1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #751  Wysłany: 2015-02-11, 19:31  


Podsyłam poradnik do poczytania. Może komuś się przydadzą informacje w nim zawarte.
Pomoc socjalna. Przewodnik dla pacjentów z chorobą nowotworową.
Pozdrawiam
 
 
Pytajaący 


Dołączył: 19 Lut 2015
Posty: 1

 #752  Wysłany: 2015-02-19, 17:38  


witam, Mam pytanie czy jak na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym w 2001r zaliczono mnie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z przyczyna niepełnosprawności S orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter okresowy i orzeczenie wydaje się na stałe . Dodam że niepełnosprawność istnieje od okresu dzieciństwa i zostałem orzeczony stopniem S w wieku 20lat

Czy to orzeczenie jest ważne?
 
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #753  Wysłany: 2015-08-04, 09:31  


Niedługo zakończy mi się okres zasiłku chorobowego i chciałabym się starać o świadczenie rehabilitacyjne, jakie dokumenty są potrzebne do złożenia do ZUS?

A ogólnie ZUS łaskawie od 2 miesięcy zwleka z wypłatą mi zasiłku chorobowego, to jest nienormalne, za co człowiek ma żyć i się leczyć.
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #754  Wysłany: 2015-08-04, 21:30  


Ja osobiście składałabym dokumenty na rentę z tytułu niezdolności do pracy a lekarz orzecznik zdecyduje czy otrzymasz rentę czy zasiłek rehabilitacyjny.
A co było podstawą, że ZUS wstrzymał Ci wypłatę zasiłku chorobowego????
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #755  Wysłany: 2015-08-05, 18:18  


Zaczął sprawdzać czy rzeczywiście pracowałam, czy fikcyjnie. Jednak ten temat został zamknięty na początku czerwca przesłuchania były. A dalej przedłużyli wydanie decyzji do 20 sierpnia, nie wypłacili jeszcze za maj, czerwiec, lipiec i teraz leci sierpień, a ja jestem na pożyczkach :/

Renta jest lepszą opcją niż zasiłek rehabilitacyjny?

Jak to jest z latami pracy bo mam niecałe 5, a mam 27 lat.
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #756  Wysłany: 2015-08-05, 20:24  


Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
tak więc w Twoim przypadku wymagane jest 4 lata okresów składkowych i nieskładkowych.

Okresami składkowymi są m.in. okresy ubezpieczenia, czyli np. pracy na podstawie umowy o pracę, czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim, pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Okresy nieskładkowe to okresy, za które nie zostały opłacone składki, które jednak z uwagi na ich specyficzny charakter podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy oraz ich wysokości. Okresami nieskładkowymi są np. okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego wypłacanego na podstawie art. 92 kodeksu pracy, zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.

ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne od następnego dnia po wykorzystaniu okresu zasiłkowego. Obowiązujące przepisy pozwalają na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego mimo złożenia wniosku o rentę. O okolicznościach przyznania właściwego świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS. Od tego orzeczenia pracownikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS. Rodzaj przyznanego świadczenia przez lekarza orzecznika zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pracownika i okresu, który umożliwi odzyskanie przez niego zdolności do pracy.

Pracownik, który po wyczerpaniu okresu zasiłkowego jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a stan jego zdrowia wskazuje, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy (360 dni) - art. 18 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #757  Wysłany: 2015-08-14, 09:04  świadczenia w trybie specjalnym


Wyborcza.pl : Error 404
_________________
c'est la vie
 
 
Majuna 



Dołączyła: 09 Sie 2014
Posty: 102
Pomogła: 5 razy

 #758  Wysłany: 2015-10-15, 18:23  


Mam pytanie dotyczace zasilku chorobowego
Otoz moj maz zachorowal 27 lipca i do 3 wrzesnia byl na zwolnieniu lekarskim. Od 4 wrzesnia zostal dopuszczony do pracy i pracuje nadal. prawdopodobnie od 3 listopada zacznie brac chemie i ma to trwac 9 mcy. Moje pytanie brzmi: :?:

- czas przerwy miedzy poprzednim zwolnieniem a przypuszczalnym kolejnym wyniesie powyzej 50 dni czy w tej sytuacji zwolnienia beda laczone?
- czy juz teraz moze skladac papiery o grupe inwalidzka nieswiadczeniowa?

Dziekuje
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #759  Wysłany: 2015-10-19, 21:43  


Majuna,
"Okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:
a) niezdolność do pracy, która wystąpiła po przerwie została spowodowana inną chorobą niż poprzedni okres niezdolności do pracy,
b) przerwa pomiędzy okresami niezdolności do pracy pomimo, że spowodowana tą samą chorobą przekracza 60 dni."

Jeśli mąż dostanie zwolnienie lekarskie od 3 listopada, to przerwa między zwolnieniami wyniesie 60 dni (nie przekroczy 60 dni). Wg mnie okres zasiłkowy w tym wypadku nie będzie liczony na nowo.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Agniemich555 


Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 1

 #760  Wysłany: 2015-10-20, 10:15  przyznanie renty


Witajcie,
Dawno mnie nie było na tym forum. Ale teraz sytuacja sprawiła, że znów czujemy się zagubieni w gąszczu przepisów.
Mąż ponad rok temu miał całkowitą resekcje żołądka. Podczas leczenia przebywał na zwolnieniu lekarskim i później 2-u krotnie przyznano mu zasiłek rehabilitacyjny, który ma obecnie do grudnia br. Mąż nie czuje się na siłach wrócić do pracy i wykonywania swojego zawodu i chce złożyć papiery o rentę. Mąż ma 42 lata. Prace zaczął dość wcześnie, później wyjechaliśmy do USA, gdzie mąż rozliczał się z podatków i przepracował min. potrzebne do świadczeń emerytalno-rentowych, czyli 10 lat. Po powrocie pracuje już ponad 5 lat w Polsce. Ma udokumentowane 20 lat pracy łącznie z pracą za granicą. Wiem, że bodajże od 2008 czy 2009 roku podpisana jest umowa z USA jeżeli chodzi o renty i emerytury.
Mąż udał się do ZUSu, gdzie pani poinformowała go żeby nie składał dokumentów odnośnie pracy w USA, bo jak się wyraziła to długo trwa, jedynie złożył dokumenty odnośnie ostatniej pracy w Polsce, czyli tych ostatnich 5 lat. Poinformowała też męża, że i tak do renty liczone jest ostatnich 10 lat. Powiedziała, że dokumenty odnośnie pracy w USA mąż może sobie złożyć później.
Nie rozumiemy tego? Bo ileż mąż dostanie za ostatnie 5 lat pracy w Polsce? Jakieś grosze? Jak powinniśmy postąpić i gdzie się ewentualnie udać po jakąś poradę i pomoc?
Bardzo, bardzo dziękujemy za udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi.
 
Beta1 


Dołączyła: 19 Lis 2015
Posty: 2
Skąd: Gliwice

 #761  Wysłany: 2015-11-19, 19:43  Praca a Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności


Witam :)
W sierpniu br. dowiedziałam się, że mam raka piersi z przerzutami do węzłów i nadobojcza. Jestem w trakcie chemioterapii. Wszystko znoszę dzielnie i byle do przodu. Pracuję i chcę to robić nadal, gdyż tydzień po chemii jestem "normalna" i daję sobie radę w mojej pracy. Złożyłam jednak wniosek o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. I dzisiaj dostałam decyzję: niepełnosprawność: znaczna, na rok i niezdolna do pracy. Mogę przedstawić to pracodawcy i wtedy skorzystam z przywilejów o które mi chodziło? 7 godz. czas pracy, wyjścia na badania, dodatkowe 10 dni urlopu itp.
Czy ktoś miał taką sytuację? Coś mi poradzi? Czy pracodawca mnie nie odsunie od stanowiska... hmm się martwię. Może niepotrzebnie :--:

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-11-22, 08:59 ]
Wątek scaliłam do istniejącego.

_________________
Beta
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #762  Wysłany: 2015-11-20, 23:41  


Masz wyrażnie określone w orzeczeniu, ze jesteś niezdolna do pracy. Są chorzy ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy nie mają orzeczonej niezdolności do pracy i takim przysługują" przywileje" w postaci dodatkowego urlopu i siedmiogodzinny dzień pracy. Twój pracodawca wyśle Ciebie do medycyny pracy, a tam lekarz najprawdopodobniej nie wyda zezwolenia na wykonywanie pracy, to się wiąże z odpowiedzialnością lekarza w przypadku gdyby coś się Tobie stało. Jedyne wyjście to orzeczenie schować głęboko do szuflady i jak czujesz się na siłach to pracować :)
 
AniaT 


Dołączyła: 29 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 8 razy

 #763  Wysłany: 2015-11-21, 12:24  


Witaj

Beta1 , pracuję w kadrach i gdybyś mi przyniosła takie orzeczenie to odsunęłabym Cie od pracy.
Jasno i wyraźnie napisałaś " niezdolna do pracy" czyli brak zdolności do pracy.
Pracodawca ma prawo Cię zwolnić w takiej sytuacji.
Jak dla mnie , to albo chowasz to orzeczenie albo tracisz pracę. Przykro mi , chyba nie o to Ci chodziło.

A tak na marginesie : ZUS orzeka , że jesteś niezdolna do pracy a Lekarz medycyny pracy daje zdolność ?


Pozdrawiam i zdrowia życzę :)
_________________
AniaT
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #764  Wysłany: 2015-11-21, 14:40  


Aniu
Myślę, że Beta ma orzeczoną niezdolność do pracy przez lekarza orzecznika przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, a nie przez orzecznika ZUS. Mam takie orzeczenie z powodu chorego kręgosłupa w związku z tym raz do roku lekarz medycyny pracy określa czy mogę pracować na danym stanowisku i przez ile godzin tygodniowo. :)
 
AniaT 


Dołączyła: 29 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 8 razy

 #765  Wysłany: 2015-11-21, 18:19  


Ok , rozumiem.

Bo już się zmartwiłam , co zrobi w razie L4 . W tej chwili ZUS tak strasznie sprawdza i robi kontrole .
Niestety mimo wszystko takiego orzeczenia nie można pokazać pracodawcy.
_________________
AniaT
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group