Każdemu na tym forum nie jest łatwo i dźwiga swoje brzemię ,może takie samo jak TY.
Tego też nie wiesz co przeszedł /lub przechodzi Mark, w życiu i ja
Masz rację, dlatego ja takich właśnie rad nikomu nie udzielam i nikt ode mnie nie otrzymał takiego postu, że ma nie zrzędzić, a mój wpis pojawi się tylko wtedy, gdy mam coś do powiedzenia konkretnego... i widzę jakieś rozwiązanie.
Nika2 napisał/a:
Pozdrawiam i trzymam kciuki za leczenie.
mam nadzieję, że finiszuję, bo jestem teraz w sanatorium.
Nika2 napisał/a:
Kiedyś odezwę się w Twoim Wątku
pięknie zapraszam.
A żeby wrócić do tematu wątku - to jeśli ktoś potrzebować będzie informacji dotyczących orzecznictwa, zarówno w zakresie rentowym jak i pozarentowym,
bądź spraw w zakresie pracy w zpchr - czyli możliwość z korzystania z pomocy indywidualnej lub indywidualnych programów rehabilitacji - w ramach pomocy udzielanej zpchr-om przez PFRON, to chętnie mogę pomóc, doradzić.
DE jestem od roku, składki płaciłam zaledwie przez 8 miesięcy a otrzymałam pomoc medyczną na takim samym poziomie jak Niemcy, żadne badanie nie stanowiło problemu, zdiagnozowano mnie w tydzień (kpl badań - nie do pomyślenia w Polsce) w następnym tygodniu już szpital i dwie operacje, zabiegi dentystyczne, radioterapia... i znowu hospitalizacja, a teraz sanatorium. Przecież to kosztować musiało majątek....
to czego Ty oczekujesz??? Bądź tam gdzie jesteś i lecz się w tempie tak zadowalającym jak piszesz...Niektórzy o tym w Pl marzą a Ty narzekasz
agamaz, a niby w którym momencie ja narzekam na leczenie?? Od samego początku chwalę i samo leczenie i podejście do pacjenta.
A ponieważ ten wątek jest o rentach i w tym zakresie pojawił się mój problem, więc go tutaj poruszam.
A agamaz, poproszę o czytanie ze zrozumieniem.
Witam serdecznie.
zwracam sie z prosbą o pomoc poniewaz dzis gdy składałam dokumenty w spr renty dla męza to pani w Zusie powiedziała mi,ze na pewno mąż nie dostanie renty.
Mąż ma przepracowane 17 lat,prowadził własną działalnosć gospodarczą do 2002 r,w 2003 otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych,od tego czasu nigdzie nie pracował.
Prosze o odpowiedz,czy pani z okienku ma racje.
_________________ Romka.
To nie był czas,to nie była pora.21.o3.2014.
[ Dodano: 2013-10-19, 00:19 ]
Dodam, że jak sądzę, mąż ma powyżej 30 lat zatem wymaga się od niego posiadanie co najmniej pięcioletniego stażu pracy, który musi w całości przypadać w ciągu ostatnich 10 lat przez powstaniem niepełnosprawności i tego warunku już twój maż nie spełnia, bo nie pracuje już blisko 10 lat.
Dodatkowym warunkiem otrzymania renty z ZUS jest wymóg, aby niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia rentowego w ZUS albo do 18 miesięcy od jego zakończenia. Tego warunku również mąż nie spełnia .......
siostrze robia problem w pracy z wzieciem opieki na tate- jak to wlasciwie jest? u nas jest niepracujaca mama ale ona ma prawie 60 lat, jest na prochach zeby jakos funkcjonowac w tej systuacji i nie moze sama opiekowac sie tata. Czy w tym przypadku nalezy sie mojej siostrze ta opieka?Jesli tak dajcie jakąś podstawę prawna zeby zamkną usta jej szefowej.
"PRAWO DO ZASIŁKU
Zasiłek opiekuńczy przysługuje:
(...)
3.innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat) - pod warunkiem, że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym."
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433
_________________ „Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zaopiekować się chorym.
[ Dodano: 2013-11-26, 18:25 ]
Opieka przysługuje w przypadku ,gdy mama będzie chora i nie będzie mogła sprawować opieki nad tatą lub gdy będzie w szpitalu lub na przykład w sanatorium.Opieka przysługuje bowiem wtedy ,gdy brak jest innych osób poza ubezpieczonym, które mogłyby sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny.
mysia82, a co ma do tego pracodawca ? Trzeba mieć odpowiednio wypisane ZUS ZLA ( tzw. L4). Wspólne gospodarstwo domowe nie oznacza stałego wspólnego zamieszkiwania (nie terzba mieć tego samego stałego meldunku). Ja bym tylko zadbał o to, by w dokumentacji lekarskiej było stwierdzenie, iż z takich to a takich powodów (wiek, stan zdrowia, w tym brane leki) matka nie może zajmować się ojcem.
Informacyjnie:
"Za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym mogącego zapewnić opiekę, zgodnie ze stanowiskiem przyjętym przez ZUS, nie uważa się:
- osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
- osoby chorej,
- osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,
- osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
- pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
- osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować swojego czasu w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),
- osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki."
Witam i Szczęśliwego Nowego Roku dla Wszystkich
Ja tu pierwszy raz i tak na szybko chciałem się dowiedzieć co to oznacza:
-jest pan niezdolny do pracy
-jest pan całkowicie niezdolny do pracy do 30.09.2015r
-jest pan całkowicie niezdolny do pracy do 30.09.2015r
Tak
Chociaż powinno być napisane że jesteś całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji.
w ZUS jest:
-Częściowo niedolny do pracy( tzw. III gr)
- niezdolny do pracy (tzw II gr)
-Całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji ( tzw I gr)
Witajcie.Ja mam pytanie odnośnie swojego problemu. Od jakiegoś czasu mam problem ze słuchem. Chodzę od jednego do drugiego lekarza i ciągle ta niewiadoma. Ostatnio trafiłam do poradni audiologicznej gdzie zrobiono mi następne badania. Podejrzenia mam o otosklerozę prawdopodobnie ślimakową, więc jest to nieodwracalna choroba.Pracuję w sklepie gdzie czasami mam problem ze zrozumieniem. Czy ktoś z was może wie jak to sie ma do np,zasiłku pielęgnacynego. Wiem, że jak sobie kupię aparat słuchowy to narazie może mi to w jakims stopniu pomóc, ale nie na długo. A aparat jest w cenie 3000 zł. Jestem załamana.
Zgromadź historię choroby i udaj się do właściwego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności, żeby złożyć wniosek o przyznanie stopnia. Mając przyznany stopień, będziesz mogła się starać o dofinansowanie do aparatu słuchowego, co będzie myślę sporą pomocą. Radziłabym tylko jak najszybciej podejść do nfz ze zleceniem na aparat, żeby przyznali limit.
Co do zasiłku pielęgnacyjnego, to generalnie przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
[ Dodano: 2014-01-01, 18:58 ]
swilek2 napisał/a:
-jest pan niezdolny do pracy
-jest pan całkowicie niezdolny do pracy do 30.09.2015r
Czy to jest 1 grupa?
Pozd.
grupy inwalidzkie już nie funkcjonują, teraz jest orzecznictwo do celów rentowych ("niezdolności") i do celów pozarentowych ("stopnie niepełnosprawności").
Całkowita niezdolność do pracy to nie jest odpowiednik byłej I grupy.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum