1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 9
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-05-05, 10:43   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy,

Poniżej wynik:
Badanie pet/ct wykonano 60' po dożylnym podaniu 215 MBq 18F-FDG, przy glikemii 115 mg %, od wysokości kości jarzmowej do poziomu 1/3 bliższej kości udowych. Badanie TK wykonano bez podania jodowego środka kontrastowego. Rak trzonu macicy (c54). Stan po radykalnym i wycięciu macicy z przydatkami. Stan po V kursa chemioterapii według schematu PXL +CBDCA.
Głowa i szyja:
Obraz metabolizmu glukozy w normie.
w badaniu TK węzły chłonne szyi niepowiększone, polipowaty przerost błony śluzowej prawej zatoki szczękowej.
Klatka piersiowa:
Obecne jest zwiększony metabolizm glukozy w obrębie:
1. Węzła chłonnego przytchawiczego dolnego lewego gr. 4L, o SUV do 3,76 i wym. 14x8,5x11 mm,
2. kilku zmian tkankowych położonych we wnęce płuca prawego, prawdopodobnie węzły chłonne wnękowe, o SUV do 4,00 i wym. do 20x8,6x9 mm (wymiar aktywności metabolicznej)
3. Kilku zmian tkankowych położonych we wnęce płuca lewego, prawdopodobnie węzły chłonne wnękowe, o SUV do 3,99 i wym.do 12x8x10,5 mm (wymiar aktywności metabolicznej)
Ponadto obraz metabolizmu glukozy w normie.
w badaniu TK w obrębie miąższu płuca lewego i miąższu płuca prawego, bez obecności zmian ogniskowych i naciekowych, w prawej i lewej jamie opłucnowej oraz w obrębie osierdzia, bez obecności płynu, w piersi prawej w okolicy za brodawkowej obecna jest zmiana tkankowa o wym. 13x9x10 mm oraz o gładkich zarysach i bez zwiększonego metabolizmu glukozy, ponadto obydwie piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej oraz bez obecności izolujących się zmian ogniskowych ze zwiększonym metabolizmem glukozy, węzły chłonne śródpiersia oraz obydwu dołów pachowych niepowiększone.
Jama brzuszna i miednica:
Obraz metabolizmu glukozy w normie.

wątroba niepowiększona, o jednorodnym metabolizmie glukozy, bez izolujących się zmian ogniskowych, drogi żółciowe wewnątrz ii zawnątrzwątrobowe nieposzerzone .
Śledziona niepowiększona o jednorodnym metabolizmie glukozy.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez obecności uwapniony złogów.
Trzustka bez zmian ogniskowych w badaniu pet.
Nadnercza bez obecności zmian ogniskowych.
Nerki w typowym położeniu, o równych zarysach, bez zalegania w UKM-ach, bez uwapnionych złogów, w obrębie obydwu nerek obecne są hypodensyjne zmiany ogniskowe o charakterze torbieli korowych największa w nerce lewej o wym. 63x46x65 mm i z pojedynczym zwapnieniem w ścianie oraz największa w nerce prawej o wym 28,5x24x31mm.
Węzły chłonne zaotrzewnowe i wewnątrz otrzewnowe niepowiększone.
w loży po usuniętym narządzie rodnym bez obecności patologicznych zmian tkankowych ze zwiększonym metabolizmem glukozy. Jama otrzewnowa bez obecności wolnego płynu.
Układ kostny:
Obraz metabolizmu glukozy w normie.
w badaniu TK w obrębie objętego badaniem układu kostnego bez obecności przebudowy kostnej typowej dla procesu npl, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów krzyzowo- biodrowych.
WNIOSKI:
W badaniu PET w/w zmiany tkankowe położone we wnękach obydwu płuc oraz pojedynczy węzeł chłonny śródpiersia gr.4L , o charakterze łagodnym - zmiany odczynowo- zapalne.
Zmiana tkankowa piersi prawej w okolicy zabrodawkowej w badaniu pet o charakterze łagodnym.
Również innych zmian podejrzanych o obecność aktywnego procesu rozrostowego w badaniu pet nie stwierdzam, w tym bez cech wznowy miejscowej oraz bez cech rozsiewu do kości.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-02-06, 23:07   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy,
ciągle myślę o tym co jest w tej piersi, czy gdyby okazało się że to jest to "nie dobre", jest szansa na jakieś leczenie typu operacja czy chemia? Czy to leczenie, które jest teraz może dyskwalifikować czy jakoś kolidować z ewentualnym leczeniem drugiej zmiany ?
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-02-06, 21:23   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy,
Siniaki pojawiły się po wkluciach przy ostatniej dawce chemii i badaniach, i długo się utrzymują, pielęgniarki wspominały że są "słabe" naczynia dlatego pomyślalysmy, że może jakiś rutinoscorbin by pomógł. Jeżeli chodzi o morfologię to oprócz podwyższonego mocznika wszystko jest w normie. Jesteśmy przed trzecią dawka chemii także za chwilę będzie kolejna morfologia i się okaże jak te płytki.
Jeżeli chodzi o biopsje, to po badaniu lekarz stwierdził że trzeba się wstrzymać ze zrobieniem biopsji do zakończenia chemii. Tak naprawdę nie wiem dlaczego, nie było mnie na tej wizycie. Nie wiem czy są jakieś przeciwwskazania medyczne, aby zrobić biopsje podczas chemii...? A może lekarz stwierdził, że i tak podczas tej chemii leczenie i tak się nie zmieni bez względu na wynik badania? Po czwartej dawce chemii ma być wykonany PET - trochę mnie to martwi bo nie wiem czy to nie opóźni piątej dawki... Czy muszą być zachowane jakies odstępy czasu między dawkami chemii a PETem?
Pozdrawiam i dziękuję
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2022-01-11, 08:41   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
missy,
Mamy już wynik TK.... TK zostało wykonane przed pierwszą dawka chemii. Teraz jesteśmy już po pierwszym wlewie i za kilka dni ma być drugi.
Oto opis TK:
badanie TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy wykonane w zasadzie przeglądowej rekonstrukcję 1 mm.
Dane kliniczne: badanie przeglądowe - w wywiadzie reakcja alergiczna na kontrast, rak trzonu macicy Figo IIIa, stan po operacji, laparotomia radykalne wycięcie macicy z przydatkami, limfadenektomia biodrowa i okołoaortalna. badanie w fazie przeglądowej o znacznie ograniczonej wartości diagnostycznej, dokładna ocena narządów miąższowych możliwa po podaniu kontrastu.
klatka piersiowa: bardzo dyskretne, niecharakterystyczne drobne obszary mlecznej szyby w obrębie s. 3, 6 i 10 PP oraz 3, 4 , 8-10 PL - zmiany pozapalne? W s. 3 PL zwapnienie wlk. 3 mm, drobne zwapnienia w opłucnej w lewym szczycie. Ocena śródpiersia znacznie ograniczona – nie można wykluczyć powiększonych węzłów chłonnych w prawej wnęce, podejrzenie powiększonego węzła przytchawiczego dolnego L - 13x12 mm. serce wielkością w granicach normy. W obrębie sutka prawego tuż pod brodawką widoczna zmiana ogniskowa/zagęszczenie wlk 13x12mm. - konieczna dalsza diagnostyka w MG/USG.
Jama brzuszna:
Wątroba niepowiększona, w s. IVa przy szczelinie więzadła obłego obszar obniżonej gęstości ok 18x16 mm - Weryfikacja możliwa po podaniu kontrastu, może odpowiadać ognisku stłuszczenia miąższu. Śledziona, trzustka nie powiększona. Śledziona dodatkowa 9 mm. Pęcherzyk żółciowy nie zawiera uwapnionych złogów. drogi żółciowe nieposzerzone. Nadnercza nieznacznie pogrubiałe, bez wyraźnych zmian ogniskowych. Obie nerki przeciętnej wielkości. W obu nerkach widoczne dość liczne przestrzenie płynowe: największa w NL wlk 65x52 mm z drobnym zwapnieniem na obwodzie, oraz drugą przylegającą do niej zmianą torbielowatą ok 30 mm, w NP największa zmiana torbielowata ok 32x29 mm, możliwa obecność drobnych torbieli centralnych – – dokładna ocena zmian niemożliwa w fazie przeglądowej badania.UKM bez uwapnionych złogów i wyraźnych cech zastoju. Aorta bez wyraźnych poszerzeń. Zmiany bliznowate w przedniej ścianie podbrzusza w okolicy operowanej.
Miednica:
pęcherz moczowy bez wyraźnych zmian w świetle. Stan po panhisterektomi , loża trudna do oceny, bez wyraźnie wyodrębniających się zmiany w badaniu przeglądowym.
Kościec:
w obrębie mas bocznych kości krzyżowej obustronnie na poziomie otworów S1 widoczne ubytki warstwy korowej na powierzchni stawów krzyżowo-bio :uuu: drowych wlk ok 10-12 mm - meta? zmiany przeciążeniowe? Dyskretny ubytek w. korowej końcowego odc. żebra XP na dl. 5 mm - nie można wykluczyć meta..Wskazana dalsza diagnostyka. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w uwidocznionym odcinku kręgosłupa.
Wnioski:
Względu na fazę przeglądową badania ocena znacznie ograniczona. Podejrzenie powiększonego węzła przytchawiczego dolnego L, podejrzana zmiana w sutku prawym – konieczna weryfikacja w MG/USG. Zmiany torbielowate obu nerek- dokładna ocena niemożliwa. Drobne zmiany osteolityczne w obrębie kości krzyżowej oraz w łuku żebra XP - podejrzenie meta, do dalszej diagnostyki.

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. Może jakieś rady dla nas co możemy zrobić, o czym pomyśleć.
Czekamy na wizytę do onkologa.
Bardzo dziękuję za pomoc.
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-18, 00:09   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
gaba,
Bardzo dziękuję za wiadomość, każda taka bardzo nam pomaga.

Jesteśmy po kolejnej wizycie u onkologa. Ustalona chemia paklitaksel z karboplatyną.
Tak się zastanawiam czy ta chemia jest najlepsza przy raku macicy, wyczytałam że stosuje się ją przy raku jajnika...? Czy to jest odpowiednie rozwiązanie? Czy są jakieś inne chemię czy leki choćby nie refundowane które mogłyby mieć lepszą skuteczność niż paklitaksel z karboplatyną? Czy może warto konsultować u innego onkologa?

Jesteśmy po TK - czekamy na wynik.

Chemia jest zaplanowana za 1,5 tyg. Co warto zrobić jeszcze przed chemią? Jakie badania wykonać?

[ Dodano: 2021-12-18, 00:18 ]
missy,

Bardzo dziękuję za odpowiedź, każda taka jest bardzo pomocna.

Czy III stopień zaawansowania oznacza duże prawdopodobieństwo że mogą pojawić się przeżuty? Jakie mamy rokowania?
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-15, 10:36   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Mam jeszcze pytanie odnośnie diety, jest wiele informacji na temat przeciwnowotworowego działania kurkuminy i piperyny. Czy zażywanie tych substancji może pomóc w walce z nowotworem? Jakie produkty warto włączyć do diety?
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-13, 03:58   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jesteśmy po pierwszej wizycie u onkologa. I za chwilę minie już miesiąc od operacji. Onkolog zaproponował najpierw chemię 6 wlewów co 3 tyg, natomiast w trakcie okazało się że nie było wogole robione Tk i na takowe jesteśmy zapisane na za tydzień. Onkolog najpierw mówiła że pierwszą dawkę powinniśmy wziąć jeszcze przed świętami aby nie było więcej niż 5 tyg po operacji, ale później że będziemy czekać na Tk. Czy to nie będzie za późno z tą chemią? Dlaczego uznano że chemia najpierw a później radioterapia? Skoro 6 wlewów co 3 tyg to będzie to trwało ok 5 miesięcy, i dopiero później radioterapia? Czy wykonanie Tk jest ważne przed podaniem chemii? Jakie badania warto zrobić przed rozpoczęciem leczenia? Proszę o pomoc, jestem bardzo zdezorientowana, szukam różnych informacji w internecie, lekarze przekazują różne opinie- początkowo inny lekarz mówił że najpierw będzie radioterapia. Co jest lepsze, zrobić Tk i czekać na wynik czy podać pierwsza chemię? Czytałam też o PET może na to badanie się zdecydować?
  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-12-07, 22:58   Temat: Rak endometrioidny jamy macicy
Dzień dobry,
Proszę o pomoc w interpretacji wyników hist-pat.
Jestesmy po operacji, jakie powinno być dalsze leczenie? Jakie badania dodatkowe zrobić? Gdzie najlepiej leczą tego typu nowotwory?
Opis hist-pat:
Poj I : Macica 7,5 x 4, 5 x 3cm z przydatkami. Szyjka macicy długość 1,5 cm, tarcza śr.2,2 cm. W jamie macicy widoczny brodawkowaty guz 3,5 x 2, 5x2, 5 cm naciekający około połowę grubości trzonu. Jajnik prawy 2x2x1,5 cm, jajowód dl 3,5 cm. Jajnik lewy z torbielą łącznie śr. 6,2 cm. Na przekroju torbiel śr. 3,8 cm wypełniona galaretowatą treścią. Wyściółka torbieli gładka. Na obwodzie torbieli obecny konglomerat 3x2x1,5cm z widocznymi strzępkami ( skręcony jajowód?) oraz szare ogniska śr. 1,5cm.
Poj II ozn: węzły chłonne okołoaortalne
Poj III ozn: węzły chłonne biodrowe prawe
Poj IV ozn: węzły chłonne biodrowe lewe
Opis mikroskopowy:
- tarcza – przekroje tarczy i kanału szyjki macicy w stanie przewlekłego zapalenia i obecnością drobnych torbielek.
02 – kanał – przekroje kanału szyjki macicy z obecnością nacieku raka gruczołowego endometrioidnego.
03 – pogranicze kanał – jama – przekroje cieśni macicy z naciekiem raka gruczołowego endometrioidnegi
04 I-III - guz jamy macicy – rak gruczołowy endometrioidny (endometrioid carcinoma) częściowo z metaplazją płaskonabłonkowy G2 pT3aN0.
Naciek nowotworowy obejmuje około 1/2 grubości trzonu. Obecna inwazja naczyń. Naciekania około nerwowego nie stwierdzono.
05 - jajnik prawy – przekrój jajnika z działkami białawy mi i ogniskiem endometriozy.
0 6 – jajowód prawy – przekroje jajowodu z cechami przewlekłego zapalenia.
07 – przymacicze prawe - fragmenty przymacicza
08 I-III - torbiel jajnika lewego – torbielakogruczolakorak endometrioidny, częściowo z metaplazją płaskonabłonkowa, ogniskowo jasnokomórkowy prawdopodobnie przerzut raka jamy macicy
09 – jajnik lewy – gruczolakorak endometrioidny torbielowaty, częściowo z metaplazją płaskonabłonkową.
10 – jajowód lewy znak zapytania – przekroje jajowodu z przerzutem raka gruczołowego endometrioidnego torbielowatego.
11 – przymacicze lewe – fragmenty przymacicza.
12 – węzły chłonne okołoaortalne – odczynowe węzły chłonne (0/6-)
13 – węzły chłonne biodrowe prawe – odczynowe węzły chłonne (0/4- )
14 – węzły chłonne biodrowe lewe – odczynowe węzły chłonne (0/3-).
ze względu na prawie jednakowy obraz mikroskopowy nowotworu jamy macicy, nowotworu jajnika i jajowodu, wydaje się, że nowotwór jajnika i jajowodu są przerzutami raka endometrioidnego jamy macicy.

Proszę o pomoc. W opisie informacja że guz na jajniku to prawdopodobnie przerzut, po operacji lekarz natomiast wspominał że prawdopodobnie to guz jajnika. Czy to możliwe aby występowały jednocześnie dwa nowotwory - rak macicy i rak jajnika? Czy te oba nowotwory leczy się tak samo.? Jakie badania możemy zrobić aby upewnić się że na jajniku był przerzut a nie rak jajnika?

Nie wiem czy zrozumiałe opisałam sytuację, czy jeszcze podać jakieś inne wyniki badań?
Pozdrawiam i proszę o pomoc.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2021-12-12, 20:20 ]
Wątki scalone.

  Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Agatowa1

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 4621

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-11-21, 18:10   Temat: Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Proszę o informację na temat dobrego onkologa, chodzi o leczenie raka jajnika. Onkolog może być z Lublina, ale też możemy pojechać do innego miasta.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group