1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jajnika zaawansowany
Autor Wiadomość
amster_skip 


Dołączył: 05 Lut 2017
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2017-02-05, 19:27  Rak jajnika zaawansowany


Witam bardzo serdecznie,

ten rok wywrócił mi życie do góry nogami, dlatego trafiłem na to forum.
Chciałbym Państwa prosić o pomoc w interpretacji zarówno wyników jak i decyzji lekarzy, którzy prowadzili moją mamę..

W skrócie przedstawię historię mojej mamy.

Na początku roku mama trafiła do lekarza rodzinnego z wodobrzuszem, dostała skierowanie do poradni onkologicznej z podejrzeniem raka jajnika.

Z dniem 4 stycznia zostałą przyjęta do szpitala w Poznaniu na ul. Polnej.
Faktycznie zdiagnozowany został rak jajnika..
Lekarze z uwagi na poważny stan pacjenta zdecydowali się na podanie chemii.

Po pierwszej chemii mama około 9 dni wymiotowała, nic nie jadła na samym początku. Później delikatnie zaczęła jadać kaszkę, kisiel, piła nutridrinki. Niestety hemoglobina i pozostałe wyniki drastycznie się pogorszyły. Z dniem 16 stycznia ponownie zostałą przyjęta do szpitala gdzie zostały podane kroplówki m.in. z glukozą potasem.

Następny termin wizyty został ustalony na 1 lutego. Po weryfikacji wyników stwierdzono, że mama nie kwalifikuje się na podanie kolejnych chemii. Lekarz w rozmowie ze mną stwierdził, że chemia jeszcze bardziej mamę wyniszczyła, a rak pustoszy organizm. W obecnym czasie najlepiej dla mamy jest być w rodzinnym gronie, bo szacują, że zostały jej dni lub tygodnie.

Nie rozumiem, troszeczkę tego, stało się to wszystko w tak szybkim czasie.... Nie zostały robione żadne markery itp.. Czy na podstawie tych badań, które pokazują wyniki są w stanie postawić taką  diagnozę? Czy są to ewentualnie domysły??
Czy naprawdę nie da się nic zrobić i zostaje tylko na tą chwilę łagodzenie ewentualnie pojawiających się objawów, czy jest jeszcze szansa, aby walczy - tylko w jaki sposób??



[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-02-05, 20:07 ]
Uporządkowałam Twój post. Proszę nie wstawiać wyników w innej formie tylko według zasad forum, tak jak to zrobiłaś z ostatnim wynikiem mamy, tu link jak to robić http://www.forum-onkologi...rum/faq.php#35.


04_01_17a.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1934 raz(y) 1,11 MB

 
Madzia 38 


Dołączyła: 19 Lis 2016
Posty: 87
Pomogła: 7 razy

 #2  Wysłany: 2017-02-06, 07:10  


Witaj ,ja uważam ,że dopóki chory ma nadzieje trzeba walczyć.
Też słyszałam,że mojej mamie zostało mc życia,walczymy od października i mama ma się dobrze.
Można skonsultować z innymi onkologami,pokazując dokumentacje medyczną.
Parametry krwi ,można podnieść i wrócić na chemie.
Mało wyników wstawionych,jeśli masz jakieś zapytania odpowiem,na ile będę potrafiła.
Pozdrawiam ,walczcie
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #3  Wysłany: 2017-02-06, 09:19  


amster_skip witaj na forum.
Opisałeś historię mamy ale nie wkleiłeś wyniku na podstawie którego stwierdzono u mamy raka i zalecono chemioterapię ani nie napisałeś jaki to rodzaj chemii. Dlaczego nie operowano mamy? Czy stan choroby przy diagnozie na to nie pozwalał? Były przerzuty do okolicznych tkanek, węzłów chłonnych, do innych narządów?
amster_skip napisał/a:
Lekarz w rozmowie ze mną stwierdził, że chemia jeszcze bardziej mamę wyniszczyła, a rak pustoszy organizm
Tak to z wyników wygląda. Przykro mi. Ostatnie załączone badanie (histopatologia) stwierdza:
Komórki podejrzane, prawdopodobnie nowotworowe w płynie otrzewnowym.
W konsekwencji oznacza to dalszy rozsiew raka.
amster_skip napisał/a:
W obecnym czasie najlepiej dla mamy jest być w rodzinnym gronie, bo szacują, że zostały jej dni lub tygodnie.
Trudno określić ile mamie zostało ponieważ każdy organizm jest inny. Faktem jest że mama słabnie i wyniki krwi się pogorszają. Natomiast jeżeli dotychczasowe leczenie mamy było tylko paliatywne (tego nie wiem ale przypuszczam) należałoby się zastanowić nad tym co mówi lekarz.
Madzia 38 napisał/a:
Witaj ,ja uważam ,że dopóki chory ma nadzieje trzeba walczyć.
Tu się zgadzam z Madzia 38 tylko częściowo. Jest pewna granica od której należy się zastanowić czy dalsze aplikowanie agresywnych terapii ma sens. Wszystko zależy od człowieka, przebiegu choroby, rokowań. Twojej mamie Madzia 38 pomogło i oby tak było jak najdłużej.
Madzia 38 napisał/a:
Można skonsultować z innymi onkologami,pokazując dokumentacje medyczną.
To można zrobić, czasami warto nawet dla uspokojenia własnego sumienia że nie przeoczyło sie żadnej szansy.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wiele siły.
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
UncleBean 


Dołączył: 09 Sie 2016
Posty: 12

 #4  Wysłany: 2017-02-06, 09:49  


- Czy Twojej Mamie odbarczono cały płyn? Czy tylko pobrano część do badania?
- Piszesz, że 4 stycznia Twojej Mamie potwierdzono raka jajnika. Na jakiej podstawie? Jakie badania były wykonane?
- Bardzo istotną kwestią w chwili obecnej jest wykonanie markerów (Ca125 i HE4), aby w najbliższej przyszłości mieć punkt odniesienia co do rezultatów leczenia.

[ Dodano: 2017-02-06, 10:04 ]
AD 1) Przepraszam - teraz zauważyłem informację o ilości płynu, które zostały pobrane.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2017-02-06, 14:04  


amster_skip,
Jeśli masz inne wyniki - dotyczące rozpoznania rodzaju nowotworu, rodzaju podanej chemii, pozostałych procedur szpitalnych- to zamieść je, proszę.
Niemniej skoro lekarze nie zakwalifikowali Mamy do chemioterapii na podstawie wyników badań laboratoryjnych to oznacza, że sprawdzanie poziomu markerów nie ma tutaj zastosowania. Niestety tak się zdarza w zaawansowanej chorobie nowotworowej, że leczenie systemowe ( chemioterapia) na pewnym etapie może być niebezpieczne dla chorego.
 
amster_skip 


Dołączył: 05 Lut 2017
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2017-02-06, 21:58  


Bardzo Was przepraszam.....
Nie mogłem edytować swojego postu i wkleiła się tylko część...

Poniżej podam całość tekstu, który miał się pojawić w 1 poście.



Cytat:
Witam bardzo serdecznie,

ten rok wywrócił mi życie do góry nogami, dlatego trafiłem na to forum.
Chciałbym Państwa prosić o pomoc w interpretacji zarówno wyników jak i decyzji lekarzy, którzy prowadzili moją mamę..

W skrócie przedstawię historię mojej mamy.

Na początku roku mama trafiła do lekarza rodzinnego z wodobrzuszem, dostała skierowanie do poradni onkologicznej z podejrzeniem raka jajnika.

Z dniem 4 stycznia zostałą przyjęta do szpitala w Poznaniu na ul. Polnej. Faktycznie zdiagnozowany został rak jajnika.. Lekarze z uwagi na poważny stan pacjenta zdecydowali się na podanie chemii. Poniżej skan wypisu:

[/url]

[url=https://zapodaj.net/e7c01e2ee4221.jpg.html]


[/url]



Po pierwszej chemii mama około 9 dni wymiotowała, nic nie jadła na samym początku. Później delikatnie zaczęła jadać kaszkę, kisiel, piła nutridrinki. Niestety hemoglobina i pozostałe wyniki drastycznie się pogorszyły. Z dniem 16 stycznia ponownie zostałą przyjęta do szpitala gdzie zostały podane kroplówki m.in. z glukozą potasem.

[url=https://zapodaj.net/3365372e63055.jpg.html]


[/url]


Następny termin wizyty został ustalony na 1 lutego. Po weryfikacji wyników stwierdzono, że mama nie kwalifikuje się na podanie kolejnych chemii. Lekarz w rozmowie ze mną stwierdził, że chemia jeszcze bardziej mamę wyniszczyła, a rak pustoszy organizm. W obecnym czasie najlepiej dla mamy jest być w rodzinnym gronie, bo szacują, że zostały jej dni lub tygodnie.

Nie rozumiem, troszeczkę tego, stało się to wszystko w tak szybkim czasie.... Nie zostały robione żadne markery itp.. Czy na podstawie tych badań, które pokazują wyniki są w stanie postawić taką diagnozę? Czy są to ewentualnie domysły??
Czy naprawdę nie da się nic zrobić i zostaje tylko na tą chwilę łagodzenie ewentualnie pojawiających się objawów, czy jest jeszcze szansa, aby walczy - tylko w jaki sposób??
Błagam Was o pomocsad smiley

[url=https://zapodaj.net/b00ae994cba56.jpg.html]


[/url]

[url=https://zapodaj.net/8fc34a2090064.jpg.html]




Też cały czas miałem nadzieję.. Mam 27 lat, 4,5 roku temu pochowałem tatę, zmarł w wieku 49 lat, teraz 3 stycznia pojawił się horror z rakiem u mamy w wieku 53 lat... W pewnym momencie bycie silnym przestaje działać, ale podobno nadzieja umiera ostatnia..

W dniu dzisiejszym sprowadziliśmy prywatnie na wizytę domową onkologa...Stwierdził, że powoli można mamie podawać morfine, aby nie męczyła się... Płyn ponownie zaczął nachodzić, pojawiły się wymioty o barwie brunatnej :(


W odpowiedzi na wcześniej podane pytanie, za pierwszym razem płynu pobrano w okolicach 5 litrów, drugim razem w granicach 4,5l.

[ Dodano: 2017-02-06, 22:01 ]
Przepraszam, coś nie potrafię się przyzwyczaić do możliwości edycji na tym forum.

Tutaj zamieszczam wszystkie linki do wyników:
Przepraszam, za brak odnośników, ale tak będzie bezpieczniej:)

4 stycznia
https://zapodaj.net/321521401b586.jpg.html
https://zapodaj.net/e7c01e2ee4221.jpg.html
https://zapodaj.net/98a57fb3e9780.jpg.html

16 stycznia
https://zapodaj.net/3365372e63055.jpg.html
https://zapodaj.net/898aed3d36bf2.jpg.html

1 luty
https://zapodaj.net/b00ae994cba56.jpg.html
https://zapodaj.net/0e4b75219629c.jpg.html
https://zapodaj.net/8fc34a2090064.jpg.html
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2017-02-06, 22:33  


Pisałam w pierwszym poście, że proszę wstawiać wyniki badań, nie w formie takiej jak Ty wstawiłaś ale jako załączniki do posta, tutaj informacja jak to zrobić.

http://www.forum-onkologi...rum/faq.php#35.
 
Madzia 38 


Dołączyła: 19 Lis 2016
Posty: 87
Pomogła: 7 razy

 #8  Wysłany: 2017-02-07, 06:42  


Witaj, a może skonsultuj się z innym ginekologiem onkologiem.
Mama miała tk?
Załatw mamie hospicjum domowe nam bardzo pomagają bólowo,wspaniali ludzie.
Skąd jesteście?
Nie załamuj się,tylko u góry wiedzą ile czasu zostało. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu,skupmy się na tych ,co mamy wpływ.Wspieraj mame ,wiem ,że ciężko ta bezradność ,dasz rade:)
 
blex 


Dołączył: 08 Sie 2014
Posty: 33
Pomógł: 3 razy

 #9  Wysłany: 2017-02-07, 08:34  


Amster_skip

Bardzo współczuję Ci z powodu Twojej mamy i zaistniałej sytuacji.

Z tego co podałeś stan jest bardzo ciężki i zdajesz sobie z tego sprawę.

Pytanie czemu Twoja mama wcześniej nie trafiła wcześniej do lekarza, nie miała objawów (chyba niemożliwe w takim stanie) czy jednak bagatelizowanie objawów?

Z wklejonych badań wynika, że guz jest rozległy i zlewa się z całą jamą brzuszną, do tego te wodobrzusze.
Twoja mama dostała najlepszą możliwą chemię pochodne platyny plus paklitaksel. Jest to najlepszy schemat w raku jajnika. Pytanie czy to na pewno rak jajnika?

Wydaje mi się, że nie można mieć do tego pewności. Jak na stan zaawansowania i wodobrzuszę marker Ca125 niski - najpierw 100 U/ml później po chemii podskoczył do 132 U/ml.

Pewnie gdyby 1 chemia ograniczyła rozprzestrzenianie się nowotworu i gromadzenie płynu byłyby podane kolejne serie i być może gdyby nowotwór się cofał podjęto by decyzję o operacji.

Niestety Twoja mama wynika jest w złym stanie :-(
Próbuj konsultować się z innymi lekarzami, zawsze mogą mieć inną lepszą ocenę.

Na tę chwilę zapewnij mamie najlepszą możliwą opiekę ze strony hospicjum.
Trzymaj się i trzymamy kciuki, że jednak będzie lepiej!
_________________
I want to belive
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #10  Wysłany: 2017-02-07, 09:48  


amster_skip ostatnie wyniki z lutego opisują macicę słowami "macica wtopiona w konglomerat guzów lito-cystycznych" co nie jest niestety optymistycznym wynikiem. W epikryzie jest co prawda mowa o dalszym leczeniu chemia ale też wskazanie do opieki paliatywnej. Oznacza to zapewne tylko leczenie objawowe które ma minimalizować ból i poprawić jakość życia chorego ale nie doprowadzi do wyleczenia.

amster_skip napisał/a:
W dniu dzisiejszym sprowadziliśmy prywatnie na wizytę domową onkologa...Stwierdził, że powoli można mamie podawać morfine, aby nie męczyła się... Płyn ponownie zaczął nachodzić, pojawiły się wymioty o barwie brunatnej :(
Tak jak już pisałam sądzę że mama będzie leczona tylko paliatywnie, stan pogarsza się. Przykro mi.
Czy jesteście już pod opieką hospicjum domowego?

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
amster_skip 


Dołączył: 05 Lut 2017
Posty: 4

 #11  Wysłany: 2017-02-13, 20:07  


Witajcie :(

Przepraszam za brak odpowiedzi..

Niezmiernie dziękuję za wszelkie odpowiedzi.. Mama ostatni raz badania miała robione w kwietniu i wszystko było dobrze.. Myślę, że to w głównej mierze przyćmiło jej czujność w tym momencie.. Woda faktycznie zbierała się, lecz mama na początku tłumaczyła to z pojawiającą się menopauzą, dopiero jak zaczęły boleć ją nogi myślę, że dało jej to do myślenia...

Mama odeszła mi na rękach w czwartek, cała najbliższa rodzina była przy niej.. Ostatnie dni faktycznie miała takie jakie mogłaby sobie wymarzyć, ale tego chciała ;)

Jest ciężko, a nawet bardzo... Pociesza mnie fakt, że nic ją nie bolało, chwilę przed śmiercią pytałem się czy coś ją boli i śmiało odpowiedziała, że nie ... Bólu nie można ukryć, więc wierzę w jej słowa..

Życie jest niestety niesprawiedliwe, ale na to nie mamy wpływu... Słowa mojej mamy w dniu śmierci: "Każdy ma swój czas, jedni szybciej, drudzy później"..

Mama była dzielna, do ostatnich dni wierzyła, że wyjdzie z tego i planowała co zrobi jak wyzdrowieje, dopiero w czwartek myślę, że zdała sobie sprawę z tego jak poważny jest stan.. Chciałbym, żeby w tych chwilach, które przechodzę udzielił mi się jej optymizm i wola walki..

Jeszcze raz bardzo dziękuję za ciepłe słowa oraz chęć pomocy..

[ Dodano: 2017-02-13, 20:10 ]
Mama miała 53 lata, drogie Panie, bądźcie czujne i nie dajcie się temu potworowi...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2017-02-13, 21:06  


amster_skip,

Przyjmij wyrazy współczucia ::rose::
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #13  Wysłany: 2017-02-13, 21:19  


amster_skip pożegnaliscie pięknie mamę odeszła w otoczeniu bliskich, kochajacych ją osób. Szybko się to jednak potoczyło za szybko... Przykro mi, bardzo ci współczuję. ::rose::
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
amster_skip 


Dołączył: 05 Lut 2017
Posty: 4

 #14  Wysłany: 2017-02-13, 21:41  


Dziękuję Wam bardzo.. Krótka chwila na tym forum pozwoliła mi dostrzec, że są na tym świecie faktycznie życzliwe osoby i nieobojętne na los drugiego człowieka.

Bardzo też przepraszam Panią Moderator za błędy w zamieszczaniu postów..To wszystko chyba z nerwów :(

Jeszcze raz bardzo jestem Wam wdzięczny.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-02-14, 10:27 ]
Nie masz za co przepraszać, całe życie się uczymy i wciąż popełniamy jakieś błędy ja też.
Trzymaj się dzielnie.


 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #15  Wysłany: 2017-02-13, 21:44  


Przyjmij wyrazy współczucia ::rose::
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group