1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Autor Wiadomość
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #16  Wysłany: 2022-01-11, 08:41  


missy,
Mamy już wynik TK.... TK zostało wykonane przed pierwszą dawka chemii. Teraz jesteśmy już po pierwszym wlewie i za kilka dni ma być drugi.
Oto opis TK:
badanie TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy wykonane w zasadzie przeglądowej rekonstrukcję 1 mm.
Dane kliniczne: badanie przeglądowe - w wywiadzie reakcja alergiczna na kontrast, rak trzonu macicy Figo IIIa, stan po operacji, laparotomia radykalne wycięcie macicy z przydatkami, limfadenektomia biodrowa i okołoaortalna. badanie w fazie przeglądowej o znacznie ograniczonej wartości diagnostycznej, dokładna ocena narządów miąższowych możliwa po podaniu kontrastu.
klatka piersiowa: bardzo dyskretne, niecharakterystyczne drobne obszary mlecznej szyby w obrębie s. 3, 6 i 10 PP oraz 3, 4 , 8-10 PL - zmiany pozapalne? W s. 3 PL zwapnienie wlk. 3 mm, drobne zwapnienia w opłucnej w lewym szczycie. Ocena śródpiersia znacznie ograniczona – nie można wykluczyć powiększonych węzłów chłonnych w prawej wnęce, podejrzenie powiększonego węzła przytchawiczego dolnego L - 13x12 mm. serce wielkością w granicach normy. W obrębie sutka prawego tuż pod brodawką widoczna zmiana ogniskowa/zagęszczenie wlk 13x12mm. - konieczna dalsza diagnostyka w MG/USG.
Jama brzuszna:
Wątroba niepowiększona, w s. IVa przy szczelinie więzadła obłego obszar obniżonej gęstości ok 18x16 mm - Weryfikacja możliwa po podaniu kontrastu, może odpowiadać ognisku stłuszczenia miąższu. Śledziona, trzustka nie powiększona. Śledziona dodatkowa 9 mm. Pęcherzyk żółciowy nie zawiera uwapnionych złogów. drogi żółciowe nieposzerzone. Nadnercza nieznacznie pogrubiałe, bez wyraźnych zmian ogniskowych. Obie nerki przeciętnej wielkości. W obu nerkach widoczne dość liczne przestrzenie płynowe: największa w NL wlk 65x52 mm z drobnym zwapnieniem na obwodzie, oraz drugą przylegającą do niej zmianą torbielowatą ok 30 mm, w NP największa zmiana torbielowata ok 32x29 mm, możliwa obecność drobnych torbieli centralnych – – dokładna ocena zmian niemożliwa w fazie przeglądowej badania.UKM bez uwapnionych złogów i wyraźnych cech zastoju. Aorta bez wyraźnych poszerzeń. Zmiany bliznowate w przedniej ścianie podbrzusza w okolicy operowanej.
Miednica:
pęcherz moczowy bez wyraźnych zmian w świetle. Stan po panhisterektomi , loża trudna do oceny, bez wyraźnie wyodrębniających się zmiany w badaniu przeglądowym.
Kościec:
w obrębie mas bocznych kości krzyżowej obustronnie na poziomie otworów S1 widoczne ubytki warstwy korowej na powierzchni stawów krzyżowo-bio :uuu: drowych wlk ok 10-12 mm - meta? zmiany przeciążeniowe? Dyskretny ubytek w. korowej końcowego odc. żebra XP na dl. 5 mm - nie można wykluczyć meta..Wskazana dalsza diagnostyka. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w uwidocznionym odcinku kręgosłupa.
Wnioski:
Względu na fazę przeglądową badania ocena znacznie ograniczona. Podejrzenie powiększonego węzła przytchawiczego dolnego L, podejrzana zmiana w sutku prawym – konieczna weryfikacja w MG/USG. Zmiany torbielowate obu nerek- dokładna ocena niemożliwa. Drobne zmiany osteolityczne w obrębie kości krzyżowej oraz w łuku żebra XP - podejrzenie meta, do dalszej diagnostyki.

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. Może jakieś rady dla nas co możemy zrobić, o czym pomyśleć.
Czekamy na wizytę do onkologa.
Bardzo dziękuję za pomoc.
 
missy 
MODERATORDołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #17  Wysłany: 2022-01-14, 13:30  


Agatowa1,

Badanie TK bez kontrastu jest zdecydowanie mniej dokładne dlatego nie wiadomo na 100% czy opisywane zmiany w płucach, węzłach chłonnych i kościach to przerzuty czy nie.

Na pewno trzeba sprawdzić zmianę w piersi bo może to być odrębna jednostka chorobowa.

Co do podejrzanych innych zmian to ich dalsze diagnozowanie nie jest takie oczywiste - bo jeżeli są to przerzuty to i tak jedynym postępowaniem jest podawanie chemioterapii, nie operacja. A chemia właśnie się rozpoczęła więc za jakiś czas będzie można zrobić badanie kontrolne. Nawet bez kontrastu ewentualne różnice w wielkości lub ilości będą zauważalne.
Oczywiście zawsze lekarz może rozważyć np.rezonans lub scyntygrafię.
 
Inga 


Dołączyła: 19 Gru 2021
Posty: 6

 #18  Wysłany: 2022-02-04, 11:59  


Osoba chora na nowotwór ma straszne siniaki. Pani doktor to zlekcewazyla. Czy osoba w trakcie chemioterapii może brać witaminę c?
 
missy 
MODERATORDołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #19  Wysłany: 2022-02-04, 19:06  


Inga,

Siniaki, wybroczyny mogą się pojawiać podczas chemioterapii, jaki wynik uszkodzenia szpiku. Masz może wyniki aktualnej morfologii?

Pani dr musiała widzieć te wyniki jeśli chemia jest kontynuowana.
Dlaczego chcesz podawać wit.C? Jeśli problemem jest szpik/niski poziom płytek krwi to witamina nic tu nie zmieni.

Napisz, proszę, na jakim etapie jest leczenie, ile cykli chemii podano. I co ze sprawdzaniem zmiany w piersi?
 
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #20  Wysłany: 2022-02-06, 21:23  


missy,
Siniaki pojawiły się po wkluciach przy ostatniej dawce chemii i badaniach, i długo się utrzymują, pielęgniarki wspominały że są "słabe" naczynia dlatego pomyślalysmy, że może jakiś rutinoscorbin by pomógł. Jeżeli chodzi o morfologię to oprócz podwyższonego mocznika wszystko jest w normie. Jesteśmy przed trzecią dawka chemii także za chwilę będzie kolejna morfologia i się okaże jak te płytki.
Jeżeli chodzi o biopsje, to po badaniu lekarz stwierdził że trzeba się wstrzymać ze zrobieniem biopsji do zakończenia chemii. Tak naprawdę nie wiem dlaczego, nie było mnie na tej wizycie. Nie wiem czy są jakieś przeciwwskazania medyczne, aby zrobić biopsje podczas chemii...? A może lekarz stwierdził, że i tak podczas tej chemii leczenie i tak się nie zmieni bez względu na wynik badania? Po czwartej dawce chemii ma być wykonany PET - trochę mnie to martwi bo nie wiem czy to nie opóźni piątej dawki... Czy muszą być zachowane jakies odstępy czasu między dawkami chemii a PETem?
Pozdrawiam i dziękuję
 
missy 
MODERATORDołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #21  Wysłany: 2022-02-06, 22:55  


No tak, wylewy po wkłuciach to częsty problem. Rutinoscorbin może, choć nie musi pomóc. Doraźnie można smarować siniaki maścią z heparyną.

Co do biopsji to zakładam, że lekarz przewiduje jednak pewne wahnięcia w morfologii i nie chce wykonywać inwazyjnej procedury bo mogłoby to spowodować jakieś komplikacje ( miejscowa infekcja, krwawienie).

Nie całkiem rozumiem pomysł z PET bo jakkolwiek można wykonać takie badanie w trakcie chemii to jednak trzeba mieć wcześniejszą PET do porównania. W trakcie chemii można przy pomocy PET sprawdzić skuteczność aktualnego leczenia tylko poprzez zestawienie z badaniem wykonanym przed rozpoczeciem leczenia. Ale może nie wiem wszystkiego na ten temat, postaram się wkrótce dowiedzieć u fachowców.

Pozdrawiam, m.
 
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #22  Wysłany: 2022-02-06, 23:07  


missy,
ciągle myślę o tym co jest w tej piersi, czy gdyby okazało się że to jest to "nie dobre", jest szansa na jakieś leczenie typu operacja czy chemia? Czy to leczenie, które jest teraz może dyskwalifikować czy jakoś kolidować z ewentualnym leczeniem drugiej zmiany ?
 
missy 
MODERATORDołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #23  Wysłany: 2022-02-07, 16:13  


Wszystko zależy od tego czym jest zmiana w piersi. Można teraz zrobić usg tej piersi i węzłów chłonnych pachowych, to też jest istotne badanie. Nerki też można zbadać poprzez usg.
O sposobie ewentualnego leczenia można jednak mówić po ustaleniu rodzaju zmiany. Obecna chemioterapia nie wyklucza leczenia innej jednostki chorobowej. Jednak trudno teraz cokolwiek pisać ponieważ sytuacja nie jest jasna, nie wiadomo co się dokładnie dzieje w klatce piersiowej i w kościach.
W tym kontekście PET może coś rozjaśnić.
 
Inga 


Dołączyła: 19 Gru 2021
Posty: 6

 #24  Wysłany: 2022-04-05, 19:07  


Dziś dowiedzieliśmy się że nie będzie 6 dawki chemii, onkolog stwierdziła że trzeba zrobić Pet ze względu na ta zmianę w piersi i powiększone węzły przytchawicze. Nie wiem co mam o tym myśleć. Czy jeżeli chemia jest skuteczna to nie będzie to miało negatywnych skutków że tej szóstej dawki nie będzie?
 
Inga 


Dołączyła: 19 Gru 2021
Posty: 6

 #25  Wysłany: 2022-05-05, 09:16  


Witam. Mamy wyniki. Czy mógł by ktoś pomóc zinterpretować wynik?
 
missy 
MODERATORDołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #26  Wysłany: 2022-05-05, 09:40  


Inga,

Wklej albo przepisz, proszę, wynik. Jeśli wolisz wkleić to zrób tak:
Cytat:
Musisz napisać kolejny post ( może być 1 znak graficzny), nie dodajesz go tylko klikasz Podgląd, następnie przewijasz w dół i klikasz Kliknij aby dodać zdjęcie do wiadomości. I dodajesz zdjęcie wyniku.
 
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #27  Wysłany: 2022-05-05, 10:43  


missy,

Poniżej wynik:
Badanie pet/ct wykonano 60' po dożylnym podaniu 215 MBq 18F-FDG, przy glikemii 115 mg %, od wysokości kości jarzmowej do poziomu 1/3 bliższej kości udowych. Badanie TK wykonano bez podania jodowego środka kontrastowego. Rak trzonu macicy (c54). Stan po radykalnym i wycięciu macicy z przydatkami. Stan po V kursa chemioterapii według schematu PXL +CBDCA.
Głowa i szyja:
Obraz metabolizmu glukozy w normie.
w badaniu TK węzły chłonne szyi niepowiększone, polipowaty przerost błony śluzowej prawej zatoki szczękowej.
Klatka piersiowa:
Obecne jest zwiększony metabolizm glukozy w obrębie:
1. Węzła chłonnego przytchawiczego dolnego lewego gr. 4L, o SUV do 3,76 i wym. 14x8,5x11 mm,
2. kilku zmian tkankowych położonych we wnęce płuca prawego, prawdopodobnie węzły chłonne wnękowe, o SUV do 4,00 i wym. do 20x8,6x9 mm (wymiar aktywności metabolicznej)
3. Kilku zmian tkankowych położonych we wnęce płuca lewego, prawdopodobnie węzły chłonne wnękowe, o SUV do 3,99 i wym.do 12x8x10,5 mm (wymiar aktywności metabolicznej)
Ponadto obraz metabolizmu glukozy w normie.
w badaniu TK w obrębie miąższu płuca lewego i miąższu płuca prawego, bez obecności zmian ogniskowych i naciekowych, w prawej i lewej jamie opłucnowej oraz w obrębie osierdzia, bez obecności płynu, w piersi prawej w okolicy za brodawkowej obecna jest zmiana tkankowa o wym. 13x9x10 mm oraz o gładkich zarysach i bez zwiększonego metabolizmu glukozy, ponadto obydwie piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej oraz bez obecności izolujących się zmian ogniskowych ze zwiększonym metabolizmem glukozy, węzły chłonne śródpiersia oraz obydwu dołów pachowych niepowiększone.
Jama brzuszna i miednica:
Obraz metabolizmu glukozy w normie.

wątroba niepowiększona, o jednorodnym metabolizmie glukozy, bez izolujących się zmian ogniskowych, drogi żółciowe wewnątrz ii zawnątrzwątrobowe nieposzerzone .
Śledziona niepowiększona o jednorodnym metabolizmie glukozy.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez obecności uwapniony złogów.
Trzustka bez zmian ogniskowych w badaniu pet.
Nadnercza bez obecności zmian ogniskowych.
Nerki w typowym położeniu, o równych zarysach, bez zalegania w UKM-ach, bez uwapnionych złogów, w obrębie obydwu nerek obecne są hypodensyjne zmiany ogniskowe o charakterze torbieli korowych największa w nerce lewej o wym. 63x46x65 mm i z pojedynczym zwapnieniem w ścianie oraz największa w nerce prawej o wym 28,5x24x31mm.
Węzły chłonne zaotrzewnowe i wewnątrz otrzewnowe niepowiększone.
w loży po usuniętym narządzie rodnym bez obecności patologicznych zmian tkankowych ze zwiększonym metabolizmem glukozy. Jama otrzewnowa bez obecności wolnego płynu.
Układ kostny:
Obraz metabolizmu glukozy w normie.
w badaniu TK w obrębie objętego badaniem układu kostnego bez obecności przebudowy kostnej typowej dla procesu npl, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów krzyzowo- biodrowych.
WNIOSKI:
W badaniu PET w/w zmiany tkankowe położone we wnękach obydwu płuc oraz pojedynczy węzeł chłonny śródpiersia gr.4L , o charakterze łagodnym - zmiany odczynowo- zapalne.
Zmiana tkankowa piersi prawej w okolicy zabrodawkowej w badaniu pet o charakterze łagodnym.
Również innych zmian podejrzanych o obecność aktywnego procesu rozrostowego w badaniu pet nie stwierdzam, w tym bez cech wznowy miejscowej oraz bez cech rozsiewu do kości.
 
missy 
MODERATORDołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #28  Wysłany: 2022-05-05, 20:15  


Agatowa1,

Wszystko jest ujęte we WNIOSKACH - brak zmian podejrzanych.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group