1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podwyższone hormony tarczycy po jej usunięciu
Autor Wiadomość
nanet 


Dołączyła: 02 Paź 2012
Posty: 37
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2014-04-16, 20:13  Podwyższone hormony tarczycy po jej usunięciu


Witam,

Problem dotyczy mojej mamy a mianowicie chodzi o to że:
1)W maju 2013 roku miała wykonane USG w CO Ursynów (cztery guzy),
2)skierowanie na biopsję. Biopsja nie wyklucza nowotworu powtórne skierowanie na USG.
3) W między czasie zrobiła biopsję w PFESO na Mokotowskiej która mówi że brak komórek nowotworowych.
4)Powtórne USG w CO pokazuje już pięć guzków płata lewego.
5)Wszystko się dzieje na lewym płacie. Otrzymuje powtórne skierowanie na biopsję w CO Ursynów która znowu nie wyklucza nowotworu. (pażdziernik)
6) Wizyta w CO Ursynów i skierowanie na operację za 9-12 miesięcy :) ,
7) Udaje nam się dostać do ECZ w Otwocku gdzie przechodzi operację wycięcia całej tarczycy.
Podczas operacji okazuje się że jest jakaś zmiana nie tylko na lewym płacie ale i prawym. Przytarczyce zostają. Hist - pat nie wykazuje nowotworu.
8) Jeszcze w marcu wizyta u endokrynologa, otrzymuje Calperos i alfadiol i letrox 50 mg. TSH 39,
9) Dzisiaj była znowu u endokrynologa i mimo zażywania leków TSH ,a już 49.

Co to może być? Jaki nowotwór może podnosić tak hormony tarczycowe ? Na dzień dzisiejszy ma skierowanie znowu do onkologa. Przepraszam za błędy ale jestem świeżo po operacji (rak piersi wrzesień 2012) i trochę mi się jeszcze miesza :) . Bardzo proszę o odpowiedź. Co robić? Że onkolog to wiemy ale co zrobić aby czegoś nie przegapić.

Pozdrawiam
Ewa
 
karolinax 



Dołączyła: 22 Sty 2013
Posty: 580
Skąd: Warszawa
Pomogła: 47 razy

 #2  Wysłany: 2014-04-16, 21:44  


Witam.
Według mnie problem leży tylko i wyłącznie w za małej dawce leku. Trzeba zwiększyć dawkę Letroxu, a poziom hormonu wróci do normy.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.
_________________
Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?
Jostein Gaarder
 
ina_b 


Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #3  Wysłany: 2014-04-16, 23:32  


Czy pacjent dba o odpowiedni odstęp między Letroxem a innymi lekami i posiłkiem?
 
Iwona M 


Dołączyła: 05 Mar 2014
Posty: 13
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2014-04-17, 19:36  


Tak dla sprostowania to TSH nie jest hormonem tarczycy, tylko przysadki mózgowej. Hormonem tarczycy jest tyroksyna ( T4), oznaczamy we krwi jej wolną frakcję czyli fT4. Poziom TSH jak ktoś wcześniej napisał jest podwyższony na skutek za małej dawki syntetycznej tyroksyny ( Letrox, Euthyrox). Ja mam całą tarczycę, ale malutką i muszę przyjmować 75 mcg tyroksyny dziennie, aby TSH było na poziomie ok. 1. Znam kilka osób, którym usunięto tarczycę i wszystkie te osoby przyjmują dawkę 150-200 mcg, a więc znacznie większą niż Twoja mama. Dawki tyroksyny nie można gwałtownie zwiększać, ponieważ może to spowodować nieprzyjemne objawy np. kołatanie serca, pocenie, niepokój. Najlepiej dawkę zwiększać o 12,5 mcg co tydzień, aż do docelowej. Jak mama jest szczupła to przeważnie wystarczy 150 mcg dziennie. Poziom TSH spada z opóźnieniem, więc badanie powinno się przeprowadzić po ok. 6 tyg.od przyjmowania ciągle tej samej dawki. Dobrze jest też oznaczyć same hormony tarczycy, czyli fT3 i fT4, czego większość endokrynologów nie robi w imię oszczędności. Ważne jest przyjmowanie tyroksyny rano na czczo co najmniej 30 min przed śniadaniem, a nawet dłużej. Ja zawsze budzę się ok.5.20 gdy mój mąż wstaje do pracy i wtedy łykam tabletkę, później jeszcze trochę podrzemię i wstaję o 7, śniadanie 0 7.30. U osób z usuniętą tarczycą może jeszcze być problem ze złym przyswajaniem żelaza, selenu, vit B 12, co prowadzi do niewystarczającej konwersji tyroksyny do trójjodotyroniny, a właśnie trójjodotyronina ( T3) jest aktywnym hormonem, jego niedobór powoduje objawy niedoczynności tarczycy, czyli suchość skóry i błon śluzowych, wypadanie włosów, bóle mięśniowo-stawowe, depresję, uczucie zimna, ogólne zmęczenie, brak ochoty na cokolwiek, problemy z rosnącą wagą, niską temp. ciała i wiele innych.
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #5  Wysłany: 2014-04-19, 22:20  


W zasadzie moja przedmówczyni napisała wszystko co najistotniejsze w temacie. Dodam tylko, że wchłanianie tyroksyny może być osłabiane przez Calperos oraz produkty mleczne dlatego Calperos powinno się przyjmować dopiero 2h (lub później) po zażyciu L-tyroksyny, podobnie jeśli ktoś jest zwolennikiem mlecznych śniadań powinien zachować min. 1h przerwy od zazycia hormonu. Istotnym jest by jeżeli pacjent popija lek, robił to niewielką ilością wody (TYLKO wody, niczym innym).
A tak w ogóle to dawka 50 mikrogramów wydaje mi się za niska jak na docelową dawkę dla osoby dorosłej po całkowitej tyreoidektomii.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
nanet 


Dołączyła: 02 Paź 2012
Posty: 37
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2015-07-02, 21:01  


Bardzo dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Mama ma się dobrze tyle tylko że teraz przyjmuje 125 mikrogramów Euthyroxu TSH ma na poziomie 0,051 ul/ml, Wapno całkowite - 10,1 mg/dl. Czy to nie za mało ? Niestety ma tez problemy z psychiką tzn. jest apatyczna, senna, nic jej się nie chce, marzną jej ręce i nogi. Co może być tego przyczyną bo Pani doktór jakoś tak niemrawo podchodzi do mojej mamy i twierdzi że tak musi być a mi się nie chce wierzyć że nie ma na to rady. Pozdrawiam.
 
nanet 


Dołączyła: 02 Paź 2012
Posty: 37
Pomogła: 2 razy

 #7  Wysłany: 2015-07-13, 20:25  


Bardzo proszę niech mi ktoś odpisze bo moja mam ma jakieś stany depresyjne po przyjęciu leków. Boję się że w ogóle przestanie je brać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group