Witam serdecznie! trzy dni temu usłyszeliśmy od lekarza, że tato ma podejrzenie procesu npl płuca prawego. RTG klatki piersiowej : Przepona obustronnie prawidłowo ustawiona. Jamy opłucnowe wolne od płynu. W przywnękowej części dołu prawego pola płucnego łukowaty cień, ok. 22+67 mm, dobrze odgraniczony od strony bocznej. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Cienie wnęk niezmienione. Tato na 1.03. umówiony jest na branchoskopię. Wykryto to kiedy przebywał na oddziale neurologicznym i miał rozpoznany ostry incydent mózgowy pod postacią niedowładu lewych kończyn i zespołu móżdżkowego. Bardzo proszę o informacje na ten temat
ANOC - wydaje mi się, że jakiekolwiek sensowne informacje uzyskasz dopiero po bronchoskopii. Choć oczywiście mogę się mylić. Ale dobrze, że jesteś na tym forum - mi ono bardzo pomaga. Trzymaj się
Dokładnie, cokolwiek będzie można powiedzieć po bronchoskopii i pobraniu wycinka do badania histpat, ewent. wymaz do cytologii. A nie skierowali taty na TK klatki? To dokładniejsze badanie, zwykle wykonywane przy niepokojącym obrazie RTG klatki, które precyzyjniej opisuje nie tylko tego typu zmiany, jakie wykryto w RTG, ale też ewentualnie powiększone węzły, co też pomaga w diagnozie.
proces npl to neoplazja. Neoplazja to twór tkankowy odbiegający od normy. Nie każda neoplazja rozwija się w raka, ale każdy rak zaczyna swoją karierę jako neoplazja. Inaczej mówiąc, sprawa wymaga pilnego zbadania. Jak pisali moi poprzednicy, trzeba czekać na wyniki dalszych badań.
Niepokojące są znaczne rozmiary tego znaleziska. Wykraczają one poza miarę przyznawaną zwykle neoplazjom. Prawdopodobnie do takiego określenia skłoniło radiologa jasne odgraniczenie zaleziska od sąsiadujących z nim tkanek, co nie jest typowe dla nowotworów złośliwych. Granice bywają jednak płynne, a nowotwory potrafią się zmieniać.
Ile Twój ojciec ma lat? W normalnych warunkach powiedziałbym, że Twego ojca czeka prawdopodobnie operacyjne usunięcie tego płata płuca, chyba, że dalsza diagnostyka wykluczy taką możliwość, np (w najgorszym przypadku) stwierdzając rozsianego raka. Niestety, wyniki bronchoskopii nierzadko są mało zadowalające. W takim wypadku pozostaje jeszcze próba pobrania tkanki za pomocą igły (biopsja) i PET. Gdyby wszystkie te badania nie dawały jasnego obrazu, normalny pulmonolog w normalnych warunkach mówi: cokolwiek to jest - musi zostać usunięte!
Czy lekarze zidentyfikowali już przyczynę niedowładu? Rozumiem, że CT głowy już robiono?
Witam, dziękuję za odpowiedzi. Mój Tata ma 53 lata i trafił do szpitala na skutek niedotlenienia mózgu lekkiego udaru, przy czym jak mówił neurolog doszło do uszkodzenia móżdżka. Miał robione dwie tomografie głowy, które nie wykazały żadnych zmian ale jak już pisałam RTG płuc wykryło jakąś zmianę. Boję się, że to ma ze sobą realny związek ponieważ zmiany w móżdżku (w układzie nerwowym) mogły zostać wywołane przez ten guz w innym układzie. Czytałam o neurologicznych związkach paranowotworowych, gdzie rak płuc to 80% koszmar. Poza tym mojego Tatę od samego początku, to już prawie 2 tyg.,męczy uporczywa czkawka. Ogólnie wyniki inne są dobre OB 10, nie wiem ale bardzo się boję! pozdrawiam
Witam serdecznie, chcę się dowiedzieć jakie znaczenie ma wynik OB i w jakim stopniu jest wymiernikiem przy wykryciu choroby nowotworowej, w przypadku raka płuc. Bardzo proszę o odpowiedź
[ Komentarz dodany przez: gontcha: 2010-02-22, 22:17 ] ANOC - przeczucam post z pytaniem o OB do Twojego wątku. Nie otwieraj kolejnych wątków dotyczących tego samego zagadnienia - bardziej przejrzyście jest jeśli piszesz w jednym (swoim) wątku. Pozdrawiam
wynik OB nie ma większego znaczenia jako indykator choroby nowotworowej. Na jego podstawie można określić ogólny stan zdrowia pacjenta i otrzymać parę wskazówek co do stanu organizmu. To tyle. Tzw. markery mają przy badaniu krwi rzadko istotną wartość. Przy raku płuc mają znaczenie tylko jako parametry porównawcze przy śledzeniu przebiegu choroby w późniejszym czasie i tylko u niektórych pacjentów.
Witam, proszę powiedzieć czym jest badanie PET, czy jest ono pożądane przy diagnostyce raka płuc? gdzie można zrobić takie badanie, jaki jest okres oczekiwania na nie?
Poniżej, informacje z netu jakie tak na szybko udało mi się znaleźć. Takie badanie można wykonać np. w Warszawie w COI na Ursynowie i w Szpitalu na Szaserów. Natomiast na samo badanie czekaliśmy tydzień, ale z tym to naprawdę bywa różnie.
Badania PET-CT są refundowane przez NFZ w następujących przypadkach:
1. pojedynczego przerzutu o nieznanym punkcie wyjścia w celu lokalizacji guza pierwotnego,
przy braku potwierdzenia rozpoznania lokalizacji ogniska pierwotnego innymi dostępnymi
badaniami,
2. pojedynczego guzka płuca w celu różnicowania pomiędzy guzem łagodnym i złośliwym przy
braku rozpoznania innymi dostępnymi metodami,
3. niedrobnokomórkowego raka płuca w celu przedoperacyjnej oceny zaawansowania, jeżeli
inne badania nie dają jednoznacznej oceny stopnia zaawansowania,
4. ziarnicy i chłoniaków nieziarniczych w celu wstępnej lub końcowej oceny skuteczności
chemioterapii, wczesnego rozpoznania nawrotu, jeżeli TK nie daje jednoznacznej oceny
stopnia zaawansowania,
5. choroby wieńcowej w celu oceny zamrożonego mięśnia sercowego do precyzyjnego ustalenia
wskazań/przeciwwskazań do rewaskularyzacji w przypadku braku jednoznacznych informacji
z innych badań,
6. przed transplantacją serca w celu wykluczenia nieodwracalnego uszkodzenia w wyniku
procesu zapalnego w przypadku braku możliwości wykluczenia tego stanu w innych
badaniach,
7. padaczki w celu lokalizacji ogniska pierwotnego w przypadku braku możliwości zlokalizowania
ogniska w innych badaniach,
8. mięsaków tkanek miękkich w celu oceny skuteczności chemioterapii po dwóch kursach i
wczesnego wykrycia nawrotu,
9. raka piersi w celu przedoperacyjnej oceny zaawansowania w przypadku leczenia
oszczędzającego przed biopsją, jeżeli MR wykazuje pojedyncze ognisko,
10. raka jajnika w celu wczesnego wykrycia nawrotu, jeżeli inne badania nie dają jednoznacznej
odpowiedzi co do oceny stopnia zaawansowania i rozpoznania nawrotu,
11. raka tarczycy w celu lokalizacji ogniska nawrotu w przypadku wzrostu poziomu tyreoglobuliny,
jeżeli inne badania nie pozwalają zlokalizować ogniska nawrotu,
12. podejrzenia przerzutów do kości, jeżeli inne badania nie pozwalają zlokalizować ogniska
nawrotu,
13. planowania radioterapii radykalnej o modulowanej intensywności wiązki w celu oceny rozkładu
żywotnych komórek nowotworowych, hipoksji, proliferacji guza, w przypadku braku możliwości
dokonania takiej oceny w innych badaniach,
14. radiochirurgicznego leczenia raka płuca o wczesnym stopniu zaawansowania w celu
wykluczenia istnienia innych ognisk nowotworowych, jeżeli inne badania nie pozwalają ich
zlokalizować,
15. raka jelita grubego w celu przedoperacyjnej oceny zaawansowania i wczesnego rozpoznania
nawrotu,
16. raka przełyku celem oceny zaawansowania przed leczeniem i wczesnego wykrycia wznowy,
17. nowotworów głowy i szyi w celu wczesnego rozpoznania nawrotu,
18. złośliwych guzów mózgu celem wczesnego rozpoznania nawrotu dla określenia miejsca
biopsji,
19. czerniaka w celu kwalifikacji do operacji guza pojedynczego, jeżeli w skali Clarka grubość
zmiany przekracza 1,5 mm.
(ustawa z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych. Dz.U. z
dnia 27 września 2004r.):
Aby możliwa była refundacja badania przez Narodowy Fundusz Zdrowia prosimy o wypełnienie
skierowania zgodnie ze wskazaniem odpowiadającym wyżej wymienionym punktom ustawy.
Wykonanie badania PET po wykryciu ogniska o niejasnej etiologii podczas diagnostyki obrazowej pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia z nowotworem. Czułość i swoistość PET wynoszą odpowiednio 95% i 81%. Jednocześnie jest to badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Jednak nie pozwala jednoznacznie ocenić nacieku nowotworowego zwłaszcza, jeśli guz znajduje się w śródpiersiu. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się jako badanie komplementarne z CT. Często pozwala uniknąć procedur inwazyjnych (redukcja kosztów i ryzyka powikłań). Podczas stagingu PET pozwala z 88% czułością i 91% swoistością wykryć przerzuty w śródpiersiowych węzłach chłonnych (odpowiednie wartości dla CT wynoszą 63 % i 76%), a więc jest równie skuteczny jak mediastinoskopia, ale pozbawiony związanego z nią ryzyka. Wykonanie badania PET całego ciała (narażenie na promieniowanie jest wielokrotnie mniejsze niż podczas CT i nie zależy od zakresu badania) pozwala od razu wykryć lub z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć przerzuty odległe. Zmiany przerzutowe wykrywane są u około 11% chorych z prawidłowym wynikiem CT, a u 41% chorych wynik badania PET zmusza do upstagingu i zmiany postępowania (np. rezygnacji z leczenia chirurgicznego).
Witaj ANOC,
dlaczego PET? W pierwszej kolejności powinna zostać wykonana TK klatki piersiowej.
Jeśli chodzi o centralny układ nerwowy - TK bywa zbyt mało czułym badaniem by pokazać przyczynę zaburzeń neurologicznych; w tej sytuacji powinno się wykonać MRI (rezonans magnetyczny).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum