1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór złośliwy nienabłonkowy endometrium
Autor Wiadomość
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #76  Wysłany: 2015-05-01, 14:04  


Nie ma jeszcze wyniku histopatologicznego, i przesunięta wizyta o tydzień, mam nadzieję, że już będzie wtedy. Kolejny tydzień nerwów i niewiedzy.

Za to z dobrych informacji zrobiłam sobie morfologię i wszystko zmierza ku lepszemu :D

Hemoglobina z 8,4 wzrosła w 4 tygodnie w tym 2 tygodnie przyjmowania żelaza i kwasu foliowego do 10,5 :D

Martwi mnie trochę tylko OB i CRP:
RCRP 5,5 (0-3)
OB po godzinie 13 (2-12)
OB po 2 godzinach 35 (2-20)
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #77  Wysłany: 2015-05-06, 17:11  


Mam wyniki pooperacyjne:

endometrial stromal sarcoma high grade
guz podśluzówkowy średnicy 5,6cm, wypełniający jamę macicy oraz naciekający myometrium językowatymi wypustami bez przekraczania połowy jego grubości.
aktywność miotyczna 8-10/10 HPV
PRG - OK.10%, CYKLINA D1(+), MIB-1 - OK.50% nie mam w wyniku oznaczenia ER

Węzły chłonne, sieć, jajniki, jajowody - czyste

pT 1b
FIGO 1B

Mama przemyśleć czy decyduje się na chemioterapię ze względu na wysoką złośliwość, innych przesłanek za nią nie ma, a i nie jest udowodnione, że coś taka chemioterapia wnosi.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #78  Wysłany: 2015-05-06, 17:47  


natK napisał/a:
endometrial stromal sarcoma high grade

Potwierdza to wcześniejsze rozpoznanie (post #57).

natK napisał/a:
guz [...] naciekający myometrium językowatymi wypustami bez przekraczania połowy jego grubości.

To oznacza podane przez Ciebie zaawansowanie do cech pT1b i FIGO IB
w tym ostatnim przypadku wg standardu z 1988 r, co odpowiada cesze IA wg FIGO 2009,
porównaj: Zalecenia (2013 r.), str. 288, tab. 7.

natK napisał/a:
Węzły chłonne, sieć, jajniki, jajowody - czyste

Bardzo korzystna informacja, oznaczająca cechę N0,
a tym samym najprawdopodobniej także brak przerzutów odległych
i przez to zwiększająca szanse na radykalny charakter wykonanych zabiegów,
a tym samym dająca korzystną ocenę szans powodzenia leczenia.

natK napisał/a:
Mama przemyśleć czy decyduje się na chemioterapię ze względu na wysoką złośliwość, innych przesłanek za nią nie ma, a i nie jest udowodnione, że coś taka chemioterapia wnosi.

Do podjęcia decyzji byłoby najlepiej, aby odpowiedni wybór zarekomendował lekarz.
Ogólnie rzecz biorąc jest to wybór pomiędzy dolegliwościami i skutkami ubocznymi chemii
a zwiększeniem (nie wiadomo, w jakim stopniu) szans na sukces leczenia.
W wyżej linkowanych 'Zaleceniach' czytamy m.in. (str. 289):
Cytat:
Leczenie uzupełniające (CTH, RTH) zmniejsza ryzyko nawrotu. Wybór metody i wskazania zależą od stopnia zaawansowania chirurgiczno-patologicznego oraz od czynników niekorzystnego rokowania, do których należą: typ histologiczny (nowotwory typu II), niskie zróżnicowanie, wiek powyżej 70 lat, naciek przestrzeni naczyń limfatycznych, wielkość guza i lokalizacja w dolnej części jamy macicy.

W Waszym przypadku część tych czynników jest korzystna (np. brak naciekania naczyń limfatycznych, niskie zaawansowanie),
natomiast część przemawia za leczeniem uzupełniającym: typ histologiczny nowotworu, wysoki stopień złośliwości.

Sam raczej skłaniałbym się do wyboru zapewniającego większą pewność leczenia nawet kosztem większych dolegliwości,
ale na pewno chciałbym usłyszeć od lekarza przynajmniej przybliżoną ocenę, jak znacznie może na poprawę pewności leczenia wpłynąć leczenie uzupełniające,
inaczej mówiąc: czy dodatkowe korzyści są warte ponoszenia dodatkowych dolegliwości.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #79  Wysłany: 2015-05-06, 18:22  


Właśnie usłyszałam tylko informację, że są w różnych ośrodkach różne metody postępowania, jedni dają, drudzy nie.

Nawiązałam kontakt z grupą kobiet głównie ze Stanów Zjednoczonych leczących się na właśnie ten rodzaj nowotworu, wg badań jakie są tam dostępne dowiedziałam się, że mój przypadek nie jest do końca jednoznaczyny, ponieważ barwienia cyklina D1 (+) i CD10 (-), mogą wskazywać na pośredni rodzaj ( w Polsce jeszcze nie wprowadzony) który łączy ESS high grade z low grade. Plus przemawiające ze low grade językowate zakończenia guza.

Nawet jedna z kobiet miała bardzo podobne wyniki, i jest już 18 miesięcy zdrowa :D Nie miała chemioterapii, jedynie częste co 3 miesiące obserwacje.

Mam zgłosić się do Pani doktor na konsultację przed podjęciem decyzji, która zajmowała/zajmuje się takimi nowotworami. Mam na przemyślenia 2 tygodnie.

Czy jest tak, że organizm uodparnia się na chemioterapię, że gdybym teraz ją przyjęła, to nie daj Boże gdyby była wznowa/przerzuty to już może nie zadziałać?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #80  Wysłany: 2015-05-06, 19:04  


natK napisał/a:
Czy jest tak, że organizm uodparnia się na chemioterapię, że gdybym teraz ją przyjęła, to nie daj Boże gdyby była wznowa/przerzuty to już może nie zadziałać?

Tak jest: terapia raz zastosowana w razie ponownego użycia jest zazwyczaj mniej skuteczna,
dlatego w leczeniu kolejnych linii (II i następnych) stosuje się zazwyczaj za każdym razem inne schematy chemioterapii.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #81  Wysłany: 2015-05-07, 08:02  


Nato, gdyby sytuacja dotyczyła mojej osoby, starałabym się o konsultację u lekarza najlepszego z najlepszych w tej dziedzinie. Wybór, którego dokonasz może być kluczowy w dalszych rokowaniach.
Bardzo Ci kibicuję w Twoich zmaganiach z chorobą. Bądż dobrej myśli, pozdrawiam serdecznie.
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #82  Wysłany: 2015-05-07, 09:29  


Basia2000, właśnie chcę się udać do lekarza, który w tym temacie zna się, czy ktoś może wie kto to może być? Mam kontakt do jednej Pani doktor, a chętnie bym to skonsultowała jeszcze z innym lekarzem.

Najgorsze, że tu nie ma jednoznacznej odpowiedz: tak potrzebna jest chemioterapia, nie nie potrzebna jest chemioterapia.

Jest to rzadki nowotwór i jeszcze dobrze nie zbadany, stąd też jest wiele niejasności i niepewności.

Czy jeśli okazałoby się, że biorę chemioterapię, a ona nie działa to wtedy nowotwór w osłabionym organiźmie może sobie lepiej działać i się rozrastać?

Mam trochę problem ze zrozumieniem tego wszystkiego, jestem umysłem ścisłym i dla mnie 2+2=4, a nie tysiące różnych odchyleń od wyniku.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #83  Wysłany: 2015-05-07, 21:03  


Nato
a prof. Rutkowski? może DSS coś doradzi?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #84  Wysłany: 2015-05-07, 21:19  


natK napisał/a:
Czy jeśli okazałoby się, że biorę chemioterapię, a ona nie działa to wtedy nowotwór w osłabionym organiźmie może sobie lepiej działać i się rozrastać?

Chemioterapia albo spowoduje regresję i spowolnienie choroby, albo w najgorszym razie brak odpowiedzi na nią.
Wydaje mi się mało prawdopodobne, by chemia mogła przyczynić się do progresji choroby.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #85  Wysłany: 2015-05-14, 19:03  


Mam pytanie odnośnie węzłów chłonnych, co oznacza że 2 węzły do 15mm biodrowe lewe miały chroniczne zapalenie? Czy trzeba dochodzić powodu tego zapalenia?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #86  Wysłany: 2015-05-15, 08:13  


Chroniczne, to znaczy, że długotrwałe, przewlekłe.
Warto byłoby znać tego przyczynę, jednak podejrzewam, że nie jest to bezwzględnie konieczne
i lekarz może nie podejmować w tym celu bardziej zaawansowanej diagnostyki,
chyba, że węzły te uznałby za podejrzane onkologicznie, ale z Twoich informacji to nie wynika.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #87  Wysłany: 2015-05-15, 10:18  


Lekarz nawet nie zwrócił na to uwagi, więc chyba nie ma znaczenia. Także i ja przejmować się nie będę. Tak poczytałam i powodem mogą być często występujące krosty ropne, czyraki czasem w niedalekich okolicach?

[ Dodano: 2015-05-15, 10:20 ]
Podejrzane onkologicznie nie, bo to z wyniku histopatologicznego, więc coś by tam znaleźli jeśli by miały znaczenie onkologiczne
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #88  Wysłany: 2015-05-21, 08:49  


Witam, ma pytanko krótkie kto może wystawić skierowanie na tomografię komputerową która zrobię prywatnie.?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #89  Wysłany: 2015-05-21, 14:53  


W trybie prywatnym wystarczy skierowanie od dowolnego lekarza
(na NFZ tylko od specjalisty).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
natK 


Dołączyła: 16 Sty 2015
Posty: 112
Pomogła: 8 razy

 #90  Wysłany: 2015-05-29, 21:45  RM


Zdecydowałam się na rezonans magnetyczny, gdyż nie potrzeba do niego skierowania, jest bezpieczny i kosztował tyle samo co tomografia.

Mam już wynik. i nie wiem co o tym myśleć, co może być powodem tak powiększonych węzłów chłonnych?

Rezonans jamy brzusznej i miednicy.





jama.JPG
jama brzuszna
Pobierz Plik ściągnięto 2175 raz(y) 125,59 KB

miednica.JPG
miednica
Pobierz Plik ściągnięto 2097 raz(y) 124,43 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group