dopiero w pazdzierniku. Na szczescie onkologa mam w przyszłym tygodniu.


Czekać czy biegać po szpitalach? Rozumiem, ze tak czy siak bedzie mnie czekać pobranie węzła do badnia? Pewnie jakiegoś z jamy brzusznej? Czyli trafię na stół operacyjny?


Z gory dziękuje za rady I odpowiedzi I przepraszam za duze zdjęcia. Nie wiem jak je zmniejszyć.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2018-09-15, 01:43  


wojciechu napisał/a:
Nie jestem pewien czy ten post powinien się znalezć w tym temacie,

Uważam, że nie i przeniosłam do właściwego działu, gdzie zajmie się Tobą nasz wspaniały kolega Misiek i wszystko Ci wytłumaczy dokładnie, ja to tylko zrobię ogólnie.
wojciechu napisał/a:
Rozumiem , ze wysokie prawdopodobieństwo procesu limfoproliferacyjnego wskazuje na chłoniaka?

Może być podejrzenie białaczki/ chłoniaka.
wojciechu napisał/a:
Martwią mnie te rozlane patologiczne nacieki na watrobie? Co one oznaczaja? w TK ze stycznia obraz watroby był prawidłowy.

Może sugerować, że wcześniej jeszcze były niewidoczne ale już miałeś powiększone w jamie brzusznej węzły chłonne wcześniej a teraz choroba postępuje i "rozeszła", rozlała się na wątrobę i powiększyły się więcej węzły.
Duży metabolizm/SUV rzeczywiście jest mocno niepokojący.
wojciechu napisał/a:
Co dalej robić? Wizytę u hematologa mam dopiero w pazdzierniku.

Jak najbardiej hematolog.
wojciechu napisał/a:
Czekać czy biegać po szpitalach?

Jak jesteś w stanie coś przyśpieszyć to wiadomo, że lepiej dla Ciebie, z korzyścią dla Twojego zdrowia.
wojciechu napisał/a:
Rozumiem, ze tak czy siak bedzie mnie czekać pobranie węzła do badnia?

Na pewno tak ale więcej w tym temacie odpowie Ci Misiek, On jest naszym specjalistą w tym temacie a ja nie chcę Cie wprowadzić w jakiś błąd.
wojciechu napisał/a:
I przepraszam za duze zdjęcia. Nie wiem jak je zmniejszyć.

Zmniejszać nie będziemy bo będą nieczytelne ale na drugi raz prosżę wtawiać wyniki badań zgodnie z Regulaminem forum, czyli jako załączniki do posta http://www.forum-onkologi...rum/faq.php#35.

Trzymamy za Ciebie kciuki i czekamy na dalsze informacje jeżeli będziesz chciał je nam przekazać.
Pozdrawiam i witam na forum.
 
wojciechu 


Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2018-09-16, 12:00  


Dziękuje marzena66 za odpowiedź. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź w tym temacie od uzytkownika MisiekW.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #4  Wysłany: 2018-09-16, 15:51  


Obraz wymaga różnicowania pomiędzy zajęciem węzłów i wątroby przez sarkoidozę - oczywiście, sarkoidoza głównie zajmuje węzły w klatce - a chłoniakiem. Nie jest prawdą, że sarkoidoza nie może dawać takiego obrazu. Nawet połowa chorych ma zmiany w wątrobie. Dobrze, że wykluczono raka jądra - u młodych facetów w przestrzeni zaotrzewnowej może dawać limfadenopatię.
Bardziej prawdopodobne jest jednak, że jest to sarkoidoza - węzły w jamie brzusznej były już w momencie diagnozy (kiedy miałeś pobierany histpat z klatki). W tej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem byłoby pobranie węzła z jamy brzusznej. Można to, w wybranych "sensownych" ośrodkach wykonać metodą laparoskopową. Nie ma innej metody, żeby w 100% odpowiedzieć na to pytanie.
PET nie różnicuje węzłów "odczynowych", czyli zmienionych zapalnie, Wymagasz konsultacji hematologa, onkolog nie jest właściwym adresem. Od leczenia chłoniaków i diagnostyki węzłów są hematolodzy.
 
wojciechu 


Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2018-09-16, 18:28  


Dziękuje MisiekW za odpowiedź. Myślałem, ze badanie PET wykazuje obecność komórek nowotworowych. Podniosłeś mnie na duchu.


Mieszkam we Wrocławiu. Czy moze się orientujesz, które "sensowne" ośrodki przeprowadzają laparoskopię w tym mieście?


Odnośnie pobrania węzłów chłonnych - Czy pobranie węzłów szyjnych ma sens skoro "świecą" z podobną intensywnością jak węzły jamy brzusznej? Z tego co się orientuje, pobranie węzłów szyjnych jest przeprowadzane pod znieczyleniem miejscowym, a laparoskopia pod ogólnym.
Czy tylko pobranie węzłów z jamy brzusznej ma sens?


Wizytę u hematologa ma 4 października w klinice hematologii na ulicy Pasteura. Czy jest wskazane pójść prywatnie wcześniej jeśli jest wolne miejsce? Czy lekarze na wizycie prywatnej mogą wystawiać skierowanie do szpitala jeśli uznają ,ze jest taka potrzeba?

Jeśli jest sens iść prywatnie, to zakładając , ze orientujesz się w realiach wrocławskich mógłbyś polecić jakiegoś hematologa?


Z góry dziękuje.
[/b]

[ Dodano: 2018-09-16, 18:30 ]
Wykazuje tylko komórki nowotworowe chciałem napisać (przepraszam nie wiem jak edytować post, jeśli jest to mozliwe)
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #6  Wysłany: 2018-09-16, 20:41  


Nie, badanie PET nie różnicuje zmian zapalnych od nowotworu. Niejednokrotnie mamy chorych ze świeceniem np. migdałków albo żołądka, co wynika ze stanu zapalnego. Nie można postawić rozpoznania czy wykluczyć chłoniaka za pomocą PET. Nie można także zróżnicować sarkoidozy od chłoniaka - aktywne zapalnie zmiany "świecą" tak samo.
Jeśli chcesz prywatnie - jak najbardziej możesz, gdyby było miejsce.
Można by rzeczywiście rozważyć pobranie węzła także z szyi lub z nadobojcza. Myślę, że patrząc na rozmiary - nadobojcze byłoby sensownym miejscem. Za brzuchem przemawia fakt, że takie zaotrzewnowe lokalizacja limfadenopatii są bardzo rzadkie w sarkoidozie, ale nadobojcze - również.
Ważne, żeby to oceniał doświadczony patomorfolog... Być może istnieć konsultacja preparatu w doświadczonym ośrodku. Ale to już po pobraniu węzła.
 
wojciechu 


Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2018-09-16, 21:16  


Ok, rozumiem. Napiszę w tym wątku jak juz będe miał jakieś informacje. Pozdrawiam.
 
wojciechu 


Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 7

 #8  Wysłany: 2018-11-29, 14:07  


Witam.

Trochę czasu minęło, ale musiałem stosunkowo długo czekać na przyjęcie do szpitala, a i na hist-pat tez było trzeba troche czekać.


No ale juz są.





Na szczęście to sarkoidoza a nie jakiś chłoniak.

Dziękuje jeszcze raz wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #9  Wysłany: 2018-11-29, 15:43  


Czyli tak jak się spodziewałem, bardzo rzadka postać!
Dzięki za informację! :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group