1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,2 mm
Autor Wiadomość
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #76  Wysłany: 2012-04-06, 16:35  


Wczoraj mialam robiona kontrolna TK,zrobiono mi rowniez kontrolne RTG.I jest taki zapis-obwodowo w polu gornym prawego pluca guzek o gladkim zarysie i slabym wysyceniu sr.max 7mm.Obraz zmiany stabilny i podobny jak w badaniach poprzednich.Co oznacza gladki zarys i slabe wysycenie?Czy to cos zlego?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #77  Wysłany: 2012-04-07, 15:42  


myszka napisał/a:
w polu gornym prawego pluca guzek o gladkim zarysie i slabym wysyceniu sr.max 7mm.Obraz zmiany stabilny i podobny jak w badaniach poprzednich.Co oznacza gladki zarys i slabe wysycenie?Czy to cos zlego?

Gładki zarys mówi o kształcie zewnętrznym guzka, że jest on wyraźnie odgraniczony od otaczających tkanek i ma równą powierzchnię, bez wyraźnych miejsc ekspansji wgłąb otaczających tkanek, co bywa spotykane przy guzach złośliwych.
Słabe wysycenie mówi o tym, że guzek ma podobną strukturę do otaczających tkanek, badanie "widzi" go jako nieznacznie różniący się od otoczenia.
Te cechy, a jeszcze bardziej niewielki rozmiar guzka oraz przede wszystkim cecha stabilności guzka w stosunku do poprzednich badań mogą świadczyć o tym, że nie jest to zmiana złośliwa, ewentualnie jeśli złośliwa, to skutecznie powstrzymywana przed progresją przez właściwie dobrane leczenie.
Więcej na ten temat powinien powiedzieć Twój lekarz.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #78  Wysłany: 2012-04-07, 17:50  


Zadnego leczenia u mnie nie bylo.Jak juz pisalam miesiac temu mialam robionego PETa Ct i guzek nie zaswiecil.Teraz mialam kontrolne rtg i tk.Wynik tk w czwartek a potem kontrola u torakochirurga i decyzja co dalej.
 
elisabeth 


Dołączyła: 23 Gru 2011
Posty: 16
Pomogła: 8 razy

 #79  Wysłany: 2012-04-09, 13:11  


Trudno mi uwierzyc, ze Twoja zmiana w plucach , to przrzut! Ja mam Clark II, Breslow 0,35 od 5-ciu lat. A Ty po roku od diagnozy podejrzewasz przerzuty przy czerniaku In situ???
Jezeli okazaloby sie, ze to jednak przerzut, to nalezaloby szukac innego zrodla - moze gdzies na skorze masz jakies inne podejrzane znamie?

Twoj czerniak jest bardzo, bardzo cienki, poza tym umiejscowiony w naskorku, a tam nie ma ani naczyn krwionosnych, ani limfatycznych - tym samym przerzuty sa prawie niemozliwe.
A poza tym w dalszym ciagu nie rozumiem oceny stopnia zaawansowania u Ciebie, bo Clark II wedlug mnie wyklucza klasyfikacje in situ. Clark II mowi nam, ze zmiany siegaja gornych czesci warstwy brodawkowatej naskorka, natomiast in situ jest wtedy, gdy zmiany nie przekraczaja warstwy naskorka - czyli Clark I.
Bede wdzieczna, jezeli ktos mnie poprawi w tym wzgledzie.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #80  Wysłany: 2012-04-09, 14:47  


Jak narazie nie ma potwierdzenia ze to przerzut czerniaka.A jesli chodzi o IN SITU to jak juz pisalam ze tak mam napisane w wyniku histopatologicznym ,a dlaczego tak pisze tego nie umie ci ,wytlumaczyc.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #81  Wysłany: 2012-04-09, 15:42  


elisabeth napisał/a:
Twoj czerniak jest bardzo, bardzo cienki, poza tym umiejscowiony w naskorku, a tam nie ma ani naczyn krwionosnych, ani limfatycznych - tym samym przerzuty sa prawie niemozliwe.

Są możliwe.
To czerniak o wyjściowym stopniu zaawansowania IB (T1bN0).
T1b - ze względu na podwyższony indeks mitotyczny (IM 1/1 mm2). Pomimo zatem, iż mamy czerniaka "cienkiego" (Breslow 0,2), podwyższony indeks mitotyczny wpływa na zakwalifikowanie go do stopnia zaawansowania IB, wraz z czerniakami o grubości 1-2 mm.

IM ≥ 1/1 mm2 to podwyższone ryzyko wystąpienia przerzutów odległych.
Z w/w powodu zresztą po leczeniu chirurgicznym wykonano biopsję węzła wartowniczego (jej wynik okazał się pomyślny).

W "cienkich" czerniakach ponad 90% chorych żyje co najmniej 5 lat, jednak trzeba pamiętać, że w tym przypadku mamy dodatkowy czynnik ryzyka (podwyższony indeks mitotyczny).

To oczywiście nie jest czerniak in situ - zawiera on jedynie komponent in situ (a więc jedynie część guzka spełniała kryteria czerniaka in situ).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #82  Wysłany: 2012-04-09, 17:24  


Dlaczego pani napisala ze stopien zaawansowania jest Ib,skoro w wyniku histopatologicznym mam napisane pT1a.Taki wynik mam z CO.Oczywiscie jest tez mowa o indeksie 1/1 -NASKOREK!
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #83  Wysłany: 2012-04-09, 17:58  


TNM czerniak


TNM czerniak

źródło:
Czerniak skóry. Nowa klasyfikacja TNM (2010 r.)


Współautorem w/w artykułu jest prof. Piotr Rutkowski - Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków (CO-I w Warszawie).


[ Dodano: 2012-04-09, 18:07 ]
Gdyby było to pT1a - nie byłoby potrzeby wykonania biopsji węzła wartowniczego.
A miałaś ją wykonaną.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #84  Wysłany: 2012-04-09, 18:50  


Przejrzalam dokladnie wynik i jest napisane IM<1/1mm2-NASKOREK!pT1a.Dopiero teraz zwrocilam uwage na ten znaczek.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #85  Wysłany: 2012-04-09, 19:01  


W tej sytuacji polecam uważne przeczytanie tego wątku:
Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?

Wprowadzanie nas w błąd niedokładnymi informacjami naraża nas na nieprawidłową analizę i wnioski.
To strata czasu i energii.

myszko, jeśli zechcesz w przyszłości dalszych merytorycznych informacji lub rzeczowej dyskusji - wklej proszę skany swojej dokumentacji medycznej.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #86  Wysłany: 2012-04-09, 19:16  


Czy moge prosic o likwidacje mojego watku?Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-04-09, 19:23 ]
Zobacz => Regulamin Forum (cz. II, pkt 19 i 20).
 
elisabeth 


Dołączyła: 23 Gru 2011
Posty: 16
Pomogła: 8 razy

 #87  Wysłany: 2012-04-10, 07:31  


Do Adminitratora!

Bardzo, bardzo dziekuje za wyczerpujaca, rzeczowa odpowiedz.

Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za doskonale forum.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #88  Wysłany: 2012-04-10, 07:48  


Dzis pisalam wiadomosc do swojego onkologa aby zinterpretowal moj wynik .Przepisalam go dokladnie tak ja napisalam na forum IM-1/1mm2-NASKOREK!.I odpisal ze jest to stadium IA.
 
elisabeth 


Dołączyła: 23 Gru 2011
Posty: 16
Pomogła: 8 razy

 #89  Wysłany: 2012-04-10, 08:17  


Myszko!

Dlaczeo wiec przy takim wyniku wykonano u ciebie biopsje wezla wartowniczego???
Czy twoj onkolog moze udzielic tobie tej informacji? Bardzo bylaby taka informacja istotna.

Ja mam podobny wynik do Twojego, ale o biopsji wezla wartowniczego nie bylo nigdy mowy.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #90  Wysłany: 2012-04-10, 09:28  


Ale zobacz na forum ze nie tylko ja mialam biopsje wezla(Breslow i Indeks) .Byc moze ze wlasnie przez indeks.Ale skoro w wyniku jest napisane ze IM jest w NASKORKU to jak sama napisalas ze tu nie ma naczyn krwionosnych wiec to jest chyba malo istotne.Znalazlam na forum osobe ktora ma niemal identyczny Breslow jak u mnie i ewidentnie ma napisane ze IM mniejszy niz 1/1 i tez miala biopsje.Jaki ty mialas indeks?

[ Dodano: 2012-04-10, 09:35 ]
A jesli chodzi o napis IN SITU SSM to przeciez ja nie napisalam ze jest to czerniak in situ a komponent wiec to chyba roznica.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group