fraszka33, generalnie chyba późno pytasz, nie rozumiem zwłoki. Z tych 5 lat, które musisz udowodnić, okresów nieskładkowych może być nie 1,5 roku, ale aż 1 rok i 8 mies., tj. 20 mies. ( 5 lat to 60 mies., z tego 1/3 ... ?), czyli musisz mieć przepracowane 40 mies. - 3 lata i 4 mies.
Jesli masz lub miałaś wątpliwości złóż wniosek i odwołuj się. To chyba najlepsza rada jakiej na szybko mogę udzielić. Tak naprawdę dużo zależy od tego "co masz w papierach".
Do czasu zachorowania prowadziłem dz.na własny rachunek.To jest gdzieś 2009.Od tego czasu jestem na ubezpieczeniu żony która też prowadzi dz.gospodarczą.Czy jest tu szansa na jakąś rentę czy jakiś zasiłek?Dla mnie albo dla żony którz się mną opiekuje.Mną i 82 letnią matką.Swoją drogą podziwiam ją-moją Magdalenkę-za hard ducha.
gilmaly wg mnie jest to ostatni dzwonek abyś złożył dokumenty na rentę do ZUS. Jak piszesz prowadziłeś działalność gospodarczą i pewnie w ostatnim dziesięcioleciu przepracowałeś 5lat, i w sumie posiadasz 25 lat pracy. Powinieneś jak najszybciej zebrać dokumenty i złożyć do ZUS.
Jeśli masz jakieś pytania pisz pewnie szybko dostaniesz tu podpowiedź.
Pozdrawiam i do działania
Tu jest więcej informacji.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
_________________ ''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
Gilmaly, a coś ze świadczeń rodzinnych, jeśli chodzi o żonę wobec Ciebie. Nie pamiętam przepisów, po poczytam jak wróce z wakacji. Działalność jest ciągle prowadzona ?
3. Panthenol spray- dwie sztuki z datą ważności do 01.2014
4. Nutridrink - 1szt wanilia i 1szt truskawka
5. maść tranowa - 1 opakowanie
6. [- - - -] (lek wydawany na receptę dlatego proszę o przemyślane decyzje co do tego leku)
7. radiosun - 1 opakowanie
[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-08-22, 20:37 ] Na tym forum nie wolno prowadzić obrotu lub wymiany leków dostępnych na receptę (Regulamin, cz. II, pkt 15).
Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać renty z tytułu niezdolnosci do pracy moim zdaniem powinny podjąć starania o przyznanie renty w szczególnym trybie, o jakim stanowią art. 82 ust. 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS:
art. 82.1. Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie,
art. 83.1. Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.
Życzę powodzenia
Proszę o merytoryczną pomoc, bo nie znam się na przepisach ani na warunkach przyznawania renty. Jestem na rencie od 30 lipca 1012 roku . Rentę mam przyznaną do grudnia 2013r. Czy coś powinnam teraz zrobić w sprawie przedłużenia renty? Moja sytuacja wygląda podobnie jak w lipcu 2012 roku (guzy są nieresekcyjne). Nie mam w tej chwili chemii.
Czy powinnam się starać o grupę inwalidzką?
Dziękuję za każdą podpowiedz.
Małgosiu, mój M ma przyznaną rentę do stycznia 2014 i już dostał z ZUS-u druk N-9 ( zaświadczenie o stanie zdrowia, który wypisuje lekarz rodzinny).
I druk Rp-1a czyli Wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty.
Składa się to w ZUS na miesiąc przed końcem renty i czeka się na wezwanie.
_________________ Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
Małgosiu o rentę należy się starać jak najbardziej i ZUS pewnie przyśle Ci zawiadomienie .
"Renta okresowa przysługuje - jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przysługuje ona przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.
Po upływie tego okresu ubezpieczony może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przedłużenie prawa do renty na dalszy okres. Ewentualne kolejne prawo do renty uzależnione jest od wyniku ustaleń zawartych w orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej.
Nie później niż na trzy miesiące przed ustaniem prawa do renty okresowej ZUS zawiadamia osobę zainteresowaną o terminie wstrzymania wypłaty oraz o warunkach przywrócenia prawa do tego świadczenia."
Tak jak pisze Lidia składasz druk Rp1R oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9) wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku.
A zaświadczenie N9 niech wypisze lekarz prowadzący, bo lekarz rodzinny wie zbyt mało o Twojej chorobie i jego opinia może być nie wystarczająca a to działa na Twoją niekorzyść.
_________________ ''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
A zaświadczenie N9 niech wypisze lekarz prowadzący, bo lekarz rodzinny wie zbyt mało o Twojej chorobie i jego opinia może być nie wystarczająca a to działa na Twoją niekorzyść.
No właśnie, a co jak lekarz prowadzący stwierdza, że to zaświadczenie ma wypisać lekarz pierwszego kontaktu? Mam się upierać i ustalać nadprogramową wizytę( kolejną mam dopiero w marcu 2014, a renta do końca 2013r) czy iść do lekarza rodzinnego z całą dokumentacją medyczną, która posiadam?
KasiaC a który lekarz wystawiał Ci poprzednio zaświadczenie? Jeśli rodzinny to idź do rodzinnego, a jeśli onkolog prowadzący to ja osobiście poszłabym do niego.
Ty zrobisz jak będziesz uważała.
_________________ ''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
Kasiu C i Edvige ja też się boję prosić prowadzącego. On zajęty bardzo człowiek, a ja mu nie chcę dodawać roboty, ale spróbuję.
Poprzednio papiery wypisał rodzinny. Ma skserowaną cała moją dokumentację z COI.
Grup inwalidzkich nie ma już od zamierzchłych lat - orzecznictwo w Polsce zostało podzielone na orzecznictwo do celów rentowych i pozarentowych.
Tak jak wspomniałam - obecnie, zamiast grup inwalidzkich, funkcjonują tzw. niezdolności do pracy (orzecznictwo rentowe) i stopnie niepełnosprawności. Napiszę trochę o orzecznictwie pozarentowym, czyli o stopniach niepełnosprawności, bo w tym pracowałam. Małgośka[color=444444][/color], jeśli jeszcze nie byłaś orzekana pod względem stopnia niepełnosprawności, to zachęcam.
Orzecznictwem tym zajmują się Powiatowe lub Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności, właściwe dla miejsca zameldowania. Składa się wniosek, zaświadczenie lekarskie (odpowiedni druk do pobrania w zespole) i dokumentację medyczną w postaci kserokopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem.
Co do zaświadczenia, to ma ono bardziej charakter wymogu formalnego, który pozwala na łatwiejsze dopasowanie składu komisji do przypadku danej osoby, a może je wypisać lekarz pierwszego kontaktu, nie musi być specjalista, do którego czasem czeka się latami... Właściwe orzekanie dokonywane jest przez członków komisji na podstawie dokumentacji medycznej i badania przedmiotowego.
Tak, jak wspomniałam, orzecznictwo o stopniach niepełnosprawności jest orzecznictwem pozarentowym, ale również daje pewne korzyści, np. świadczenia pieniężne z pomocy społecznej, ulgi na przejazdy, ułatwienia w zaopatrzeniu w przedmioty medyczne, ortopedyczne, udział w terapii zajęciowej, karta parkingowa.
[ Dodano: 2013-09-24, 22:08 ]
Aha, do wniosku składanego do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności dołącza się również orzeczenia innych organów, np. ZUS, OKIiZ, organów MON i MSWiA, co jest pomocne w ustaleniu daty powstania niepełnosprawności.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum