1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Mutacja genu BRCA1
Autor Wiadomość
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #16  Wysłany: 2012-12-27, 12:57  


KaśkaJ napisał/a:
zastanawiam się, jak ogarnąć wspomniane tutaj przez kogoś "szerokie" konsultacje onkologiczne, psychologiczne i jakieś tam jeszcze. Do tej pory wydawało mi się, że jak trzeba usunąć jajniki i macicę to trzeba, oczywiście pogadam z ginekologiem jeszcze. Ale ilu ludzi powinnam odwiedzić jeszcze? Jakich specjalistów? Czy wybrać się do Szczecina, żeby usłyszeć to samo co w Warszawie? W jakich kwestiach uświadamia doktor Huzarski?

Ten ktoś, w tym poście, miał na myśli, że tak poważny zabieg i ingerencja w organizm,
jakim jest usunięcie narządów rodnych, a także ewentualnie profilaktyczna mastektomia,
wymaga podjęcia decyzji w sposób świadomy co do konsekwencji, jakie za sobą pociąga.

Z jednej strony prowadzi do radykalnego obniżenia ryzyka zachorowania, co jest powodem wykonania tych zabiegów,
jednak z drugiej strony operacje takie są nie bez znaczenia dla psychiki poddanych im osób,
dla niektórych z kobiet operacje takie są poważną traumą, mającą negatywny wpływ na ich psychikę, zobacz np. ten artykuł.

Dlatego uważam za bardzo ważne, byś decydując się na któryś z tych zabiegów, dobrze wiedziała,
jakie one pociągają za sobą konsekwencje, zarówno te pozytywne, jak i uboczne negatywne
i by decyzja przez Ciebie podjęta była jak najbardziej świadoma i przemyślana.
Dlatego powinnaś rozmawiać z lekarzami, psychologiem, także z innymi kobietami mającymi podobne doświadczenia.
W tym celu obok wyżej wskazanych możliwości m.in. służyć może także i ten wątek na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
KaśkaJ 


Dołączyła: 14 Gru 2012
Posty: 8

 #17  Wysłany: 2012-12-27, 14:18  


Dziękuję. Oczywiście, że to nie jest zabawa i sama jestem niemal sparaliżowana ze strachu na samą myśl o podjęciu definitywnej decyzji. Może niezbyt precyzyjnie zadałam pytanie: otóż chodzi mi o to, których lekarzy powinnam KONIECZNIE odwiedzić i to razy 2 (tzw. second opinion"): ginekologa, onkologa, psychologa (nie lekarz), chirurga ginekologa? Pozdrawiam i dziękuję.
_________________
KaśkaJ
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #18  Wysłany: 2012-12-27, 15:54  


KaśkaJ napisał/a:
Może niezbyt precyzyjnie zadałam pytanie: otóż chodzi mi o to, których lekarzy powinnam KONIECZNIE odwiedzić i to razy 2 (tzw. second opinion"): ginekologa, onkologa, psychologa (nie lekarz), chirurga ginekologa?

Z takiego zestawu ja wybrałbym dwie opinie lekarzy onkologów
(w takim razie np. jednego klinicznego i jednego chirurga onkologiczno-ginekologicznego)
oraz, z racji poważnego powiązania problemów medycznych z psychologicznymi, dwóch psychologów,
w takim razie również w celu rozszerzenia zakresu konsultacji wybrałbym np. psychologa ogólnego oraz psychoonkologa.
Nie zaszkodzi też, jak sama także pobuszujesz trochę w necie i poczytasz opinie pań, które były w takiej sytuacji.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #19  Wysłany: 2012-12-27, 16:26  


Richelie: Kasia nie pisała że chce zrobić profilaktyczną mastektomię tylko mówiła o wycięciu macicy i jajników.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-12-27, 17:06 ]
Wiem, czytałem z uwagą. Natomiast moja wypowiedź miała charakter ogólny, odnoszący się do jednego jak i drugiego zabiegu.

_________________
iwex
 
nana1 


Dołączyła: 17 Gru 2012
Posty: 92
Skąd: Białystok
Pomogła: 29 razy

 #20  Wysłany: 2013-01-14, 22:50  


My tu dyskutujemy o profilaktycznym usunięciu macicy i jajników, a tu okazuje się, że możemy sobie pogadać. Nikt legalnie (nielegalnie też) w Polsce nie zrobi takiej operacji zdrowej kobiecie. Szybciej można dokonać aborcji (chociaż też jest nielegalna), niż usunięcia jajników. Prawdopodobnie zabieg jest możliwy do przeprowadzenia dopiero, gdy kobieta przestaje miesiączkować, a najwcześniej po skończeniu 45 lat. Chyba, że wprowadzono nas w błąd?
No to gdzie tu profilaktyka? Gdzie więc można dokonać tego zabiegu - w Niemczech, na Ukrainie?
_________________
nana1
 
martika0 


Dołączyła: 11 Gru 2011
Posty: 20

 #21  Wysłany: 2016-02-04, 20:54  


Odświeżam temat. Jak obecnie wygląda sytuacja z profilaktycznym usunięciem macicy i piersi? W mojej rodzinie 2 ciotki rąk piersi i teraz akazalo się, że prawdopodobnie moja siostra. Poradnie genetyczną mam za miesiąc, ale wciąż nie wiem co w naszym kraju z profilaktycznym zabiegiem chirurgicznym.
_________________
martika0
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #22  Wysłany: 2016-02-04, 22:47  


Oficjalnie to nie można zrobić jajników, ale jak masz jakieś schorzenia lub nieprawidłowości to lekarze dosyć chętnie usuwają bo zdają sobie sprawę z ryzyka. A jak dobrze poszukać to u większości się coś znajdzie. No i oczywiście dotyczy to kobiet które już zrealizowały swoje plany rozrodcze. Nikt bez bardzo wyraźnych powodów nie zrobi tej operacji 25-latce. (chyba że ma już troje dzieci)
_________________
sprzątnięta
 
KaśkaJ 


Dołączyła: 14 Gru 2012
Posty: 8

 #23  Wysłany: 2016-02-05, 10:16  


Mili Państwo, oczywiście, że oficjalnie można usunąć i jajniki, i macicę. Co do piersi - nie wiem. "Wystarczy" np. umówić się na wizytę w przyszpitalnej przychodni - najlepiej mając w ręku wynik badania genetycznego - i umówić się na termin zabiegu. Tak przynajmniej wygląda sytuacja w Warszawie. Pozdrawiam!
_________________
KaśkaJ
 
martika0 


Dołączyła: 11 Gru 2011
Posty: 20

 #24  Wysłany: 2016-02-05, 17:09  


Aha, biorac pod uwagę, ze w wieku 32lat mialam juz usuwana torbiel z jajnika, polipa endometrium, gruczolakowlokniakaz piersi i mam 3grupę w cytologii, to moze nie byloby az tak pod górkę.
_________________
martika0
 
Sorgo88 


Dołączyła: 07 Wrz 2017
Posty: 3

 #25  Wysłany: 2018-06-21, 16:21  


Czy są tu osoby, które ze względu na pozytywny wynik badań genetycznych (czyli posiadanie wadliwego genu) zdecydowały się nie usuwać piersi? Czy ktoś zdecydował się w związku z obciążeniem genetycznym lub obciążonym wywiadem rodzinnym na zakup urządzenia Braster i badania co miesiąc w domu?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group